Autor Zpráva
habendorf
Profil
No, možná spíše gramatická.

Pokud někdo užívá nick s malým písmenem na začátku, jako třeba já :o), jak by se to mělo zapsat, pokud toto jméno stojí na začátku věty?
Mrvit větu nebo jméno?
Asi jméno...

Dero?
djlj
Profil
habendorf
Mrvit jméno ;). Asi. Podle gramatiky totiž zřejmě žádné jméno s malým písmenem neexistuje.
WanTo
Profil
habendorf
Vyhnul bych se používání jména na začátku věty :)
habendorf
Profil
Nejlepší jméno bez velkého písmena na začátku měl plukovník --- de Cowerly, tam není problém :o)
(Hlava XXII)
Dero
Profil
habendorf: Mrvit jméno. Čeština bohužel AFAIK neuznává speciální status malého písmene ve vlastních jménech. PČP jasně říkají, že každý větný celek ukončený tečkou (...) musí začínat velkým písmenem. Všimněte si, jak krásně z toho vyplývá další typografické pravidlo - číslice by se na začátku věty vyskytovat buď neměly vůbec, nebo musí být rozepsány slovně.
thingwath
Profil
Osobně bych mrvil větu, ať už je to dobře nebo ne. Stejně tak ve speciálních případech, kdy tam to malé písmeno musí být. Kdybych třeba psal o unixových příkazech. Neberu tu češtinu zaes tak vážně :-)
WanTo
Profil
Mrvit unixové příkazy, to by byl hřích :-)
thingwath
Profil
Což, hlavně by to bylo fakticky špatně. Což mi přijde horší, než typograficky.
stribny
Profil
Tak to nějak obejdi, použij pravé jméno nebo to napiš tak aby jsi ho neměl na začátku :D
llook
Profil
Já bych byl taky pro obejití. Jak s těmi čísli: pokud by ti věta začínala číslem 123456789123456, tak bys taky vymyslel jak to obejít, abys to nemusel rozepisovat. Skvěle se k tomu hodí přívlastky ("osoba habendorf", "jakýsi habendorf" apod.).

Potom narazíš na ten problém (výše zmíněný), že vlastní jméno by nemělo začínat malým písmenem ani uprostřed věty. Obávám se, že taková věta není validní ;-) .
WanTo
Profil
To už zavání změnou českého pravopisu :-)
habendorf
Profil
K tomu obejití (tak ji prostě přetáhnem před poštu když neumíme napsat gi/ympl) - v praxi bych to tak samozřejmě udělal.
Já jsem se neptal kvůli tomu, že bych to opravdu potřeboval, jen mě to zajímalo.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0