Autor Zpráva
D
Profil *
Jak je to s "legálností" různých databází textů písniček - jako je třeba www.lyricon.net - existují nějaká právní rizika (porušování autorských práv) při provozu těchto systémů? Setkal se někdo už s případem, že by proti takovýmto webům bylo zakročeno?
Gekon
Profil
D
No, pokud jsou texty nabízeny pouze ke vzdělávacím účelům, právní postižitelnost dle mě nehrozí.
Railbot
Profil
Texty písní jsou volně dostupné a jejich databáze jsou zcela běžnou věcí. Takže samozřejmě, že je to legální, nemá proč nebýt.
D
Profil *
Gekon Co jsou to vzdělávací účely?:-) Třeba onen lyricon "vydělává" na prodeji adsense, čili má příjem z publikování něčeho, u čeho není autorem.
Railbot Ano, databází písní jsou desítky. Ale z toho, že jich je hodně, bych neodvozoval to, že je to legální.

ALL: Nevím, jestli se autoři těchhle velkých databází nebojí nějakého postihu právě kvůli autorským právům a kvůli tomu, že z toho mají příjem. Malé blogy, které si někde zveřejní 20 textů v tomto případě neřeším. Jde mi o ty velké databáze, s tisícemi položek.
Railbot
Profil
D
Šup zprátky do reality. Neřeší se sdílení / vyhledávání hudby natož nějaké databáze textů k písním. Nikterak se to nepostihuje. Nikomu by se to nevyplatilo.
Railbot
Profil
Třeba onen lyricon "vydělává" na prodeji adsense, čili má příjem z publikování něčeho, u čeho není autorem.
Má příjem z AdSense. Ne z toho, že mu někdo platí za obsah, který není jejich. To by bylo něco jiného. Takže pozor, překrucuješ to.
Gekon
Profil
No, mrkněte se sem do patičky, psal jsem to podle tohoto webu.
http://elyrix.net/
D
Profil *
Railbot No, nejsem si jistý tím, jestli se neřeší "sdílení" hudby. Nejsem právník. Žiju však v domnění, že stahování hudby pro osobní použití v Česku nelegální není. Avšak nabízení již ano. A tyhle katalogy v podstatě nabízí cizí autorský obsah.

Ad 2. příspěvek: Nemám nijak v zájmu vystupovat proti Lyriconu, uvedl jsem ho jen jako příklad, protože je známý. Souhlasím s tím, že má předchozí formulace nebyla přesná. Tyhle weby mají příjem z Adsense - ale ve volnější interpretaci - příjem z AdSense má, protože nabízí obsah, který není jeho - bez obsahu by nebyla ani reklama, ani návštěvníci.
D
Profil *
Gekon Ano, to samá jsem viděl i zde v patičce. Ale jak říkám, nejsem typ člověka, který by z toho, že to tak mají udělané cizí weby, logicky usoudil to, že vše ok.
D
Profil *
[url=http//www.ujdeto.cz/lyrics/]Oprava předchozího odkazu.[/url]
D
Profil *
Oprava předchozího odkazu do třetice. Dnes byl náročný den.
Railbot
Profil
D
Je to přesně opačně. Stahování hudby je legální, sdílení ne. Texty jsou však něco jiného. Vem si, že jsou i na obalech k CD/DVD. Když to někomu ukážeš, tak podle tebe už také porušuješ autorský zákon? Nebo když si text z písničky opíšeš a dáš na net? Kdepak, to je nesmysl. Každopádně, i kdyby to striktně po právní stránce nebylo ok, tak se to vůbec neřeší, proto je to bez obav.

Tyhle weby mají příjem z Adsense - ale ve volnější interpretaci - příjem z AdSense má, protože nabízí obsah, který není jeho - bez obsahu by nebyla ani reklama, ani návštěvníci.
Tak to už je ale druhá věc, co má za obsah. Jenže za něj jako takový se nic neplatí, je volně přístupný, takže z něj žádný příjem neplyne. Ten plyne z lidí, kteří na ten web chodí a už je jedno proč a kvůli čemu. Stejně tak tam můžou mít své básničky a říkat, že lidi tam chodí kvůli nim. Snad je to jasné, ten obsah za ty peníze nemůže, resp. nejde to nijak spojti rovnicí jakou jsi předved :)

A vůbec...představ si, jak musí být interpret rád, když na koncertu začnou diváci a fanoušci zpívat písničku s ním. A proč? Protože znají text, který si třeba přečetli a naučili z netu :) Tím to za sebe uzavírám, vyjádřil jsem se už dost.
D
Profil *
Railbot
Stahování hudby je legální, sdílení ne.
Souhlasím s tebou. Napsal jsem to samé, jen jsem to zašmodrchal do dvojité negace.

Když to někomu ukážeš, tak podle tebe už také porušuješ autorský zákon?
Shlédnutím obrázku na obalu nebo přečtením textu samozřejmě nic neporušuješ. V tom s tebou souhlasím. Nejsem si však až tak jistý tím, zda je to stejné i u vytváření KOPIÍ (a jejich nabízení).

Snad je to jasné, ten obsah za ty peníze nemůže, resp. nejde to nijak spojti rovnicí jakou jsi předved :)
Právěže mezi obsah generuje návštěvníky a ti generují peníze. Bez obsahu nejsou návštěvníci a ani kačky. Podle mne to tedy touhletou vícenásobnou implikací spojit jde:-)

představ si, jak musí být interpret rád, když na koncertu začnou diváci a fanoušci zpívat písničku s ním.
Souhlasím, o tomhle se ale diskuze nevede:-) Určitě víš, že platíš poplatky z kopírování stránek na kopírce a jiných věcí - to jsou paradoxy. A tuhle diskuzi vedu proto, abych se dozvěděl, jestli podobné paradoxy nejsou i v oblasti publikování textů cizích autorů na webu. Tím spíš, když je schopen tento obsah generovat zisk.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0