Autor Zpráva
fanky
Profil
ahoj, prosím, která věta je správně?

Přiložené obrázky jsou uvedeny se svolením jejich autorů.

Přiložené obrázky jsou uvedeny se svolením svých autorů.

díky moc, potřebuju to ale vědět na 100%
Mastodont
Profil
To první.
Petr Tichý
Profil
Přivlastňujeme podmětu (obrázky) a proto "svých". Myslím si to na 99% :o)
Alphard
Profil
http://interval.cz/clanky/hrichy-pro-sileneho-korektora-zamereno-na-za jmena/
YoSarin
Profil
Já bych řekl že platí to první. Obrázek patří autorovi, ne autor obrázku. Ale češtinu už jsem neměl pěkně dlouho, tak kdo ví :)
Mastodont
Profil
Petr Tichý

Přivlastňuje se sice podmětu, ale tím podmětem musí být osoba, aby tam bylo "svůj", ne?
Petr Tichý
Profil
Mastodont

Netuším. Zkusme se ale hromadně zamyslet nad první možností. Představíte si pod pojmem "jejich" také někoho dalšího?

Hlavně mě fanky neposlouchej. Počkáme na Dera :o)
zimmi
Profil
Jsem pro možnost číslo 1, dvojku zavrhuje můj cit pro český jazyk.
Miloš
Profil
Imho Přiložené obrázky jsou uvedeny se svolením jejich autorů. je správně

Přiložené obrázky jsou uvedeny se svolením svých autorů. – Čí jsou „svoji autoři?“. To je pak trochu jako Přkládám obrázky se svolením svých autorů.
Firy
Profil
To první.
Aleš Janda
Profil
Přesně jak už tu nějací řekli:

zájmeno svůj se větě vždy vztahuje k podmětu, přičemž vlastníkem je onen podmět. Je-li věta
Přiložené obrázky jsou uvedeny se svolením svých autorů.
jsou zde podmětem obrázky. A obrázek nevlastní autora :-) To by věta musela být třeba
Autoři svolili k přiložení svých obrázků.
Pak by byli podmětem autoři, a bylo by to správně.

V dotazu je však jednoznačně správná odpověď č. 1, druhá možnost je logický nesmysl.
Mistr
Profil
Možná další pohled na problematiku: http://typografie.dero.name/typografie-gramatika.phtml
Dero
Profil
"Přiložené obrázky jsou uvedeny se svolením jejich autorů." je správně. Autoři vlastní obrázky, není tomu naopak, určujícím členem je v tomto případě tedy předmět.
peteo
Profil
Slovensky by som sa prikláňal ku verzioi 1 (Priložené obrázky sú uvedené so svolením ch autorov).

A čo tak to obísť:

Přiložené obrázky jsou uvedeny se svolením autorů (obrázků)?
Miloš
Profil
peteo
A čo tak to obísť
Až tě bude bolet v krku a nebudeš si vědět rady s léčbou, uřízni si hlavu a bude po problému.
YoSarin
Profil
Miloš
Rád bych upozornil, že v případě bolesti v krku musíš hlavu odříznout už někde u ramen - jinak je to prd platné. :)
Miloš
Profil
YoSarin
Ale kdepak – nervy posílají informaci o bolesti do mozku. Po dekapitaci nemají informace kam dorazit.
YoSarin
Profil
Miloš
Odporuji - krk bude stále bolet, jen ty o tom nebudeš vědět. V případě že odřízneš již u ramen, stává se těleso krkohlava novým objektem - tudíž krk již bolí někoho jiného. Pak ale vyvstává otázka zda člověk zůstane v tělesu krkohlava, nebo v tělese tělonohy.
Podle toho by se měl vést řez.
Petr Tichý
Profil
Když vás bude bolet v krku, stačí si praštit kladivem třeba do nohy. Ihned vás přestane krk bolet.
Miloš
Profil
<OT>
Petr Tichý
Ano, nervy jsou v těle obdivuhodně propojeny; například synapse mezi okem a konečníkem – když tě píchnou velkou jehlou do konečníku, zaslzíš. Kdyžř tě píchnou velkou jehlou do oka, po*ereš se.
</OT>
Marek Prokop
Profil
Stylisticky správně to je "Přiložené obrázky jsou uvedeny se svolením autorů." Přivlastňovací zájmeno je tam zbytečné.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0