Autor Zpráva
niCe
Profil
Ahoj, řeším spoustu problémů s načítáním stránky, a potřeboval bych upřesnit pár následujících bodů, u kterých si nejsem jistej.

1. Když se načítá css soubor, načítají se i obrázky v něm obsažený (tj. pozadí)?

2. Když se zpracovává php, načítá se jen objem výsledných dat? Tzn. mam php soubor 50kB, který ale odešle jen 30kB html. Stahuje se jen těch 30, je to tak? A i když pracuje php třeba se souborem data.txt, ten se nijak nemusí stahovat, php ho bere hned ze serveru, je to tak, nebo se pletu?

3. Jak zařídit, aby se i při odlišných URL nenačítal ten a ten samý objekt znova? Cacheování pomocí htaccess?

4. Je podle vás lepší css dělit na více css souborů, a ačítat je, až když je třeba? Nebo je výhodnější nechat jeden komplet css, ve kterém bude vše?

Snad jsem zmínil vše, předem děkuji všem za pomoc, pěkný den,
niCe
Railbot
Profil
1. Když se načítá css soubor, načítají se i obrázky v něm obsažený (tj. pozadí)?
Ano.

4. Je podle vás lepší css dělit na více css souborů, a ačítat je, až když je třeba? Nebo je výhodnější nechat jeden komplet css, ve kterém bude vše?
Jen jeden komplet.
bukaj
Profil
Když se zpracovává php, načítá se jen objem výsledných dat? Tzn. mam php soubor 50kB, který ale odešle jen 30kB html. Stahuje se jen těch 30, je to tak?
Ano.

A i když pracuje php třeba se souborem data.txt, ten se nijak nemusí stahovat, php ho bere hned ze serveru, je to tak, nebo se pletu?
Ano, nepleteš se.

Jak zařídit, aby se i při odlišných URL nenačítal ten a ten samý objekt znova? Cacheování pomocí htaccess?
Vybrat si jednu adresu a používat jen tu. A přesměrovat z té druhé.
quinux
Profil
4. Je podle vás lepší css dělit na více css souborů, a ačítat je, až když je třeba? Nebo je výhodnější nechat jeden komplet css, ve kterém bude vše?
Jen jeden komplet.

No, pokud by to rozdělení znamenalo, že ušetřím třeba 10kb, které budu načítat jen třeba na nějaké méně navštěvované půlce webu, tak bys to spíše rozdělil ;)
Railbot
Profil
No, pokud by to rozdělení znamenalo, že ušetřím třeba 10kb, které budu načítat jen třeba na nějaké méně navštěvované půlce webu, tak bys to spíše rozdělil ;)
Co je v dnešní době 10kB? 10kB, které se se zbytkem CSS uloží do cache, takže se načítají jen jednou. Navíc request navíc...pff.
quinux
Profil
Railbot
Co je v dnešní době 10kB?
Ano, pro tebe jako uživatele je to nic, ale pro tebe jako provozovatele to mohou být terabajty dat na trafficu ;) Navíc to imho zvyšuje přehlednost, pokud se ti nepletou CSSka z jedné části webu v druhé (částečně jinak designované). Samozřejmě pro drtivou většinu dnešních webů to neplatí, ale jsou i vyjímky, kde se to opravdu hodí. ;)
Railbot
Profil
quinux
ale jsou i vyjímky, kde se to opravdu hodí. ;)
Já to neberu jako uživatel, ale jako kodér. Pak co má větší zátěž na server, jestli o 10kB větší CSS, které se stejně někdy načte nebo 2 requesty místo 1, hm? Přehlednosti je to na škodu. Lepší mít vše pohromadě než pendlovat mezi více soubory.
quinux
Profil
Railbot
No dva requesty, ale ten jeden request se třeba vykoná jen z poloviny toho prvního, takže pak už jen počítáš ušetřená data na trafficu ;)

Lepší mít vše pohromadě než pendlovat mezi více soubory.
Opět, tohle záleží od případu. Už jsem dělal web, kde jsem takto CSSka dělil a můžu říct, že po půl roce když jsem tam něco upravoal, jsem vše rychle našel ;)
niCe
Profil
bukaj
Jak zařídit, aby se i při odlišných URL nenačítal ten a ten samý objekt znova? Cacheování pomocí htaccess?
Vybrat si jednu adresu a používat jen tu. A přesměrovat z té druhé.


Takhle jsem to nemyslel, ale díky. Mějme třeba help.html a sitemap.html, kde je stejný css. Jenže mě to načítá všechny obrázky z toho css na obou, což by nemělo, prohlížeč by měl mít v cache ty obrázky z minula (jsou-li identické, což jsou). Ale prostě na nových URL, dejme tomu třeba pak v menu.html, to bude opět načítat ty samé obrázky - v css mám asi 50 obrázků, které se můžou načítat až 20 sekund.

Railbot, quinux
Pravdu máte oba dva, já vůbec nevím jak to mám vyřešit v mém případě. Protože css 80kB asi není to pravé ořechové. 30 kB se používá na každé stránce, ale třeba styly pro "mapu webu" nebo "nápovědu" opravdu navštíví málokdo, takže je nejspíš lepší to dát do zvláštního css souboru. MYslíte, že v takovémto případě ty 2 požadavky na css zpomalí více než to načítání 50kB? Protože na www.websiteoptimization.com mi to oznámilo, že celý css o 80kB byl načtenej za 0,8 s. Takže evidentně se to načetlo rychle, nevím jak by tomu bylo při 2 požadavcích.

Mimochodem, je možné, že výrazné zpomalení načítání stránky nastane kvůli složitému php? Tedy, mě spíš přijde, že ty moje stránky se načítají pomalu kvuli php, za což pravděpodobně ale může hostující server.

Děkuji za odpovědi.
tiso
Profil
niCe 80kB CSS? čo tam preboha máš? Môžeš mi ho ukázať? Kontakt v profile...
Railbot
Profil
niCe
80kB CSS, to je tedy macek. Pokud jde o ten tvůj hudební web, tak netuším, kde se to tam vzalo, dělám s CSS, které má 60kB a to jsou to styly se vším všudy + 4 barevné varianty velice rozsáhlého webu :) Nechal bych to i tak v jednom. Jeden CSS soubor se načte dříve než rozdělený na dva. A jak říkám, uživatel soubor stáhne jen jednou, takže to šetření na velikosti rozdělením není nutné. Raději ať je to v jednom.
niCe
Profil
Railbot
Dobře tedy :) Ano jde o ten hudební web, kde se tam toho toliko vzalo taky netušim, s tim webem se plácám už přes 4 měsíce, ale je to prakticky můj první web, takže z dob začátku jsou tam css nesmysly (=rozuměj 20× víc definicí, než by bylo třeba). Takže asi jediné řešení jak to zrychlit je to předělat, což bude teda něco. Problém vidím spíše v načítání obrázků, protože 80kB css má taky náležité množství pozadíček, které jdou přes 100kB :) Jsem z toho na odpis. Díky za radu,

niCe
Laman
Profil
niCe
kde máš podobné deklarace různých věcí, tak to společné z nich nadeklaruj hromadně. mělo by se to zkrátit
niCe
Profil
Hm, to mi ušetří tak 1kB :) Ale dík. Já spíš asi budu muset přepsat komplet celý css a s tim i html.
Railbot
Profil
niCe
Než se pustíš do nějakého předělávání, tak zkus celý soubor nakopírovat sem http://www.cleancss.com. Doporučuji nastavit kompresi High a z možností vše ponechat, jen zatrhnout remove last ; + output as file (jestli už to funguje, měli to nějaké rozbíté). Dole ti pak celý kód vyjede i s údajem, jak byl velký předtím a teď a kolik % se zmenšil. Pokud to bude výrazné zeštíhlení, můžeš to CSS zkusit aplikovat a namátkou zkontrolovat jestli je vše ok, i když nic by se němelo změnit. Mám s tím výborné zkušenosti. Samozřejmě si někde stranou nech původní soubor pro jistotu.
niCe
Profil
Railbot
Díky moc, hned to jdu zkusit zkomprimovat.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0