Autor Zpráva
vitek
Profil *
dobrý den, chtěl jsem se zeptat - týká se to hardware a všude je tolik info a přijde mi, že se to i dost prolíná - proto jen pro upřesnění:

1) u čipsetu - skládá se z north a southbridge - northbridge spojuje procesor s "JEN" nejdůležitějšímí částmi pc jako je operační paměť, grafická karta (AGP), pevný disk a cd rom (IDE, ATA, SATA)?

2) narozdíl od toho southbridge obstarává spíše periferie? přes PCI sloty - zvukové karty, satelitní karty, tv karty, ethernet....?

3) shrnuto u čipsetu - southbridge/northbridge northbridge je dulezitejsi - taky je southbridge je napojen nejprve na north a pak az na procesor. nasel jsem ale, ze ty zvukove karty, modemy... mohou byt pres pci napojeny i na northbridge - tzn je to spise otazka "vkusu" co zapojit na north a co na south. A neda se tak obecne urcit co je na soth a co na north?

4) operační paměť - ta je vždy k procesoru připojena přes čipset? resp přímo přes northbridge? a přes slot sběrnice PCI (našel jsem i ISA ale to je asi staré..?).

5) cache paměť - ta je vždy připojena přímo k procesoru - tzn NE přes čipsety ani nic jiného (chápu, že pak jsou druhy L1, L2, L3)

6) "věci" jako je ethernet, zvuková karta, tv karty... jsou vždy připojeny do slotů PCI sběrnice - která je napojena na southbridge? nebo přes pci jit vubec nemusi a jsou nejakou svoji sbernici napojeny na southbridge?

7) naopak USB, PS/2, paralelni porty - ty jsou pripojeny prave jen nejakous svoji sbernici a PCI ne?

dekuju moc!!!!
Joker
Profil
vitek
1) u čipsetu - skládá se z north a southbridge - northbridge spojuje procesor s "JEN" nejdůležitějšímí částmi pc jako je operační paměť, grafická karta (AGP), pevný disk a cd rom (IDE, ATA, SATA)?
2) narozdíl od toho southbridge obstarává spíše periferie? přes PCI sloty - zvukové karty, satelitní karty, tv karty, ethernet....?

Ne, je toho méně. north bridge ("severní můstek") zabezpečuje jenom komunikaci mezi procesorem, RAM a grafickou kartou (AGP/PCI-express)
Na všechno ostatní je south bridge ("jižní můstek"): PCI, pevný disk, USB,...
vpodstatě je ale pravda, že south bridge má na starosti "periférie" (z pohledu základní desky, tj. věci, které se připojují k desce... z pohledu celého počítače se například síťová karta nebere jako periférie).

Nicméně- dnešní procesory AMD a plánované procesory Intelu (nejsem si jistý, možná Intel už taky nějaký dostal na trh) mají paměťový řadič integrovaný přímo na procesoru. Tím pádem pak základní deska nepotřebuje north bridge.

3) shrnuto u čipsetu - southbridge/northbridge northbridge je dulezitejsi - taky je southbridge je napojen nejprve na north a pak az na procesor. nasel jsem ale, ze ty zvukove karty, modemy... mohou byt pres pci napojeny i na northbridge - tzn je to spise otazka "vkusu" co zapojit na north a co na south. A neda se tak obecne urcit co je na soth a co na north?
V tomhle se až tak nevyznám, ale můj názor: north bridge je blíž k procesoru, takže se na něj připojují věci, které potřebují často a rychle komunikovat s procesorem (třeba RAM). Jak jsem ale psal výše, některé desky dnes vůbec nemusejí mít severní a jižní můstek, ale jen jeden (vpodstatě jižní, protože paměťový řadič ze severního je integrovaný na procesoru).

4) operační paměť - ta je vždy k procesoru připojena přes čipset? resp přímo přes northbridge? a přes slot sběrnice PCI (našel jsem i ISA ale to je asi staré..?).
Viz výše, dnes je trend integrovat paměťový řadič do procesoru. U takových procesorů pak paměť není připojena přes čipset, ale přímo k procesoru.
Sběrnice (kdysi ISA, dnes PCI/PCI-express) je univerzální, dá se přes ní připojit vpodstatě cokoliv, takže i paměťové moduly. Pro běžný počítač to ale moc použitelné není, protože by to bylo strašně pomalé. Paměti se právě proto zapojují co nejblíž procesoru, aby komunikace s nimi byla co nejrychlejší.
Ale teoreticky by to asi udělat šlo, akorát by to bylo pomalé.

5) cache paměť - ta je vždy připojena přímo k procesoru - tzn NE přes čipsety ani nic jiného (chápu, že pak jsou druhy L1, L2, L3)
Vždy ne, mohou být různé druhy cache (neboli vyrovnávací paměti)... ale ta o které píšete (tj. procesorová cache), ta ano.
Hlavní důvod použití cache je rychlost- dokonce i operační paměť je moc pomalá ve srovnání s rychlostí procesoru. Maximální rychlost se dosahuje víceméně třemi způsoby:
1. Výrobní technologie poskytující maximální rychlost
2. Cache je co nejblíž procesoru, aby se urychlila komunikace
3. Cache je relativně malá, procházení malou pamětí je rychlejší, než procházení velkou pamětí
Z toho je vidět, že kdyby byla procesorová cache napojená přes chipset, a tedy by mohla komunikovat jen stejně rychle jako RAM, nebyl by vůbec důvod cache používat, respektive těch několik MB cache by mělo stejný efekt jako si přikoupit několik MB RAM navíc (při dnešních velikostech RAM tedy prakticky žádný)

6) "věci" jako je ethernet, zvuková karta, tv karty... jsou vždy připojeny do slotů PCI sběrnice - která je napojena na southbridge? nebo přes pci jit vubec nemusi a jsou nejakou svoji sbernici napojeny na southbridge?
Nemusí jít zrovna přes PCI, ale obecně přes nějaké komunikační rozhraní, respektive sběrnici. Může to být jiná sběrnice, třeba PCI express nebo ISA (poznámka, na ISA sběrnici i dnes můžete narazit třeba v průmyslu, protože stroj za X milionů s životností několika desítek let asi nevyhodíte kvůli tomu, že ajťáci vynalezli novou sběrnici... znám firmu, kde právě z tohohle důvodu všemožně udržují při životě staré "486ky")
Ale obecně se tyhle komponenty připojují na sběrnici. Sběrnice je vůbec jakýsi univerzální komunikační kanál v počítači a vpodstatě přes ní nejdou jen věci, pro které je moc pomalá (jako třeba paměti)
Nemusí být ovšem připojeny do slotů- máme třeba integrované zvukovky nebo síťovky- ty jsou napojené na south bridge a pokud je mi známo, obvykle se to řeší tak, že jsou interně připojené na sběrnici... tj. vpodstatě jako by byly ve slotu

7) naopak USB, PS/2, paralelni porty - ty jsou pripojeny prave jen nejakous svoji sbernici a PCI ne?
O to se taky myslím stará south bridge. Jak přesně jsou připojené, to nevím.
Ale mohou být připojené i přes PCI... pokud si koupíte třeba externí USB porty na PCI kartě... ty pak obhospodařuje řadič přímo na té kartě, který se "zbytkem počítače" komunikuje přes sběrnici.
vitek
Profil *
moc dekuji za vycerpavajici odpovedi, moc mi to pomohlo!!!

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0