« 1 2 »
Autor Zpráva
Miraňák
Profil *
Zdravím,
každý tady mluví o semantice jak je jednoduché to udělat a davají sem příklad lidí kteří to opravdu tak mají bez těch všech divu atd... ale všechny ty stránky jsou tak jednoduché. ale jeste jsem tu nenarazil na žádný odkaz který by vedl na trošku složitější web který je semanticky správny například nejaký e-shop. prosím tím tedy všechny co uznávají semantiku a kritizují weby bez semantiky aby mi tu prosím zanechali odkaz na nějaký semantický e-shop .. doufám že tím tady neobtěžuji. díky moc
joe
Profil
Na počtu divů ve stránce nezáleží, ani na počtu vnoření. Vyhledávač si z kódu vezme jen text, asi v podobné podobě, jako je po zobrazení stránky bez stylů a textům mezi některými tagy dá různou váhu.
Takže jestli máš 2 nebo 6 divů a v tom vnořený text je jedno.

Bez divů snad ani nejde udělat žádný promakaný design stránky.
Nox
Profil
S divama je to tak že pro layout použít můžou, ale jen pokud nejde použít nic jiného

Jde hlavně o to, aby se pro odstavec používal <p>, pro menu <menu> atp.,
divů je dobré mít méně než více, ale není to tak že nesmí být
Railbot
Profil
Na počtu divů ve stránce nezáleží, ani na počtu vnoření
Takže jestli máš 2 nebo 6 divů a v tom vnořený text je jedno.
Trrr. Špatně, záleží. Lehce se to může zvrtnout v toto. Čím méně divů, tím lépe.

Navíc i pěkný web se dá udělat jen jedním divem a spanem. Hledej tady na diskusi, někde je tu odkaz na dílo Plaváčkovo.
Miraňák
Profil *
Railbot
http://klient.plavacek.net/div/
tak tohle mi napsali asi před mesícem at se na to podívam že pěkný web se da udělat s jednim diven a spanem ... a je to pěkná blbost. co to je za web je to jednoduchý web s hlavičkou levým menu a textem cpž není žádné dílo ..

Trrr. Špatně, záleží. Lehce se to může zvrtnout v toto. Čím méně divů, tím lépe.
může se to snad zvrtnou v to že se to nějakému člověku nebude líbit ?? nechápu.

Můj názor na semantiku je takový že pokud je web vytvořen pro programátory a pro lidi kteří žijou jen kodem tak je zapotřebí použít semantiku ale pokud je to e-shop a web pro lidi který zajímá obsah stránek tak je tam semantika uplně k prdu hlavní je že to nehází žádné nesmysly.

A mimochodem špatná sekce.
Za to se omlouvám nenapadlo mě kam to dát..
Zdeněk Košťál
Profil
Miraňák
Neboj se divů - pokud je potřeba ho tam dát, tak ho tam prostě dej, ale nad každým použitím zapřemýšlej, jestli to nejde udělat jinak a jestli je to opravdu nutné.
Miraňák
Profil *
Teď sem si náhodou všiml nemyslel jsi tohle plaváčkovo dílo :Dhttp://plavacek.net/ - Těch divů je tam vic než 50. nechci ho tu urážet nebo tak něco ale proč se chlubí jednoduchou stránkou s jedním divem a spanem když jeho firemní stránky sou naprosto mimo ... no z toho soudím že e-shop (tedy propracovaný eshop) nelze vytvořit semanticky tudíž se tím nebudu nadále zdržovat a příští kritiku na svuj web ohledně semantiky nebudu brát vážně. díky za komentáře :)
Railbot
Profil
Miraňák
Komu není rady, tomu není pomoci. Každý web jde udělat sémanticky správně. Ale jak myslíš. Díky ignorantům jako ty mám nejen já výborné zaměstnání a ranec peněz, protože pořádně kódovat umí jen málokdo :)
AlešD
Profil
Miraňák
řekl bych to takhle:
- sémantika webu nemá téměř nic společného s počtem DIVů, SPANů, Paragrafů, Headerů a obecně HTML značek.
- sémantika webu má velmi mnoho společného se správným a smysluplným užitím všech dostupných HTML značek.
- sémantiku webu mohu podpořit (jako nadstavbu, nikoliv náhradu) vhodně volenými atributy ID a CLASS
- sémantický web píši pro lidi, vyhledávače a podobná robotická havěť mě zajímá až v druhém plánu.

Závěr: posuzovat sémantiku podle kvantifikace nějakých značek je blbost. Posouzení musí mj. obsahovat vhodnost/nevhodnost příslušné značky v kontextu textu. Pokud se podívám na odkazovaný plaváčkův web, musím podotknout, že toto je přímo učebnice sémantiky v praxi. HOWG!
Miraňák
Profil *
Railbot
:D konečně se začíname k něčemu dostávat. určitě si nakodoval pořádně množství webů tak bys mi tu mohl ty nejlepší výtvory zanechat :) snad to něčemu vadit nebude. zvýším webu přístupnost atd...
Miraňák
Profil *
AlešD
Tak těď už nevím co ta semantika teda znamená někteří říkaji tamhleto někteří zas jiné.. Pokud je plaváčkův web semantika sama tak se mu tím omlouvám.
AlešD
Profil
Miraňák

takhle vysvětluji slovo sémantika sám sobě:

Sémantika je vyznačení významových částí textu jako jsou nadpisy, odstavce, seznamy, adresy, odkazy, tabulky, poznámky pod čarou, zvýrazněný text atd. A úzce souvisí s typografií...
Timy
Profil
AlešD
V jakém smyslu souvisí sémantika s typografií? Já bych řekl, že je to právě na zcela opačné straně. Sémantika = důsledné značení významu, grafická stránka jde mimo sémantiku; typografie = graficky správné zpracování textu.
AlešD
Profil
Timy
z mého pohledu nějak souvisí, alespoň ve smyslu, že nebudu maskovat nadpis do stejné velikosti a typu písma jako odstavec (a naopak :-)
Lexter
Profil
Miraňák
Pochybuju, že to má rail zapotřebí.

Já na sémantiku zas tak moc netlačím, ale pokud to možné je, snažím se počet divů co nejvíce eliminovat. Různé prvky stránek uzavírám do určených značek. Nadpisy do háčků, odstavce do p. Ne těžké to není, když se nad tím člověk zamyslí a nabouchá si do hlavy pár pravidel.
Jan Tvrdík
Profil
http://semantika.name/
srigi
Profil
K tejto teme mam taktyto nazor:

Semantika je dolezita pre ludi v vypnutymi CSS stylmi a indexove roboty. Ak web pouziva znacky v nespravnom vyzname (extrem je nastylovat <a href> ako odstavec, kvoli tomu, ze odkazy podporuju :hover v IE6, ine elementy nie), clovek s vypnutymi CSS stylmi alebo texttovym browserom dostane nespravne stylovany dokument.

To iste indexovacie roboty. Tie v kode hladaju zname konstrukcie (<menu>, <ul id="navigation">), napr. ak ale niekto nastyluje navigaciu do divu a span-ov, robot sa nedokaze po webe pohybovat.

Takze ano, zanorenie do divov je v podstate irelevantne, nakolko ak clovek vypne styly, ta navigacia moze byt lubovolne hlboko v divoch, ak je menu v znacke zoznamu, neutralne div-y sa na vysledku nepodpisu.
Railbot
Profil
To iste indexovacie roboty. Tie v kode hladaju zname konstrukcie (<menu>, <ul id="navigation">
Hmm, to je nesmysl. Robot nehledá nic konkrétního. Neexistuje žádný standardní zápis pro menu, <ul id="navigation"> by mohlo být stejně doře <ul id="nav"> atd.
panther
Profil
srigi
přidal bych se k Railbotovi.
Robotovi je jedno, jedno má menu, pokud je zapsáno seznamem, id="navigation", id="nav" nebo id="apqhfc132s". Bere v úvahu pouze ul.
Railbot
Profil
A samozřejmě <ul> ještě neznačí menu, je to seznam, takže robot najde zkrátka nějaké odkazy a ty v nejlepším případě proleze. Určitě si neřekne "aha, seznam a odkazy, to bude menu". Ale to jsme pryč od původního tématu.
Sémantika leží a padá s tím, jestli tagy používamé správně dle jejich významu. Menu necpeme do DIVu, nýbrž do seznamu nebo <menu>, odstavec necpeme do spanu nebo divu, nábrž do <p>, kontaktní informace nedáváme do divu, nýbrž do <address>...
joe
Profil
Railbot
Nemyslím si, že by na tom nějak moc záleželo. Na stránku, kam odkazuješ je popsán „fekální styl“. Pokud ale DIVy potřebuješ, tak neuděláš nic :-) Samozřejmě, že je lepší jich mít co nejméně, ale pokud napíšeš třeba
<div><div><div><p>...</p></div></div></div>
a
<div><p>...</p></div> nebo jen <p>...</p>

myslím, že to je jedno ;-) ale když jsou tam zbytečně, tak není důvod je tam dávat... :-)
Joker
Profil
joe
Jenže to nezávisí na absolutním počtu těch <div>ů. I velký počet prvků na stránce je správně, pokud tam jsou nezbytné a mají tam smysl. Prostě pokud tam patří. A naopak může být stránka, která má třeba jen polovinu prvků, ale použitých naprosto nesmyslně a zbytečně... a ta pak bude špatně.

To je podobné jako diskutovat, jestli pokud má kniha 600 stránek, je to hodně nebo málo. Záleží přece na obsahu té knihy.
svadla
Profil
jen bych rad podotkl ze tato diskuze je svym zpusobem OT. Miraňák psal ze jsou vsichni chytry, ale ze chce priklad a ten nikde nevidim.
joe
Profil
Joker
To je pravda, záleží na tom, jestli tam jsou nezbytně nutné nebo tam jsou zbytečně, jen jsem reagoval na lidí kteří to opravdu tak mají bez těch všech divu atd z prvního příspěvku.

Jinak asi nejsrozumitelněji to podle mě napsal AlešD (18:33:03).

Miraňák
aby mi tu prosím zanechali odkaz na nějaký semantický e-shop
K čemu sémantický e-shop? Důležité jsou nadpisy, H1-H6.
Lexter
Profil
joe
Týjo, už si skoro nepamatuju, kdy jsem použil h5-h6 a h4 fakt jen zřídka, když nebylo zbytí.
Railbot
Profil
K čemu sémantický e-shop? Důležité jsou nadpisy, H1-H6.
Ale houby. Nerozumíš tomu. Proč sémantický? Proč validní? Proč obsah dříve než cokoli jiného? Z mnoha důvodů, ale mám dojem, že tady něco vysvětlovat je jen házení perel sviním (obrazně řečeno samozřejmě, tedy bez urážky).
Joker
Profil
svadla
Miraňák psal ze jsou vsichni chytry, ale ze chce priklad a ten nikde nevidim.
No zatím se ho tu většina snaží přesvědčit, že sémantika je něco jiného, než on si myslí :-)

Jinak ad e-shop: Co je na e-shopu tak složitého? Nemám chuť prolézat zdrojáky e-shopů a hledat nějaký ultra-sémantický příklad, ale v principu: příkladů na základní strukturu webu je tu X ve spoustě variant (hlavička, patička, jedno-dvou-tří-sloupcové rozložení a podobně). E-shop se od toho bude lišit jenom tak, že v poli pro obsah bude nějaký seznam produktů... který může být v některých případech "sémanticky správně" dokonce i tabulkou, případně to bude prostě kupa <div>ů, nebo možná sémanticky lépe seznam (ul-li). No a detail konkrétního produktu bývá obvykle jen obrázek (obrázky) a pár odstavců textu. Já na tom nevidím nic složitého.
joe
Profil
Railbot
Ale moc dobře tomu rozumím, jen to tady asi nemá cenu všechno popisovat. Neznamená, že když někdo pracuje jako kodér, Railbote, že tomu rozumí víc nebo že může říkat, že ostatní tomu nerozumí. Taky bez urážky :) Jestli tě nutí dělat validní weby, tak si je dělej, validita ti web nahoru ve vyhledávání asi těžko posune...

Lexter
Záleží na obsahu webu.
Railbot
Profil
joe
validita ti web nahoru ve vyhledávání asi těžko posune...
Jsi expert na SEO nebo jen plácáš, abys byl v opozici? Validní kód = kód dle specifikace bez zbytečných chyb, robot určitě takový kód bude louskat raději než nevalidní srajdu.

Ale moc dobře tomu rozumím
To těžko. Jinak bys neříkal "na co sémantika, stačí nadpisy" ;)

Neznamená, že když někdo pracuje jako kodér, Railbote, že tomu rozumí víc nebo že může říkat, že ostatní tomu nerozumí.
Určitě ano. Stejně jako zedník rozumí lépe stavbě domu a lékař medicíně.
Lexter
Profil
joe
Já vím, jen jsem si na to tak vzpomněl.
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0