Autor Zpráva
Dranel
Profil
Mám v plánu si na svém budoucím weblogu upravit systém tak, aby mi sám opravoval spojovníky na pomlčky. Vím, jaký je mezi tím rozdíl, znám rozdíl, mezi krátkou a dlouhou pomlčkou. Na to se tedy neptám. Zajímalo by mě ale, co je zvykem psát na internetu. Co třeba znamenají dva spojovníky „--“ ihned za sebou? Znamenají krátkou pomlčku? A tři „---“ znamenají v tou případě dlouhou? Užívá to hojně i pár nadšenců zde na diskusi, tak by mě zajímalo, co tím vyjadřují. Díky za postřehy ;-)
Timy
Profil
Dranel
V TeXu (a určitě i všude jinde) je -- půlčtverčíková pomlčka a --- čtverčíková.
Dranel
Profil
Timy
Okey, díky. To jsem si chtěl potvrdit.
Str4wberry
Profil
V TeXu (a určitě i všude jinde) je -- půlčtverčíková pomlčka a --- čtverčíková.
A někdy to bývá přesně obráceně, když uživatel preferuje čtverčíkovou pomlčku, tak je pro něj pak kratší zápis jednodušší.


Nicméně mi zde přijde „---“ jako nepěkná ohavnost. Svou délkou dlouhé pomlčce (—) odpovídají spíš dva spojovníky než tři.
Dranel
Profil
Str4wberry
Ale je to logické, což jsem si chtěl potrvdit a ty mi to vyvracíš. 1x „-“ je spojovník, 2x en a 3x em.
Timy
Profil
Str4wberry
A někdy to bývá přesně obráceně
Kde je to v defaultním nastavení obráceně?
Str4wberry
Profil
Bývalo to v SmartyPants.
Timy
Profil
Str4wberry
Bohužel neznám. Ale podle mě je zažitý standard tak, jak jsem to napsal. Platí to už od dob TeXu, který bude určitě starší než SmartyPants a co jsem to teď zkoušel ve Writeru, tak ten dva spojovníky "--" také zkonvertuje na půlčtverčíkovou pomlčku. Přijde mi nelogické, aby kratší zkratka generovala delší pomlčku, která se ještě nota bene používá méně než normální pomlčka. Pokud si dobře vzpomínám, tak dlouhá pomlčka se v běžném textu stejně prakticky nevyskytuje a vystačíme si s normální, půlčtverčíkovou.

Jako uživatele by mne mátlo, kdyby "--" generovalo dlouhou pomlčku a "---" krátkou. Něco jiného je, pokud chceme generovat pouze dlouhou pomlčku.
Str4wberry
Profil
Něco jiného je, pokud chceme generovat pouze dlouhou pomlčku.
Pouze nebo častěji. Přesně to jsem chtěl říct, když jsem napsal: „když uživatel preferuje čtverčíkovou pomlčku“
Dranel
Profil
Nemohu než nesouhlasit s Timym. Má někdo jiný argument pro Str4wberryho návrh?
Str4wberry
Profil
Já souhlasím s Timym v tom, že případ, který popisuji já, je méně častý. Nicméně jsem hlavně chtěl říct, že „---“ se hodí skutečně jen pro převedení na „—“.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0