Autor Zpráva
Mufna
Profil
Zdravím Vás. Montuju si počítač a sháním (v PC kamenných obchodech mého rodného města marně) nějakou pryskyřici (nebo co to je), kterou mohu nanést na datový SATA kabel + napájecí SATA kabel vedoucí do HDD (či obecně do jakékoliv mechaniky), abych zpevnil spojení. Upřímně, nevím ani přesně o co se vlastně jedná, vím jen, že je to asi nějaká pryskyřice (snad epoxidová), která se nanese, za nějakou chvilku ztuhne, ale zároveň se po čase (pokud bych chtěl kabely odpojit) dá poměrně lehce "strhnout". Poraďte prosím něco (obecně nebo klidně konkrétně nějaký výrobek).
bohyn
Profil
Mufna
Doporucil bych nekupovat kabely u vietnamcu a bude to drzet bez problemu :) O vypadavajicim SATA kabelu sem jeste neslysel, myslim ze resis problem ktery neni.
ninja
Profil
Epoxidova ani polyuretanova pryskyrice rozhodne nejde po case jen tak strhnout.

Lepit kabely je sileny napad, ale pokuyd uz musis, doporucil bych lepidlo do tavnych pistoli.
DoubleThink
Profil *
Taky jsem o tom neslyšel. Nevidím důvod zpevňovat spojení kabelů, pokud ti na něm ten disk nevisí z okna.
Mastodont
Profil
bohyn
Já jsem se s vypadávajícím kabelem setkal, byl normálně dodán spolu s deskou. Ale ona příčina bývá IMHO spíš v té součásti, do které kabel zastrkáváš ...
armin
Profil
Pro sichr doporučuji použít vteřinové lepidlo Pattex, to by mělo lehce zabránit nechtěnému povytažení datového a/nebo napájecího kabelu.

Ne teď vážně, pokud vím, tak hmota kterou nejspíš myslíte, tak ta se nanáší především na rozhraní grafická karta / MB slot (rozuměj zasunutá a našroubovaná grafika, nenanáší se to "dovnitř na kontakty) a to se dělá za účelem záruky, aby prodejce měl jistotu, že s vnitřkem nikdo nijak nečachroval, alespoň co mám informace. Určitě se to však nenanáší na koncovky pro mechaniky a disky.
imploder
Profil
doporucil bych lepidlo do tavnych pistoli.
No to teda nevím, lepidlo z tavné pistole mi vždycky připadalo jako umělá hmota, takže izolant. Ale možná se pletu...
ninja
Profil
imploder: a vy byste radsi pouzil neco vodiveho?!

Vyhoda lepidla do tavnych pistoli je, ze se moc nepoji s ostatnim materialem a nasledne jej lze bez poskozeni odstranit. Idealni by bylo lepidlo, co se pouziva pro slepeni papirovych priloh u ruznych casopisu atd.
Mufna
Profil
:-) Tak Vám teda pěkně děkuju za rady

Ok, asi se na to lepší přikurtování vykašlu (PC jsem si sestavil a zatím problém nevidím).

armin
Ano, ten silikon jsem měl na mysli (jinde mi radili taky tenhle).

nenanáší se to "dovnitř na kontakty
:-) ano, to chápu

Viděl jsem to v PC známého, kde byly nějakým tímto pružným silikonem "obaleny" konce SATA kabelů vedoucích z HDD. Takže to mělo být kvůli záruce ? Proboha :-o , a já mu to odstranil. No ale nanést to tam kdykoliv zpět asi nebude takový problém. To mi jako ochrana z důvodu záruky nepřijde moc důmyslný
Mufna
Profil
Ale až budu jednou skutečně v nouzi, tak určitě použiju nejlepší radu :-)
armin
Profil
Mufna: Ano, těch tesnících silikonových hmot je hrozně moc, sám jsem s x druhy pracoval (aplikace na vše možné, jen ne na PC a elektroniku), ja linknul jen jako přiklad jeden, přesný typ neznám, jen vím že to je silikonová hmota v takové tubě, co používají někteří prodejci PC sestav.
Mufna
Profil
To armin

A proč ten silikon někteří prodejci teda používají ? Kvůli záruce mi to přijde jako blbost. A to "utěsnění" kabelů mi přece jen (i z vlastní zkušenosti) přijde jako ne zrovna úplně blbej nebo na hlavu postavenej nápad. Někdy se ten SATA opravdu docela "viklá", možná to sice kontakt tak jak tak nepřeruší a data budou proudit bez problému, ale tím "přilepením" silikonem se snad nedá nic zkazit (to nevím, to si myslím) a tak nějak to dává i větší jistotu, že to bude "pěkně držet". Když jsem onehdá otevřel PC svého známého a tohle viděl, působilo to na mě takovým "solidním a bytelným" dojmem. Pak jsem to musel odstranit, abych mu něco s počítačem mohl provést, a když jsem pak zas všechno zapojil zpátky (jen klasicky, ten silikon jsem pochopitelně neměl), tak mi to připadlo oproti původnímu stavu takový "nestabilní". Mít ten silikon tenkrát po ruce, asi bych ho použil.
armin
Profil
Mufna: Je nutné si uvedomit, že lidská hloupost je neomezená. Z pohledu záruky je to proto, protože grafické karty jsou mnohdy a výhradně IT profesionály demontovány, jsou na ně osazovány super mega ultra špičkové chladiče, aby uchladili pomalu hořící GPU a paměti v důsledku přetaktování (zákrok klasifikován tak, že je v rozporu s reklamačním podmínkami). A jak jistě každý tuší, docela blbě se vykonává změna chladiče na namontované grafice - čili je nutné ji vyšroubovat. A většinou kvůli takovýmto samozvaným IT profesionálům, kteří sice nemají o řekněme 1500 Kč více na výkonnejší grafiku, tak jsou si schopni odborně navýšit výkon své grafiky na "potřebný" výkon, aby mohli hrát hru v lepším rozlišení a s více FPS.
Většínou takto vysoce profesionální počínání ale končí shořením grafiky, a je pak nad slunce jasné, že i když takovýto profesionálové dají zpátky původní chladič a budou se tvářit opět hodně profesionálně, že nic s ničím neprováděli, tak stačí se podívat dovnitř na úroveň zapatlání grafiky a případnou tuhost silikonu a během pár vteřin provést diagnostiku a říct profesionálovi: promiňte, ale jste hňup a nelze vadnou komponentu vyreklamovat.

P.S.: Pokud se někomu zdá být hodně často použito slovo "profesionál" v různých mutacích, tak ano, zdání neklame. To proto, že těchto samozvaných profesionálů je hrozně moc, především ve věku 10-16 let.
Mufna
Profil
armin
těchto samozvaných profesionálů je hrozně moc, především ve věku 10-16 let.

Já bych je nekamenoval, vždyť jsou to ještě děti :-) Dospělí bývají někdy i horší :-o

Tak tedy vážně, s tvým povídáním o hravých profesionálních počítačových adolescentech (nebo řekněme raději "dětech různého školního věku") určitě souhlasím. Osobně se s nimi ale nesetkávám, nebyl jsem nikdy prodejcem hardware, takže jsem žádné podobné reklamace nemusel řešit. Co se týče toho silikonu, tak ale já se s ním setkal jinde. HDD myslím nikdo netaktuje (ale 100% jistý si fakt nejsem), takže ten, kdo známému prodal PC, musel mít asi jiný důvod, proč ho v tomto místě použil. A nebo už to byla deformace z jeho používání (silikonu) u grafik, kde, jak píšeš, má opodstatnění. A tak ho prdnul i na ten SATA konektor do HDD. Každopádně musím zopakovat, že mi to prostě nepřišlo jako úplně nesmyslný nápad a subjektivně (=můj názor) to vypadalo, jak už jsem psal, takový "čistší a stabilnější".
Mufna
Profil
bohyn
Doporucil bych nekupovat kabely u vietnamcu
Oni už prodávají i SATA kabely ? :-o
Mufna
Profil
Mastodont
Já jsem se s vypadávajícím kabelem setkal
Aspoň někdo, kdo může alespoň maličko pochopit mé bezbřehé obavy :-)
Mufna
Profil
Takže abych shrnul vše k mému původnímu dotazu: ideální je tedy Pattex nebo lepidlo do tavné pistole. Nic jiného nebrat !
armin
Profil
Mufna: No nevím nevím, disky šli za poslední rok, rok a půl šíleně dolů co se kvality týče, pomalu 30% disků jde na reklamaci do měsíce, to kdysi prostě neexistovalo. A nevím, který prodejce by připadně vzal do reklamace disk s přilepeným datovým kabelem, případne i se zdrojem :D
Ja jsem se doposud nesetkal s volnějšími koncovkami, nejhorší případ snad byl s jumperama ala ovládací tlačítka / diody v case. To lze ale velice jednoduše vyřešit velice jemným vyhnutím jednoho hrotu / jehly / říkejme tomu jakkoliv. Ale určitě bych před osazením lepidla / silikonu zkusil jiný kabel, pokud by i ten loksoval, asi bych šel přímo s diskem do reklamace - reklamovat datové / napájecí rozhraní, což je dle mě velice opodstatněná závada.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Příspěvky nesouvisející s webem budou odstraněny.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0