Autor Zpráva
Radek9
Profil
Již delší dobu sleduji způsob psaní na diskuzi a zaráží mě, že Čech dokáže napsat něco jako:
Pls help... date mi sem nekdo kood na navstevni knihu ? pls help... sem low
Občas je mi z toho i špatně když vidím jak spisovná čeština upadá. A tak mě napadá, co sem přidat nějaký filtr na odstraňování takových slov? Nebo klidně i jinou ochranu, ale aby to tady nebylo.
V sandboxu je ochrana na title, ale jinak ne.
Taurus
Profil
Žádnou velkou cenzuru .-) jen ať vidíme, kolik hloupostí je v dnešní době vidět. Často se tu směju...
Radek9
Profil
Taurus:
Často se tu směju...
Nápodobně, :D ale někdy je mi z toho opravdu špatně.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Taura:
Často se tu směju...
Zase tak často to není, ne? Podívám-li se na jiné diskuse, řekl bych, že jsme na tom docela dobře.


Reaguji na Radka9:
Slovo „help“ může být použito v kontextu, kdy nevadí a kdy by naopak vadilo jeho odstranění.

Občas je mi z toho i špatně když vidím jak spisovná čeština upadá.
Dokud si člověk bijící se za krásy našeho jazyka nepřipadá jako blázen či muzejní exponát, je čeština v bezpečí.
Miloš
Profil
Nemusí jít jen o importované ohavnosti; docela stačí chuťovky typu nwm či mmch.
Zechy
Profil
Já se sice taky někdy neubráním tomu to napsat, když každý tímhle nakazí druhé, ale psát místo každého slova něco anglicky. Čeština je bohatý jazyk tak proč tu slovní zásobu taky nevyužít? :)
Taurus
Profil
Chamurappi
Zase tak často to není, ne? Podívám-li se na jiné diskuse, řekl bych, že jsme na tom docela dobře.
Nemám srovnání. Každopádně to mé "často" je dost vágní. Asi proto, že češtinu vnímám jako samozřejmost, kdežto výstřelků si všímám. Pak jakoby zaniká kladný pól hodnocení.
Jestli můj příspěvek vypadal, jako bych se cítil bůhvíjak nad věcí, tak se omlouvám.
Axamith
Profil
Taurus,Chamurappi
Nezbývá než souhlasit, že čeština jako celek upadá, nejhorší na tom je skutečnost, že i veřejné sdělovací prostředky przní náš jazyk přivandrovalými výrazy. Celkově si myslím, že úroveň této diskuze je slušná, je to dáno také díky tomu, že to není veřejné tlachání o ničem a pokud někdo má podobné tendence, jsou mu rázně připomenuta pravidla. A to nejen moderátory. Časté upozorňování některých moderátorů na nesprávné používání některých slovních spojení je více než výchovné. Obecně si nemyslím, že by tento nešvar vyřešil filtr, spíše by bylo více žádoucí "vychovat" diskutující k řádnému používání češtiny, to je ale běh na dlouhou trať. Možná by pomohlo zvýrazňovat anglické skřeky..., aby si pisatel uvědomil, že to co tvoří je jazykový paskvil. Mě osobně nejvíce zvedne ze židle příspěvek, který je psán "česky", ale bez diakritiky. Takový text už má s češtinou pramálo společného.
Miloš
Profil
Axamith
Česky (slovensky) bez diakritiky – to je ještě snesitelné; pokud jeden píše z mobilu či ze zahraničí, občas si nepomůže (je ale fakt, že jde často o lenost – např. má 18letá neteř tvrdí, že psát bez diakritiky je pohodlnější; nechápu to).
Co mě ale nehorázně točí, to jsou dlouhé texty bez interpunkce a bez odstavců. Takové ty „chrchle písmenek“. To je teprve pošušňáníčko (a ve spojení s absentující diakritikou a „presentujícími“ anglickými skřeky, škoda sov; hů hů).
Axamith
Profil
Miloš Souhlasím s tím, že psaní pár řádek z mobilu či texty ze zahraničí bez podpory českého prostření je problém, ale právě tebou zmiňované dlouhé texty, to je pro mě téměř nečitelné a většinou takové příspěvky ignoruji, protože mi dá více práce se soustředit na to, co pisatel chtěl říci, než na skutečnou hodnotu příspěvku. Mám pocit, že tohle je hlavně oblíbené u mladších přispívajících, střední a starší generace tomuto "sportu" příliš neholdují.
DoubleThink
Profil *
Zablokujme zde anglické skřeky
Obecně nejsem příznivcem takovýchto hurá akcí. Jazyková kvalita je zde výrazně nadprůměrná, především díky moderátorům. Myslím, že žádné další (notabene automatizované) opatření není potřeba.

Nezbývá než souhlasit, že čeština jako celek upadá
Neupadá, vyvíjí se. Pokud chceš trvalé striktní pravidla, piš latinsky.
Axamith
Profil
DoubleThink „Nezbývá než souhlasit, že čeština jako celek upadá“
Neupadá, vyvíjí se. Pokud chceš trvalé striktní pravidla, piš latinsky.
Jazyk se samozřejmě vyvíjí, kdyby ne, tak tu debatujeme přinejmenším staročeštinou. Ale deformace jazyka násilným vkládáním cizojazyčných výrazů, když čeština má vlastní, mnohdy výstižnější a hezčí pojmenování mi připadá krátkozraké. Ale to by bylo na dlouhou úvahu, ale souhlasím, že úroveň diskuze je opravdu velmi slušná a ten zbytek řešit automaticky není to správné řešení.
Taurus
Profil
Jasně. Větší spěch, zjednodušování, menší slovní zásoba a míň čtení - to vše přispívá k tomu, že se čeština vyvíjí, ale upadá... — její význam, krása, kouzlo. Doporučuju přítomnost na "Filozofii jazyka" .-) se skvělým přednášejícím.
Matty
Profil
Radek9
Radku, dovolím si takové menší rejpnutí.
Mě zase zaráží, jak Čech dokáže napsat jméno své národnosti s malým začátečním písmenem :)
Jinak bych řekl, že tyto anglické skřeky jsou proti psaným pravidlům diskuze a tedy že by na to měl být autor daného příspěvku upozorněn, popřípadě při delším porušování pravidel nějak kázeňsky potrestán.
Radek9
Profil
Matty:
Mě zase zaráží, jak Čech dokáže napsat jméno své národnosti s malým začátečním písmenem :)
Tak toho jsem si nevšiml. :D Omlouvám se.
H13
Profil
Radek9
Občas je mi z toho i špatně když vidím jak spisovná čeština upadá
To buď rád, že nejsi rodilý Angličan. :-) Tipuju, že profesoři angličtiny mají zákaz vstupu na internet, aby se nezbláznili :-)
Zechy
Profil
H13: No naši češtináři ve škole ... díky jedný učitelce od nás zrušili i jednu soutěž :D:
nightfish
Profil
Zechy
díky jedný učitelce od nás zrušili i jednu soutěž
a to jsou ty drobné nuance českého jazyka
tady by imho místo "díky" mělo být "kvůli", protože to zrušení soutěže zřejmě nebylo úplně tak vítaným a pozitivním důsledkem

jinak osobně bych byl za ponechání stávajícího stavu - tzn. moderátoři eliminují případné jazykové excesy na úrovni jednotlivců
Zechy
Profil
nightfish
No, tak zas tak tolik to pitvat nemusíme ne? :) Sice češtině je bohatej jazyk, ale píšu tak jak mi to příjde do ruky :).
Hitman
Profil
Radek9
Občas je mi z toho i špatně když vidím jak spisovná čeština upadá.

Nejsem sice zastáncem spisovné češtiny za každých okolností, nicméně dneštní způsob vyjadřování některých (zejména mladých) lidí je podstatně vzdálen mé představě o vyývoji českého jazyka. Přesto bych byl proti této reformě. Řekl bych, že v tomto ohledu moderátoři plní své povinosti, jakož i někteří členové. Tazatelé, kteří se vyjadřují slovy typu "help, pls, sorry..." mi vadí a většinou je někdo z návštěvníků napomene, přecejen se jedná o diskusi poměrně na úrovni vzhledem k ostatním českým diskusím. V případě zákazu těchto slov by přibily jen další hvězdičky a to se potom špatně napomíná.

Dá se tedy říci, že v podstatě souhlasím s Axamithem.
Lelek
Profil *
Poznámka: Psáti z mobilu češtinou samozřejmě lze. A díky české T9 je to pohodlnější. Tím jen chci říct, že i tato část diskutérů se dělí na ty, co můžou, ty, co nemůžou a ty, co nechtějí.
Chamurappi
Profil
Reaguji na všechny:
Žádnou velkou cenzuru .-)
nejsem příznivcem takovýchto hurá akcí
ten zbytek řešit automaticky není to správné řešení
osobně bych byl za ponechání stávajícího stavu
Přesto bych byl proti této reformě.
K žádné revoluční hurá akci zaměřené na blokování skřeků v příspěvcích nedojde, ale jak zmiňuje Radek9, v chystané nové verzi diskuse je již připravena javascriptová ochrana nadpisů vláken. Vyskytne-li se v nadpisu odesílaného dotazu slovo odpovídající regulárnímu výrazu /^(help|pl[sz]|please?|thx|omg|hilfe)$/, skript pozastaví odeslání a na uživatele vyskočí upozornění.
Petr ZZZ
Profil
Nechci rýpat, ale když už se zde hovoří o čistotě jazyka, tak mi to nedalo a prozkoumal jsem vlákno, zda nenajdu nějakou tu chybku. Zde je výsledek, v prvním řádku vždy originál, ve druhém oprava či komentář:

Občas je mi z toho i špatně když vidím jak spisovná čeština upadá.
Občas je mi z toho i špatně, když vidím, jak spisovná čeština upadá.

aby si pisatel uvědomil, že to co tvoří je jazykový paskvil.
aby si pisatel uvědomil, že to, co tvoří, je jazykový paskvil.

Pokud chceš trvalé striktní pravidla
Pokud chceš trvalá striktní pravidla

...deformace jazyka (...), když čeština má vlastní, mnohdy výstižnější a hezčí pojmenování mi připadá krátkozraké.
...deformace jazyka (...), když čeština má vlastní, mnohdy výstižnější a hezčí pojmenování, to mi připadá krátkozraké.

a to jsou ty drobné nuance českého jazyka
A to jsou ty drobné nuance českého jazyka.

tady by imho místo "díky" mělo být "kvůli",
Tady... A "imho"? – Was ist das?

jinak osobně bych byl (...) jednotlivců
Jinak osobně bych byl (...) jednotlivců.

Sice češtině je bohatej jazyk, ale píšu tak jak mi to příjde do ruky :).
... čeština ... píšu tak, jak .... přijde

dneštní
dnešní

povinosti
povinnosti

přecejen
přece jen

...by přibily jen další hvězdičky
Je na čase, abychom je přibili. Hlásím se jako dobrovolník na přibíjení hvězdiček.



Shrnu-li to, snahy za čistotu češtiny podporuji, zároveň však prosím o shovívavost podle toho, zda někdo očividně nechce mít čas nebo ho očividně nemá. A dekuji vsem, kteri pripadne odpovi na nejaky muj dotaz bez diakritiky (pisu z auslandu).
Joker
Profil
Petr ZZZ:
když už se zde hovoří o čistotě jazyka, tak mi to nedalo a prozkoumal jsem vlákno, zda nenajdu nějakou tu chybku.
Nejde přece o to psát dokonale bez chyb. Každý se někdy splete nebo udělá překlep.

Problém je, když někteří dělají tolik a tak zásadních chyb, že je obtížné vůbec příspěvek přečíst.
Další problém je, když někteří ne že dělají chyby, ale píší jako pitomci záměrně, protože si myslí, že to je cool (případně jsou tací, kteří se tím snaží upoutat pozornost).

Snad to tu není tak, že by se netoleroval jakýkoliv prohřešek proti pravidlům češtiny... když má někdo vyjadřování alespoň na úrovni absolventa základní školy, nebývá myslím problém :-)

Mimochodem, zkratky jako IMHO, AFAIK, FYI nevidím jako až takový problém- jsou to prostě zkratky, jsou relativně známé, zatímco a jejich české varianty (DMSN, PJMZ, PVI?) se nepoužívají a nikdo by jim nerozuměl.
Petr ZZZ
Profil
Souhlasím, Jokere, tak nějak podobně jsem to myslel, snad až na ty zkratky. Místo "IMHO" lze úspěšně použít třeba "myslím". Není to zkratka, je to česky a delší to je jen nepatrně a to ještě jen do počtu písmenek; případná tiskařská čerň se možná dokonce ušetří. A ty ostatní zkratky... Myslím, že místo AFAIK lze s úspěchem říct např. "pokud vím". Nehledě na to, že si myslím, že "myslím" lze dost často taky vynechat, a pokud jsem opravdu nejistý, mohu koneckonců svůj názor formulovat jako otázku. Mám-li to ale shrnout, myslím že řešení je určitá snaha na jedné a určitá tolerance na druhé straně.
Chamurappi
Profil
Co se týče diakritiky, včera jsem se dostal na jedno hodně staré vlákno, kde se na toto téma obsáhle vyjádřil i Yuhů:
Naco hacky a ine prkotiny?


Reaguji na Petra ZZZ:
snahy za čistotu češtiny podporuji, zároveň však prosím o shovívavost
Pokud někdo skutečně psát s diakritikou nemůže, nebo je to pro něj značně časově náročné, tak ho samozřejmě nebudeme terorizovat. Vyvíjíme vytrvalý jemný nátlak přiměřený skutečné závažnosti prohřešku.

A dekuji vsem, kteri pripadne odpovi na nejaky muj dotaz bez diakritiky (pisu z auslandu).
Jestli opravdu kopíruješ všechny znaky s diakritikou ze žluťoučkého koně, jak jsi zmiňoval v soukromé korespondenci, tak klobouk dolů tvé trpělivosti :-)
Nemůžeš si to nějak usnadnit? Nainstalovat si českou klávesnici?


Reaguji na Jokera:
zkratky jako IMHO, AFAIK, FYI nevidím jako až takový problém- jsou to prostě zkratky
Které si vytvořili Američani, aby si zkrátili dlouhé fráze, na které v češtině stačí jedno až dvě slova. Kdyby mohli napsat „as far as I know“ stejně snadno, jako mohou Češi napsat „pokud vím“, asi by AFAIK neexistovalo.
Miloš
Profil
Já mám rád zkratky (b)IMHO (tumáš mým skromným názorem, třeba po hlavě…) a zoologický (h)AFAIK.
Ale už jsem je taky dlouho nepoužil.
Petr ZZZ
Profil
Chamurappi [#26]
Vyvíjíme vytrvalý jemný nátlak...
...na což vám asi těžko bude někdo moci s vyhlídkou na úspěch upírat právo, že. Má smůla je v tom, že se sem chodím ptát, a pokud zde někomu vadí chybějící diakritika natolik, že na dotaz neodpoví, i když třeba zná odpověď, tak je prostě v mém zájmu psát s diakritikou, i když mi to trvá odhadem třikrát až šestkrát déle.

To samé se pochopitelně týká i všech ostatních aspektů písemného projevu, včetně větné interpunkce a velkého písmena na začátku věty, což mi ovšem ani nečiní potíže, ani to nestojí čas navíc, pokud tedy nehodlám měřit milisekundy. Ono je to v podstatě velmi jednoduché: Očekávám-li od někoho pomoc, je v mém zájmu, abych si o ni řekl takovou formou, jakou pravděpodobně tázaný očekává. Takže budu nadále kopírovat příliš žluťoučkého koně (ano, opravdu to tak dělám), dokud si nevyřeším tu klávesnici. No a kdyby mi nekdy prece jen dosla trpelivost (sakra, to se to najednou rychle píse!), tak doufám, ze mi presto nekdo odpoví ;-) .

Kůň příliš žluťoučký a tak dále, úpěl prostě kódy ďábelské.
áááááářářářářččččččáčáčáčáčáčíčíčíčíčíďďďďďéééééěěěěěňňňňňíííííířřřřřřřářářářářáříříříříříššššššíšíšíšíťťťťťóóóóóúúúúúůůůůůýýýýýžžžžžžížížížížíštěštěštěštěštíštíštíští štěstí téměř řešení
Á Č ČÍ Ď É Ě Ň Í ŘÍ Ř ŠÍ Š Ť Ó Ú Ů Ý Ž

Berte si, mám jich dost. Dojdou-li, mohu poslat další. :-)))

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0