Autor Zpráva
peta
Profil
http://diskuse.jakpsatweb.cz/?action=vthread&forum=18&topic=4652#21

Yuhů
1. google uz davno vyhledava s diakritikou i bez ni, pokud je prepnute na zemi cesko.
2. srozumitelnost je v 90% uplne stejna
3. ok
4. je shodny s bodem 3
5. ok

A ted mi zkus rici, kdyz jsem na nasi pc ucebne, kde nemam admin prava a moznost pridat si slovensky jazyk, jak mam asi psat s diakritikou slovensky? Jak mam psat s diakritikou slovensky, kdyz v podstate nevim, jaka se tam pise? Jsem rad, kdyz mi slovak rozumi a bez diakritiky tudiz nedelam tolik slov. chyb.

Lze najit take 100 argumentu proti, pokud zapomene na bod 5. Vis? :)
peta
Profil
anchor Člen
#1 · Zasláno: 23.3.2005 18:54:22
Som tu novy-nemal by som velmi vyskakovat, ale povedzte mi, preco tu mam pisat s diaktrikou

Hanz Člen
#2 · Zasláno: 23.3.2005 18:55:14 · Změnil/a: Hanz
anchor
Protože se to líp čte!
Ale když budeš psát bez diakritiky tak ti nikdo hlavu neustřelí.

// praveze ten clovek se ozval, protoze ho nejspis chamurapi zbuzeroval, ze pise bez diakritiky. To je to, o cem jsem mluvil v jinem tematu.
nightfish
Profil
peta
nechápeš jednu věc - nikdo tě nenutí toto fórum používat, dokonce by se dalo říct, že se i bez tvých příspěvků obejdeme
pokud však chceš přispívat, je slušné ctít zdejší pravidla, kde je psaní s diakritikou jednoznačně vyžadováno
_es
Profil
peta
jak mam asi psat s diakritikou slovensky?
Kedy si tu napísal niečo po slovensky, či už s diakritikou alebo bez diakritiky?

srozumitelnost je v 90% uplne stejna
Prečo máš teda životopis s diakritikou?
Rozdiel v zrozumiteľnosti je pre mňa dosť zrejmý v tvojej pozoruhodnej zbierke poézie.
Aesir
Profil
peta:
2. srozumitelnost je v 90% uplne stejna

Podle předmětu tohoto vlákna jsem se těšil, že si přečtu něco o novém druhu hacků označených jako "Naco" a přemýšlel jsem nad tím, co ta zkratka znamená.
Thalia
Profil
Pete, koukám, že ses pustil do lítého boje proti používání diakritiky. Vím, že na citovaný příspěvek od Yuhůa jsem tě navedla já, ale copak sis nevšiml data přispěvku a v bodě 1 dodatku, že po čase tento bod přehodnotil už jako ne tak důležitý? V podstatě s ním tedy souhlasíš, až na tu srozumitelnost. Ale nenajdeš asi moc lidí, kteří s tebou budou souhlasit, že ta srozumitelnost takového textu je v 90 % stejná.

Jak mam psat s diakritikou slovensky, kdyz v podstate nevim, jaka se tam pise? Jsem rad, kdyz mi slovak rozumi a bez diakritiky tudiz nedelam tolik slov. chyb.
Prosím tě o osvětlení, proč potřebuješ ve vaší učebně psát slovensky. Obzvlášť když sám uznáváš, že ti slovenština nejde. To sou mi zase argumenty dneska po ránu.
Joker
Profil
peta:
Naco hacky a ine prkotiny2?
Můj osobní názor:
Aby to taky někdo rozluštil?
T0Muz3m3Z4Chv1l1Ps4tN3j4kT4khl3. AN3bud3T0Zr0vn4Pr1j3mn3C1st.

Pokud jde o tohle vlákno:
Yuhů:
5. jde o přání provozovatele serveru
peta:
5. ok
Myslím, že tímhle je to vyřízené a další diskuse je zbytečná.

Aesir:
Podle předmětu tohoto vlákna jsem se těšil, že si přečtu něco o novém druhu hacků označených jako "Naco" a přemýšlel jsem nad tím, co ta zkratka znamená.
Já zase čekal, že někomu připadá zbytečné používat CSS hacky.
tiso
Profil
petaA ted mi zkus rici, kdyz jsem na nasi pc ucebne, kde nemam admin prava a moznost pridat si slovensky jazyk, jak mam asi psat s diakritikou slovensky?
Normálne - stlačíš klávesu pre dĺžeň/mäkčeň a klávesu pre písmenko, ktorému ho chceš pridať a máš ho tam... Prípadne použiješ písmenká s diakritickými znamienkami ktoré sú rovnaké ako na českej klávesnici. Tretia možnosť je používať kódy znakov s diakritikou, to napríklad používam ak chcem písať vaše české ů (Alt+133). Vždy je cesta ako sa dá písať s diakritikou, stačí mať vôľu.
Joker
Profil
tiso:
Jednu věc nemáme, stříšku. Mmch. 50% znaků slova vôľu čeština vůbec nezná ;-)
Není mi ale jasné, proč vlastně peta touží psát slovensky, když mu dělá problém psát česky.
DoubleThink
Profil *
peta
Velkou výhodou statutu administrátora je možnost určovat pravidla bez nutnosti jejich dalšího vysvětlování. Pokud máš problém s pravidlem ohledně diakritiky, ber ho jako axiom.
Chamurappi
Profil
Reaguji na peta:
praveze ten clovek se ozval, protoze ho nejspis chamurapi zbuzeroval, ze pise bez diakritiky
Ozval se čtyři měsíce před tím, než jsem na toto fórum přišel, a o dva a půl roku dříve, než jsem se stal moderátorem.
Opět žiješ v deziluzi, že proti tobě stojí jen malá skupinka šílenců? Stojí proti tobě velká skupina bláznů a na tebe připadá role letadla.

Jak mam psat s diakritikou slovensky, kdyz v podstate nevim, jaka se tam pise?
Používej si takový jazyk, který umíš. Na tom přeci není nic těžkého. Pokud ti nejde čeština a slovenština, můžeš svojí přítomností potěšit nějaké zahraniční fórum.

srozumitelnost je v 90% uplne stejna
Máš na to nějaký nezávislý průzkum? Nebo je to jen tvůj subjektivní dojem? Existují lidé, kterým se čte text bez diakritiky lépe než text s diakritikou? Pokud ne, tak je i ta tvá desetiprocentní ztráta ztrátou zbytečnou.

Přáním vedení tohoto fóra skutečně je, aby všichni psali s diakritikou. Pokud někdo nemůže, budeme smutní. Pokud někdo může a nechce, budeme se na něj mračit. Kdyby tohle byla jediná vada tvých příspěvků, nikdo by tě nešikanoval.


Z fóra wz.cz:
Jsem si vsiml, ze tam chamurapi vsem doplnuje tim programkem cestinu a vypada to desive, co to uplodi :)
Jsi prolhaná bestie. Jediný, komu jsem (dvakrát) doplnil (a zběžně překontroloval) diakritiku Ohákováním, jsi byl ty. Budeš-li nadále úmyslně lhát, rozloučíme se spolu definitivně.
Taurus
Profil
Joker
Já zase čekal, že někomu připadá zbytečné používat CSS hacky.
Přesně to samé. Bojovat proti diakritice a hned nadpisem si pod sebou podřezat větev, to je umění. :-))

Nějak mi ale nejde dohromady věk 30 let a otravné chování na internetu podobné malému šklebovi. Chudák nejen Thalia.
peta
Profil
Taurus:
Unikla ti jedna podstatna vec. Nadpis je kopie nadpisu tematu, ktere bylo 2005 uzavreno. Jestlize to ma byt pokracovani, obvykle se pouziva stejny nadpis. Kdo tohle nechape? Taurus, Aesir

Chamurappi:
http://diskuse.jakpsatweb.cz/?action=vthread&forum=8&topic=101360
"stránka nescrollovala, ale aby nebyl vidět => dal jsem mu display:none, nebo jsem zkousel"
Ze by se prehmatl? spis to vypada na doplnovani hacku a carek.
A pak najednou pise bez hacku, clen
sh00ter
Člen
#7 Zasláno: 16.10.2009 07:01:49
Citovat
ono to neni primo ve formulari, je to proste samostatnej input kterej se pri onbluru zacne zpracovavat, ja k tomu chci pridat jeste enter
.... ja nevim, jak tobe, ale mi to pripada jako doplnovani hacku a carek. Ale konkretne jsem to videl na jinem prikladu, kterej nemuzu najit. Tam to bylo na kazdem druhem slove. A tusim, ze to bylo aplikovano na slovenstinu, to teprv bylo neco. :) Sory, jestli to nebylo tve dilo.

Thalia
Jo, s bodem 5 souhlasim. Bod 5 je vsak v pravidlech formulovan jinak nez jak pise Juhu. V tom je podstatny jestli ses nacisticky tlacena do toho nebo mas na vyber. Ve sve podstate se dohadujem o nesmyslu.
Se divim, ze tu neni zrovna pravidlo vynechat sprosta slova a to, to a to... :)
Proste si myslim, ze se biju za spravnou vec a v tom pripadku jsem neustupny.

tiso:
Takze jednoduchy zpusob neni. mozna pouzit neco takoveho
http://axpsu.fpf.slu.cz/~web/x/azbuka.htm

_es:
Tady na foru? Vcera. Jinde? Kazdy den.

Clanky, mno, kdyz chces, vzdy se da najit zajimevy clanek ci komentare...
http://www.google.cz/search?q=citelnost+text+bez+diakritiky&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:cs:official&client=firefox-a
* http://interval.cz/clanky/hrichy-pro-sileneho-korektora-proc-se-trapit-s-diakritikou/
* http://www.zpravy.net/weblog/archiv/0507/s-diakritikou-nebo-bez.php
* http://www.abclinuxu.cz/blog/Annals_of_Taurelador/2008/5/diakritika-v-nazvech-souboru-prycz
* http://morse.tvrdik.info/
* http://kadlecova.blog.respekt.cz/clanok_disk.asp?cl=11247
http://timqui.net/pravidla-kvalitniho-webu/
"Používejte srozumitelné názvy souborů. Nejlepší jsou celá slova bez diakritiky oddělená pomlčkou. "

Cislo 90% je z vlastni zkusenosti. Osobne se mi lepe cte bez diakritiky, pokud se stridaji ruzne jazyky.
Thalia
Profil
peta:
Nadpis je kopie nadpisu tematu, ktere bylo 2005 uzavreno.
No jo, ale to víš ty, ne nový návštěvník tématu. Navíc, ta dvojka nalepená bez mezery ještě před otazník, to je taky nesmysl, že.

ja nevim, jak tobe, ale mi to pripada jako doplnovani hacku a carek
Mně ne, já taky tak občas píšu, zejména pokud během psaní s diakritikou ještě s někým diskutuji bez diakritiky. Teď mírni nadšení, že i já tak někde píšu, toto privilegium má jen jeden jediný člověk.

Se divim, ze tu neni zrovna pravidlo vynechat sprosta slova a to, to a to... :)
Pokud vím, kromě opravdu sprostých slov jsou tu zakázána, nebo byla, i jiná slova, v běžné mluvě slušná, ale ve spojení např. s hostingem se stala neslušnými...

http://interval.cz/clanky/hrichy-pro-sileneho-korektora-proc-se-trapit-s-diakritikou/
Ano, tak tento článek opravdu podporuje tu tvou teorii, dovol, abych se zasmála :-D

Používejte srozumitelné názvy souborů. Nejlepší jsou celá slova bez diakritiky oddělená pomlčkou.
Jenže my se tu nebavíme o názvech souborů...

Cislo 90% je z vlastni zkusenosti. Osobne se mi lepe cte bez diakritiky, pokud se stridaji ruzne jazyky.
Mezi 90 a % se píše mezera. A vzhledem k tomu, že tady se nám sice střídají dva jazyky, ovšem natolik podobné a navíc oba s diakritikou, že tenhle "argument" též neberu.
_es
Profil
peta:
Tady na foru? Vcera.

Prestaň przniť slovenčinu tými svojimi trápnymi pokusmi ako tu!
Je to ešte horšie, než tá tvoja divná čeština.
omg
Profil *
Háčky na foru/forech nebere jako axiom snad *****, přestože se všude-možně v pravidlech ********. Arogance zdejších administratoru je skutečně nebe se **********. Hláška ****.. "nikdo tě nenutí toto fórum ********, dokonce by se dalo ****, že se i bez tvých příspěvků obejdeme " je pro soudného člověka *******, že háčky jsou tou poslední věcí nad čím by se zdejší „bohové“ měli ********.
Doporučuji ke koupi:
http://www.knihovnicka.net/kniha/1910-etiketa-prirucni-encyklopedie-slusneho-chovani-spacek-ladislav/obsah-dila

Moderátor Chamurappi: Vyhvězdičkování způsobila chyba fóra, pardon.
Aesir
Profil
peta:
Unikla ti jedna podstatna vec. Nadpis je kopie nadpisu tematu, ktere bylo 2005 uzavreno. Jestlize to ma byt pokracovani, obvykle se pouziva stejny nadpis. Kdo tohle nechape? Taurus, Aesir
Poprosím vás, abyste si laskavě pořádně přečetl na co jsem reagoval v předchozím příspvěku, zhluboka se nadechl, patnáct minut počkal a pak mi napsal, zda jste už pochopil vy mě. To, že je zde stejný titulek, jsem si samozřejmě všiml, což nemění nic na tom, že když je bez diakritiky, tak není jasné o čem je.
tiso
Profil
peta: „Takze jednoduchy zpusob neni.
Ale je - najjednoduchší spôsob je vybrať si iné fórum, kde ťa s diakritikou nebudú "obťažovať". Pozri, každý človek sa časom vyvíja, získava skúsenosti a kultivuje svoj prejav. A čo ty? Ty si problémový člen diskusie, tvoje rady typu jakpsatweb -> css -> ..., či úplne odveci, založené vlákna, v ktorých niečo riešiš, ale skoro nikto ti nerozumie, k tomu všetkému písanie bez diakritiky tu sú skôr na škodu a znižujú úroveň tejto diskusie. Ako som už písal, pokiaľ tu niekto napíše raz za čas, tak to písanie bez diakritiky toľko nevadí, ako pri niekom, kto tu píše častejšie. Ako máme udržať úroveň, keď niekomu novému poradíš bez diakritiky, a zistí o tebe, že patríš k stálym prispievateľom? Tvoje písanie bez diakritiky potom berie tak, že je v poriadku, a keď ho niekto na písanie bez diakritiky upozorní, tak sa bude oháňať - veď aj peta píše bez diakritiky. Vstúp si konečne do svedomia a uvedom si o čo tu ide. Naviac písanie s diakritikou je výslovné prianie Yuhů-a, ktorý platí peniaze zo svojho vrecka, aby táto diskusia bežala. A preto jeho podmienky treba rešpektovať.
Kuromaru
Profil *
peta:
...v pravidlech formulovan jinak nez jak pise Juhu.
Aspoň jeho nick píš správne je to Yuhů
Taurus
Profil
Nejlíp to stejně vystihl Joker. Zbytečná diskuze, nevím omg, o čem tu točíš.
Jediné co mi uchází, peta, je to, jak jsi přišel na takovou dedukci.
Thalia
Profil
Z již zmíněného vlákna na wz:
peta:
Jak rikam, zavedte si pravidlo diakritika, cas ukaze, jak moc a kolik lidi to bude dodrzovat a jestli treba neklesne pocet zajemcu o forum, dotazy, hosting, kdyz jim narizuji nesmyslne pravidla. Nechte to na cas.
Peta na to upozornil, Petu nikdo nevyslysel. Zeptejte se na jpw, jak je to s ucasti pred a po.


A tak se tedy ptám: Jak je to s účastí před a po?
Joker
Profil
Thalia:
Jak je to s účastí před a po?
Jestli si dobře vzpomínám, za ty 3 roky od mé registrace se tu psalo vždycky s diakritikou, ojediněle někdo z různých důvodů napíše bez diakritiky, ale za celou tu dobu je peta asi jediný, kdo toho dělá problém.

Můj osobní názor, že peta si prostě vymýšlí. Není pravda, že tady půlka fóra píše bez diakritiky, není pravda, že by tu od něj byla vynucována přísnější pravidla než od ostatních (i když tím, že peta má s pravidly víc konfliktů než ostatní, může tenhle dojem vzniknout). Věta chamurapi vsem doplnuje tim programkem cestinu a vypada to desive, co to uplodi je taky lež.

Mimochodem zajímavé, že v té diskusi na WZ místy píše Peta s velkým P... mlhavě si vzpomínám, že tu kdysi Chamurappimu vynadal, že se to píše zásadně s malým :-)
Jan Tvrdík
Profil
Joker:
není pravda, že by tu od něj byla vynucována přísnější pravidla než od ostatních
Existují speciální pravidla pro peta.
Bubák
Profil
Jan Tvrdík:
Existují speciální pravidla pro peta.
Ostatní tyhle speciální pravidla dodržovali a dodržují jakožto nepsaná pravidla. Ale peta je musel dostat písemně.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Thaliu:
Jak je to s účastí před a po?
Před zavedením pravidla byla účast nulová, nyní je nekonečněnásobně vyšší.
Jinými slovy: pravidlo vyžadující diakritiku tu je odjakživa. Akorát peta si ho nevšiml do letošního června. Od té doby se návštěvnost nijak nezměnila, protože ostatní diskutéři nijak nepocítili petovo zjištění.


Reaguji na peta:
Ze by se prehmatl? spis to vypada na doplnovani hacku a carek.
Doplňoval je sám a ručně, protože jsem ho k tomu vyzval. Nejprve napsal svůj dotaz bez diakritiky a i s řadou jiných chyb, takže jsem opravdu neporozuměl, co vlastně chce — vyzval jsem ho k nápravě, on chyby opravil a já pak ten jeho předchozí příspěvek smazal. To se děje častěji, naposledy třeba tady včera večer (bez mé intervence).

Ale konkretne jsem to videl na jinem prikladu, kterej nemuzu najit.
Kecáš. Nikdo jiný tady Ohákováním diakritiku nedoplňoval, jen já a jen tobě.

Se divim, ze tu neni zrovna pravidlo vynechat sprosta slova a to, to a to... :)
Až na to, že tu odjakživa je.


Reaguji na omga:
Arogance zdejších administratoru je skutečně nebe se [dotýkající].
Proč? Co je špatného na tom, že upozornějeme na gramatické prohřešky? Většina těch upozornění obsahuje slůvko „prosím“.

Diakritika není tak důležitá, abychom kvůli ní někoho vyháněli. Co se týče peta, ten balancuje několik let na hraně mezi životem a banem, protože často svými nesmysly poškozuje tazatele a občas i faktickou správnost JPW. Je proto pochopitelné, že část lidí by jeho odchod spíš oslavovala než oplakávala.

háčky jsou tou poslední věcí nad čím by se zdejší ‚bohové‘ měli ********
Vidíš tu snad nějaký závažnější problém? :-)
Plaváček
Profil
Chamurappi:

Vidíš tu snad nějaký závažnější problém? :-)

Nebyla to otázka na mě, ale jeden problém vidím. Osobně bych celé toto téma zamknul a poslal k ledu. Ale je to jenom přání, nikoliv požadavek.
Thalia
Profil
Děkuji všem za informace, ač tedy jiné odpovědi jsem ani nečekala :-) Přiznávám, že mě překvapil odkaz na červnovou diskuzi, kde peta zcela přesvědčeně tvrdí, že zde neexistuje pravidlo psát s diakritikou. On vůbec ta pravidla koukám nezná. Ale pak mi uniká smysl jeho žádosti, abychom na wz fóru měli pravidla nějak sepsaná.

Chamurappi:
Nemohla jsem přehlídnout to y v Reaguji na Thaliy. To je doufám jen překlep :-).
Joker
Profil
Thalia:
Ale pak mi uniká smysl jeho žádosti, abychom na wz fóru měli pravidla nějak sepsaná.
Přesto jsou sepsaná pravidla IMHO dobrý nápad. Pak je alespoň takovým uživatelům můžete omlátit o hlavu a nemohou si stěžovat, že je moderátoři svévolně terorizují ;-)

(I když fórum na WZ je asi víc technická podpora, než diskusní fórum.)
Majkl578
Profil
Abych pravdu řekl, ještě nedávno jsem také psal bez diakritiky. Je to pro mě jednodušší a rychlejší. Ale potom jsem si přečetl příspěvek některého z místních moderátorů (napamatuji si už kterého, celkem se mi pletou) a zamyslel se nad ním.
Něco pravdy na tom bylo. Ať už to, že sem chodí slováci, kteří mohou špatně rozumět (i já mám občas problém se slovenštinou bez diakritiky a především bez interpunkce) nebo to, že je to prostě místní pravidlo, které by se asi mělo respektovat...

Asi vše z mého pohledu. :)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0