Autor Zpráva
Petr ZZZ
Profil
Jdou mi na nervy překlepy. Občas je aspoň v duchu opravím, ale někdy mám podezření, že neopravuji správně. Tak třeba následujících pár příkladů – opravil jsem správně nebo špatně?

Rozklikávání řádnů tabulky
Rozklikávání řádné tabulky

Pevná šářka divu
Pevná Šárka divá

Nejlepěí řešení
Tady mě třeba vůbec žádné zlepění nenapadá.

premerovanie do adresára
premenovanie adresára

Vemi prosím o názor
Vlez mi prosím na nádor

Nejhorší ze všeho jsou překlepy v titulku. V textu příspěvku se dá odhadnout z kontextu, co asi chtěl autor pravdě nejpodobněji sdělit, nebo alespoň naznačit. Ale překlep v titulku bývá tajemný. Tedy, nic proti dobře mířenému tajemství, ale myslím, že v titulku odborné diskuse bývá tajemných znaků až až a netřeba tam přidávat. Pokud to vidíte podobně, dostáváme se k otázce, jak problém překlepů řešit. Mě žádné řešení nenapadá a tak zatím jen tiše trpím. Má někdo nějaký nápad, jaký uplést bič na pevnou Šárku?
tiso
Profil
Petr ZZZ: řádků, šířka, nejlepší, presmerovanie, velmi
DoubleThink
Profil *
Petr ZZZ:
Má to vlákno nějakou pointu? Jestli jo, tak sem s ní.

opravil jsem správně nebo špatně?
I takové stupidní stvoření, jako je MS Word, má lepší skóre než ty.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Petra ZZZ:
Mě žádné řešení nenapadá
Mě také ne. Spíš než překlepy z nepozornosti v jinak dobře napsaných příspěvcích mě štvou chyby dělané záměrně — proti nim jde lépe bojovat.

Docela hodně lidí používá náhled rozepsaného příspěvku, myslím, že ten proti překlepům částečně pomáhá, ale žádnou statistiku na to nemám.
Joker
Profil
Petr ZZZ:
Mě žádné řešení nenapadá
Leda podporovat používání kontroly pravopisu v prohlížečích. Na překlepy je to docela dobré, na pravopisné chyby už horší (protože častěji existují obě varianty slova- viděl - vyděl, být - bít, atp.)
Petr ZZZ
Profil
DoubleThinku, já si opravdu nesmírně vážím Tvé odborné kompetence a jsem Ti vděčný za každou odpověď, kterou pomůžeš mně nebo jinému tazateli. Mému respektu vůči Tobě se dostane další dimenze, když se občas pokusíš podívat se na svět počítačů očima člověka méně znalého. Pointa je taková, že jsem chtěl dát podnět k zamyšlení, a pokusil jsem se o to humornou formou. Beru tedy na vědomí, že humor je do jisté míry závislý na vkusu, a že s tím asi nic moc nelze dělat. Je možné, že mám špatný vkus.

Abych se vrátil k té pointě. Neleze mi do hlavy, jak můžou lidi sekat překlepy dokonce do nadpisů. Překlepy odvádějí pozornost a pokud se jedná o matérii náročnou a komplexní, není pozornosti nikdy nazbyt. Pro mě webdesign náročný je, o programování už nemluvím vůbec. A myslím nejsem sám. Proto bych byl rád, kdyby překlepů ubylo, abych se mohl při čtení diskuse lépe soustředit na to podstatné.

Kromě toho mě zaměstnává otázka, kolik překlepů je potom i v odborné části příspěvků – takových chyb, které neodhalím, které by ale mohly mít zásadní vliv na funkčnost postupů, které se zde doufám naučit. Od určité frekvence překlepů potom pozbývá smyslu diskuzi vůbec sledovat, protože nikdy nevím, co je správně a co je špatně. V této souvislosti je vhodné si uvědomit, že ten, kdo špatně a správně dokáže rozlišit, nemusí diskusi číst – to musí ten, kdo správné řešení nezná. Tomu ale mnoho nepomůže, když se to v příspěvcích hemží chybami.

V podstatě můžu jen doufat, že odpovídající odborníci si tyto souvislosti uvědomují a chyby v písemném projevu jsou především doménou tazatelů. A pokud se objeví chyba, která může mít vliv na funkčnost řešení, že na ni někdo upozorní. Přesto si myslím, že by se problematika chybování z nedbalosti neměla bagatelizovat.

tiso:
Děkuji za rozluštění, skoro jsem si to myslel.

Všem: :-)
Nox
Profil
Petr ZZZ:
Tohle vlákno mi přijde atomovka na (ne moc se vyskytujícího) komára... většina titulků je víceméně ok, dopad chyby je minimální, buď opraví autor nebo moderátor, kontrola by byla obtížná, ti kterých se to týká si toto vlákno stejně nepřečtou a i kdyby, tak kvůli tobě chyby dělat nepřestanou... spíš je to výkřik doprázdna a „Má to vlákno nějakou pointu? Jestli jo, tak sem s ní.“ se nijak nedivim, nic ve zlém
panther
Profil
Petr ZZZ:
Kromě toho mě zaměstnává otázka, kolik překlepů je potom i v odborné části příspěvků
pravopisné chyby tam jistě jsou, jsou i lidé, kteří porušují závazná pravidla a píší bludy - záměrně nejmenuji, ale většina ví, kam mířím. Tomu se nedá na diskusi zabránit.

Nicméně, řešení, i pokud překlepy obsahuje, se dá dogooglit - myslím tím názvy funkcí, CSS vlastností, HTML tagů. Pokud někdo méně znalý napíše řešení, jež není tím nejlepším, je často opraven některým ze znalejších lidí v dané kategorii. Navíc si můžeš kdykoliv založit téma a na nejasnosti se zeptat ve svém vlákně.

Jediné, co můžeš uvažovat při výběru vhodnější odpovědi, i když ani to není stoprocentní, je jméno přispěvatele. Každá kategorie má několik zvučných jmen. Ti většinou poradí kvalitně, ale na druhou stranu mohou poskytnout dobrou radu i noví uživatelé diskuse.
Miloš
Profil
To mně spíš v titulcích vadí něco jiného:
• Problém s pozicováním
• Problém s obtékáním
• Problém s obrázkem na pozadí

To je tak těžké vymyslet srozumitelný nadpis a namísto pitomého (nulovou informací oplývajícího) slova problém ten problém výstižně popsat? Je prima, že je v pravidlech člověk nabádán k používání interpunkce a diakritiky; sám jsem moderátorem na jiném českém fóru a toto pravidlo tam krutě postrádám; oproti tomu ale nadpisy výše uvedeného typu tvrdě pronásleduji, protože jak se má, properuna, člověk v seznamu článků orientovat? A přitom porovnejte:
• Fixně pozicovaný blok mi vyskakuje z hlavního divu.
• Jak docílím toho, aby byl blok textu obtékaný z obou stran?
• Obrázek na pozadí se nezvětšuje.

Když už moderátoři prudí kvůli srozumitelné češtině, „zaseknutým klávesám“, mezerám před interpunkcí… (a jsem jim za to vděčný), jistě by fóru prospělo neméně dbalé hlídání kvality nadpisů.
panther
Profil
Miloš:
jistě by fóru prospělo neméně dbalé hlídání kvality nadpisů.
i na nadpisy se dbá, ale kdyby se upravovaly i tyto, myslím, že by moderátoři nedělali nic jiného. Slovo „problém“ je tam sice zbytečné, ale další část titulku jej upřesní do srozumitelné podoby.

Mezi námi děvčaty, náhodní kolemjdoucí hledají fórum, kde jim bude schopen někdo pomoci. Mají nějaký problém, tak to dají všem na vědomí. Stejně, jako většina z nich zařadí dotaz do „Jak něco udělat“ namísto správné sekce - HTML, CSS, ... Ptají se, jak něco udělat, už jim však nedojde, že by tu pak ostatní kategorie nemusely být.
Miloš
Profil
panther:
další část titulku jej upřesní do srozumitelné podoby
Nejsem si jistý – teď jsem se podíval na poslední příspěvky a jestli si pod tímhle:
• css rozbalovaci hover menu
• Práce s časem
• 3 tabulky
něco představíš, tak já teda ne. Vůbec nevím, na co se ti lidé ptají.
„css rozbalovaci hover menu“ co? Spadlo mu na nohu? Šlo na pivo? Nerozbaluje se? Zůstává rozbalené? Funguje jen v některém prohlížeči? Hledá stránku, ze které by okopíroval kód?
Joker
Profil
Miloš:
jistě by fóru prospělo neméně dbalé hlídání kvality nadpisů.
Vždyť na to Chamurappi napsal skript, který zakladateli vynadá, když nenapíše kvalitní nadpis. Samozřejmě ale taky nezachytí všechno, nicméně i moderátoři titulky upravují, alespoň já se snažím snažit a titulky upravuji poměrně často.

Někdy to ale není úplně snadné, hlavně u docela populární skupiny dotazů s titulkem "regulární výraz(y)", případně ještě lépe "regulérní výraz(y)" (mimochodem, ty regulérní výrazy jsou tak časté, že by možná stálo za to při kontrole titulku na spojení "regulérní výraz" hodit nějakou hlášku). Obvykle tazatel chce regulární výraz na něco... ale někdy to není zrovna snadné shrnout tak, aby to šlo dát do titulku.
Naposledy jsem takový problém řešil tady.

Mimochodem, mám takový nápad ohledně titulků a toho kontrolního Javascriptu.
Nejspíš bychom dokázali sestavit nějaký seznam typických špatných titulků (ostatně zamítnuté titulky se myslím stále logují, tak by šlo takový seznam získat přefiltrováním toho logu).
Možná by návštěvníkům pomohlo, kdyby jim to upozornění na špatný titulek dalo i nějaký příklad špatného a správného titulku.
...a úplně dokonalé by bylo, kdyby to z většího seznamu vybíralo příklady na základě skutečného titulku, který návštěvník zadal.
DoubleThink
Profil *
Petr ZZZ:
Nemám rád, když se lidi moc vykecávají a žvaní, místo aby přešli k věci. U ženských je normální a většinou neškodné, ale u chlapů jsem na to extrémně alergický. Pokus o vtip jsem zaregistroval, díky za upozornění.

Neleze mi do hlavy, jak můžou lidi sekat překlepy dokonce do nadpisů.
Sekají je všude, s tím nic nenaděláme.
Většina náhodných návštěvníků chce jen rychle vyřešit svůj problém, pravidla jsou jim šumák, barvení kódu je jim šumák, interpunkce je jim šumák a výstižnost titulku je jim taky šumák. A chceš po nich, aby ještě kontrolovali překlepy?

Pokud to vidíte podobně, dostáváme se k otázce, jak problém překlepů řešit.
Titulky opravujeme běžně, častěji sémanticky než syntakticky. Nevidím problém. Soudím, že žádný neexistuje.

Joker:
regulérní výrazy jsou tak časté, že by možná stálo za to při kontrole titulku na spojení "regulérní výraz" hodit nějakou hlášku
Pročpak? Regulérní = regulární.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Miloše:
jistě by fóru prospělo neméně dbalé hlídání kvality nadpisů
Dovolím si podotknout, že proti nekvalitním nadpisům bojujeme docela intenzivně a že jsem investoval nemalé množství času do tvorby automatické kontroly, která denně zarazí někdy i čtyři hloupé nadpisy. Před třemi roky nebděl nad nadpisy prakticky nikdo — věřím, že rozdíl je znát. Nemyslím si, že bych při prudění upřednostňoval jiné druhy nešvarů před nekvalitními nadpisy, útočím plošně na všechny vady, kolem kterých projdu (díky zdejšímu JS jsou zásahy velmi rychlé).

Debata týkající se sémantické kvality titulků patří spíš do mnou odkázaného vlákna, zde je mimo téma.


Reaguji na Jokera:
ty regulérní výrazy jsou tak časté, že by možná stálo za to při kontrole titulku na spojení "regulérní výraz" hodit nějakou hlášku
To je podobná situace jako s Mozzilou. Akorát si nejsem stoprocentně jistý, že je v tomto případě slovo „regulérní“ neregulérní.

Obvykle tazatel chce regulární výraz na něco... ale někdy to není zrovna snadné shrnout
Přesně tak. Kdybych snížil ohodnocení slov „regulární výraz“, lidi by k tomu cpali „problém“ a „prosím“ a „je tu někdo, kdo tomu rozumí“ atd.
Tazatel by mohl v titulku přímo zmínit ten regulární výraz, ovšem to by mohlo příliš budit pozornost a často by hrozilo useknutí.

zamítnuté titulky se myslím stále logují, tak by šlo takový seznam získat přefiltrováním toho logu
Stačilo by protáhnout titulky prvních devadesáti tisíc vláken tím kontrolním skriptem. (Při jeho výrobě jsem pracoval se vzorkem cca pěti tisíc titulků.)

úplně dokonalé by bylo, kdyby to z většího seznamu vybíralo příklady na základě skutečného titulku, který návštěvník zadal
Teoreticky by šlo použít vyhledávač k dohledání podobných situací.
Majkl578
Profil
Rozhodně vidím větší problém ve výstižnosti titulků. Ani jeden z příkladů v [#1] mně osobně nepřijde natolik fatální, aby mě zmátl. Je to možná také dané tím, že mám pojem o klávesovém rozložení, a proto mi přijde logičtější např. záměna n za k než vynechané písmeno na druhé straně klávesnice. Ale i tak.
Závažný problém vidím ve vláknu s nadpisem: "Pomóóc" nebo "Chyba".
Chamurappi
Profil
Reaguji na Majkla578:
Závažný problém vidím ve vláknu s nadpisem: "Pomóóc" nebo "Chyba".
To projde jen tazatelům s vypnutým JavaScriptem. Ostatní zbrzdí nekompromisní alert — klidně si to zkus (ale neklikej na „Vytvořit nové téma“, kontrola se provádí i při náhledu).




# Směrnice pro návrhy na přejmenování

Mají-li členové bez moderátorského oprávnění chuť přispět ke zlepšení kvality titulků, nechť své výzvy k přejmenování vláken píší do kontejneru. I s odkazem (můžete použít klávesovou zkratku U) a pokud možno i s návrhem na nový titulek. Bude-li vaše výzva vyslyšena, berte její smazání jako projev vděčnosti, nebude-li vyslyšena, berte její smazání jako projev nesouhlasu :-) (tak či onak je obsah kontejneru průběžně promazáván)
Petr ZZZ
Profil
Ano, jsou naléhavější problémy než nějaký překlep. Jenže chyby mají tendenci se uhnízdit a já dnes začínám být nejistý v pravopise, což je něco, co jsem před dvaceti lety neznal. Nemyslím si, že je to tím, že jsem dnes už víc než polovinu života "strávil německy". Je to tím, že se mi do hlavy hrnou chyby, které jsem někde přečetl. Když čtu poprvé, že někdo něco hodlá "zdělit", srdečně se tomu zasměju, protože by mě ani ve snu nenapadlo tam napsat "z". Potom ale začnu přemýšlet nad shodou mluveného a psaného a zjistím, že se tam "s" vlastně moc nehodí. A netrvá dlouho a jsem v háji s mým citem pro jazyk – najednou nevím, co je správně. Chápu, že ne každý pravopis ovládá. Ale překlepy z nepozornosti mi vadí, protože těm by se dalo snadno vyhnout – stačí trocha snahy.

Tato diskuse je zřejmě nejvymakanější ze všech, se kterými jsem se dosud v českém a německém internetu setkal. Samozřejmě je to dáno především vysokou koncentrací špičkových "ajťáků", svůj podíl ale má i trpělivost moderátorů reklamovat "zaseklé klávesy" a podobné nešvary. Za tuto péči o kvalitu jsem vděčný a věřím, že čas od času někdo zabloudí třeba i na toto vlákno a dočte se zde, že překlepy jsou sice drobnost, ale ještě víc jsou zbytečné.

Chamurappi:
Kontejner je výborná věc a občas ho už na podobné účely využívám; dobré je i to, že tam není nutno alarmovat třemi "m", protože tam dřív nebo později nějaký moderátor tak jako tak zavítá. Přesto doufám, že i toto vlákno má svůj smysl.
Axamith
Profil
Se zájmem jsem si přečetl téměř vše v tomto tématu. Nebudu se rozepisovat, jako někteří výše umístění přispívající. Jenom chci konstatovat, že hrůzy, které někteří diskutující dokáží poslat dalším kolegům k okomentování mě často zarážejí. Vždyť i psaný text je mojí vizitkou, bez ohledu na anonymitu diskutujících. Každému čas od času nějaká chybička ujede, ale cílené "prasárny", to neberu. Už jsem několik diskusních fór raději opustil, než se přehrabovat v blatě, kterému někdo říká čeština. Palacký by se v hrobě musel obracet.
Miloš
Profil
Axamith:
To víš, jde o obsah, ne o formu. Anebo na to pisatel neměl moc času a pospíchal.
Obě výmluvy fakt miluju.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0