Autor Zpráva
Petr ZZZ
Profil
Ve vláknu o překlepech v titulcích přišla řeč na kvalitu titulku i po obsahové stránce. Možná by trochu pomohlo doplnit Dobře míněné rady pro tazatele o něco jako:

6. Pokuste se o titulek výstižný a krátký, ale formou celé věty. Poznáme lépe, o co Vám jde.

Myslím, že kdo se zde ptá častěji, dřív nebo později se na Pravidla podívá a třeba mu to pomůže oprostit se od představy, že titulek musí být za všech okolností co nejkratší.

Závazné pravidlo č. 2 bych navrhl rozdělit na tři pravidla a č. 2 upravit:

2. Pište s háčky, čárkami, kroužky, přehláskami a stříškami. Nemáte-li českou nebo slovenskou klávesnici, zkopírujte diakritiku alespoň do titulku pomocí Ctrl+C & Ctrl+V z tohoto přehledu: áäčďěéíĺľňóôřŕšťúůýž ÁÄČĎĚÉÍĹĽŇÔÓŘŔŠŤÚŮÝŽ
3. Používejte větnou interpunkci.
4. Delší text rozdělte do odstavců.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Petra ZZZ:
Nemyslím si, že lemplové neschopní zvolit výstižný titulek čtou dobře míněné rady pro tazatele.
Můžeme vylepšovat automatickou kontrolu a snažit se, aby ostatní vlákna šla příkladem.

Pokuste se o titulek výstižný a krátký
Proč krátký? Někdo by mohl považovat „Písmo“ za nadpis dokonale odpovídající tvé radě.

Závazné pravidlo č. 2 bych navrhl rozdělit na tři pravidla
Rozdělování nepřichází v úvahu, museli bychom nahradit v celé diskusi odkazy na pravidla 3 až 8.

zkopírujte diakritiku alespoň do titulku pomocí Ctrl+C & Ctrl+V
Moc šílené :-)
Str4wberry
Profil
musely bychom nahradit v celé diskusi odkazy na pravidla 3 až 8

Já myslím, že bych to celkem snadno dokázala. ;-)
Joker
Profil
Chamurappi, Str4wberry:
Z vás teď jsou slečny? :-)

Plánuje se ještě překopat zakládání nových vláken na nějakého toho "Průvodce založením vlákna"? Pokud ano, možná tam by byly lepší možnosti navést lidi ke správnému titulku.

Ale podle to s titulky už není tak zlé, co nezastaví automatická kontrola, zvládáme myslím opravit my moderátoři.
Petr ZZZ
Profil
Chamurappi:
Krátký být nemusí, to je pravda. Opravuji návrh:
6. Pokuste se vytvořit titulek výstižný, konkrétní a celovětný. Poznáme lépe, o co Vám jde.

Nemyslím si, že lemplové [...] čtou [...] rady.
Já myslím, že aspoň někteří čtou a dokonce se jimi někdy i řídí, ale potom už nejsou k rozeznání od nelemplů. Nepožadovat něco, protože si myslím, že to beztak nebude respektováno, to by taky šlo zrušit celá pravidla. Že účinnost pravidel lze těžko měřit, to neznamená, že jakoukoli účinnost postrádají.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Str4wberryho:
Chce se ti do toho? Že bychom místo #Z.I, #Z.II, #Z.III zavedli kotvy #pište-česky, #háčky-čárky, #výstřední-formát atd.?


Reaguji na Jokera:
Z vás teď jsou slečny? :-)
Ano, šly jsme na operacy, protože tu bylo málo moderátorek.

Plánuje se ještě překopat zakládání nových vláken na nějakého toho "Průvodce založením vlákna"?
Ano, ale nejspíš až v příští vlně úprav.
V téhle vlně určitě přidáme k formuláři zřetelný odkaz na pravidla.


Reaguji na Petra ZZZ:
Už teď je hned pod kolonkou na název vlákna text:
Tento název prosím volte tak, aby vyjadřoval podstatu dotazu. Titulky typu „pomoc!“ jsou k ničemu.
— možná bychom měli vylepšit spíš ten.

konkrétní a celovětný
Celovětnost není vždy nutná. Spousta dobrých titulků nemá tvar věty.

Já myslím, že aspoň někteří čtou
To by šlo změřit.
Str4wberry
Profil
Není přece takový problém to v databázi automaticky nahradit.
Petr ZZZ
Profil
Chamurappi:
„Už teď je hned pod kolonkou na název vlákna text...
— možná bychom měli vylepšit spíš ten“


Na tom něco je. Napadl mě takový psychologický trik: napsat to tak, aby tazatel nebyl terčem výzvy, ale sám aby "aktivně" sděloval, že se snaží a pod jakým jménem je přihlášen. K novému vláknu by mohla vést nějaká takováto cesta:

Založím nové téma s vhodným názvem – takovým, jaký dává poznat, ("tušit" by znělo líp, ale působí trochu ironicky a zde myslím ironie není na místě) co mám na srdci: ("...na co se ptám" by asi bylo vhodnější, ale ne každý autor vlákna se ptá. "...o co mi jde" se mi nelíbí, připadá mi to klackovité.)

Tento titulek jsem zvolil/a pečlivě a myslím je výstižný, podrobný a bezchybně napsaný. (Další možná adjektiva: unikátní, přesný, srozumitelný, informativní, konkrétní,...) Jsem přihlášen/a jako: ........... » Odhlásit

(Poznámky neviditelné, aby nerušily při čtení favorizované verze; jsou vidět po označení stisknutým levým myšítkem.)
DoubleThink
Profil *
Petr ZZZ:
Někoho mi připomínáš. Pfff, nemůžu si vzpomenout koho. Možná Mantisu. Vzdáleně.

Snažíš se předělat lidi. Změnit způsob, jakým zakládají témata. Způsob jakým myslí. Motiv jejich interakce s DJPW.
Publikování svých názorů na DJPW ti dává falešný pocit moci. Rád se posloucháš. Je to takový slovní fetišismus.

Ale tvá snaha je marná. Zbytečná. Nejčastější opravy jsou u náhodných návštěvníků. Je jim jedno, jaké vymyslíš pravidla. Mají problém, který chtějí vyřešit. Hned. Okamžitě. A komunita DJPW jim k tomu dává dobrý nástroj. "Příště zkus prosím vymyslet lepší titulek" je pro ně prázdná prosba. Protože žádné příště většinou nebude.
Museli bychom předělat diskusi na něco na způsob stackoverflow, aby byli lidi motivováni pokládat validní dotazy.
Petr ZZZ
Profil
DoubleThink:
Děkuji ti za vysvětlení.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Petra ZZZ:
Napadl mě takový psychologický trik
Připomíná mi to standardní frázi z registračních formulářů „souhlasím s pravidly služby bla bla bla“, kterou lidi odkývnou proto, že musí, nikoliv proto, že souhlasí s pravidly.

Spíš bychom měli strašit:
„Přečtěte si pravidla a doporučení. Ledabyle napsané či hloupě nadepsané dotazy budou ignorovány či smazány.“
A text „Založit nové téma s názvem“ nahradit za „Shrňte svůj dotaz do několika výstižných slov“.


Reaguji na DoubleThinka:
Možná Mantisu. Vzdáleně.
Jenže mantisa byl otravný hmyz s plnou pusou nekonstruktivní a při bližším ohledání i nesmyslné kritiky bez návrhů na řešení.
Tato kritika je opodstatněná.

Snažíš se předělat lidi. Změnit způsob, jakým zakládají témata.
Není sám :-)

žádné příště většinou nebude
Můžeš to podložit nějakým průzkumem? I ta menšina, která se vrací, může formu svých dotazů zlepšovat. Měla by. Jsem si jistý, že diskuse může motivovat ke kvalitním titulkům lépe než nyní a že naše snaha o zlepšení marná není — což můžu podložit průzkumem.
Petr ZZZ
Profil
DoubleThink:
předělat lidi
Předělat nebo vychovat, nevidím v tom rozdíl. Výchova je důležitá věc. Věnují se jí rodiče, státní i soukromé instituce, Chamurappi a mnoho dalších lidí, včetně mne, který jsem chtěl přispět svou troškou do mlýna. Nemá-li mlýn zájem, myslím se s tím budu umět vyrovnat.

Chamurappi:
Připomíná mi to standardní frázi...
Ano, připomíná. Ale i když nemusí souhlasit, bude si připadat divně, kdo napíše "můj titulek je bezva" a přitom ví, že je odfláklý.

Shrňte svůj dotaz do několika výstižných slov
Taky možnost.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0