« 1 2 3 4 5 6 7 »
Autor Zpráva
Chamurappi
Profil
Ve vlákně číslo 1000 si již pár měsíců hraji s pravidly. Nastal čas vpustit do hry víc lidí.


Co se změnilo

• Globální pravidla nejsou separátní stránka, ale vlákno, což umožňuje moderátorům mnohem snadnější editaci.
• Pravidla určená pro konkrétní kategorie mají jednoznačně přednost před globálními pravidly.
• Všechny stránky s pravidly budou mít jednotný vzhled. Komentáře ke vzhledu směřujte prosím jinam.

V globálních pravidlech:

• Explicitní zákaz vytahování vláken prosbami o pozornost.
• Zákaz affiliate marketingu (doposud byl jen u hostingů).
• Je pryč „Pokud bude nějaký registrovaný uživatel dlouhodobě neaktivní, může dojít k jeho odstranění“ — mazání mrtvých duší proběhlo jednorázově a asi se nebude brzy opakovat.
• Pravidlo „Text psaný velkými písmeny nebo nadměrně formátovaný text je považován za výstřední a může být odstraněn.“ je přeformulováno do jasného pokynu a doplněno o zákaz smajlíků a respekt k typografii.
• V pravidlech o velkých písmenech, o psaní slušně, o warezu a o komerčním podtextu nejsou zmíněny možné důsledky v případě neuposlechnutí, protože ty jsou u všech pravidel víceméně stejné.
• Zejména u „Pište slušně“ budil dovětek „Sprostá slova budou odstraněna“ dojem, že se pravidlo vztahuje pouze na vulgární vyjadřování. Nedávno jsem do toho pravidla strčil Derovu poučku, ale už mi připadá divná, asi vrátím strohá dvě slova „Pište slušně“.
• Rady pro tazatele bojují proti duplicitám a proti prosbám „pošlete mi odpověď na mail“, odkazují na konkrétní FAQ-vlákna, doporučují používat [pre], neodkazovat na viry, atd.
• Mezi doporučeními pro odpovídající je výčet jevů, kterými se vyznačují nepříliš kvalitní příspěvky — těm se může (ale nemusí) stát, že skončí smazané, přestože neporuší pravidla.
• Přibylo nedoporučení zkracovačů adres.

V pravidlech pro kategorii Hosting:

• Příspěvky s komerčním podtextem jsou povoleny, podpisy též (doposud si protiřečila globální pravidla s hostingovými).

V pravidlech pro kategorii Práce a zakázky:

• Také je kupodivu dovolen komerční podtext :-)
• Upřesněny podmínky pro opakování a zviditelňování inzerátu.
• Explicitní zákaz nepodloženého obviňování.
• Vše je zestručněno, přerovnáno a pěkně pohromadě. Nyní je celkem zřetelné, že máme těch pravidel spoustu.

V pravidlech pro kategorii Názor na stránku:

• Obousměrný zákaz hodnocení bez vyžádání — proti pravidlům bude nejen „ohodnoťte web naší milé konkurence“, ale i „ty mě tady drze kritizuješ, ale sám máš na svém webu máslo na hlavičce“.
• Doporučení „Připravte se psychicky na ostrou kritiku, vítejte ji s nadhledem či nadšením, předpokládejte dobrý úmysl.


Technické poznámky

• Líbilo by se mi, kdyby upravená pravidla byla na adrese diskuse.jakpsatweb.cz/pravidla.html, nebo tak nějak.
• Přepis adres se postará o to, aby se na dotyčné adrese zjevovalo vlákno č. 1000. V sandboxu už na něj teď vede adresa rules.htm.
• V nové verzi diskuse budeme z menu odkazovat na pravidla.html?forum=[číslo právě prohlížené kategorie], při čemž všechna čísla (vyjma kategorií s vlastními pravidly) přesměrujeme na pravidla.html.
• Nezměníme označení kotev? Mohli bychom mít #Z.diakritika místo #Z.II. Umožnilo by to měnit v budoucnu pořadí s mírnějšími negativními následky. (Ale moc se mi do toho nechce.)
Někdo zařídí, aby i staré příspěvky odkazovaly na nové adresy :-)



Souhlasí kolegové s navrženými úpravami?
Má někdo něco k doplnění? Napadá někoho nějaká lepší formulace čehokoliv?
Str4wberry
Profil
Moderátor Chamurappi: Původně zasláno do vlákna s pravidly 9.6.2010 01:50:58.

Chamurappi:
Nejčastější chyby na webu
// měly by tu být, nebo by se na ně mělo jen odkázat?

Určitě maximálně jen odkázat. Přece jenom to nejsou pravidla.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Str4wberryho:
Určitě maximálně jen odkázat.
Také si myslím. Ale když už jsem je přeformátoval, tak je alespoň dám v témhle podobě na původní místo.
Miloš
Profil
Chamurappi
doplněno o zákaz smajlíků
Proč – konečně ty je používáš taky ;-) – dokonce ve svém posledním příspěvku.

Explicitní zákaz vytahování vláken
Po mém soudu je vytažení s frekvencí jednou za týden snesitelné a v takové podobě bych se mu nebránil. Což samozřejmě není nic proti obraně před těmi, co si to tu pletou s chatem.
panther
Profil
Chamurappi:
doplněno o zákaz smajlíků
to nezakážeš, ani kdyby ses rozkrájel. Každému, kdo hodí neškodného usměvavého smajlíka, přidáme vykřičníček za porušení pravidel? Takový tvor je společensky nepřijatelný.

Nezměníme označení kotev?
myslím si, že je to zbytečná práce. Asi není nutné, aby se s příchodem nového pravidla všechna stávající posouvala o bod níže. Nové se klidně může přidat dolů, nic se tak nebude muset přepisovat.
Str4wberry
Profil
Četli jste si ta pravidla, pánové? :–)

nevkládejte obrázkové smajlíky
panther
Profil
Str4wberry:
Četli jste si ta pravidla, pánové? :–)
ne, jen tyhle navrhované úpravy. Taky se Chamurappi mohl zmínit, jaké smajlíky zakazuje - tohle je krásný příklad zatajování informací.

Když jsme u toho, zase tolik obrázkových smajlíků se zde nevyskutuje, vlastně si z poslední doby nevybavuji snad ani jeden.
Str4wberry
Profil
Já si z poslední doby nepamatuji porušení více psaných pravidel — to ale neznamená, že bychom je proto měli neuvádět.

Co se týče zákazu obrázkových smajlíků, tak by se spolu s nimi mohla asi zakázat i případná ostatní zbytečná grafika.
DoubleThink
Profil *
panther:
Když jsme u toho, zase tolik obrázkových smajlíků se zde nevyskutuje, vlastně si z poslední doby nevybavuji snad ani jeden.
Někteří měli choutky je pravidelně používat. Zmínka o tom, že se to nesmí, v pravidlech neuškodí.
Chamurappi
Profil
Asi jsem neměl ty změny rozepisovat tak popisně. Sepsal jsem je vlastně jen proto, kdyby někdo chtěl po pročtení nových pravidel zkoumat méně postřehnutelné rozdíly či motivaci ke změnám.

Jedna méně postřehnutelná novinka, kterou jsem zapomněl zmínit, je v pravidlech pro Práce a zakázky: „Uveďte svoji představu o odměně, nebo zmiňte, že představu nemáte“ — myslím, že bychom tohle měli vyžadovat stejně důsledně jako kontakt, jelikož otázka „co za to?“ bývá klíčová. (A bez ní je navíc jen těžko vymahatelné pravidlo „Jde-li o práci bez finanční odměny, zdůrazněte to v titulku.“)


Reaguji na Miloše:
Po mém soudu je vytažení s frekvencí jednou za týden snesitelné a v takové podobě bych se mu nebránil.
Řadíš-li si stále vlákna podle času založení, tak vytahování sám nijak nevnímáš, ne?

Nově zformulované pravidlo zakazuje doslova „upozorňovat na dotaz bezvýznamnými výkřiky“. Pokud zoufalé duši nikdo neodpověděl před týdnem, je hodně pravděpodobné, že na podkladě dodaných informací nikdo nevymyslel nic nápomocného — a že se tento týden situace zopakuje. Podle téhle logiky by měl tazatel hledat chybu ve svém dotazu a ne v nedostatečné pozornosti odpovídajících. Může dodat lepší ukázku problému, může lépe vysvětlit, na co se ptá, může popsat, jaké postupy během toho týdne marně zkoušel — to vše je v naprostém pořádku. Ale pokud napíše pouze „nikdo neví?“… to je zbytečná otázka, ne?


Reaguji na panthera:
Nikdy jsem se veřejně nevyslovoval proti textovým smajlíkům, bylo by pošetilé, kdybych ostrou změnu svého názoru vyjádřil jako jeden bod v jinak konzistentních pravidlech, ne?

tohle je krásný příklad zatajování informací
Takovéhle pečlivé zatajování, to mi jde, po nocích totiž tajně pracuji pro CIA, Mossad a Tal Shiar. Když je třeba, mlčím jako oko v hlavě.

zase tolik obrázkových smajlíků se zde nevyskytuje
Viz Proč nesmí Dranel užívat obrázkové smajlíky?


Reaguji na Str4wberryho:
by se spolu s nimi mohla asi zakázat i případná ostatní zbytečná grafika
Připsal jsem „ani jiné zbytečnosti“.
_es
Profil
V časti "Dobře míněné rady pro tazatele" navrhujem doplniť niečo takéto:

Ak vám niektorý príspevok pomohol, tak o tom informujte. Pre iných návštevníkov diskusie môže byť taká informácia užitočná.
DoubleThink
Profil *
_es:
Ak vám niektorý príspevok pomohol, tak o tom informujte. Pre iných návštevníkov diskusie môže byť taká informácia užitočná.
Informace, kolika lidem něco pomohlo, je z hlediska problému samotného bezcenná.
_es
Profil
DoubleThink:
Informace, kolika lidem něco pomohlo, je z hlediska problému samotného bezcenná.
Možno som to zle vyjadril, išlo mi o toto:
Niekto dá dotaz, v diskusii mu niekto poradí, overí si, že to je správna rada a už bude tému ďalej ignorovať.
Lepšie by asi bolo, keby aspoň v téme ešte oznámil, že mu tá rada pomohla.
Bolo by to užitočné napríklad pre niekoho s podobným problémom, keď si tú diskusiu vyhľadá a pod.
DoubleThink
Profil *
Nevím, vnímám to jako zbytečné. Pokud chce někdo poděkovat, ať poděkuje. Poznat, která odpověď problém vyřešila nebývá složité. Většinou je to náhodou ta poslední.
mckay
Profil
Nejsem si jistý, jestli bych to měl hodit zrovna sem, ale když z horní navigace přeskočím v sandboxu na pravidla diskuse, není možné vrátit se zpět na hlavní stránku pomocí té samé navigace. Připíše se akorát za rules.htm otazník a nic z toho.

Jestli to sem nepatří, prostě si to prosím zapamatujte a tenhle příspěvek smažte, nezakládejte mi z toho nové vlákno, jsem poměrně hrdý na své jakštakš čisté konto :).
Str4wberry
Profil
Opraveno… snad.
Petr ZZZ
Profil
Str4wberry:
… snad.

Potvrzuji, že tam byla chyba, o které psal mckay (odkaz Diskuse klikal ve skutečnosti do Pravidel) a že teď už to kliká kam to klikat má. Takže zřejmě opraveno a taktéž děkuji.
Chamurappi
Profil
Reaguji na DoubleThinka:
Informace, kolika lidem něco pomohlo, je z hlediska problému samotného bezcenná.
Jako doporučení pro tazatele to není špatné. Třeba habendorf si mi občas stěžuje, že tu někomu pracně poradí a dotyčný se pak vypaří. Žádné rozuzlení, žádný vděk, žádná tečka. Jak demotivující…


Reaguji na _es:
Díky za tip, trochu jsem ho rozvinul a udělal z něj osmé doporučení.



Další změny v globálních pravidlech:
• Přeformuloval jsem čtvrté pravidlo. Slušné jednání v sobě obnáší nejen slušné psaní.
• „Dotazy týkající se hostingů nesmí být mimo kategorii Hosting.
Šesté doporučení pro tazatele: „Nedávejte více různých nesouvisejících dotazů do jednoho vlákna.


Reaguji na Str4wberryho:
Opraveno… snad.
Ještě odkaz ve zmínce „Změnil/a: Moderátor“ nevede správně. Také u „Změnit“ a „Vymazat“ a u IP adresy, ale to vidí jen moderátoři.

Nápad: Když už budeš měnit ten odkaz „Moderátor“, mohl bys ho namířit na ./moderatori.html (nebo tak nějak), kde by na návštěvníka vykouklo vlákno 98274 — a do něj bychom doplnili nějaké povídání o tom, jak se u nás moderuje.
Str4wberry
Profil
Opraveno… snad.

Když už budeš měnit ten odkaz ‚Moderátor‘
bb_func_vthread.php, řádek 145

Neměli bychom nejdřív to vlákno vytvořit? Zatím je relevantnější současný odkaz. A možná by mělo spíš obsahovat povídání o moderování, jména moderátorů a jenom odkaz, jak se moderátorem stát.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Str4wberryho:
Neměli bychom nejdřív to vlákno vytvořit?
Hotovo.
Str4wberry
Profil
Odkaz jsem změnil.

1) Ale je nějaký důvod pro tu adresu „moderatori.html“.
2) Nemělo by to téma být v kategorii O této diskusi?
3) Možná by se tam nemusela slibovat licence djpw.js.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Str4wberryho:
K obsahu nejsou námitky? Není to moc užvaněné?

1) Žádný zásadní. Jen jsem si říkal, že by speciální vlákno mohlo mít speciální adresu, aby uživatel z odkazu vytušil, kam ho zavede.
2) Je to v plánu. I pravidla budou nakonec jinde než u ledu.
3) To už mě také napadlo :-) … mimochodem, když jsem tam přesunul příspěvek #1, nepřepsal se autor vlákna.
Bubák
Profil
Chamurappi:
Není to moc užvaněné?
Co takhle udělat výcuc, pokud si ho návštěvník přečte, bude mít aspoň základní přehled, s tím, že ude upozorněn na exustenci úppdrobných pravidel. Tohle je jen (asi nekompletní) návrh, co mne narychlo napadlo:
- pište česy nebo slovensky, s diakritiou a interpunkcí
- nechceme tady chat ani aukce
- nespamujte, ale užitečné odkazy (bez affialate) jsou vítány
- místo fotky (screenshotu) webu nebo výpisu kódu dejte odkaz na živou ukázku problému
- zneviditelňujte své vlákno tím, že jej budete vytahovat psaním zbytečností, jako "Nikdo neví??? Ach jo!!!"
- nevykecávejte se v sekci Práce a zakázky, je určena výhradně pro sjednání práce a zakázky, využijte kontaktu, jehož uvedení je při zadání povinné
Chamurappi
Profil
Reaguji na Bubáka:
Výcuc pravidel by mohl být u nového způsobu pro zakládání vláken.
Koukám, že doporučení živé ukázky v inovovaných pravidlech zatím chybí.
(Jinak jsem se tedy Str4wberryho ptal spíš na užvaněnost stránky o moderátorech, ale to je fuk.)
Str4wberry
Profil
Tak jsem si to celé znovu pročetl a po doplnění této malé drobnosti považuji pravidla za nasazeníschopná.
#R.IX — Počítejte s tím, že vám budou odpovídající tykat nebo vykat.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Str4wberryho:
po doplnění této malé drobnosti
Ty už jsi narazil na někoho, kdo by nepočítal s tím, že mu budou odpovídající tykat nebo vykat?
Str4wberry
Profil
Z toho současného může vyplývat, že se zde zásadně tyká, což není pravda. Pokud už chceš něco takového v radách zmiňovat, tak by tam asi mělo být něco ve smyslu, že tu někdo tyká a někdo vyká. Předpokládám, že tím chceš předcházet husám, ale ta věta se dá pochopit i druhým způsobem — o to mi jde.
Petr ZZZ
Profil
Návrh:
Počítejte s tím, že Vám někteří diskutující mohou tykat, jiní vykat.
Případně:
Počítejte s tím, že Vám diskutující mohou tykat.
Jan Tvrdík
Profil
Návrh: Počítejte s tím, že Vám většina diskutujících bude tykat.
_es
Profil
S tým vykaním a tykaním súvisia aj rady moderátorov na dodržiavanie pravidiel.
Podľa mňa by bolo napríklad namiesto:
Moderátor .......: Tvůj projev je špatně srozumitelný, piš prosím s diakritikou.
účinnejšie:
Moderátor .......: Pravidla tohoto diskusního fóra vyžadují psaní s diakritikou (s háčky a čárkami).
Jednoducho len neosobné odkazy na pravidlá pri podobných upozorneniach.
Pri takýchto upozorneniach by bola asi menšia pravdepodobnosť prehnaných reakcií o "buzerovaní s diakritikou" a pod.
« 1 2 3 4 5 6 7 »

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0