Autor Zpráva
Tomáš123
Profil
Zdravím Vás, súčasný moderátori...
V budúcnosti (o pár mesiacov až rok) by som sa chcel stať moderátorom tejto diskusie v kategóriách:

• Problémy v začátcích
• Názor na stránku
• Jak něco udělat?
• HTML
• CSS
• Práce a zakázky
• O této diskusi


Všetky podmienky, ktoré sú stanovené vo vlákne "Jak se stát moderátorem" spĺňam. Iba bod číslo 2 je dosť diskutabilný.

1) Vedeli by ste mi povedať, čo mám zlepšiť aby som sa naozaj stal moderátorom?
2) Môže byť moderátor aj Slovák?
3) Je nejaké obmedzenie vzťahujúce sa na počet príspevkov vo vybranej kategórii? (napr.: Keď nemám viac ako 500 príspevkov ku CSS, moderátorom nebudem)
4) Je vôbec voľné miesto moderátora?



Ďakujem za odpovede
Marschmallow
Profil
Tomáš123:
2.) Jistě ano, stejně jako flz. Jen mi přijde divné (a proč ne?), že tady na diskusi více než rok nepřihlásil a stále je moderátorem...
Tomáš123
Profil
Marschmallow:
Ja som na diskusii (skoro) každý deň.
pcmanik
Profil
Tomáš123:
Podla mňa si tu skutočne krátko a tvoje odpovede ešte niesu na takej úrovni - rozumej kopa z nich nieje úplne správna aby si hneď mohol skočiť do role moderátora, naviac myslím že aktuálne je ich tu dostatok na každú z kategórií.
Podľa čoho si prišiel na to, že si na vybrané kategórie odborník? Resp. čo vlastne chceš dosiahnuť tým že budeš moderátor?
Neber to ako kritiku len otázky.
Petr ZZZ
Profil
Tomáš123:
„Čo by som mal zlepšiť ak by som sa chcel stať moderátorom?“
Tak třeba když se vztahuješ na nějaký text na internetu, mohl bys na ten text odkázat klikacím odkazem. Třeba takhle nějak:
„Všetky podmienky, ktoré sú stanovené vo vlákne "Jak se stát moderátorem" spĺňam.“

„Môže byť moderátor aj Slovák?“
Osobně bych Slováka mezi aktivními moderátory uvítal, není to ale samozřejmě jediné kritérium. Kromě toho je možné, že by mu nesmělo vadit, kdyby předgenerované moderátorské poznámky i nadále byly dostupné jen česky; neumím posoudit, jak komplikované by bylo vyrobit v tomto ohledu dvojjazyčnou funkčnost (asi by nestačilo jen zdvojnásobit počet generovaných textů, ale muselo by se to udělat tak, aby se podle volby moderátora nabízely buď jen české nebo jen slovenské verze).
Tomáš123
Profil
pcmanik:
Neber to ako kritiku len otázky.
V poriadku

rozumej kopa z nich nieje úplne správna aby si hneď mohol skočiť do role moderátora
Áno som si toho vedomý. Avšak pýtal som sa, čo mám zlepšiť, aby mi v budúcnosti funkcia moderovania šla...Dokonca som uviedol aj časový odhad.

Podľa čoho si prišiel na to, že si na vybrané kategórie odborník?
Na mnou vybrané kategórie sú aj oveľa lepší, ale vybral som si ich preto, lebo mám k nim najbližšie.

• Problémy v začátcích (často sú tu otázky okolo HTML či CSS a na tie rád odpovedám)
• Názor na stránku (tu je to viac-menej subjektívne a keď už sa bavíme o moderovaní, vybral som si aj túto kategóriu)
• Jak něco udělat? (to isté čo "Problémy v začátcích")
• HTML (to isté čo "CSS")
• CSS (moje znalosti o CSS nie sú bohvieaké, ale za čas ktorý som si stanovil sa toho môže ešte veľa zmeniť)
• Práce a zakázky (Tu je potrebné iba kontrolovať, či všetko beží ako má, takže tu by nebol problém)
• O této diskusi (neviem ako je to s touto kategóriou, ale má ju každý moderátor, tak som ju tu šupol aj ja)

čo vlastne chceš dosiahnuť tým že budeš moderátor?
Bol by to nejaký krok vpred, táto diskusia ma veľa naučila a bavilo by ma radiť ostatným v tom čo ma baví.

Týmto vláknom chcem dosiahnuť, aby ste mi napísali, čo mám zmeniť, aby som sa v budúcnosti moderátorom stať mohol...Preto som aj uviedol o aké kategórie by sa jednalo, aby ste ma vedeli posúdiť. Hlavne si nemyslite, že už teraz si myslím, že mám toľko vedomostí ako súčasní moderátori. Lebo to pravda nie je.

Petr ZZZ:
Kromě toho je možné, že by mu nesmělo vadit, kdyby předgenerované moderátorské poznámky i nadále byly dostupné jen česky;
Buď by mi to nevadilo, alebo by som si ich písal sám. Ako si si mohol všimnúť češtinu používam iba výlučne aj keď jej rozumiem a asi by som aj bol schopný v nej písať.

Všetky podmienky, ktoré sú stanovené vo vlákne "Jak se stát moderátorem" spĺňam.
Túto vetu som myslel skôr v budúcom čase, teraz síce viem odpovedať na niektoré otázky, ale som dobrý len pre začiatočníkov...Sem-tam sa pritrafí aj ťažšia otázka na ktorú poznám odpoveď. O skutočné moderátorstvo budem žiadať, až keď si budem istý, že viem všetko, čo je na taký post potrebné.

Ďakujem za odpovede a poučenia.
Taps
Profil
Tomáš123:
Role moderatora je predevsim o tom, aby dany uzivatel mel zkusenosti v dane oblasti. V tvem pripade by se jednalo o html5 a take css3. Samozrejme by take mel vedet o podpore v prohlizecich
juriad
Profil
Já bych doplnil, že od moderátora očekám, že jeho odpovědi budou autoritativní: budou k věci, úplné a nezpochybnitelné. Zároveň by měl vědět, kdy má napsat, a kdy je lepší se zdržet odpovědi. S technologiemi, ke kterým se vyjadřuje, by měl mít více než bohaté zkušenosti. Tím nemyslím obyčejné dotazy, ale ty, které se týkají výhod a nevýhod, důvodů, proč technologii pro určitou úlohu zvolit či naopak zavrhnout.

Osobně se Slovákem problém nemám a stejně jako Petr ZZZ bych jej i uvítal, ale pokud se již stane moderátorem, očekávám, že jeho jazyk bude gramaticky správný a vyzrálý; měl by být schopný řešit nedorozumění v obou jazycích. Měl by být schopný řešit spory, odolávat atakům jiných uživatelů a nést následky svého jednání.

Zkus si odpovědět na otázku, co ti moderování této diskuse vůbec přinese navíc:
- budeš moci hlasovat o důležitých věcech - vyjadřovat se můžeš i teď; tvůj názor, bude-li rozumný, bude vyslyšen,
- budeš moci uklízet nepořádek - nevím však, zda je o co stát.

Přečti si rozlučková vlákna uživatelů, kteří bývali moderátory a zvaž důvody, proč s tím přestali.
Fisir
Profil
Kdesi, při pročítání starých témat jsem tu viděl obavu jednoho zdejšího moderátora, že by se korunka pod jménem mohla v očích tazatele rovnat nezpochybnitelnosti moderátorova tvrzení, přičemž moderátor je ve své podstatě jen uklízečka (s korunkou :-)).
Tomáš123
Profil
Taps:
O podpore v prehliadačoch toho neviem toľko, koľko by som mal, ale to nie je problém doštudovať.

juriad:
Já bych doplnil, že od moderátora očekám......pro určitou úlohu zvolit či naopak zavrhnout.
Väčšinu z tvojich požiadaviek nespĺňam (iba z časti), ale ako som vravel za čas ktorý pretečie, kým naozaj požiadam o úlohu moderátora sa toho veľa zmení.

očekávám, že jeho jazyk bude gramaticky správný a vyzrálý; měl by být schopný řešit nedorozumění v obou jazycích.
Môžeš si prečítať pár vláken v ktroých som figuroval a sám posúdiť, ale ja s myslím, že to čo napíšem je zrozumiteľné. Čo sa týka nedorozumení, to je už druhá vec...Málokedy píšem do vláken, na ktorých zadaní vidím, že ich nedokážem vyriešiť, alebo nerozumiem "čo tým chcel básnik povedať".

- budeš moci hlasovat o důležitých věcech - vyjadřovat se můžeš i teď; tvůj názor, bude-li rozumný, bude vyslyšen,
To je fakt, na to ti neviem odpovedať.

- budeš moci uklízet nepořádek - nevím však, zda je o co stát.
To patrí k tomu, ale aj keď nie som moderátor mám sklony k udržovaniu poriadku (Bohužiaľ vlákno už bolo vymazané, ale môžeš mi veriť).

Přečti si rozlučková vlákna uživatelů, kteří bývali moderátory a zvaž důvody, proč s tím přestali.
Pár som ich prečítal, bývalý moderátor DoubleThink to vysvetlil dokonale. Pre mňa by však stále znamenalo veľa stať sa moderátorom a možno keď to raz prestane baviť aj mňa z podobných dôvodov, tak napíšem podobnú správu. To však v najbližšom čase nehrozí :-).
Str4wberry
Profil
Na můj vkus máte i v poslední době spíš začátečnické dotazy.

Moderátor je sice opravdu uklízečka s korunkou. Ale něco by znát měl nebo by měl být schopný to dohledat.
Tomáš123
Profil
Str4wberry:
Pokúsim sa z toho vyvodiť záver:
Na to aby som sa mohol stať moderátorom tejto diskusie by som:

– mal mať výborné znalosti v kategóriach, ktoré chcem moderovať;
– mal ovládať slovenský aj český jazyk a vedieť odpovedať zrozumiteľne;
– nemal zakladať vlákna podobné tým ktoré dal Str4wberry [#11];
– mal mať všeobecný prehľad vo veciach ako napríklad podpora v prehliadačoch;
– mal mať čas a chuť upratovať po neporiadnych užívateľoch;
– mal pôsobiť na ostatných diskutujúcich autoritatívne a profesionálne.

Snažil som sa spomenúť všetko, ak som niečo zabudol, doplňte ma prosím.

Posnažím sa v najbližšom čase začať pracovať na svojom prezentovaní pred ostatnými užívateľmi a dbať o kvalitu svojich príspevkov.

Mohli by ste mi dodatočne odpovedať na 3.) a 4.), prosím...[#1].

Ďakujem za odpovede.
Taps
Profil
Ad 3. Dulezita je predevsim i kvalita jednotlivych prispevku
pcmanik
Profil
Tomáš123:
Ja to skrátim - píš užitočné príspevky, ukáž že danej téme rozumieš a stráv tu trochu viac času ako pol roka potom sa zas ozvi a uvidíš či je potrebné aby pribudol nový moderátor a či si splnil "kvalitatívne" nároky.
Prísľuby do budúcna su pekné, ale zatiaľ sám pokladáš začiatočnícke otázky. A ako si predstavuješ to naštudovanie, tak ver že za pol roka to nejde aspoň nie na takej úrovni ako som zvyknutý u miestnych moderátorov a viacerých aktívnych členoch.
jenikkozak
Profil
Nepovažuji se za dostatečně kompetentního, abych se k předloženým otázkám vyjadřoval, proto napíši jen své postoje.

Tomáš123:
„čo vlastne chceš dosiahnuť tým že budeš moderátor?“
Bol by to nejaký krok vpred, táto diskusia ma veľa naučila a bavilo by ma radiť ostatným v tom čo ma baví.
Na radění ostatním nemusíš být moderátor. Naopak se ti může stát, že ti „moderatoření“ zabere velkou část času, který bys jinak mohl věnovat odpovídání ostatním.

Pár som ich prečítal, bývalý moderátor DoubleThink to vysvetlil dokonale. Pre mňa by však stále znamenalo veľa stať sa moderátorom a možno keď to raz prestane baviť aj mňa z podobných dôvodov, tak napíšem podobnú správu.
Máme se tedy těšit na dalšího umučeného odborníka?

juriad:
Osobně se Slovákem problém nemám a stejně jako Petr ZZZ bych jej i uvítal
Pokud se někdo pokusí prosadit nového moderátora jen proto, že je Slovák, žena nebo příbuzný prezidenta, budu tuto volbu vetovat.

Petr ZZZ:
neumím posoudit, jak komplikované by bylo vyrobit v tomto ohledu dvojjazyčnou funkčnost (asi by nestačilo jen zdvojnásobit počet generovaných textů, ale muselo by se to udělat tak, aby se podle volby moderátora nabízely buď jen české nebo jen slovenské verze
Šlo by o dobré řešení neexistujícího problému. Větší smysl (i když stále téměř žádný) by dávalo předkládat jazykovou mutaci podle přání čtenáře, ne autora.

Tomáš123:
mal mať výborné znalosti v kategóriach, ktoré chcem moderovať;
Můj postoj je takový, že výborné znalosti nejsou nezbytné. Takový moderátor se se mnou však nesmí přít ve věcech, ve kterých mám pravdu. Mám dost hádání se s různými rošťáky, nemám čas se dohadovat s jiným moderátorem.
– mal ovládať slovenský aj český jazyk a vedieť odpovedať zrozumiteľne;
Nemusí ovládat oba jazyky, měl by jedním umět pořádně psát a oběma v rámci možností rozumět.
– mal mať všeobecný prehľad vo veciach ako napríklad podpora v prehliadačoch;
Moderátora technologií běžících na straně serveru takové věci zajímat nemusejí.
– mal pôsobiť na ostatných diskutujúcich autoritatívne a profesionálne.
To je spíše představa jakéhosi ideálního moderátora. Od začátku roku tu mám na svědomí cca každý druhý moderátorský zásah, a autoritativní ani profesionální nejsem.

Mohli by ste mi dodatočne odpovedať na 3.) a 4.), prosím...[#1].
Nevím, k čemu ti ta informace bude, ale dolní limit na počet příspěvků v moderované kategorii není (poměrně úspěšně moderuji kategorii Učebnice JavaScriptu, kde nemám ani jeden příspěvek), zřejmě ani horní (Alphard napsal do kategorie PHP už 6530 příspěvků a dosud mu tam moderátorská práva nezmizela).
K otázce volného křesla se dá napsat, že nikde není definovaná náplň moderátorské práce. Zda je současný stav vyhovující, záleží na tom kterém účastníkovi Diskuse. Osobně nového moderátora nepotřebuji, ale práci by si tu našlo třeba pět takových. Vidím několik schopných členů, kteří by se do týmu hodili.

Kromě toho, že moderátorské práce zabírají čas, je potřeba si uvědomit, že jejich velká část je dost nepopulární. Za banování uživatelů nebo mazání příspěvků tě nikdo moc nepochválí. Spíš naopak. Čím je moderátor aktivnější, tím více stížností se na něj objevuje. A pasivní mi zas moc nepomůže, takže proč bych jeho volbu podporoval?
Považuješ tu funkci za vyšší level? Zřejmě jsi nezvážil, že na tebe bude pokřikovat kdejaký nedouk, že malá vševědoucí vztahovačná děcka budou vykládat, jak moderuješ blbě; že to budeš ty, kdo bude nevychované uživatele stopovat a vyhazovat z Diskuse.

Jo, a tato pozice není placená. Taky jsem to zjistil pozdě. Ale už mi bylo trapné couvat. :-D
Chamurappi
Profil
Když vidím ten seznam kategorií, v moderátorské sekci jsem nedávno navrhoval, že bychom omezení moderátorů na kategorie mohli zrušit. Změna by se dotkla čtyř moderátorů, z toho dvěma bych kvůli dlouhodobé neaktivitě korunku odebral, třetí stejně má přímý přístup do DB a čtvrtý je Petr ZZZ.


Reaguji na juriada:
od moderátora očekávám, že jeho odpovědi budou autoritativní: budou k věci, úplné a nezpochybnitelné
Tento úhel pohledu se mi moc nelíbí, protože opravdu drtivá většina případů, kdy se uplatňují nadstandardní práva, nevyžaduje odborné znalosti. Už jsem kdysi navrhoval, aby moderátoři nešli rozeznat v běžné diskusi. Zrovna před týdnem tu vznikl jeden incident, kdy určitá osoba na obyčejné zpochybnění své rady jenikemkozakem zareagovala útokem na moderátorskou funkci (což teprve vedlo ke skutečnému využití moderátorských možností). Připadá mi zbytečně rušivé, pokud jedna ze stran odborného sporu zdůrazňuje rozdíl v pravomocích (vesměs nikdy to tady nedělá moderátor).

Myslím, že nepotřebujeme žádnou autoritativní garanci pravdivosti, protože na zdejší odborné otázky existují objektivně správné odpovědi (nebo alespoň objektivně užitečné). Nezáleží na tom, kdo odpověď napsal, důležitá je faktická správnost a srozumitelnost odůvodnění… a nad tím bdí masa všech kolemjdoucích, nejen moderátoři.


Reaguji na Tomáše123:
táto diskusia ma veľa naučila a bavilo by ma radiť ostatným v tom čo ma baví
Jako moderátor bys byl spíš v roli soudce a kata, než v roli rádce a učitele.

Dle mého (čistě osobního) názoru by ideální kandidát na moderátora měl mít:
– nadstandardní chuť zajišťovat spravedlivý a poklidný chod diskuse,
– čas a zejména odvahu na boj s nepravostmi (usvědčení lotři můžou šermovat žalobou),
– zkušenosti se situacemi, které moderátoři řeší (většinou U ledu), a vlastní názor na ně,
– diplomatické vystupování (jednat chladnokrevně i v krizových situacích a smířlivě s tím, kdo je neprávem rozčílený),
– odbornou způsobilost k rozeznání správných odpovědí (nemusí je sám znát),
– schopnost hledat vazby mezi lidmi a událostmi (backdoor do NSA výhodou),
– moji hlubší důvěru (ta se musí pěstovat delší dobu).


Reaguji na Petra ZZZ:
neumím posoudit, jak komplikované by bylo vyrobit v tomto ohledu dvojjazyčnou funkčnost
Už jsem to plánoval před mnoha roky, je to napůl připravené (PHP mi do JS předává jazyk prohlížeče). Někdy to dodělám.
Str4wberry
Profil
že bychom omezení moderátorů na kategorie mohli zrušit

A proč se to neuskutečnilo?
Tomáš123
Profil
Ďakujem za vaše názory.
Aj keby som sa moderátorom nikdy nestal, tým, že tu s vami odpisujem (teraz nie je podstatné či správne, alebo nesprávne) som sa už veľa naučil a dúfam, že sa ešte veľa naučím. Ďakujem vám.
Joker
Profil
Souhlasím s tím, co píší jenikkozak a Chamurappi.

Předchozí příspěvky dost přeceňují roli odborných znalostí.
Hodnost moderátora není myšlená jako ocenění znalostí. Podle mě nejde až tak o rozsáhlé znalosti, jako o to nepsat lidem kraviny. Na to nejsou potřeba rozsáhlé znalosti, spíš uvědomovat si hranice svých znalostí a nepodávat mlhavé domněnky jako daná fakta.

Ale důležitější vlastnosti pro moderátora jsou podle mě schopnost urovnávat konflikty a ne je eskalovat, ale zároveň se nebát rázně zasáhnout, pokud to situace vyžaduje.
Mít vlastní názory na řešení problémových situací, ale zároveň se dokázat shodnout s ostatními moderátory. Někdo, kdo bude soustavně vetovat veškerá rozhodnutí a navrhovat alternativy nepřijatelné pro všechny ostatní by chodu diskuse spíš uškodil. Někdo, kdo jakmile není po jeho demonstrativně složí funkci a napíše rozsáhlý „dopis na rozloučenou“, aby se o týden později potichu vrátil, není vhodný kandidát na moderátora.

Moderátor by měl mít určitou psychickou odolnost, protože jedna věc je respekt většiny uživatelů, ale druhá nevole části těch, proti kterým zasáhne. Úkolem moderátorů je i vyhánět odsud různé magory a asociály, někteří z nich se snaží moderátorům vyhrožovat, nebo pořádat různé odvetné akce. Moderátor by se z toho neměl „složit“.

A ještě poznámka, moderátor je funkce a ne ocenění. Takže se může stát, že někdo je i dobrý kandidát na moderátora, ale prostě v dané chvíli není potřeba víc moderátorů.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0