Autor Zpráva
Tomáš123
Profil
Podľa mojej mienky v poslednom čase na diskusii pribudlo mnoho aktívnych diskutujúcich, ktorí fórum navštevujú denno-denne. Prečo je potom každým rokom rapídny pokles príspevkov? Je pravda, že už sa to pomaly spomaľuje, ale oproti najlepším rokom je to primálo. Niečo v ľavej komore môjho srdca nemá rado zabúdanie na kedysi úspešné, či spomínanie na staré dobré časy.
Takisto podobné pocity vo mne vyvolávali aj rozlúčkové listy starých moderátorov alebo predpovede, že diskusia pôjde „do kytek“.

Myslíte, že táto diskusia ešte zažije nával diskutujúcich a vyskočí aspoň tak vysoko ako v roku 2007?

Čo mi pripomína otázku: „Kedy nasadíte sandbox? Mohol by diskusii pomôcť...“.

Ďakujem za odpovede. Budem rád ak sa vyjadria aj nemoderátorskí návštevníci.

Ak sa pýtate, prečo zakladám toto vlákno, odpoveď je, že som zvedavý a chcem poznať názor ľudí, ktorí tu strávili dlhší čas a vidia rozdiely oproti súčasnosti.
mimochodec
Profil
Odpověď nemám, zajímá mě to taky. Oproti dřívějšku se mi zdá, že jednak ubylo rádců a taky možná otázky poněkud hloupnou. Resp. mírně se zvýšilo procento otázek typu "jak použít frame?" Možná by se dalo něco vykoukat ze statistik - možná ten úbytek dotazů připadá na ty, kdo hledají vyhledávačem konkrétní věc, umí se správně zeptat a vyhledávač je přivede přímo k odpovědi. Ať už tady, nebo jinde.
Tomáš123
Profil
mimochodec:
a taky možná otázky poněkud hloupnou
Hah, možno preto na nich viem odpovedať.

Resp. mírně se zvýšilo procento otázek typu "jak použít frame?"
Áno, tiež som si to všimol, ale to by nemal byť dôvod nízkeho ale naopak vysokého počtu príspevkov...

Možná by se dalo něco vykoukat ze statistik - možná ten úbytek dotazů připadá na ty, kdo hledají vyhledávačem konkrétní věc, umí se správně zeptat a vyhledávač je přivede přímo k odpovědi.
To je múdra teória, takto som nad situáciou nerozmýšľal.
Fisir
Profil
Reaguji na Tomáše123:
Kedy nasadíte sandbox? Mohol by diskusii pomôcť...
Ten by byl spíš na škodu, nejsou tam vidět statistiky za jednotlivé roky :-).

Třeba já už nepřispívám tolik jako kdysi proto, že už mě to tu nebaví. Momentálně mám rozepsaných asi dvacet příspěvků, ale nechystám se k jejich odeslání, protože jim kus chybí a prostě nemám chuť je dopisovat. To se raději zabavím jinak (ale nechci být jako DoubleThink, nechystám se za sebou prásknout dveřmi).
Tori
Profil
Další možnost je, že se větší procento teenagerů začíná v tom správném věku zabývat něčím jiným než webařinou - ať už technologií, kterou tu moc nevedeme (např. aplikace pro chytré telefony) anebo úplně jiným oborem. Možná by bylo zajímavé to porovnat např. s vývojem počtu přihlášek, podaných v tomtéž období (nebo o pár let později?) na střední školy elektrotechnického směru. Třeba to je nějaký obecnější trend popularity programování.
Tomáš123
Profil
Fisir:
ale nechci být jako DoubleThink, nechystám se za sebou prásknout dveřmi
Dobrá voľba. Aj ja som mal pár chvíľok, kedy som diskusiu nenavštevoval, no potom som sem prišiel, niečo poradil a tucet ďalších dní vlákno sledoval, aby si riešenie sadlo ku môjmu menu. Je to taký mladší pohľad. Možno ostatní radíte z iných dôvodov, ale mňa povzbudzuje pomáhať ostatným.

Tori:
podaných v tomtéž období (nebo o pár let později?) na střední školy elektrotechnického směru.
Tohto roku som začal študovať na elektrotechnickej priemyslovke a škola prosperuje, každým rokom príjmu viac žiakov ako opustí školu, noví učitelia, profesori, učebne.

Dokonca po zadaní "d" do adresného riadka bola táto diskusia na prvom mieste (pričom som ju zo školy predtým nenavštívil). Už vieme kto sú tí s tými iframe vláknami :-)
Joker
Profil
Tomáš123:
Prečo je potom každým rokom rapídny pokles príspevkov?
Taky mě to už napadlo. Ale v sandboxu to nevypadá tak „znepokojivé“, protože tam není ta statistika příspěvků po letech :-)

Napadají mě tři hypotézy:
1. To je ta optimističtější: Za ty roky jsme spoustu témat zodpověděli, vylepšujeme FAQ a vychováváme diskutující k vyhledávání. Popularita diskuse ve skutečnosti neklesá, ale víc lidí než dřív najde svou odpověď aniž by kvůli tomu museli založit vlákno.
Zároveň jsme omezili různé hádky a spamy, které sice zvyšovaly počet příspěvků, ale jinak byly veskrze nežádoucí.

2. Ta horší: Celkově klesá zájem o tvorbu webů. Zatímco dřív si amatéři vyráběli osobní webovky, blog, knihu návštěv, fotogalerii, a podobně, dneska místo toho mají Facebook a jiné sociální sítě. Místo zápisků píší statusy/tweety, místo osobní fotogalerie fotky nasdílí na sociální sítě. A protože už weby nedělají, nepotřebují s tím ani poradit.

A samozřejmě 3.: Problém má DJPW jako taková, prostě to lidi už omrzelo a odcházejí pryč, resp. nepřicházejí.

Jedno vodítko existuje: Následkem první hypotézy by byl sice pokles množství příspěvků, ale ne pokles návštěvnosti diskuse. Následkem druhé a třetí hypotézy by byl pokles množství příspěvků a zhruba ve stejné míře i pokles návštěvnosti.

Se zvědavostí sobě vlastní :-) jsem to prozkoumal a žádný dramatický pokles tam nevidím.
Za rok 2011 jsou průměrná čísla* vyšší než 2010, v 2012 zhruba stejná jako 2011, ve 2013 další nárůst a letos to vypadá na pokles zpátky někam na úroveň 2011-2012, ale ještě máme před sebou tradičně silnější závěr roku.

Takže bych řekl, že nějaký masivní odliv návštěvníků, jak by naznačovaly ty počty příspěvků, se nekoná.

* Srovnával jsem hlavně unikátní návštěvníky a pak počet zobrazených stránek.
lionel messi
Profil
Joker:
Takže bych řekl, že nějaký masivní odliv návštěvníků, jak by naznačovaly ty počty příspěvků, se nekoná.
Veľmi som sa potešil, bolo by totiž škoda také dobré a časom overené fórum pochovať.
Joker
Profil
Třeba je naopak důvod oslavovat, nemám kompletní statistiky, ale je docela možné, že za loňský rok byla nejvyšší návštěvnost v historii diskuse :-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jokera:
A samozřejmě 3.: Problém má DJPW jako taková, prostě to lidi už omrzelo a odcházejí pryč, resp. nepřicházejí.
Maličko se bojím, když vidím, jak někteří moderní tvůrci nadávají na zastaralost JPW. Třeba tohle je takové smutné. Na itnetwork.cz je podobných příspěvků celkem dost, někde jsem tam viděl i perlu ve smyslu „na JPW jsem začínal v roce 2005, to se ještě používaly <font> a <center>, dneska se používá CSS“.


Reaguji na Tori:
Další možnost je, že se větší procento teenagerů začíná v tom správném věku zabývat něčím jiným než webařinou
A nebo jen přeskakují české zdroje. Řeší-li problém, zeptají se vyhledávače rovnou anglicky a skončí kdesi na Stack Overflow.


Reaguji na Tomáše123:
Nemyslím si, že pokles počtu příspěvků značí úpadek. Ve hře je ohromné kvantum faktorů, které zdejší život ovlivňují. Žádný kvalitativní propad v dlouhodobém měřítku nevidím. Nějaké ty hloupé otázky tu byly, jsou a budou, to je špatně vyčíslitelný jev. Též je docela normální, že rádce po nějaké době vyhoří, začne mu vše připadat marné a najde si jinou zábavu.

Myslíte, že táto diskusia ešte zažije nával diskutujúcich a vyskočí aspoň tak vysoko ako v roku 2007?
Koncem roku 2007 zde proběhl generační zlom. Jednak se žezla chopili noví moderátoři s velkou chutí měnit zdejší pořádky, jednak byly vypuzeny dvě skupiny lidí odpovědné za úpadek — jedna skupina ráda tlachala o všem možném, druhou skupinu tvořili navzájem se neustále pošťuchující webhosteři.

Mezi roky 2005 až 2007 jsem zde působil jako vlezlý misionář, který (občas rušivě) otevíral oči každému příznivci W3C, na běžné dotazy jsem prakticky neodpovídal. V tom statisticky skvělém roce 2007 jsem měl chuť se zdejším diskutováním praštit, stejně jako řada dalších stálých účastníků, protože tu byl binec. Velmi živý a neřízený chaos. Moderátorů zde oficiálně úřadovalo víc než teď, ale buď sem nechodili pravidelně, nebo neměli chuť/odvahu negativní jevy potlačit (těžko říct, pod prsty jsme jim neviděli, neexistovala kategorie U ledu). Často ani nikdo nemazal robotické spamy, neexistoval snadný způsob přivolání moderátora.

Rozhodně se teď nechci nějak vychloubat či zdůrazňovat svůj přínos, jen nevím, jak tu dobu skromněji vystihnout… prostě obrat k lepšímu začal v říjnu 2007. Od okamžiku, kdy jsem se stal moderátorem, se snažím rozkrývat spamy, trýznit hříšníky, vylepšovat pravidla a odhodlaně řešit i otázky těch, kteří si nechtějí povídat o konsorciu. Navíc jsem obklopen podobně aktivními kolegy, kterých si velmi vážím. Společně srážíme zdejší statistiky dolů a staráme se o to, aby se temný rok 2007 již neopakoval :-)

Kedy nasadíte sandbox? Mohol by diskusii pomôcť...
Myslím, že technická zlepšení s aktivitou na diskusi nemají šanci výrazně pohnout směrem nahoru. Jsem si však jistý, že třeba automatické hledání podle zadávaného nadpisu nového vlákna pohnulo se statistikami směrem dolu. Jak píše Joker ve své první hypotéze — diskutující více vyhledávají. Ať už chtějí, nebo ne.
Str4wberry
Profil
Souhlasím s Chamurappim. V těch letech 2006 a 2007 byla diskuse víceméně nemoderovaná.

V kategoriích Práce a zakázky + Hosting po zpřísnění pravidel ubylo obrovské množství obsahu.

Další úpadek podle mě nastal v „povídací“ kategorii Názor na stránku, kde bývalo několik žádostí o hodnocení denně. A témata měla často i více něž jednu stránku. To by možná mohlo značit trend, že weby dělá méně lidí. Nebo není v dnešní době vlastní web tolik výjimečný, aby měl člověk zájem o hodnocení.

Zredukovat počet příspěvků mohlo i automatické spojování příspěvků od téhož autora. Nebo vynucování pravidla „tato diskuse není chat“. Tuším, že průměrná délka příspěvku se prodloužila.

Za nižší počet témat také může automatické hledání podle titulku + větší počet zodpovězených dotazů. Snížit počet odpovědí může i jejich vyšší kvalita. Dřív se tu častěji vyskytovaly rady od amatérů, takže znalejší diskutér musel kromě odpovědi na původní dotaz i korigovat nepřesnosti od předchozích rádců. Takové snížení mi přijde prospěšné.

Nakonec mi přijde, že se zvýšila kvalita dotazů, což opět snižuje počet odpovědí vedoucí k vyřešení problému. Otázkou je, jestli za to může aplikace JS opatření nebo se zvýšil průměrný věk tazatelů a jsou tak schopni lépe formulovat své myšlenky.
Tomáš123
Profil
Joker, lionel messi, Chamurappi, Str4wberry:
Veľmi pekne ďakujem za Vaše odpovede. Tieto hypotézy ma veľmi potešili, ako som už spomenul v [#1] nemám rád konce. Pravdepodobne všetky možné príčiny skrývajú niečo pravdivé. Mám jednu veľkú smolu, že som diskusiu nepoznal, keď som bol menší, aby som aj ja pozoroval zmeny.

Chcel by som vám oznámiť, že mi táto diskusia prirástla k srdcu a veľa ma naučila (nie len o weboch). Veď porovnajte sami moju prvú otázku a poslednú odpoveď. :-)

Snáď vám, moderátorom, radcom a pytačom toto diskusné fórum len tak neupadne :-)
pcmanik
Profil
Tomáš123:
Diskusia ťa možno niečo naučila no pritom si tu strašne málo.
Len tvoj posledný príspevok má napríklad nedostatok ktorý mi hneď udrel do očí:
- display inline-block čo je podľa teba reset na li je pritom zmena defaultného zobrazenia list-item na také, ktoré v IE<8 nefunguje.
Samozrejme si tiež môžes pozrieť moj prvý dotaz, keď ťa to zaujíma.

A ja som diskusiu naopak poznal keď som bol "mladší" a tiež som si prešiel hypom reagovať na všetko a všade a aj taká bola úroveň mojich príspevkov...
Zase mám ale pocit že pár rokov dozadu tu bola diskusia na trochu väčšej úrovni, boli tu dosť často príspevky, kde vznikla rozsiahla debata a veľa odborníkov, ktorý tu už bohužial dnes moc nepíšu, ak vôbec. Pridávali skutočne hodnotné a rozsiahle príspevky.
Dnes mi to príde ako dotaz a odpoveď, sem tam trochu dlhší problém na viac príspevkov ale táke tie "hlboké" debaty tu už niesu moc časté.
Tomáš123
Profil
pcmanik:
- display inline-block čo je podľa teba reset na li je pritom zmena defaultného zobrazenia list-item na také, ktoré v IE<8 nefunguje.
No vidím, že si si to poriadne prečítal a nakoniec skonštatoval. Alebo nie? Ja si myslím že z tej ukážky vyplýva, že reset je nad okomentovaným popisom, konieckoncov, všade to tak je...

Našťastie to zakladateľ otázky pochopil správne :-). Ak tam nevidíš ďalšie chyby, asi som sa naozaj zlepšil.

Samozrejme si tiež môžes pozrieť moj prvý dotaz, keď ťa to zaujíma.
Na úroveň, kde si ty začínal na diskusii som sa ešte nedostal, takže primitívnosť otázky posúdiť neviem.
Tomáš123
Profil
Dnes večer mám nostalgickú chvíľku, čítal som si staršie vlákna a narazil na toto. Smutný koniec nastal.

Všetci sa ale zrejme venujeme viac svojim veciam. Nech tento príspevok slúži ako návrh na zraz diskusie 2018. Uvidíme, či ešte je v našich silách niečo podobné zorganizovať.

Oslovím každého z moderátorov a predchádzajúcich častých radcov, na koho sa mi podarí nájsť kontakt.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Tomáše123:
Rád se případného srazu zúčastním.

Mrzí mě, že jsem se odtud také rozprchl. Přihodilo se mi strašně moc věcí, které mě odtud vytrhli.
Považuji za děsivý paradox, že se poslední článek na Webylonu z roku 2014 částečně týká nádorů na mozku… a jeden takový loni během tří měsíců zabil moji maminku.
Částečně vlastní vinou jsem tehdy ztratil i nejlepšího kamaráda, se kterým jsem měl rozjetý určitý projekt, takže jsem se musel mnohem lépe naučit C# a poslední rok tedy dělám zejména backend a šéfuji jiné komunitě, přestože bych raději psal JavaScripty…
Kcko
Profil
Chamurappi:
Ahoj Ch., jsem rád, že jsi se tu objevil a vysvětlil svoji neaktivitu (i když mně i komukoliv jinému do toho nic není).
Ač Tě v podstatě nesnáším a měli jsme spolu půtky, přece jenom jsi mi tu chyběl, diskuse je mrtvá (neříkám, že jen kvůli Tobě, ale velmi to tomu napomohlo), musel jsem se i Yuhůa soukromně zeptat co je s Tebou, zda-li jsi živ a zdráv.


PS. Tvojí ztráty je mi upřímně líto.
Joker
Profil
Tomáš123:

I když i moje aktivita tady je už minimální, na případný sraz bych si pokusil udělat čas.
Keeehi
Profil
Pokud to bude v mých časových možnostech tak na sraz přijdu rád.
H13
Profil
Chamurappi:
takže jsem se musel mnohem lépe naučit C# a poslední rok tedy dělám zejména backend a šéfuji jiné komunitě, přestože bych raději psal JavaScripty
To je hodně zajímavě, zrovna v době, kdy Javascript zažívá boom, kdy vznikají neustále nové frameworky, Javascript se začíná používat na serverech, na mobilech (aplikace), atd.

Joker:
2. Ta horší: Celkově klesá zájem o tvorbu webů. Zatímco dřív si amatéři vyráběli osobní webovky, blog, knihu návštěv, fotogalerii, a podobně, dneska místo toho mají Facebook a jiné sociální sítě. Místo zápisků píší statusy/tweety, místo osobní fotogalerie fotky nasdílí na sociální sítě. A protože už weby nedělají, nepotřebují s tím ani poradit.

Já bych to přesně viděl na tu 2.
David Klouček
Profil
Chamurappi:
takže jsem se musel mnohem lépe naučit C# a poslední rok tedy dělám zejména backend, přestože bych raději psal JavaScripty

Já bych byl rád, přecejen se C# se dělá líp než s JS.

Každopádně je zajímavý, kam se ten vývoj dostal.. Na tohle fórum jsem chodil ještě když se JS používal leda na úpravu DOM. Dneska běží na serveru, v mobilech a bohužel i na desktopu, máme tu ES6, TypeScript, píšou se SPA aplikace. C# má zas .NET Core..

Joker:
„2. Ta horší: Celkově klesá zájem o tvorbu webů. Zatímco dřív si amatéři vyráběli osobní webovky, blog, knihu návštěv, fotogalerii, a podobně, dneska místo toho mají Facebook a jiné sociální sítě. Místo zápisků píší statusy/tweety, místo osobní fotogalerie fotky nasdílí na sociální sítě. A protože už weby nedělají, nepotřebují s tím ani poradit.“

A nebo už bylo vše 100× zodpovězeno a není třeba se ptát znova.
Chamurappi
Profil
Reaguji na H13:
To je hodně zajímavé, zrovna v době, kdy Javascript zažívá boom, kdy vznikají neustále nové frameworky
Ty jdou převážně mimo mě. Jsem minimalista a vždy budu, mým cílem je pouze spokojenost návštěvníků, nikoliv používat módní postupy. V době, kdy ostatní weby tuto moji filozofii nevyznávají, to je velmi výhodná taktika. Uživatelé, se kterými komunikuji (a kteří nemají žádné technické vzdělání), si toho všímají, že najednou jsou na stránce, která funguje podezřele rychle.
Také jsem si uvědomil, jak je v dnešní době těžké návštěvníky naučit, aby hlásili chyby, a pokud možno hned, jak je vidí, ne až poté, co zkusí čtyři různé prohlížeče… :-(


Reaguji na Davida Kloučka:
Já bych byl rád, přecejen se C# se dělá líp než s JS.
S tím tak úplně nesouhlasím. Já jsem filozoficky na opačné straně spektra, které se prototypová dědičnost, ducktyping a podobné zhůvěřilosti líbí :-)
Ale je pravda, že C# se posledních pár let přibližuje k myšlenkám, které mi vyhovují.
Nedávno jsem četl docela zajímavou úvahu o ideologickém rozdělení programátorů, která mnohé vysvětluje.
kelvin
Profil
" si toho všímají, že najednou jsou na stránce, která funguje podezřele rychle. "
Mírně mimo téma, sedím v jedné čekárně, data na mobilu ze 4G jsem proserfoval před měsícem, takže mám něco jako GPRS... A jeden z velmi málo webů, co se na tom použitelně načte, je tato diskuze. Jinak jsou weby plné js, frameworků a kdoví čeho.

K tématu, proč je možná méně příspěvků:

Po asi deseti letech jsem se vrátil k webům, kodér. Kromě roky zaběhnutých šablon zkouším tvořit vlastní a narážím na to, pro co jsem z toho před lety odešel. Udělat to funkční i pro IE, teď 11. Tohle ne každého baví, řešením mohou být frameworky, ale ta cesta se mi už z výše psaného důvodu nezdá. Taky to není tak zábavné, místo pěkného kódu mít zanořené divy s tolika třídami.

Také se změnil trh. Místo zástupu živnostníků a lidí, co to měli jako koníček, se hraje na větší hráče, co spravují klidně tisíce webů a na unifikovaná řešení stačí méně lidí.

Další důvod může být stav jakpsatweb.cz, tuto diskuzi jde brát jako přívěšek webu, který už mi přijde jako historický archiv.
Tomášeek
Profil
kelvin:
Z té jedné citace jsi se dostal docela mimo téma, ale na nějaké body musím zareagovat.

A jeden z velmi málo webů, co se na tom použitelně načte, je tato diskuze.
To bude spíše tím, že tu není žádná grafika, stránka je datově malá jako celek.

narážím na to, pro co jsem z toho před lety odešel. Udělat to funkční i pro IE, teď 11
To je nějaké hloupé. Co konkrétně IE11 neumí a jiné prohlížeče ano?

Také se změnil trh.
Totť otázka. Unikovaná řešení se sice objevila a část trhu přebrala, ale jen živnostníkům. Firmám, které se specializují na řešení na míru, práce neubyla, jde totiž o jinou cílovou skupinu.
Joker
Profil
H13:
Já bych to přesně viděl na tu 2.
Teď o pár let později je to myslím evidentní.
Běžný uživatel nemá moc důvod si sám programovat web, když na to co chce typicky buď už existuje web kde se stačí zaregistrovat, nebo na to alespoň existuje aplikace, kterou mu na požádání (či na kliknutí) nainstaluje webhosting.

David Klouček:
A nebo už bylo vše 100× zodpovězeno a není třeba se ptát znova.
Ano, to jsem v tom původním příspěvku psal jako bod 1.
kelvin
Profil
Tomášeek:
Co konkrétně IE11 neumí a jiné prohlížeče ano

Neumí CSS vlastnost grid, dělá chyby ve flexu, dělá chyby v některých exotických fontech. Asi 80 % chyb zobrazení z množin pár tisíc webů, které občas řeším, se týká IE, selhává při kombinaci více vlastností. Pak se taky musí obcházet chybějící podpora novějších vlastností, rozdíl oproti modernímu prohlížeči: caniuse.com/#compare=ie+11,chrome+68 (rolovat dolů), problém je i u JS kangax.github.io/compat-table/es6 .

Abych nebyl úplně mimo téma, tak další důvod menší popularity této diskuze budou jiná fóra, třeba stackoverflow.com, která možná před lety nebyla tak známá a vzhledem k angličtině tam může odpovědět více lidí.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0