« 1 2
Autor Zpráva
Taurus
Profil
Přikládám výbornou infografiku k designu a rozložení prvků na stránce: www.pinterest.com/pin/553028029221105724
Chamurappi
Profil
Reaguji na Taura:
Nešlo by odkázat přímo na tu infografiku, bez toho, aby mi stránku postupně překrývala nesnesitelně iritující černá vrstva vyzývající k registraci?
Taurus
Profil
Pardon, to mi nedošlo. s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/d4/d0/1d/d4d01d8c9e835f32cb534de1a363f995.jpg
Jan Kozák
Profil
Taure, v jaké je to nyní fázi? Vydáš ještě další verzi, nebo se už můžeme vyjadřovat ke stylu, jakým je text napsán?

Obsah se mi celkově líbí, rozdělení na tři seznamy je výborné a rozsah jednotlivých bodů je optimální. K položkám bych měl pár připomínek:

1. Do části Barvy, grafika, estetika by bylo dobré začlenit informaci, že na návrh vzhledu se nejlépe hodí grafik. Mezi designem od profesionála z oboru a programátora je zásadní rozdíl. Zrada spočívá v tom, že když se třeba „neprogramátor“ pokusí sepsat nějaký algoritmus, rychle zjistí, že se na tuto práci nehodí, zatímco když se o grafiku pokusí někdo netalentovaný, nepozná, že mu chybí vlohy. Myslí si, že když nad vzhledem strávil týden, musí to být dobré. Kolegové (se stejným zaměřením, jako má sám) ho pochválí a i ostatní služby, které používá, ho nepřesvědčí, že to není úplně ono.
2. Kniha Hrdina nebo psanec nepochybně čtenáře zaujme. Předpokládám, že my, co grafiku a obchod nemáme v malíčku, bychom především v bodě B 2) ocenili odkaz na snadno dostupné vysvětlení, co to ten archetyp vlastně je.
3. V bodu B 11) píšeš, že vysoký kontrast může vypadat ostře. Ale to je jeho vlastnost. (To však nejspíše vzniklo záplatováním na základě mé připomínky. Osobně bych byl spíše pro, aby hypotéza o tom, že příliš vysoký kontrast unavuje oči, nedostávala moc velký prostor, dokud nebude podložena.)
4. Položka B 13) uvádí, že klasickými estetickými prohřešky jsou velký border-radius a přechod z bílé do barvy. Neměl bys takových příkladů víc?
5. V bodě C 7) zmiňuješ, že centrované nadpisy většinou působí neohrabaně. Tato poznámka by se mohla rozšířit. Problematické není jen zarovnání na střed, ale i doprava. A netýká se jen nadpisů. U víceřádkových textů zarovnaných na střed či doprava se obtížně přechází na další řádek, v seznamech zarovnaných na střed se nesnadno vyhledává konkrétní položka. Nevím, zda příliš nepaušalizuji (ty to jistě dokážeš definovat lépe), ovšem myslím si, že oba tyto typy zarovnání se hodí jen pro tabulky nebo jiné jasně vymezené boxíky, kde je patrná mřížka z tvého bodu A 2).
6. Dávám k úvaze, jestli do sekce Písmo, text a obsah nepřidat zmínku, že zaměření webu je nutné vzít v úvahu i při volbě slovní zásoby. Takové -ismy v textu o moderních technologiích jsou stylistickou chybu srovnatelnou s použitím poetismů v odborném textu. A například taková možnost „doupravení předpřipravených sestav“ (nejsou to jen chybně automatem generované tvary, používají to i opravdoví lidé, fakt) mi jde proti srsti víc než tebou kritizovaný chybný zápis copyrightu.
7. Projekt pravidla.cz je nedůvěryhodný. Jen zobrazuje cizí díla a lepí k nim reklamu. Nemyslím, že si zaslouží tvůj odkaz.
Bubák
Profil
Jan Kozák:
Osobně bych byl spíše pro, aby hypotéza o tom, že příliš vysoký kontrast unavuje oči, nedostávala moc velký prostor, dokud nebude podložena.
Já si myslím, že ta hypotéza je (částečně) pravdivá, ale mám za to, že jde o chybné nastavení kombinace jasu, kontrastu a okolního osvětlení u některých uživatelů.
Taurus
Profil
Honzo, klidně se vyjadřujte.

1. Klidně přidejme něco ve smyslu: „Chcete-li být opravdu reprezentativní, spolupracujte s grafikem. Kodér není grafik. Konkrétní úkony si žádají konkrétní profese. Kuchaři sice auta spravovat mohou, ale nepropagují se jimi jako vy webem.
1b) Nejbližší okolí nikdy nebude vhodným vzorkem pro kritiku. Čerpejte opodál.“
2. Archetyp je v podstatě osobnost s charakteristickými vlastnostmi. Tvůrce je kreativní, Mudrc zaměřený na rozum, Odpadlík se snaží jít proti proudu a dále. Těchto zosobnění je 12 druhů (kayeputnam.com/brandality-quiz viz obrázek a odkazy dole), přičemž každý, kdo buduje značku/produkt/společnost, by si měl vybrat archetyp a jej se pak držet. Díky tomu lze značce vtisknout určitý směr a příběh. Napomáhá to její identitě. Omlouvám se, kvůli deformaci jsem to dříve vůbec nerozvedl.
3. Asi bych to tam nějak rád ponechal, protože malé písmo při použití #fff/#000 většinou není dobrý nápad.
4. Popřemýšlím. Je pravda, že je to takové dost... na prd.
5. Zkusme to tedy jinak (sjednotit s předchozím): „Zarovnávejte uvážlivě. Justify je vhodné pro širší sloupce textů, kde zanikají řeky. Za minimální šířku takového sloupce lze považovat zhruba 600 px (při písmu 12 px Verdana). Centrování a zarovnání doprava může být využito spíše u tabulkových dat. Cestou do pekel je většinou míchání různých zarovnání – např. i z důvodu viz A2). Na všechno ostatní je tu… zarovnání vlevo. Jinak zarovnaný nadpis nebude vypadat hezky (výjimkou může být např. centrovaný nadpis u několika úzkých novinových sloupců vedle sebe, kde po nadpisu následuje obrázek nebo cokoli, co opticky rovnoměrně z obou stran vyplní obsah pod nadpisem).“
6. Určitě
7. Chtěl jsem pomoci něčím, co občas pomůže mě. Je nějaká podobná alternativa?
Jan Kozák
Profil
Taure, díky za vysvětlení pojmu archetyp. Ten bod asi nemusíš rozšiřovat, šlo mi jen o úpravu URL, aby odkaz místo do knihkupectví vedl na nějaký článek s podrobnostmi. Ale je fakt, že mně by nepomohl ani český článek. Dva jsem zkoušel číst, ale vůbec jsem nevěděl, co po mně chtějí. :-)

3. Asi bych to tam nějak rád ponechal, protože malé písmo při použití #fff/#000 většinou není dobrý nápad.
Dobrý nápad to třeba není, ale s únavou očí to nejspíš nesouvisí. Ale když myslíš, tak to tam nech.

4. Popřemýšlím. Je pravda, že je to takové dost... na prd.
Mně se to líbilo a chtěl jsem přidat.

5. Zkusme to tedy jinak (sjednotit s předchozím)
Děkuju za vysvětlení. Zachování té původní formulace bude lepší, tohle už by bylo moc dlouhé.

7. Chtěl jsem pomoci něčím, co občas pomůže mě. Je nějaká podobná alternativa?
Podle toho, v čem ti pomáhá. Já pravidla.cz nepoužívám. Za nejdůležitější informaci, kterou tento projekt s sebou nese, považuji to, že se od něj ÚJČ opakovaně distancoval.

To je z mých připomínek k obsahu všechno.
Taurus
Profil
Jan Kozák:
Mně se to líbilo a chtěl jsem přidat.

Tak k estetickým prohřeškům (viz bod 13 z minulé strany): dalo by se tam přidat míchání různých grafických stylů do jednoho (např. někdo si postahuje ikony z různých fotobank/setů, které k sobě nepasují). Chybou je taky, když grafika nedýchá a vše je na sebe nalepené. Nebo i obráceně, když je celý návrh „děravý“. Dobré je mnohobarevné prvky nějak sjednotit – např. loga vedle sebe často vypadají dost škaredě, je fajn je přebarvit do nějakého odstínu a případně zabarvit až po najetí myší. Tzn. není třeba jen grafické cítění, ale i špetku důvtipu. Chybou je používat základní barvy, které často unavují oči nebo jsou křiklavé. Případně je dobré využít nějaké online mixéry nebo weby, které nabízí podobné nebo doplňkové barvy.

Když něco někoho ještě napadne, budu rád. Nechci duplikovat informace z jiných bodů, protože sem by šly zařadit taky.

Ode mne je to asi jinak už vše. Díky, Honzo.
« 1 2

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0