Autor Zpráva
worktogether
Profil *
Flash pomaly končí, nebolo by lepšie použiť univerzálny názov "Webové animace" namiesto "Flash animace" ?
Martin2
Profil *
Letmým pohledem do zmíněné kategorie zjistíš, že je definitivně mrtvá a zůstává zde spíš jen z historických důvodů. A co se konvenčních webových animací týče, ty spadají (podle svého druhu) do HTML/CSS/JavaScriptu/Webové grafiky
weroro
Profil
Skôr by som sa priklonil k samostatnej kategórii, tak ako píše worktogether. "HTML/CSS/JavaScriptu/Webové grafiky" je dosť obecné pomenovanie. Samotné animovanie na webe je niečo iné. Má svoje špecializované nástroje rovnako ako aj Flash a keďže ich je niekoľko (Google Web Designer, Adobe Animate a pod.) a každé prostredie je o jeho ovládaní prípadne o znalosti nejakého skritovacieho jazyka je potrebné to separovať.
pcmanik
Profil
weroro:
Je ale reálne toľko dotazov na danú temu/y? Nemám ten pocit a preto by bolo skôr lepšie to nechať tak ako to je. Nakoľko obsah sa tu bežne nemaže.
Taurus
Profil
Mně přijde, že je tu zbytečně hodně kategorií. Určitě bych (i) pro větší přehlednost některé sjednotil:

– obě flešové
– "O jpw" a "O djpw". I s ohledem na data vláken z posledních měsíců
– podobné mi přijdou i "Jak něco udělat" a "Problémy v začátcích"
– vyhodil bych "Práce s počítačem", případně to slil s "Nezařaditelné dotazy" – případně přejmenoval na něco oftopikového
– na zamyšlenou je taky přeskupení/sjednocení "Webové prohlížeče" a "XHTML"

V trojsloupcovém zobrazení kategorií by stálo za úvahu mít třeba nadepsané sekce "Programovací jazyky" (HTML, CSS, JS, ...), pak takové ty obsahové věci (SEO, články a tutoriály, software, webová grafika, php učebnice) a nakonec zbytek (názory, o webu, nezařazeno, zakázky, hosting). Nepromýšlel jsem to moc, ale byl by to trošku svěží závan.
Chamurappi
Profil
Reaguji na werora:
Má svoje špecializované nástroje rovnako ako aj Flash a keďže ich je niekoľko (Google Web Designer, Adobe Animate a pod.)
Nepovažuji je za příliš životaschopné. Chápu, že je spousta grafiků smutná, že jim umřela hračka, ale problém flashe nespočíval jen v horší podpoře (a později i nestabilitě a nebezpečnosti pluginu), ale i v divné filozofii, která příliš nepřirostla k srdci té nativní části webových vývojářů. I kdyby flash navěky fungoval vždy a všem a všude, bude to v prostředí běžné stránky něco cizího, co si dost dobře nerozumí se zbytkem obsahu. Tahle nepřirozenost není nutně spjatá s tím, že jde o plugin (ostatně XMLHttpRequest začal také jako ActiveX objekt), a zmíněné nástupnické služby se jí nezbavili. Netvrdím, že si nenajdou svoji cílovou skupinu, ale pořád budou na okraji spektra webového vývoje stejně, jako byl posledních mnoho let flash.

Pan worktogether je asi první, kdo tu položil takovýto dotaz, a s jeho zařazením neměl moc problém. Kdyby býval použil čisté nativní technologie, nejspíš by už i dávno dostal odpověď.

Kdyby se zde někdo z nové generace tvůrců webů, která by flash už neznala, obecně zeptal na webové animace, nikdy bych mu nedoporučil používat zmíněné specializované nástroje. Asi bych dokonce i reagoval nepříjemně, kdyby mu je doporučil někdo jiný. (Ale možná je to jen tím, že jsem neponaučitelný minimalista, který nemá rád závislosti.)


Reaguji na Taura:
– "O jpw" a "O djpw".
Každá je úplně jiná. Jednu sleduje Yuhů, druhá řeší bany apod., spojení by bylo kontraproduktivní.

– vyhodil bych "Práce s počítačem"
Není konsensus, že zde podobnou kategorii nechceme.

– na zamyšlenou je taky přeskupení/sjednocení "Webové prohlížeče" a "XHTML"
To mi přijde jako poněkud nahodilá změna, ty kategorie nemají nic společného.

Nemyslím si, že je dělení kategorií nějak zvlášť důležité, aby se s ním muselo výrazně hýbat. Změna by pravděpodobně při běžném diskusním životě nebyla znatelná.
Taurus
Profil
Chamurappi:
Díky za odpověď. Tak to nech být, spíš jsem měl snahu o odtučňovací kúru, ale do hloubky jsem to nepromýšlel.
Joker
Profil
Naposledy snaha o přeorganizování kategorií tuším skončila tím, že by se měl předělat způsob zadávání dotazů, což se pak nerealizovalo.
worktogether
Profil *
Chamurappi:
„... Kdyby býval použil čisté nativní technologie, nejspíš by už i dávno dostal odpověď.[/i]“

Nemyslím si, že by som dostal dávno odpoveď. Pre zložitejsie interaktívne animácie podľa mňa je potrebné mať nástroj a nerobiť to priamo v Js/html5/css. Napríklad do elearningu mi bude treba urobiť rozanimovanie postavy.... to ani netuším ako by som pracne riešil priamo v JS. A v adobe animate uz exituje napriklad bone tools.

To je akoby si chcel SVG obrazky pisať zadávaním suradnic v notepade... je to pracne, radšej sa použije Illustrator a SVG je hotové. Tak isto na zložitejšiu interaktívnu animáciu sa použije Animate, výsledkom je html5/css/js, pohoda.
Chamurappi
Profil
Reaguji na worktogether:
Napríklad do elearningu mi bude treba urobiť rozanimovanie postavy.... to ani netuším ako by som pracne riešil priamo v JS.
Zběžně jsem tři minuty hledal a našel jsem tohle. Netvrdím, že si člověk všechno musí vyrábět sám ručně, naopak může těžit z toho, co již vyrobila vcelku obrovská armáda kodérů a JS programátorů. Nemusí se vzdát kontroly a nemusí být odkázaný na jediného správce platformy.

To je akoby si chcel SVG obrazky pisať zadávaním suradnic v notepade
To zní jako analogie, je zbytečné rozebírat, v čem si ty myslíš, že pasuje, a v čem si já myslím, že nepasuje.

Tvoji animaci s autíčky by šlo přepsat do něčeho nativního/nezávislého během několika hodin, ty ses u problému s ní zarazil na čtyři dny. Také by to nativní fungovalo lépe na mobilech, to tvé se mi trhá (nepoužíváš CSS animace).
Martin2
Profil *
Myslím si, že skutečných animátorů bylo ve zlaté době Flashe jen pár procent. Ostatní spíš využívali jeho zobrazovacích a programových schopností – těch, které už dneska JavaScript a HTML5 dohnal a předehnal. Animátorská část fóra by, obávám se, zela prázdnotou.

Co se týče použití Animate na jednodušší animaci, tady mám své pochyby – zůstal do značné míry věrný uspořádání Flashe/ActionScriptu a ten překlad do HTML/JS je dost špagetový. Když už nějaký editor, určitě ne zatížený takto pochybným dědictvím. Nehledě na to, jak drahý teď jakýkoliv produkt Adobe je.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0