« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »
Autor Zpráva
_es
Profil
Ten trojuholník označujúci pravdepodobného podvodníka by mohol byť opticky bližšie k menu člena.
Napríklad v diskuse.jakpsatweb.cz/?action=vthread&forum=30&topic=103422 to v poslednom príspevku vyzerá, že je tým podvodníkom Chamurappi.
Chamurappi
Profil
Moderátor Chamurappi: Přibližně odtud byla vytržena debata Optimalizace databázových dotazů.

Reaguji na _es:
Ten trojuholník označujúci pravdepodobného podvodníka by mohol byť opticky bližšie k menu člena.
Staniž se. V sandboxu.


Reaguji na Str4wberryho:
Asi bych to raději odložil.
To, co jsem spíchnul já před čtrnácti dny, je použitelné? (Asi jsem nechtěně přepsal úpravu antispamu, kterou jsi udělal koncem října.) (Tak už je zpět.)


Uvědomil jsem si, že jsme z nápovědy vyhodili pár věcí, na které vedou odkazy. V registračním formuláři je „Ukazovat email veřejně?“ a „Seřadit témata podle“, u příspěvkového formuláře je [?] za zaškrtávátkem „Oznámení na mail“.


Ještě jsem si všiml, že je na všech stránkách v <link>u stejné RSS. Nešlo by snadno doplnit alespoň u vláken <link> s RSS vlákna?
Str4wberry
Profil
Reakce na Chamurappiho:
Samozřejmě by všechno šlo, ale teď je situace vývoje z mého pohledu stížená kvůli SVN. Je tam nějaká výrazně překopaná verze, která prý není sanboxového nasazení schopná, takže by se každá drobná změna musela dělat nadvakrát. Proto bych do nasazení opravné ostré verze konal jen vyloženě nezbytné úpravy.
Kajman_
Profil *
Str4wberry:
Však si můžeš ze SVN udělat jen diff této konkrétní změny, tak by se to mělo dobře implementovat, ne?

To jste určitě na tom setkání chlastali, místo toho, abyste se domluvili na koncepci vývoje, přiznejte se :-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Kajmana:
To jste určitě na tom setkání chlastali, místo toho, abyste se domluvili na koncepci vývoje, přiznejte se :-)
Spíš jsme se rvali o koryta :-)
Tady jsem psal, abyste zatím nedělali nic monstrózního. Abych pravdu řekl, tak nějak nevím, co s tím SVN mám dělat. Jsem SVN-začátečník.


Reaguji na Str4wberryho:
Je tam nějaká výrazně překopaná verze
Aha. Hm. To jsou věci.

Proto bych do nasazení opravné ostré verze konal jen vyloženě nezbytné úpravy.
Na ten slepý nápovědový odkaz v registraci jsem narazil, když jsem zkoumal, co uživateli říkáme o využití e-mailové adresy, kterou tam zadává, poněvadž se Yuhůovi ozval potenciální inzerent, který projevil zájem o … cosi nepěkného (a nepřijatelného). Měli bychom někde zmínit, že vyplněný e-mail poslouží jen pro účely diskuse.

Nějak mě ale nenapadlo, že bude Jan Tvrdík chtít od základu přepisovat diskusi.
Hm, to teda vůbec nezní jako něco monstróznějšího
Kajman_
Profil *
Chamurappi:
tak nějak nevím, co s tím SVN mám dělat
Klikači máme rádi např. http://tortoisesvn.net/

Dej si pak v nějaké djpw složce checkout. Synchronizace Tvých souborů s těmi v SVN zatím u Tebe na disku se udělá přes SVN update. Když si si jistý, že se to chceš nahrát do SVN, tak dáš po tom update SVN commit a připíšeš u toho komentář, cože to ovlivní. To je takový základ.
Jan Tvrdík
Profil
Je potřeba si uvědomit, že vývoj software není lineární, ale má stromovou strukturu = dělí se na jednotlivé větve. Postupem času některé větve umřou, jiné se sloučí dohromady. Např. vývoj 4. verze FF probíhá nezávisle na vývoji verze 3.5.x a 3.6. Vývoj tedy neprobíhá lineárně, ale paralelně. Díky tomu se celý proces vývoje zrychlí (vývoj 4. verze nečeká na dokončení verze 3.6, která nečeká na uzavření větve 3.5.x).

V současné době existují 3 verze diskuse
– 1.5-final (chybně označena jako 1.5 RC) = ostrá diskuse
– 1.5.1-dev (chybně označena jako 1.5 RC) = sandbox
– 2.0-dev = SVN, adresář trunk (obvykle adresář s nejposlednější verzí)

Na SVN mají být správně všechny tyto verze paralelně. To, že to tak není, je chyba.
Akorát to chce vymyslet nějakou rozumnou adresářovou strukturu. Obvykle se používá myslím něco takového:
– trunk = hlavní vývojová větev; nejnovější, nejnestabilnější
– tags = hotové verze (release); např ve složce tags/1.5 by měla být kopie současného ostrého webu
– branches = vedlejší vývojové větve; např. ve složce branches/1.5.1 by měla být kopie současného sandboxu


Poznámka: Ještě je trochu problém v tom, že na každém stroji potřebují skripty trochu jiné nastavení (typicky připojení k DB a cesty). Obvykle se to řeší nějakým souborem, který tyto místní zvyklosti nastavuje a na kterém je svn:ignore.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Kajmana:
Mám tady teď jakýsi SmartSVN, umím ho trochu používat, ale jen na jeden konkrétní projekt. Pohybuji se mezi třemi až čtyřmi počítači a moc se mi nechce do všech něco instalovat. Jsou nějaké další možnosti? Něco bez instalace, co bych mohl spouštět z flashdisku?
Kajman_
Profil *
Tady píší, že to smartsvn funguje i standalone
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Subversion_clients
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jana Tvrdíka:
Vývoj tedy neprobíhá lineárně, ale paralelně.
Ano, proto jsme už před mnoha měsíci založili vlákno věnující se dalšímu balíku úprav.
Paralelní vývoj ale potřebuje víc pozornosti — buď víc normálních lidí, nebo víc šílenců, kteří jsou schopní promýšlet a koordinovat víc verzí současně. Dosavadní model práce „tohle by se mi líbilo, tak to tam hned přilepím“ přinášel rychlejší změny za cenu menších závazků. Na druhou stranu se pak ale s nasazením jednoduchých změn muselo čekat do doby, než se odladily a osvědčily ty složitější.


Reaguji na Kajmana:
Koukám, že jsi tu debatu o dotazech (přesněji o SQL dotazech) odtud vytrhnul dost nešetrně. Můj zdejší příspěvek [#2] patří napůl i tam, tamní příspěvek #9 a půlka mé reakce na něj zase patří spíš sem.

to smartsvn funguje i standalone
Ale potřebuje Javu, tu mám jen v jednom z počítačů.
Kajman_
Profil *
Chamurappi:
Koukám, že jsi tu debatu o dotazech (přesněji o SQL dotazech) odtud vytrhnul dost nešetrně.
Pardon. Klonovat 300 příspěvků se mi nechtělo. Ale kdyby se vlastně klonovalo nové vlákno, kam to bylo přesunuto, tak by toho vlastně bylo míň. No já takovéhle věci normálně nedělám, už to příště raději nechám na pokoji :-)

Moderátor Chamurappi: V pohodě, klidně zasahuj. Já to tu zkusím učesat :-)
Str4wberry
Profil
Ha, tak tady to je. :–)

Co se týče vývoje, tak by mi přišlo nejlepší co nejdříve nahrát obsah sandboxu do ostré verze, změnit heslo do sandboxu a synchronizovat verzi v SVN se sandboxem. A jednou nebo dvakrát za rok jeho obsah nahrát do ostré verze.
Kajman_
Profil *
A nemůžu tedy nějak do sandboxu dostat ty další dvě malé úpravy, které nemění funkčnost, jen usnadňují databázi život? Klidně to upravím, když se mi ty dva soubory dostanou do ruky.
Str4wberry
Profil
Nemůžeš je dostat ze SVN?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Str4wberryho:
tak by mi přišlo nejlepší co nejdříve nahrát obsah sandboxu do ostré verze
Jsem pro. Tahle trojkolejnost je znepokojivá.
Učešte ty SQL dotazy a můžeme to došmoulovat.
Str4wberry
Profil
Ty dotazy pro poslední diskusi jsou OK, nepovedly se mi akorát ty v kategoriích.
Kajman_
Profil *
Nemůžeš je dostat ze SVN?

Jak můžu vědět, co jste v sandboxu upravili po převzetí do SVN, když v SVN už není větev úprav skutečného sandboxu? Co udělat z revize 1 jinou větev, kde budou skutečně provedené změny v .sandboxu? Já tohle větvení nikdy nedělal, doufal jsem, že to někdo bude umět.

Prostě stáhnout ze SVN počáteční revizi 1. Udělat novou větev. Přehrát přes to obsah nynějšího sandboxu, čímž se udělá další revize (jen budou holt všechny změny dohromady a nepůjde poznat, kdo je má na svědomí). Tady bych mohlo upravit to vyhledávání a kategorie. A pak se tahle větev může využít na to sloučení (mohlo by se to zkusit zmergovat - což jsem taky v životě nedělal).
Kajman_
Profil *
Chamurappi:
Ale potřebuje Javu, tu mám jen v jednom z počítačů.
A javovská virtual machine není ve standalone verzi?
Kajman_
Profil *
Str4wberry:
Tak jsem v SVN rozvětvil revizi 1, která snad byla brána ze sandboxu. Vzniklo
tags/1.5.1-dev/

Tam prosím nahraj aktuální verzi sandboxu, dej update, commit (nastavit ignorování configu!). A já to tam upravím.

A všichni prosím commitujte změny i sem, co budete od teď chtít nahrát do sandboxu verze 1.5.1.
Kajman_
Profil *
Tak ten merge se možná nepodaří. Honza Tvrdík přesouval soubory pomocí delete a add a není tam zachována mezi němi vazba :-(

Když potřebujete přesunout soubor, používejte rename!
Chamurappi
Profil
Reaguji na Kajmana:
Jak můžu vědět, co jste v sandboxu upravili po převzetí do SVN, když v SVN už není větev úprav skutečného sandboxu?
Stačí porovnat ostrou verzi a sandbox:
• bb_codes.php — přidal jsem BB kód [!] a upravil kurzívu
• bb_func_ldisc.php — tam je nějaká ta změna SQL dotazu, na které jste se dohodli
• bb_func_pthread.php — nastavení cookie sendmail
• bb_func_vthread.php — oprava vady nahlášené v [#1]
• bb_functions.php — změna čísla verze (odmazání RC), čtení cookie sendmail
• index.php — jedna mezera doplněná kvůli obrovi (zbytečná změna), překódovaná čeština v komentářích z UTF-8 do windows-1250, poněvadž mi tam notepad jinak nacpal BOM (hodně zbytečná změna) — tahle úprava se může zahodit
• robots.txt — platí ten, co je v ostré verzi, sandboxový je starší
• setup_mysql.php — nějaké odborné SQL pindy :-)
• lang/cze.php — přidal jsem „Vaše“ k názvu kolonky „jméno“
• templates/djpw.css
• templates/djpw.js
• templates/main_header.html — změnil jsem logo.gif na logo.png
• templates/main_post_form.html — zakomentoval jsem <input type="checkbox" name="disbbcode">
• templates/main_posts_cell.html — přidal jsem class kotvě
• img/logo.png

Není toho moc. Do SQL dotazů se před tebou žádanými změnami nikdo nevrtal, pokud vím.

A javovská virtual machine není ve standalone verzi?
Nevím. Je? (Brrr, jsem už nesamostatný jak Michal Kolesa.)

všichni prosím commitujte změny i sem, co budete od teď chtít nahrát do sandboxu verze 1.5.1
Proč je tak důležité, aby tam byla verze 1.5.1 teď, když je skoro připravená k nasazení? Když budu teď měnit djpw.js, tak to na tvé hrátky s databází nebude mít vliv, ne?
Str4wberry
Profil
Já neměnil, co se týče sandboxu, skoro nic. Jenom teď ten setup_mysql.php, kde jsem změnil ty dva dotazy a bb_func_ldisc.php je tam ze SVN. Ještě jsem zablokoval podtržítko na konci jména při registraci v souboru bb_func_regusr.php + upravil lang/cze.php. Myslím, že nic by nemělo kolidovat s tvými úpravami.
Kajman_
Profil *
Stačí porovnat ostrou verzi a sandbox

No právě, jenže se nedostanu k tomu sandboxu!

Nechápu proč bych měl dělat znovu úpravy, co už Str4wberry úspěšně udělal, znovu. SVN je od toho aby se tyhle změny daly jednoduše najít, včetně toho, kdo to udělal, co tam bylo dřív a jeho popisem proč to dělal.

Proč je tak důležité, aby tam byla verze 1.5.1 teď, když je skoro připravená k nasazení?

Právě proto. Je pak potřeba zmergovat tuhle verzi s tou ve trunk, kde jsou např. další dotazy optimalizovány. Čím dřív tam bude, tím líp se budou sledavat změny, které tam proběhly a podle toho se budou lépe řešit konflikty, pokud k nějakým dojde.

Když budu teď měnit djpw.js, tak to na tvé hrátky s databází nebude mít vliv, ne?

Ne (já bych se djpw.js nedotkl, když tam není určená licence), ale když ho bude chtít někdo jiný upravit, tak se nemůže stát, že si bude navzájem přepisovat práci.
Jan Tvrdík
Profil
já bych se djpw.js nedotkl, když tam není určená licence
Já už to v SVN udělal :) Přidával jsem tam hlavičku XRequestedWith (aby se profiler nevypisoval při ajaxových požadavcích).
Chamurappi
Profil
Reaguji na Kajmana:
SVN je od toho […]
Vím, vím, vím. Nechtěl jsem nijak zdržovat či sabotovat synchronizační úsilí. Jen jsem ti odpověděl, co se měnilo.

Ještě podotknu, že nemám ani Apache a další náležitosti nutné ke spuštění lokální kopie diskuse, takže kdybych měl upravovat něco serverového (což se nechystám), je pro mě sandbox asi jediné místo, kde můžu ladit. Naproti tomu klientské věci si můžu ladit kdekoliv staticky a většinou bez spolupráce serverové části. Takže vlastně nakonec nepotřebuji mít všude-dostupného SVN-klienta.

Vzniklo tags/1.5.1-dev/, tam prosím nahraj aktuální verzi sandboxu
Zkusil jsem to tam nahrát. Snad jsem nic nezkazil…


Reaguji na Jana Tvrdíka:
Já už to v SVN udělal :)
Můj právník tě prý kontaktuje, jen co se naučí, jak se píše „ď“. Z toho se jen tak nevyčunkuješ.

Přidával jsem tam hlavičku XRequestedWith
Přidal jsem tuto úpravu do sandboxové verze a do „1.5.1-dev“.
Kajman_
Profil *
Chamurappi:
Super, dík, vypadá to ok.

Jan Tvrdík:
Jen se mi nepodařilo změnit poznámku k téhle revizi, že bych tam napsal ten seznam změn, co je výše. Píše mi to, že mám kontaktovat administrátora a pěkně ho požádat, jestli by nezapnul u vlastnosti log pre-revprop-change hook, netuším ale, co to je :-)
Jan Tvrdík
Profil
Kajman:
S pomocí Googlu jsem sice zjistil, co to "pre-revprop-change hook" je, ale už ne zda to lze a případně jak zapnout. V nastavení repozitáře jsem nic podobného neviděl. Jediné, co umím nastavit je, že to pošle e-mail na vybrané adresy při každé nové revizi.
Kajman_
Profil *
Chamurappi:
Optimalizační úpravy zahrnuty. V sandboxu snad nebudou potřeba tak dlouho testovat jako jiné věci. Můžeš tam upravené soubory nahrát?

Upravoval jsem jen selecty, nic co upravuje záznamy. Ty dotazy buď jdou nebo nejdou vůbec, nemusí se testovat milion prohlížečů, jestli někde něco nezlobí, v tom je výhoda :-)

Konkrétně je upraveno
dotaz pro generování statistik na úvodní stránce (tohle i po optimalizaci trvá půl sekundy, tak bude lepší to nechat generovat jen semtam)
oba dotazy pro výpis posledních diskuzí na úvodní stránce (různá řazení)
oba dotazy pro výpis posledních diskuzí v konkrétní kategorii (různá řazení)
omezení časového limitu (použito např. ve vyhledávání) přepsáno tak, aby se dal použít index i cache
optimalizován dotaz na antispam 30s
v rss2 pro mód mmm omezení vyhledávání na 60 dnů
drobně upravené dotazy pro zjištění nejaktivnějších uživatelů a posledních témat, co poslali

Upraveny indexy - ty jsou už i na ostré db.

Tohle mně při zběžném klikání přišlo jako nejčastěji zbytečně zatěžující věci. Asi tam budou rezervy i jinde, ale to bude asi stačit v další kouli.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Kajmana:
Jen se mi nepodařilo změnit poznámku k téhle revizi, že bych tam napsal ten seznam změn, co je výše
Hm, mohl jsem tam přilepit alespoň text „djpw.cz/87504/10/21“, to mě nenapadlo. Ale ony ty změny nejsou moc světoborné a koho to bude zajímat, ten se může mrknout na diff.

Můžeš tam upravené soubory nahrát?
Staniž se.

Ty dotazy buď jdou nebo nejdou vůbec
Vypadá to, že jdou.


Reaguji na Jana Tvrdíka:
existují 3 verze diskuse
Možná by bylo dobré, kdyby zde každá verze měla své vlákno. Též bychom měli všechno číslování podřídit číslům verzí. Vlákna s rokem 2008 přejmenuji na 1.0, z 2009 se stane 1.5, z 2010/I se stane 2.0. Do vlákna, které odtud vytáhnul Kajman, přesunu zdejší po-říjnové příspěvky a udělám z něj 1.5.1. Co vy na to? Není to úplně zbytečné? :-)
Také jsem přemýšlel nad tím, že bych všechna vývojová vlákna nějak převedl pod účet Admina — to by teprve byla pořádná zbytečná práce.

Až bude hotová verze 1.5.1, můžeme chystat zároveň verzi 1.5.2 (s dalšími drobnými úpravy v JS a CSS), verzi 1.7 (s výraznějšími změnami, které ovšem nepotřebují zásahy do databáze), verzi 2.0 (se vším ostatním, co se zatím vymyslelo) a verzi 2.5 (s tím, co se teprve vymyslí).



Měl by někdo námitky proti nabarvení textových formulářových prvků? Nyní mají výchozí systémové barvy, rád bych jim nastavil bílé pozadí a černé písmo.
Kajman_
Profil *
Co myslíte, zmenšit defaultní hodnotu dnů ve vyhledávání už v 1.5.1? A na kolik?
http://diskuse.jakpsatweb.cz/?action=vthread&forum=18&topic=103639#15

Jediná nepříjemnost, že ta konstanta se tuším používa i u posledních témat či příspěvků ve statistikách uživatele. Tak by se musela změnšit i tam a nebo udělat konstanty dvě.



Líbilo by se mi něco jako TODO, aby se ty nápady, co se trousí ve vláknu o nové verzi, byly asi v SVN sesumírované. Třeba i s prioritou, typem změny, odkazem do diskuze, kde se to řeší, třeba i verzi, do které je to zamýšlené a tam bych si třeba u něčeho mohl vybrat, že bych to časem dělal. Nebo bych dopsal, že je to doděláno tam a tam.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0