Autor Zpráva
DoubleThink
Profil *
Navrhuji ukončit kategorii Typografie a stylistika a v něm obsažených 130 vláken přesunout do Nezařaditelných dotazů. Jako důvody bych uvedl:

* Velmi nízká kvalita příspěvků - lapidárně řečeno se tam řeší vesměs blbosti (1, 2, 3), učivo základní školy (1, 2, 3) nebo problematika, pro kterou lze jednoduše samostatně vyhledat řešení (1, 2, 3).
* Velmi malý počet příspěvků
* Chybějící hlavní moderátor - který by se o stylistiku a typografii aktivně zajímal a udržoval tak úroveň kategorie.
Radek9
Profil
Souhlasím. Taky si myslím, že to s webem nesouvisí tak hodně, jako třeba programování, či webdesign. Pokud něco nevědí, ať se obrátí na stránky pravidla českého pravopisu.
Taurus
Profil
Nesouhlasím. S nižším počtem příspěvků vynikají blbosti, kterých je v dalších vláknech taky dostatek. :-) A když tady tak čtu ta témata, tak musím říct – jen houšť fór zabývajících se podobným oborem.
Mastodont
Profil
Nesouhlasím.

Moderátor DoubleThink: Teď nehlasujeme. Diskutujeme.
joe
Profil
Nechápu podobné diskuze nad "ničem". Jste schopní si tu napsat 100 příspěvků jestli zrušit Typografii a stylistiku a nebo ne, asi to nikdy nepochopím. Pokládejte si spíš otázky:
Zlepší se diskuze odebrázním této kategorie?
Prospěje to něčemu?
Urychlí snad smazání jedné jediné kategorie chod fóra?

Takže, můj názor je takový. Proč mazat kategorii, do které se přispívá, i když třeba ne tak hodně jako do jiných. Do tvorby webů typografie patří a určitě ji tu někteří lidi uvítají. Smazáním této kategorie zase nepochopitelně zaplníte kaetgorii jinou... Takže viz Mastodont.
habendorf
Profil
Tahle kategorie má sice menší počet příspěvků, na druhou stranu "chleba nežere", ne? Třeba kategorie Adobe Fireworks má příspěvků ještě méně a právo na život jí také nikdo neupírá.

Ale osobně je mi to víceméně jedno.
Str4wberry
Profil
Navrhuji ukončit kategorii Typografie a stylistika
Cui bono? :–)

Velmi nízká kvalita příspěvků, vesměs blbosti, učivo základní školy, problematika, pro kterou lze jednoduše samostatně vyhledat řešení
Totéž platí minimálně pro 80 % ostatních zdejších témat.

Velmi malý počet příspěvků
Pokud si uděláme roční průměr témat, zjistíme, že je tu daleko více kategorií s obdobně nízkým (nebo dokonce i s menším) počtem příspěvků. Takže zrušíme alespoň tuto kategorii, protože na to nepotřebujeme souhlas Yuhůa?

Chybějící hlavní moderátor
V této sekci není problém se obrátit v případě nejasností na ÚJČ (odpovídají rychle). Což chybějícího moderátora dobře nahrazuje. Nejsem si jistý, jestli „moderátor znalec“ dokáže udržovat úroveň lépe než „moderátor uklízečka“.
DoubleThink
Profil *
joe
Nechápu podobné diskuze nad "ničem".
Rozhodujeme o zrušení kategorie. To není "nic".

Zlepší se diskuze odebrázním této kategorie?
Soudím, že ano.

Prospěje to něčemu?
Ano, diskusi jako celku.

Urychlí snad smazání jedné jediné kategorie chod fóra?
Neměřitelně. Spíš ne.

habendorf
na druhou stranu "chleba nežere"
Ale žere, vysvětlím později.

Třeba kategorie Adobe Fireworks má příspěvků ještě méně a právo na život jí také nikdo neupírá.
To je moje kategorie, já o ní rozhoduji. Stejně jako Yuhů rozhoduje o existenci kategorie, co já vím, O Jak psát web
Jinak mimochodem na Fireworks taky dojde, brzo.

Str4wberry
Totéž platí minimálně pro 80 % ostatních zdejších témat.
Nesouhlasím, u odborných témat bude poměr mnohem menší, odhaduju tak 20%.

Pokud si uděláme roční průměr témat, zjistíme, že je tu daleko více kategorií s obdobně nízkým (nebo dokonce i s menším) počtem příspěvků
Liduprázdná témata jsou ve většině případů zaměřena na speciální účel (např. zmiňované O Jak psát web), na to prosím nezapomínejme. Ty nelze házet do jednoho pytle.

Takže zrušíme alespoň tuto kategorii, protože na to nepotřebujeme souhlas Yuhůa?
Ano, jak už jsem psal. Je to náš výmysl, náš nepořádek, náš experiment, prosazený bez výrazné podpory. Neosvědčil se. My jsme ho stvořili, my ho zlikvidujme.

Nejsem si jistý, jestli „moderátor znalec“ dokáže udržovat úroveň lépe než „moderátor uklízečka“.
Nevím, ale uklízečka to očividně nedokáže.

Cui bono? :–)
Ahh, člověk si už dneska bez Wikipedie ani nepokecá.
Prospěje to celkovému odbornému profilu diskuse. Míň tupých (a v případě tohoto webu na hranici zaměření) vláken. Zmizí hromosvod, který někteří zneužívali pro kladení dotazů, pro které je ideální nahlédnout do učebnice, u kterých není co řešit, není co nechápat, stačí jen najít pravidlo a použít jej.
Chamurappi
Profil
Pro pořádek odkážu na související historii:
Nová sekce „Typografie“ — návrh na založení kategorie (25. ledna 2007)
Nové téma Typografie a stylistika — zpráva o založení (23. března 2007)
Důležité: Typografie a stylistika - nikoliv gramatika — upřesnění rozsahu (15. května 2007)


Reaguji na DoubleThinka:
* Chybějící hlavní moderátor
To ani moc nevadí. Úroveň kategorie nijak zvlášť neklesla po vymizení Martyho a čokoládové demisi Dera. (Jen se tam snížila četnost odborného výraziva.)

Vadí spíš, že nikdo nestanovil jasnější pravidla, co by se v té kategorii mělo řešit. Proto slouží jako hromosvod, proto se tam lidé ptají na počet teček a na jiné snadno dohledatelné triviality. Kdyby byly pevněji stanovené limity, máme tu dost moderátorských hlav, které by na ně dohlížely stejně důsledně, jako dohlížejí na jiné kategorie. Což by mělo sice za následek vyšší průměrnou kvalitu dotazů, ale ještě nižší kvantitu. A tím se opět dostáváme k mrtvolnému tichu, které odjakživa bylo a stále je hlavním důvodem pro mé stanovisko.

v něm obsažených 130 vláken přesunout do Nezařaditelných dotazů
Velká část z nich jde smysluplně přesunout jinam. Shodneme-li se na zrušení kategorie, raději bych ta stávající vlákna zkusil ručně rozstrkat.


Reaguji na Radka9:
to s webem nesouvisí tak hodně, jako třeba programování, či webdesign
Stylistika souvisí se SEO, typografie částečně s CSS.
Zajímavé dotazy z obou oborů zde pořád vítané jsou, ale nepotřebují vlastní kategorii.


Reaguji na Taura:
když tady tak čtu ta témata, tak musím říct – jen houšť fór zabývajících se podobným oborem
Houšť? To jako hustěji? Naučil ses snad z odkázaných vláken něco nového?
Mám oba obory rád, myslím si, že jsou důležité jako sůl a že jsou i neprávem podceňované, nicméně většinu z tamních vláken nepovažuji za zajímavou a potřebnou. Bezpochyby je užitečné, pokud se lidé dozví, že se „doprostřed“ píše dohromady, ale měli by se to dozvědět na základní škole. Pokud snad selhává státní vzdělávací systém, tak nás jedna kategorie na diskusi o webdesignu nespasí.

Řekl bych, že zdejší kategorie „Názor na stránku“ dělá pro povědomí o typografii a stylistice mnohem víc než kategorie „Typografie a stylistika“, protože se věnuje konkrétním případům a konkrétním chybám, u nichž by autora stránky ani nenapadlo zvažovat, zda je má špatně.


Reaguji na Str4wberryho:
Cui Bono? :–)
Jsem pro, koncert U2 pod taktovkou Ruské pětky by mohl být úchvatným zážitkem.
Taurus
Profil
ChamurappiNaučil ses snad z odkázaných vláken něco nového?

Pravda, spíš ne. Rád se ale utvrzuju z víc zdrojů.
Zbytek viz můj příspěvek nahoře. Lidé se mají dovědět, jak na psaní slova "doprostřed" odjinud, ale stejně tak mají čerpat jednoduchá řešení jiných oborů (html, css, php, ...).

Nestačilo by v tématu důležité zvýraznit odkazy na pravidla, újč, cizí slova, zkratky, dera a typomila? Je to na vás, jen bych prostě toto nemazal. :-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na Taura:
stejně tak mají čerpat jednoduchá řešení jiných oborů (html, css, php, ...)
U těch jiných oborů je ekvivalentem základoškolské učebnice celý web JPW a tato přidružená diskuse by měla Yuhůovým žákům dovysvětlovat nejasnosti. Tudíž sem triviální dotazy nepozorných lajdáků jednak patří, jednak jich tu není zase tak moc.

Nestačilo by v tématu důležité zvýraznit odkazy na pravidla, újč, cizí slova, zkratky, dera a typomila?
Stačilo by to k tomu, aby se tam neptal nikdo na nic. Zůstaly by tam jen dotazy „Jak se jmenuje tento font?“ (viz 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 atd.).
Taurus
Profil
Tak se přidá ještě odkaz na whatthefont... nevím, to vlákno mi tu prostě sedí, lajdáci jsou všude. A hlavně nabýzejí na svích webech cenníky s 20 % slevama—často za 50 - 400Kč, aj....
Chamurappi
Profil
Reaguji na Taura:
hlavně nabýzejí na svích webech cenníky s 20 % slevama
Dají-li své weby ke zhodnocení, jsou poučováni a je jim natlučeno do hlavičky pár vědomostí.
Nedají-li je ke zhodnocení, tráví volný čas pokládáním či pročítáním otázek z kategorie „Typografie a stylistika“?
blizz_boz
Profil
Typografia je na webe rovnako dôležitá ako grafika, a jej význam s príchodom Web 2.0 stále stúpa, webdesignéri sa predháňajú kto dá na web lepší a väčší font. Ja som za zachovanie tejto kategórie.
DoubleThink
Profil *
Typografia je na webe rovnako dôležitá ako grafika
To ano. Sám jsem doufal, že se díky nové kategorii dozvím něco o typografii. Nestalo se. Pokud nepočítám příspěvky "co je to za font" není tady ani jedno jediné vlákno o ryzí typografii.

I pro ostatní: nehodnotíme význam typografie (a stylistiky) jako takové. Zvažujeme, jestli je důvod aby zde pro ni existovalo zvláštní téma. Zatím jsem se nedozvěděl jediný pádný argument pro. Máte čas do pátku, pak kategorie Typografie a stylistika zanikne.
Taurus
Profil
Hezké ultimátum :-| no každopádně na to ani žádný argument nepomůže. Člověk může přečíst Typomila, Dera a knihu Berana a teoreticky nic víc nepotřebuje, protože jde často o daná pravidla. Oproti oboru programování s nekonečnou možností tvorby... Ale pokud bude takový typ vlákna víc v povědomí, i to malé procento uživatelů se zájmem o typografii se bude zvětšovat. A když bude mít koutek i na tak významném místě jako je tady, bude jedině dobře. Jak jsem přišel k typografii asi já – no mluvilo se o ní čím dál víc a na víc místech... Ale v podstatě se pořád opakuju...

Nedal jsem tady třeba zatím nic k hodnocení a pročetl jsem toho už dost, Chamurappi. A nejen ke slovu x-ová bych měl dotazy. Teď mě napadají zrovna dva. DoubleThinku, nebuď vágní :-) vlákna o typografii tam určitě najdeš. Mohl bych zase přehánět obráceně a pak říct, že vlastně i otázka na font se dotýká typografie. Ale takovým stylem se tu určitě bavit nechceme.
DoubleThink
Profil *
Hezké ultimátum :-| no každopádně na to ani žádný argument nepomůže.
Asi nerozumím. Čekám na argument, aspoň jeden. Debatu jsem omezil na týden, aby jste se vyjádřili v historicky krátkém čase.

Ale pokud bude takový typ vlákna víc v povědomí, i to malé procento uživatelů se zájmem o typografii se bude zvětšovat.
Takovou logiku bys mohl aplikovat na jakékoliv téma. Mrtvé kategorie tříští odborný profil diskuse, jsou jak koule na noze.
Právě tato kategorie potvrdila, že samotné její vytvoření nestačí pro nastartování komunity.

vlákna o typografii tam určitě najdeš.
Ukaž mi prosím vlákno, kde se řeší kompozice, kernig, sazba, antialiasing, kaligrafie, logotypy.
Taurus
Profil
Právě tato kategorie potvrdila, že samotné její vytvoření nestačí pro nastartování komunity.
No, souhlasem s touto větou pod sebou opět podlomím větev .-) takže v podstatě netřeba dál diskutovat... Jen jde o to, že já to neberu jako kouli, ale jako plus.

Když před sebe postavím web, vidím několik podstatných úkolů. Grafika, layout / programování / optimalizace a validita / obsah, typografie a didaktika. Každá položka si zaslouží svou dostatečně odlišenou ohrádku. Pro mě je to výstižný, ač třeba pro ostatní málo... nevadí, co už...

Vlákno jako příklad? Co třeba pevná mezera, lomítko, svislítko, závorky, tři tečky, kapitálky... Sice jsem dal dost příkladů se znaky, ale to je hold suterén typografie. Zase, uznávám, že třeba kerningem se bude zabývat málokdo, natož aby věděl, co to je. Ale špeky by se daly jmenovat i v jiných vláknech, např. v php. Můžete znovu argumentovat, že k JPW je to blíž než typografie, ale potom bych se odkázal na svůj druhý odstavec.

Ale to je jedno, já myslím, že si celou dobu rozumíme, jen ty argumenty vám stačí pro odstranění, mě pro ponechání. :-)
Chamurappi
Profil
Připomínám, že se blíží konec ultimáta.

Zařazení do kategorie přináší tyto výhody:
1) Ujasňuje dotaz.
2) Zlepšuje dohledatelnost souvisejících vyřešených otázek. (Zatím jen nepatrně, neb nemáme hledání s omezením na kategorie.)
3) Vymezuje okruh čtenářů. (Též nepatrně, většina lidí sleduje spíš seznam posledních diskusí na úvodní stránce.)
4) Může v tazateli budit dojem záruky odbornosti.

Zánik kategorie, stejně jako její vznik, nevyšle do světa žádný postřehnutelný signál. Není to nic veselého, ale ani smutného.
Pokud je někdo přesvědčen, že si stávající obsah kategorie výše uvedené výhody zaslouží, nechť promluví teď (s argumenty), nebo ať mlčí navždy.



Reaguji na DoubleThinka:
Jako hladový sup kroužící nad klopýtajícím ledním medvědem bych se chtěl zeptat, jak bude usmrcení probíhat. Nech mě prosím ta vlákna přesunout ručně. Ode dneška stačí v sandboxu na změnu kategorie pouhé jedno kliknutí, vyprázdnění zabere pár minut.

Ze zakládajícího vlákna udělám pomník a připíšu do něj i seznam vláken, která v kategorii byla, pro případ, že by to ještě někdy někoho zajímalo.
DoubleThink
Profil *
Nech mě prosím ta vlákna přesunout ručně
Beze všeho. Jako deadline budiž dnešní půlnoc.
Joker
Profil
DoubleThink:
Beze všeho. Jako deadline budiž dnešní půlnoc.
Já myslím, že může skončit rovnou, Chamurappi už naplánoval i pohřeb :)
I když je to trochu škoda (hlavně teda že se neobjevily nějaké zajímavé dotazy)
Chamurappi
Profil
Reaguji na DoubleThinka:
Jako deadline budiž dnešní půlnoc.
Nechci se v tom šťourat (a nechci, aby to vyznělo, jako že se na to těším), ale to je deadline pro to moje manuální přesouvání, nebo deadline pro diskutování o ukončení, po jehož uplynutí teprve smím přesouvat?


Reaguji na Jokera:
I když je to trochu škoda (hlavně teda že se neobjevily nějaké zajímavé dotazy)
Ano, je to škoda, i hladový sup by si rád četl o půvabech a úskalích češtiny. Paradoxní je, že poslední zajímavé věci o stylistice (např. o stylové příznačnosti) se dozvěděl od otce své klopýtající večeře v kategorii „O této diskusi“.
DoubleThink
Profil *
Pro diskutování, ale zdá se, že reakce je celkem vlažná, takže můžeš klidně začít, pokud chceš.

Vlákna, která jsou v tuto chvíli ve fóru 29 (pro případ, že bychom je chtěli někdy hromadně vyhledat)
2063,16175,46494,46750,46758,46970,47204,47249,47331,47391,47439,47704,47755,47817,47844,47872,48191,48240,48690,48755,48802,48928,49003,49132,49172,49418,49678,49804,49812,49824,49921,49939,50175,50241,50274,50393,50385,50636,50704,50773,50810,50849,51153,52468,52516,52840,52912,53311,53358,53475,53526,54338,54700,55011,55356,55403,56294,56312,57033,57136,57717,57860,57952,58118,58165,58194,59791,59889,60578,61116,61909,63394,63804,64450,64797,65473,65632,65778,65844,66187,67117,67651,67657,67712,67841,67846,68659,68819,69376,70611,70777,71652,71653,71804,73225,73864,74601,74737,74750,74894,76334,77441,77446,77516,77740,77805,78092,78291,78572,78951,79924,80828,80969,82135,82241,84835,86177,86446,86701,87253,88501,89868,90881,93334,95079,95189,95242,95316,95665,95895,96006,96302,96358,96615,96643
Chamurappi
Profil
Reaguji na DoubleThinka:
Hotovo, přesouvání je dokončeno, pomník vybudován.

Všechna vlákna jsem zběžně pročetl. Mám pár postřehů:
• Čím bylo vlákno novější, tím jednodušeji jej šlo zařadit do jiné kategorie než do nezařaditelných dotazů.
• Každé osmé vlákno se ptá na font. Většinu jsem přesunul do grafiky, něco do CSS (pokud šlo o písmo pro běžný text).
• Několik desítek dotazů položil mantisa. Většinou se v nich opakovala základoškolská gramatika. Někdy i opakoval téměř stejné otázky pod různými jmény.
• I když bylo dotazů málo, vzniklo ohromné množství duplicit. Variací na otázku „Mají se závorky/tečky/dvojtečky zvýrazňovat spolu se souvisejícím slovem?“ bylo možná i víc než dotazů ptajících se mezery kolem číslovek.
• Část vláken totálně minula kategorii. Lidé se tam ptali třeba na kódování češtiny (několikrát), na problém s označováním textu v Exploreru a na ovládání Wordu.
• Sice jsem nepočítal vlákna, která byla skutečně zajímavá a poučná, ale myslím si, že jich bylo cca sedm.

Přírůstky zbývajících kategorií:
 … 4
 … 3
 … 3
 … 15
 … 2
 … 12
 … 2
 … 1
 … 2
 … 5
 … 64
 … 3
 … 2
 … 2
 … 15
Marek Prokop
Profil
Škoda, že jste diskusi načasovali na dobu, kdy jsem byl na dovolené. Tahle rubrika byla jednou z mála, kterou jsem zde sledoval měl jsem ji rád. Byla totiž na českém webu unikátní, resp. já aspoň o jiné podobné nevím.

Problém byl možná v tom, že se v jedné rubrice spojovala typografie a stylistika, což jsou dva obory, kterým se málokdy věnuje jeden člověk současně. Proto se asi také nenašel dobrý moderátor.

No nic, teď už je asi na záchranu pozdě, tak alespoň navrhnu alternativu -- rubriku věnovanou obsahu webu v nejširším slova smyslu. Kde obsah brát, jak psát (včetně stylistiky), jak získávat netextový obsah (fotky, videa apod.), problematika autorských práv atd. Zkrátka rubrika pro lidi (editory, redaktory, autory), kteří za obsah webu zodpovídají.

Díky širšímu záběru by snad mohla mít víc příspěvků a moderování bych byl schopen se ujmout.
Joker
Profil
Marek Prokop:
alespoň navrhnu alternativu -- rubriku věnovanou obsahu webu v nejširším slova smyslu. Kde obsah brát, jak psát (včetně stylistiky), jak získávat netextový obsah (fotky, videa apod.), problematika autorských práv atd. Zkrátka rubrika pro lidi (editory, redaktory, autory), kteří za obsah webu zodpovídají.
Mně to přijde jako zajímavý nápad- minimálně tu už byl návrh na zvláštní sekci o autorských právech, takováhle obecnější sekce by myslím měla šanci se "uživit".

Jen jedna věc, pokud to bude sekce na téma Obsah webu, bylo by dobré nějak zařídit, aby polovina dotazů nebyla "O čem mám udělat web?"
Chamurappi
Profil
Reaguji na Marka Prokopa:
Škoda, že jste diskusi načasovali na dobu, kdy jsem byl na dovolené.
Měl bys v rukávu nějaký argument, který by zabránil výsledku?

teď už je asi na záchranu pozdě
Jak se to vezme. Žádný příspěvek nebyl smazán, teoreticky můžeme tu kategorii kdykoliv poskládat zpátky :-)

tak alespoň navrhnu alternativu -- rubriku věnovanou obsahu webu v nejširším slova smyslu
Nechceš si založit nové vlákno s tímto návrhem? Mohl bys v něm rovnou:
• Co nejpřesněji vymezit zaměření. (Pokud možno tak, aby se do něj nevešly triviality vyučované na ZŠ.)
• Vymyslet realistické příklady zajímavých kvalitních dotazů.
• Zmínit hrstku konkrétních otázek, které už tady padly v jiných kategoriích. (Zejména právnické dotazy nebude těžké dohledat.)
• Stanovit přibližné podmínky přežití a lhůtu, po níž je vyhodnotíme.
Marek Prokop
Profil
Měl bys v rukávu nějaký argument, který by zabránil výsledku?

Asi ne jiný než ty, které jsem už uvedl.

Nechceš si založit nové vlákno s tímto návrhem?

Nechci. Pro mne osobně to nemá takový význam, abych ztrácel čas návrhy a argumentací. Prostě mi to jen přišlo jako dobrý nápad a pokud taková rubrika vznikne, jsem ochoten ji moderovat.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0