« 1 2 »
Autor Zpráva
mira333
Profil *
"Prosím používejte diakritiku a interpunkci." Toto povazuji nejen tak trochu za buzeraci, ale i za naprostou zbytecnost. Naopak dnes se od diakritiky stale vice ustupuje. Zijeme v jine dobe, neznam zadnej mobil kterej by umel opravdu dobre cesky a SMSku s diakritikou dostanu tak dvakrat do roka. Take se nebojim opet upozornit, ze problem s charset je i na teto strance. Ano na webu jakpsatweb.cz nefunguje charset. Upozornoval jsem na to ve weblogu.

Ja nemam v PC nainstalovanou cestinu, protoze ji vyuzivam minimalne.

Je potreba psat tak aby to bylo k precteni ze vsech pocitacu a mobilu z jakehokoli kouta zeme. Nema cenu nekoho sikanovat tim aby si nainstaloval cestinu a nalepil na klavsnici hacky. Sakra lidi nebudte tak konzervativni. Doba se meni a vsadim se ze za 30-40 let se bude diakritika pouze v tisku.

Moderátor Chamurappi: Tvůj projev je špatně srozumitelný, piš prosím s diakritikou.
mira333
Profil *
Koukam ze nejsem sam kdo ma problem s charset:
http://diskuse.jakpsatweb.cz/?action=vthread&forum=19&topic=102599
Zechy
Profil
mira333:
Doba se meni a vsadim se ze za 30-40 let se bude diakritika pouze v tisku.
Pouze v tisku? A proč by měla být jenom tam? Diakritika je taková nepostradatelná část češtiny. A jsou i slova, která bez diakritiky dávaj úplně jiný význam, z tohohle důvodu má třeba česká wikipedie v adrese diakritiku také.
Axamith
Profil
mira333: Tato diskuze má svoje pravidla a komu se nelíbí, nemusí se účastnit. Pominu-li tuto skutečnost, tak podotýkám, že jsme se učili češtinu s interpunkcí a tudíž ji umíme psát i číst. Nevím, jak by žáci uspěli s tvým argumentem v češtině. Navíc holý text bez háčků a čárek je hůře čitelný a srozumitelný. Smiř se s touto skutečností a respektuj to.
Nejsi první, kdo se kvůli tomu tady vzteká, ale počítej s tím, že toto nezměníš.
mckay
Profil
mira333:
Je zbytečné zakládat takovéto vlákno. Většina uživatelů tu diakritiku má, a kvůli dvěma, třem lidem se přece nebudou měnit pravidla fóra. To že nemáš češtinu nainstalovanou je pouze tvůj problém.

Je potreba psat tak aby to bylo k precteni ze vsech pocitacu a mobilu z jakehokoli kouta zeme.
Ano, pokud se jedná o globální záležitost. Tahle diskuse je určená pro Čechy a Slováky, ne pro obyvatelé Velké Británie, nebo USA.

Doba se meni a vsadim se ze za 30-40 let se bude diakritika pouze v tisku.
Potom sázku zajisté prohraješ. Předpokládám, že tu za 30-40 let ještě stále budu a osobní web i projekty nebudu psát jako mamlas bez diakritiky.

Chamurappi:
+1 :)
Radek9
Profil
mira333:
Toto povazuji nejen tak trochu za buzeraci, ale i za naprostou zbytecnost.
Buzeraci? Ano, buzeraci lenochů.
Zbytečnost? Určitě ne.

Naopak dnes se od diakritiky stale vice ustupuje.
Protože jsou lidi lenoši. :-)

neznam zadnej mobil kterej by umel opravdu dobre cesky a SMSku s diakritikou dostanu tak dvakrat do roka
Já tedy zatím viděl mobily, co česky uměly naprosto vpořádku. Neumějí to jen starší modely.

Ja nemam v PC nainstalovanou cestinu, protoze ji vyuzivam minimalne.
Tak to nejsi správný vlastenec. :-)

Je potreba psat tak aby to bylo k precteni ze vsech pocitacu a mobilu z jakehokoli kouta zeme.
Ale také je potřeba psát srozumitelně. Proto je diakritika (a interpunkce) na místě.

Nema cenu nekoho sikanovat tim aby si nainstaloval cestinu a nalepil na klavsnici hacky.
Většina klávesnic prodávaných v Česku má háčky a čárky. :-)

Sakra lidi nebudte tak konzervativni.
Proč, ne?

Doba se meni a vsadim se ze za 30-40 let se bude diakritika pouze v tisku.
To se sázej jak chceš, ale prohraješ. :-)

Chamurappi:
+1


<mimo téma>
Zasrani uhori. (Jde přečíst na dva způsoby :-))
</mimo téma>
Petr ZZZ
Profil
mira333:

Přiznám se, že mejly většinou píšu bez diakritiky, ale obávám se, že mimo jiné zde na diskusi nemáš šanci a myslím, že diakritika tak honem ze světa nezmizí. Uvědom si, že to, co dělá v češtine diakritika, dělají v angličtině nebo v němčině přidaná písmenka. Já jsem několik roků skoro nepromluvil česky, ale chybí-li v českém textu diakritika, vadí mi to. Nejde tu jen o zvyk, ale především o to, že žádný jazyk se neobejde bez shody optického a zvukového projevu podle nějaké dané konvence. Čeština bez diakritiky je v mnoha případech nejednoznačná, proto bez ní nemůže být. Ledasche by se zavedla jinah konvence zahznamu zvuku do piesemneh podoby, ale mysliem, sche by takovyh revolutschnie krok zpuhsobil prschiescherneh zmatky a tehmnjersch stoprocentnje jsem si jistyh, sche z toho nic nebude.

Genauzó vénik ví im Dojčn vól kchajne nabudeníčka eingefýrt verdn.
Chamurappi
Profil
Žádám rozzlobený dav o stručná a soudržná sdělení. (Bez strohých konstatování a zcela zbytečných narážek, jako předvádí Radek9.)


Reaguji na miru333:
Naopak dnes se od diakritiky stale vice ustupuje.
Máš na to nějakou vědeckou studii? Či seriózní průzkum? Považuješ třeba takový Unicode za přežitek?

Ja nemam v PC nainstalovanou cestinu, protoze ji vyuzivam minimalne.
Já zase nemám nainstalovanou angličtinu, protože nenabízí oproti českým klávesnicím nic navíc.

Je potreba psat tak aby to bylo k precteni ze vsech pocitacu a mobilu z jakehokoli kouta zeme.
Přeci nebudu kvůli zlomku procenta s nevyhovujícím vybavením psát jako hotentot. Co by si o mně pomyslela zbývající drtivá většina…
Zajímalo by mě, z jakého moudrého důvodu vynecháváš interpunkci — jaký kout země nerozumí čárkám mezi větami?

Doba se meni a vsadim se ze za 30-40 let se bude diakritika pouze v tisku.
Proč si myslíš, že zrovna z tisku nevymizí? Novináři snad budou zaostalá verbež? Pokud budou psát všichni bez diakritiky, proč by měli novináři psát s ní?
Čím víc lidí je na internetu, tím menší je procento těch, kteří píší bez diakritiky, protože psát s ní je přirozené — stojíš na prohrávající straně barikády. Očekáváš nějaký zvrat? Myslíš, že mobily budou umět češtinu čím dál hůř?

nejsem sam kdo ma problem s charset
Máš také problém s Operou, která nezvládá MS Sans Serif? To přeci není problém s charsetem. To je problém s diakritikou. Znaky s diakritikou jde používat nezávisle na charsetu.

Téma diakritiky na této diskusi již bylo párkrát probíráno:
Naco hacky a ine prkotiny?
Jak získat přístup do sandboxu? (od #24)
Naco hacky a ine prkotiny2?
mira333
Profil *
Reagovat na vsechno asi nezvladnu.

Jinak v PC mam IE 8 a presto nektere stranky zde mi nefungujou tak jak by meli.

Mozna mluvim lepe anglicky nez cesky, ale pripada mi ze anglicky mluvici lidi jsou vzajemne tolerantnejsi a nehrajou si na mistry jazyka a neopravujou si vzajeme banalni chyby na forech jako tady v CZ. Jo asi to je tim ze anglictina je jednodussi jazyk, ale pripada mi ze si tu lidi hrajou na ucitele cestiny a ne jenom na tomto foru. Tohle chovani vidam pouze na CZ forech. Nevim mozna to je tim ze v CZ ucitele neuci ale buzerujou a toto chovani se pak predava dal.

Pravidla tohoto fora diskriminujou lidi co nemaj v PC cestinu. Osobne znam hodne cechu zijicich mimo CZ. Neni to zas tak male procento jak si myslite.

A proto prosim nehrajte si tu na ochrance pravidel fora, protoze tim diskriminujete uzivatele kteri nemaji moznost pouzivat diakritiku.

Totalita zde doufam uz nepanuje.
Railbot
Profil
mira333:
Toto diskuzní fórum je soukromým majetkem a jeho majitel či jím pověření správci si zde mohou určovat pravidla jaká chtějí. Třeba psaní cyrilicí když na to přijde. Pokud se ti to nelíbí, respektovat to nemusíš, nikdo tě tu nedrží a můžeš směle kliknout o dům dál.
Zechy
Profil
mira333:
Máš sice pravdu, že angličtina je lehčí jazyk, ale pouze ve světovém měřítku. Pro čecha jsou lehčí jazyky ze škatulky slovanské. Nejen pro mě je čeština vlastně něco lehkého.
shaggy
Profil
mira333:
Pravidla tohoto fora diskriminujou lidi co nemaj v PC cestinu. Osobne znam hodne cechu zijicich mimo CZ. Neni to zas tak male procento jak si myslite.
Ako? Väčšina ľudí, ktorí sem prispievajú sú česi/slováci a ich systém podporuje písanie s diakritikou. Myslím, že ani pre ľudí žijúcich v zahraničí nie je problém nastaviť si v systéme CZ/SK klávesnicu. A to jedno promile prípadov, kedy sa taký človek potrebuje niečo opýtať a nemá možnosť písať s diakritikou je tolerované.

Ja všetky e-maily píšem s diakritikou (okrem pár výnimiek, kedy ma príjemca požiadal, aby som písal bez nej - ale beriem to tak, že používa nedokonalý systém na správu mailov). Dokonca aj pri programovaní používam slovenskú klávesnicu a nemám s tým problém. Ovládam strojopis, mám dosť veľa úderov za minútu a písať bez diakritiky by ma spomaľovalo (keďže som naučený na rozloženie slovenskej klávesnice). Napríklad v práci musí byť e-mailová korešpondencia bez diakritiky a napísanie takého mailu mi trvá obvykle dlhšie, ako napísanie mailu s diakritikou.

Prečo by som ja mal lúštiť niekoho príspevok, keď to môže napísať zrozumiteľnejšie - s diakritikou? Neviem, ako to funguje vo svete, ale myslím si, že aj napríklad na nemeckých fórach nikto neprotestuje proti používaniu písmena ü a dokonca to tam určite používa väčšina ľudí.
Chamurappi
Profil
Reaguji na miru333:
pripada mi ze anglicky mluvici lidi jsou vzajemne tolerantnejsi
Protože angličtinu kdekdo ohýbá a pak už nemá smysl, aby Maďar poučoval Novozélanďana o anglické gramatice. Málokdo se cítí pevný v kramflecích, nejsou žádná jednoznačná pravidla.

Kdyby se měl cizinec učit česky, myslíš, že by ho neštvaly texty bez diakritiky? Představ si, že by ses ty učil vietnamsky a někdo by ti smazal všechny ty drobky nad/pod písmenky.

neopravujou si vzajeme banalni chyby na forech
Každá chyba rozdělí lidi na tři skupiny, tedy na:
1) ty, kdo si jí nevšimnou,
2) ty, kdo si jí všimnou a mlčí,
3) ty, kdo si jí všimnou a upozorní na ni.
Pokud lidé mlčí, neznamená to, že všichni patří do té první skupiny. Druhá skupina si v tichosti nadává na nepozornost/hloupost/lenost pisatele a třetí skupina se snaží pomoct, aby v budoucnu žádné tři skupiny nebyly.

Osobne znam hodne cechu zijicich mimo CZ.
Kdokoliv kdekoliv na světě si může nainstalovat jakoukoliv klávesnici. Chci-li psát nějakým jazykem, přizpůsobím si prostředí tak, abych nevypadal jako lempl. Kdyby se mi na klávesnici roztekla klávesa „e“, koupím si novou klávesnici a nebudu psát bez „e“.

tim diskriminujete uzivatele kteri nemaji moznost pouzivat diakritiku
Diskriminuje je každý, kdo čte jejich projev. Je především v jejich zájmu, aby jim bylo dobře rozumět a aby působili na čtenáře dobrým dojmem. Zejména na této diskusi, pokud žádají o radu. Psaní s diakritikou jim zvýší šance na úspěch — nehledě na to, jaká jsou pravidla.
Petr ZZZ
Profil
mira333:
pripada mi ze anglicky mluvici lidi jsou vzajemne tolerantnejsi a nehrajou si na mistry jazyka a neopravujou si vzajeme banalni chyby na forech jako tady v CZ
Spíš si myslím, že to vzdali, protože anglicky mluví příliš mnoho cizinců, kteří ten jazyk przní. Čech nebo Slovák není zvyklý, že se nějaký cizinec naučí česky nebo slovensky, a pokud svou řeč ovládá, má tendenci ji ctít a po právu opravovat chyby v diskusních fórech, zvlášť pokud je zřetelné, že ty chyby nejsou ani tak důsledkem neznalosti, jako spíš lajdáctví. Věřím ale, že Čech nebo Slovák, konfrontovaný s cizincem mluvícím česky nebo slovensky, bude vůči takovému cizinci vstřícný a tolerantní. Co já osobně ale skutečně nesnáším, je to, když Čech nebo Slovák nebo kdokoli jiný haní svůj vlastní národ.

Pokud jde o diakritiku, budeš se muset smířit s tím, že na tomto fóru se ctí. Nemáš-li ji na klávesnici, můžeš ji kopírovat. Já to tak dělám – pořád ještě nemám češtinu nainstalovanou, píšu na německém počítači. Není to tak hrozné, jak by se mohlo zdát. Přesouvám kurzorem písmenka ze zásoby; v původním textu písmenka s diakritikou rovnou vynechávám, abych je nemusel vzápětí mazat. Nějaká slova s větším množstvím nabudeníček mám nachystaná už jako polotovar. Ber si; kdyby ti došly zásoby, můžu poslat další:

áááááááááččččččďěěěěěěěěěěéééééééíííííííííííňóóřřřřřřřšššššššťůůůůúúýýýýýýžžžžžž
ÁÁÁÁČČČČĎĎĎÉÉÉÉĚĚĚŇŇŇÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍŘŘŘŘŘŘŘŠŠŠŤŤŤŤÓÓÓÚÚŮŮÝÝÝÝÝŽŽŽŽ
čtenářů důležitější ještě návštěvník návštěvnosti němčině odvážné oříšek ověřit pojištění prohlížeče především přednáška přemýšlet příčinou příležitosti příliš přinejmenším případě přiřadit příspěvků přístupnost řešíření řetězec říkám si součástí svěřím štěstí tříšť téměř uživatelů větší vyhledávače začátečníka zvířátko zvláště zvlášť
mira333
Profil *
"Co já osobně ale skutečně nesnáším, je to, když Čech nebo Slovák nebo kdokoli jiný haní svůj vlastní národ. "

Tak investuj svou energii do politiky, protoze politici znicili a rozkradli tento narod a ja doufam, ze jednou jim to nekdo nauctuje.

Panove, i kdyz se vam to asi nebude libit, uvedomte si ze je stale vice pripadu kde diakritiku nepouzijete ani vy.

Napr. nazev souboru k downloadu, ci obrazku ve webove strance, dale mnoho pripadu pri progamovani a v neposledni rade vsechny domeny. Webmasteri se s timto setkavaji casto, nejde mi do hlavy ze nikdo z vas nechape muj nazor.

Jako dalsi priklad co me zovna napadl je toto URL:
http://www.dmoz.org/World/%c4%8cesky/

(zadna jina zeme na dmoz.org nema tak zprznenou adresu)

"%c4%8cesky"

kdo trosku rozumi databazim vi v cem je tady problem..
Plaváček
Profil
mira333:

Důležitost diakritických znamének

Srovnej kupříkladu slovo "vyritit se." Bez háčků a čárek může nabýt minimálně dvou významů. "Vyřítit se" ve smyslu na někoho vběhnout a "vyřitit se", což může být nepříliš běžné (no dobře - mnou vymyšlené) synonymum pro lidmi pravidelně prováděný nízký biologický akt (vyřitit se). A to jsem jenom tečku zaměnil za čárku.

Dále mohu uvést třeba klasický významový posun v dost častém pozdravu, který jsem zažíval na ICQ. Pokud mi sdělil protějšek na konci rozhovoru "mej se", jistě neměl obavy o mou hygienu, ale to na první pohled nemusí být až tak patrné a co je mu do toho, jestli jdu spát špinavý? Případně hezká klasická ukázka znějící: "Chtel bych byt na Pankraci". Aha! Co tedy skutečně pisatel chce? "Byt na Pankráci" nebo "Být na Pankráci?" Dalších příkladů by se dala najít spousta.

Nepoužíváním diakritiky riskuješ nepochopení, a to může být leckdy zbytečně úrodné podhoubí, z něhož raší rozměrný květ neporozumění a také občasná vzájemná nevraživost.

Neexistuje už dnes technologický důvod, proč českému jazyku nedopřát to, co mu patří. Další diskuse je myslím neplodná a zbytečná. Pravidla tohoto serveru jsou jasná a kdo s nimi nesouhlasí, nemusí sem chodit.
Axamith
Profil
mira333: Odděluj programování od běžného psaného slova. Je samozřejmě nesmysl psát diakritiku do zdrojáků a pod. Ale běžný text by měl být srozumitelný a dobře čitelný. Já osobně raději zrůdy bez háčků a čárek nečtu, stojí mě to příliš úsilí se soustředit na pochopení, co pisatel chtěl říci, než abych se ještě zabýval problematikou, kterou potřebuje vyřešit. Máš svůj názor, ale tady nepadl na úrodnou zem. Zkus si představit, že by jsme časem přestali mluvit s háčky a čárkami, to byl hnus velebnosti.
Railbot
Profil
mira333:
Ačkoli se ti to asi nebude líbit, tady nejsme v databázi nebo vývojářském prostředí, ale na česko-slovenské diskuzi. Jednou oba jazyky zahrnují diakritiku, tak by bylo dobré ji používat, mít tím pádem srozumitelnější psaný projev a přispívat tak ke zvyšování úrovně diskuze.
fuckin
Profil
mira333:
Dříve jsem zastával stejný názor viz.
Jak získat přístup do sandboxu? od #24

Nyní jsem si dal předsevzetí (přesně jak jsem slíbil) a zatím ho plním, když to lze.

Rozdíl v čitelnosti řekl bych, že žádný není, avšak myslím, že tímto se pozná zkušenější a vzdělanější člověk. Samozřejmě, není to pravidlo, najdou se i vyjímky.

Přeci nebudeme kazit náš rodný jazyk vlastní leností ne? :)
shaggy
Profil
mira333:
Pre príklad nemusíme chodiť ďaleko. Nedávno tu peta založil tému s názvom Naco hacky a ine prkotiny2? (spomínal to už Chamurappi vo svojom príspevku).
Myslím, že 95% ľudí si po prečítaní názvu témy predstavilo diskusiu o tom, prečo používať rôzne CSS hacky. Viackrát sa mi stalo, že som si prečítal názov témy (bez diakritiky) a očakával som niečo iné, ako téma obsahovala.
Chamurappi
Profil
Reaguji na miru333:
uvedomte si ze je stale vice pripadu kde diakritiku nepouzijete ani vy
Je jich víc než před deseti lety? Pochybuji. Trend je zjevně opačný. V názvech souborů lze nyní diakritiku spolehlivě používat, před deseti lety nešlo. Dnešní programovací jazyky též nemají problém s diakritikou, což před deseti lety neplatilo.

v neposledni rade vsechny domeny
Třeba jako háčkyčárky.cz? Kdokoliv si může zaregistrovat nadnárodní doménu s diakritikou, viz třeba ááá.info.
Proč píšeš mezi slovy mezery, když ty se v názvech souborů nedoporučují, v doménách být nesmějí a v adresách vypadají ošklivě? Proč užíváš písmenka, když v telefonních číslech jsou dovolené pouze číslice?

%c4%8cesky
To je otázka tvrdohlavě navržené specifikace pro URL (aka URI), která se postupně stává přežitkem. Bohužel ji Microsoft začal pod nátlakem fanoušků standardů uznávat v okamžiku, kdy se ostatní výrobci prohlížečů rozhodli ji zplutovat, tudíž nyní můžeš vidět diakritiku v nedoménové části adresy pouze v Exploreru do verze 6 a ve (všech?) konkurenčních prohlížečích.
Uživatelům na adresách moc nezáleží.


Reaguji na Axamitha:
Je samozřejmě nesmysl psát diakritiku do zdrojáků
Proč? Zrovna tu mám jeden projekt, který má celou objektovou hierarchii nazvanou hezky česky. Pracuje se s tím kupodivu příjemně.


Reaguji na fuckina:
Těší mě, že naše tehdejší argumenty padly na úrodnou půdu :-)
Petr ZZZ
Profil
<OT>

mira333:
Tak investuj svou energii do politiky

Děkuji za radu, budu nad tím přemýšlet. Jednou jsem do politiky dokonce už tak trošku fušoval. Bojoval jsem za právo na svobodný výzkum biodiverzity a zorganizoval před indickou ambasádou ve Vídni demonstraci za osvobození dvou českých biologů zadržených neprávem v Indii a zneužívaných separatistickým hnutím jako rukojmí v tahanicích s centrální vládou. A co děláš ty, když zrovna odkudsi z dálky nenadáváš anonymně na diakritiku a na nějakou blíže neurčenou (českou? evropskou? zaoceánskou?) politiku? Jaké máš plány ve zdejší diskusi, až zde začneš psát i o něčem jiném než o diakritice?

</OT>

Dodatek:
Máš radši vařeného ráčka nebo pečeného racka? A co takhle řácká tlačenka?
Učitel v autoškole řádil, když žák řadil jinak než mu radil.
Probuď se, chlape. Čeština bez diakritiky, to je jako kdybys chtěl v angličtině zrušit písmeno h.
Joker
Profil
mira333:
Toto povazuji nejen tak trochu za buzeraci, ale i za naprostou zbytecnost.
Je to proto, aby se ty příspěvky lépe četly.
Příspěvek píše jeden člověk a čte ho pak lidí daleko více, takže je efektivnější, aby se trochu namáhal autor (navíc většině autorů psaní s diakritikou nedělá problém), než aby se trochu namáhali čtenáři (luštěním, co vlastně chtěl autor říci).

Naopak dnes se od diakritiky stale vice ustupuje. Zijeme v jine dobe, neznam zadnej mobil kterej by umel opravdu dobre cesky a SMSku s diakritikou dostanu tak dvakrat do roka.
Je to přesně naopak. Diakritika ustupovala v době masového rozšíření počítačů, které nepočítaly s jinými než anglicky mluvícími zeměmi.
Teď žijeme v době, kdy se diakritika zase vrací, jak se počítače přizpůsobují té většině, která nepoužívá anglickou abecedu (většina lidí světa ostatně vůbec nepíše latinkou).
Srovnejte situaci třeba před 10-15 lety a dnes: Na webu se diakritika používá daleko více (protože už s ní nejsou takové problémy), v IM a e-mailu taky, i soubory se daleko víc pojmenovávají s diakritikou (Koukl jsem na svůj archiv fotek a zjistil, že adresáře do roku 2007 jsou pojmenované zásadně bez diakritiky, pak jsem nějak přešel na diakritiku).
Na mobilu jsem neviděl problémy s diakritikou (minimálně s Operou Mini jsem zatím nenarazil na žádný problém s diakritikou, ani na tomhle webu).

Zkrátka: Nepoužívání diakritiky je čistě jenom otázka nějaké konkrétní situace, kde diakritika vadí. Jakmile se technologie přizpůsobí, diakritika se vrátí. SMS s diakritikou jsou jen otázka toho, že maximální délka SMS je 1120 bitů, takže rozdíl 160 znaků v 7-bitovém kódování vs. 70 znaků Unicode je pořád podstatný. Nevěřím tomu, že to omezení na 1120 bitů tu bude věčně (ostatně i dnes je to technologicky anachronismus a drží se jen proto, že z pohledu operátora jsou SMS vlastně jen neuvěřitelně lukrativní datové přenosy)

A proto prosim nehrajte si tu na ochrance pravidel fora, protoze tim diskriminujete uzivatele kteri nemaji moznost pouzivat diakritiku.
Za prvé jsou "diskriminováni" jen tím, že je upozorníme, aby používali diakritiku.
A když se dotyčný třeba rovnou omluví, že nemá k dispozici českou klávesnici, tak to myslím nikdo ani řešit nebude.
Mimochodem se to ale dá vidět i z druhé strany: Proč Vy prudíte třeba desítky čtenářů tím, že musí luštit co co znamená jen proto, že jste línej párkrát kliknout a zapnout si českou kláívesnici?

i kdyz se vam to asi nebude libit, uvedomte si ze je stale vice pripadu kde diakritiku nepouzijete ani vy.
Ba právě naopak. Kdysi jsem e-maily a zprávy na IM psal většinou bez diakritiky, soubory a adresáře pojmenovával zásadně bez diakritiky.
Dnes e-maily píšu zásadně s diakritikou, na IM bez diakritiky píšu jen v případě, že o to jsem výslovně požádán. Soubory a adresáře pojmenovávám tak půl napůl s diakritikou a bez diakritiky.
Shrnuto: Na počítači používám diakritiku daleko častěji, než třeba před 10 lety.

mnoho pripadu pri progamovani a v neposledni rade vsechny domeny
Dobře, třeba proměnné pojmenovávám bez diakritiky, ale to není text na čtení. Text na čtení, třeba komentáře, píšu s diakritikou.
Ad domény, říká Vám něco IDN?

shaggy:
Nedávno tu peta založil tému s názvom Naco hacky a ine prkotiny2?
Ano, to je krásný příklad. Po přečtení názvu vlákna jsem se taky připravoval na diskusi o používání CSS hacků... a následně zjistil, že jde o háčky.
imploder
Profil
Píšu na české klávesnici (i programy, v nich ale zásadně s diakritikou max. komentáře, nikdy identifikátory), takže diakritika není problém. Diakritice se ale radši vyhýbám v názvech souborů a adresářů, kromě toho, že vypadá hnusně v URL (zakódované znaky do HEX kódů), tak prý můžou být problémy při přenosu na jiný souborový systém. Nevím, jaké s tím máte zkušenosti, diakritika v názvech mi prostě pořád připadá trochu nevhodná (taky název na anglické klávesnici nepůjde napsat atd.).

Joker:
Jakmile se technologie přizpůsobí, diakritika se vrátí. SMS s diakritikou jsou jen otázka toho, že maximální délka SMS je 1120 bitů, takže rozdíl 160 znaků v 7-bitovém kódování vs. 70 znaků Unicode je pořád podstatný. Nevěřím tomu, že to omezení na 1120 bitů tu bude věčně (ostatně i dnes je to technologicky anachronismus a drží se jen proto, že z pohledu operátora jsou SMS vlastně jen neuvěřitelně lukrativní datové přenosy)
Tomu nevěřím, asi to nějaký technologický důvod má. Kdyby žádný nebyl, už dávno by to nějaký operátor rozšířil a vytruboval by "jen s námi máte 10x delší SMS".
Alphard
Profil
imploder:
Tomu nevěřím, asi to nějaký technologický důvod má. Kdyby žádný nebyl, už dávno by to nějaký operátor rozšířil a vytruboval by "jen s námi máte 10x delší SMS".
Trochu rozvinu tohle OT. Technický důvod je standard. Taky SMS = Short Message Service. Změnu standardu by musely začít podporovat všechny systémy, které s SMS pracují a asi je jasné, že to není tak lehké.

A proč právě jen 160 znaků? Podle standardu GSM je totiž pro sms zprávu povoleno 1 120 bitů (=140 bytů). Jako znaková sada se používá ASCII, která na kódování jednoho znaku používá 7 bitů. Pro znaky, které nejsou obsaženy ve standardu ASCII (například české znaky s diakritikou) se používá 16-bitové kódování UCS-2, v tom případě so do jedné SMS zprávy vejde pouze 70 znaků.
Zdroj: Co je to SMS SMShned.net

Podrobnější vysvětlení potom poskytuje třeba wikipedia. SMS - Wikipedia, the free encyclopedia
Joker
Profil
<mimo-téma>
imploder:
Tomu nevěřím, asi to nějaký technologický důvod má. Kdyby žádný nebyl, už dávno by to nějaký operátor rozšířil a vytruboval by "jen s námi máte 10x delší SMS".
Vpodstatě všechny potřebné technologie existují, telefony už pár let umějí rozdělit dlouhou zprávu na víc SMS a zase to pak spojit dohromady.
Stačilo by snížit cenu SMS o řád, čímž by pořád byla o řád dražší než třeba GPRS, ale při SMSce za 0,10Kč by většina lidí asi neřešila, jestli nějaký text vyjde na dvě nebo tři zprávy.
Chápu, že se do toho operátorům nechce, když takhle na tom vydělávají daleko víc.

Jenže podle mě celé SMS budou v budoucnu nahrazené něčím na způsob IM. Což se mimochodem se stále chytřejšími telefony už děje, spousta lidí má v mobilu třeba ICQ... na což operátoři reagují "pasivním odporem", protože na jednu stranu to těžko mohou zastavit, ale na druhou stranu se těžko budou loučit s předraženými SMS.
</mimo-téma>
_es
Profil
Petr ZZZ:
pořád ještě nemám češtinu nainstalovanou, píšu na německém počítači. Není to tak hrozné, jak by se mohlo zdát. Přesouvám kurzorem písmenka ze zásoby; v původním textu písmenka s diakritikou rovnou vynechávám, abych je nemusel vzápětí mazat.

Nedala by sa do tejto diskusie nejako začleniť nejaká javascriptová klávesnica pre takéto prípady?
Napríklad: www.greywyvern.com/code/javascript/keyboard
panther
Profil
_es:
Nedala by sa do tejto diskusie nejako začleniť nejaká javascriptová klávesnica pre takéto prípady?
kdo chce psát bez diakritiky, nebude jí využívat. Bude i nadále jednodušší psát bez ní. Přidaná hodnota této „fíčury“ by nebyla (ano, kromě Petra ZZZ) příliš vysoká.
Chamurappi
Profil
Zajímalo by mě, jak to skutečně vypadá na zahraničních neanglických fórech. Jak moc jsou na příklad Dánové a Norové tolerantní k tomu, že někdo místo „å“ píše „a“ a místo „ø“ (jehož přeškrtnutí se ani nepovažuje za diakritiku) píše „o“? Vadí Španělům, pokud se vynechá tilda nad „ñ“, a Polákům, pokud se jim usekne ocásek v „ę“? Nevíte někdo?


Reaguji na _es:
Napadlo mě něco pohodlnějšího (pro ty, kdo chtějí psát s diakritikou, ale systém jim to nedovolí), nicméně zatím jsem si na to nenašel čas.
habendorf
Profil
Chamurappi:

Tohle mají dobře vyřešený Němci, mají oficiální transkripci, kterou používají i úředně ve jménech atd., bere se to jako zcela rovnocenné. Hermann Göring = Hermann Goering atd.
« 1 2 »

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0