« 1 2
Autor Zpráva
panther
Profil
Chamurappi:
Vadí Španělům, pokud se vynechá tilda nad ‚ñ‘
setkal jsem se s tím, že někteří španělé skutečně pouhé „n“ píší, takže jim to nevadí asi o mnoho více, než nám, když někdo píše bez diakritiky.
Petr ZZZ
Profil
Chamurappi:
Zajímalo by mě, jak to skutečně vypadá na zahraničních neanglických fórech.

V diskusi entomologie.de někteří účastníci pravopis, gramatiku, styl a vystupování vůbec občas tematizují, mám ale dojem, že někteří došli k závěru, že to je boj proti větrným mlýnům a diskusi nadobro opustili. Já si myslím, že to boj proti větrným mlýnům není. Naději mi dávají případy jako nedávný dumdidu: lajdácky vyvržený "příspěvek" není přímo kritizován, ale ani jinak nikdo nereaguje, ačkoli otázka je zajímavá a dalo by se na ni zajímavě odpovědět. V této sbírce znaků jsem napočítal 15 chyb, to odpovídá devíti procentům všech písmenek; dalo by se jich spočítat i 17. Lze doufat, že autor(ka) dumdidu se nad příčinami mlčení zamyslí.

Todle rozluští asi jenom ten, kdo na němčinu nepotřebuje slovník (ej ot svchlaně naspane tka blěb, jkao rekace na pvuodni prsipvke).

V diskusi entomologie.de se v 58 z celkem 75.276 příspěvků z let 2000-2008 vyskytlo alespoň jedno z těchto slov: Orthographie, Orthografie, Rechtschreibung, Rechtsschreibung, Grammatik. Procentuálně to není moc, ale nemění to nic na tom, že je vždy v zájmu tazatele otázku kultivovaného projevu nepodceňovat. Nehledě na to, že zdaleka ne každý, komu šlompácký text vadí, se kvůli tomu ozve, a i když se ozve, může napsat třeba "neumíš psát slušně?" – to se pak těžko hledá přes klíčová slova na pravopis.

V diskusi lepiforum.de, tématicky příbuzné, se pravopis, jak se zdá, řeší méně, objevila se tam ale kritika anglicismů v němčině. IMHO, pardon, BIMHO (tumáš mým skromným názorem (c) Miloš), pardon, MYSLÍM taky zajímavé téma :-)))
bzuK
Profil
shaggy:

Díky Ti moc za tvé příspěvky, už dlouho jsem nečetl slovenštinu, jak má být! Sleduji diskuzi na Webtrhu, naprostá většina kluků Slováků tam píše bez diakritiky. Bohužel, ze slovenštiny bez diakritiky mám vždycky pocit, že pisatel je hlupák, a to bez ohledu na obsah sdělení :-( (nic proti Slovákům, slovenštině ani webtržníkům)

mira333:

Je potreba psat tak aby to bylo k precteni ze vsech pocitacu a mobilu z jakehokoli kouta zeme. Dokážeš uvést příklad mobilního telefonu/prohlížeče, který ze zásady nezvládá českou diakritiku? To, na co jsi odkazoval, berme prostě jako bug.

ostatní:

Je známo, že text bez diakritiky se hůř a pomaleji čte. Nevíte, jestli na tohle téma byly provedené nějaké experimenty s měřitelnými výsledky? Například rychlost přečtení článku plus mínus čas v procentech, míra porozumění textu, ... ?
_es
Profil
panther:
Přidaná hodnota této ‚fíčury‘ by nebyla (ano, kromě Petra ZZZ) příliš vysoká.
Mne by sa to občas zišlo, aj keď mám nainštalovanú slovenskú aj anglickú klávesnicu.
Napríklad teraz, keď používam notebook s hnusným rozložením kláves a popiskami na nich, pre nejaké anglické znaky.
Ak má niekto problém s písaním diakritiky, tak by to mohol použiť aspoň na názov témy.
Yuhů
Profil
Proč si myslím, že je v této diskusi dobré používat české znaky s háčky a čárkami:

http://diskuse.jakpsatweb.cz/?action=vthread&forum=18&topic=4652#21
_es
Profil
Nie je dosť zvláštne, že sú diskutujúci vyzývaní k používaniu diakritiky, no zaregistrovať sa môžu len s menom bez diakritiky?
Presnejšie vyjadrené, sú povolené len niektoré znaky s diakritikou v mene.
Prečo nie je možné, aby sa zaregistroval aj niekto s nejakým nečeským alebo neslovenským menom?
Misa
Profil *
mira333:
SMSku s diakritikou dostanu tak dvakrat do roka
To bude tím, že znaky s diakritikou v SMS krátí maximální počet znaků v 1 zprávě. Pro znak s diakritikou jsou totiž třeba 2 byty (místo 1 u základních), tak se lehce stane, že do 1 SMS s háčky a čárky se vejde třeba jen 130-140 znaků místo obvyklých 160. Proto je většina mobilů udělaná tak, že i když člověk napíše správu s diakritikou (např. pomocí T9), jsou háčky a čárky před odesláním odebrány. aby se toho do 1 SMS "víc vešlo". Proto asi dostáváš zprávy s diakr. tak málo.

Je potreba psat tak aby to bylo k precteni ze vsech pocitacu a mobilu z jakehokoli kouta zeme.
V tom bych neviděl vůbec žádný problém. Běžně používaná znaková sada cp-1250 je dostupná na většině dnešních pc i mobilních prohlížečů a vzhledem k stále se rozšiřujícímu použití uft-8 (které obsahuje mimo jiné české znaky taky a díky své univerzálnosti je dostupná téměř všude) se tento problém bude ještě zmenšovat.
« 1 2

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0