« 1 2 »
Autor Zpráva
David1256
Profil
Dobrý den, napadlo mě, zda byste jako web jakpsátweb.cz nechtěli provozovat internetové rádio. Jelikož má web hodně návštěvníků, sehnaly by se jistě i prostředky na autorská práva. Takovýto projekt by mohl poté silně zvýšit prestiž zdejšího webu. Komu se to zdá jako nemožné, tak věřte, že není. Už jsem účinkoval na scéně některých internetových rádií a není na tom nic složitého.
xmark
Profil
Zdá se mi nemožné, že by někdo existenci toho rádia považoval za smysluplnou.
Alphard
Profil
David1256:
Rádio webu o tvorbě webu? Mělo by se nějak lišit od mnoha jiných rádií?
David1256
Profil
Mělo by se lišit tím, že by bylo zaměřeno pro lidi, kteří se zabývají tvorbou webu. To je podle mě smysluplné.
Taps
Profil
David1256:
a co na takovém rádiu hodláš vysílat?
David1256
Profil
No přece o tvorbě webu, nějaké postřehy, novinky, možná lekce o tvorbě webu. Něco takového sem tam proložené písničkou. Rádio by nemuselo jít nonstop třeba jen ve večerních hodinách.
jenikkozak
Profil
Jé, Yuhů nám bude zpívat o tom, jak psát web. :-)

A kdo by patřil k cílové skupině tebou navrhovaného rádia? Lidé tady jsou různě zaměření - tenhle na PHP, tamten na JS, tamto je kodér, tento zase grafik. Myslíš, že člověk, který se vrtá v databázích bude chtít poslouchat povídání o tvorbě webu?

Téměř každý, který má o tvorbě webů znalosti asi tvého rozsahu, má pocit, že už ví v postatě všechno a že by měl radit ostatním. Proto vzniká tolik amatérských webů o kódování a začátcích PHP. Jenomže když se na to člověk podívá zpětně, poznává, že neuměl téměř nic. Tím se tě nechci nijak dotknout, spíš ukázat, pohnutka vedoucí k tvému nápadu je docela pochopitelná, bohužel však zřejmě předem odsouzena k zániku podobně jako většina „kompletních webů o psaní webu“, u nichž jejich autor nedokáže překonat hranici deseti napsaných stránek.
David1256
Profil
Vy jste to asi špatně pochopili. Jestli to někdo pochopil, jako že bych v tom byl sám nainteresovaný tak to je omyl, protože jsem si vědom, že mé znalosti jsou začátečnické. Byl to jen můj nápad. A odpověď na to, že každého zajímá na webu něco jiného? Proč neudělat více relací?
Krakatoa
Profil
David1256:
Internetové rádio o tvorbě webu je naprosto k ničemu (poslechovost odhaduju tak 3-5 lidí a přínos žádný).
Co se týče multimédií, smysluplné by byly možná tak video návody.
David1256
Profil
OK, jen jsem chtěl vědět, jaký na to máte názor.
Yuhů
Profil
Mně se ten nápad celkem líbí, protože sám uvažuju o provozování internetového rádia už dlouho. Je to ale celkem nákladná sranda, protože musíš platit poplatky OSA, i když tam nemáš ani minutu hudby. Další náklad je na moderátora: nečekám, že bych dokázal obětovat všechen svůj čas na rádio, přičemž bych potřeboval minimálně jednoho dalšího k sobě.

Co se mi líbí na té myšlence je to, že bych vlastně mohl zařadit nový pořad. Tvorba webu sice nezajímá tolik lidí, ale zase asi nikoho neotráví tak, aby rádio vypnul nebo přeladil. Narozdíl třeba od písniček Lenky Filipové nebo Jana Nedvěda. Takže jako pořad je to fajn nápad.
David1256
Profil
Mě se ten nápad také líbí, ale jak sám říkáš je to o poplatcích společnostem OSA a INTERGRAM. Tyto poplatky stojí 3500kč/měsíc, což je asi velká částka pro neziskový web jako je jpw.cz. Znám pár rádií, se kterými by se nechala udělat hromadná smlouva, takže by to vyšlo třeba "jen" na 3000kč/měsíc. Ohledně moderátorů se vsadím, že by se někdo určitě našel.
imploder
Profil
Nedal by se problém s placením ose a intergramu obejít tak, že by rádio vysílalo ze serveru mimo ČR?
David1256
Profil
Pokud se připojí na rádio někdo z ČR už to spadá pod Intergram a Osu a je jedno, jestli je server v ČR nebo jinde.
Railbot
Profil
David1256:
pro neziskový web jako je jpw.cz
Není neziskový, to jen pro doplnění. Otázkou je, zda by se Yuhůovi chtělo rádio rozjet navzdory poplatkům prakticky za nic. Osobně to vnímám jako výpalné a podvod ze strany OSA a dalších přidružených organizací, které si bezostišně pakují kapsy kvůli nesmyslným zákonům.
David1256
Profil
Railbot:
pakují kapsy kvůli nesmyslným zákonům.
To sice ano, ale zákon je zákon. Bohužel.
No z čeho teda vydělává jpw.cz z jedné reklamy? To asi moc zisku neudělá.
Railbot
Profil
David1256:
No z čeho teda vydělává jpw.cz z jedné reklamy? To asi moc zisku neudělá.
Podceňuješ potenciál JPW. Ale to je jedno, už jsme ot.
imploder
Profil
David1256:
Pokud se připojí na rádio někdo z ČR už to spadá pod Intergram a Osu a je jedno, jestli je server v ČR nebo jinde.
A co teda je kritériem pro to, že to pod ně spadá - je to fakt, že provozovatel je občan ČR? Nemůžou přece vybírat výpalné od zahraničních serverů jenom proto, že se na ně někdo připojuje z ČR.
David1256
Profil
Nejsem právník, ale už jsem se o tohle svého času zajímal a takhle to nejde. Prostě legálně se musí platit práva OSE a Intergramu, ale jestli najdeš kličku v zákoně, tak proč to tak neudělat, ale ty jí tam pravděpodobně nenajdeš.
imploder
Profil
David1256:
Taky nejsem právník. Jen jsem si to představil z pohledu cizince (řekněme obyvatele Tramtárie):
- provozuju v Tramtárii server s rádiem a každý na světě se na něj může připojit
- připojí se i Franta z nějaké cizí země (ČR)
- ta cizí země ode mě začne vymáhat poplatky za to, že se Franta připojil na můj server u mě doma v Tramtárii
Připadá mi naprosto absurdní, abych musel takovému požadavku z cizí země vyhovět. Doma v Tramtárii si snad na internet můžu dát cokoliv, co dovolují zákony platné v Tramtárii, nemusím se podřizovat zákonům všech ostatních zemí na světě, ne? Bez ohledu na to, jestli se ke mě od nich někdo připojí, nebo ne. Je to jejich problém. Už vidím, jak OSA vymáhá např. od YouTube výpalné za všechny přenosy do ČR.

Kdyby to někoho zajímalo, tak tady jsou nějaké odkazy:
- autorský zákon (důležitá je Hlava IV. - Kolektivní správa práv)
- pokyny od OSY pro zájemce o provozování internetového rádia (na straně 2 zdůvodnění s odkazem na zákony)
Já teď nemám moc čas.
Davex
Profil
imploder:
Už vidím, jak OSA vymáhá např. od YouTube výpalné za všechny přenosy do ČR.
Však OSA a YouTube uzavřely licenční ujednání.
imploder
Profil
Davex:
Aha, no to je dobrý... takže až si např. Lichtenštejnsko nebo nějaká jiná obskurní země zavede poplatek za přenos 50000 kč a ti šmejdi se ke mně budou připojovat, tak jsem kvůli nim v dluzích až po uši... no potěš koště. Kde to žijem?
Railbot
Profil
imploder:
V Evropské unii prosím. Co jsme si zvolili, to zaslouženě máme :)
Keeehi
Profil
Railbot:
A když by to zavedlo Švýcarsko?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Railbota:
Tohle nějak souvisí s EU? Nejsme náhodou vázáni standardními mezinárodními autorskoprávními úmluvami (nezávislými na EU)?
Za to, jak vypadá český AutZ, jsou odpovědní především naši zákonodárci.


Reaguji na implodera:
Kde to žijem?
Na planetě, které nevládnou programátoři. Alespoň zatím :-)
imploder
Profil
Tímto způsobem by mohla Čína rozšířit svou cenzuru internetu na celý svět. Stačí vypnout Velký čínský firewall a místo toho zavést zákony, podle kterých musí provozovatel webu za každý přenos některých druhů informací (ty by byly třeba uvedeny na nějakém seznamu spravovaném Čínou, který by se mohl měnit) do Číny zaplatit, a to tak že hodně. Pak by každý web měl na výběr:

a) nezveřejňovat nic, co Číňani mají na tom seznamu
b) zveřejňovat, co chce, jenom doufat, že se nikdo z Číny nepřipojí (a on by se "jako na potvoru" vždycky někdo našel ;-) )
c) platit Číňanům tučné výpalné

Málokdo by si mohl vybrat něco jiného než a).
Railbot
Profil
Chamurappi:
Souvisí. Vedle těch mezinárodních smluv je to právo a směrnice EU (a není jich zrovna málo), které formují náš autorský zákon.

Keeehi:
A když by to zavedlo Švýcarsko?
To se nestane. Proč taky. Ti nemusí skákat podle toho jak pískají v Bruselu.
Davex
Profil
imploder:
Trochu se odchyluješ od tématu. Poplatky vybírá ten, kdo zastupuje majitele autorských práv. Pokud budeš vysílat čínskou hudbu, tak si musíš koupit licenci pro její šíření. Nemohou po době chtít poplatky za někoho, koho nezastupují.

Tady se původně řešilo to, že když budeš chtít vysílat české internetové rádio, tak musíš ze zákona (jako provozovatel rozhlasového vysílání) platit poplatky kolektivním správcům. Když se tomu nebude říkat rádio, nebude se to streamovat a nebudou v tom „umělecké výkony“, tak je to dle mého názoru jen zvukový záznam, který si každý může šířit jak chce (pokud licence neurčí jinak).
Railbot
Profil
Davex:
Nemohou po době chtít poplatky za někoho, koho nezastupují.
Ačkoli se to zdá být logické, není tomu tak. Mohou.

V rozsahu ustanovení § 101 odst. 9 autorského zákona, se účinky licence poskytnuté hromadnou licenční smlouvou kolektivním správcem automaticky ze zákona rozšiřují také na autory (nositele majetkových práv autorských) nezastupovaných smluvně kolektivním správcem OSA.
Nezastupovaný autor má právo přihlásit se do evidence OSA, aby získal autorskou odměnu za taková užití svých děl, a to až tři roky zpětně


Je to už starší článek, ale pochybuji, že za těch několik málo let zákony prošly nějakou zásadní změnou.
Davex
Profil
Railbot:
U nás OSA a Intergram zastupují ze zákona všechny, kteří to předem nevyloučili. Alespoň tak ten zákon chápu. Ale Čína opravdu zatím nemůže vybírat poplatky pro Helenku Vondráčkovou.

Pleteme tady dohromady tři rozdílné věci.
1) Poplatek za provoz internetového rádia.
2) Autorský poplatek obecně.
3) Nějaké další hypotetické poplatky Lichtenštejnsku a Číně.
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0