Autor Zpráva
Chamurappi
Profil
Na srazu jsem Yuhůovi navrhnul, že každý týden vezmeme jeden článek z JPW a probereme zde na diskusi, co vše by s ním šlo provést, co vylepšit a aktualizovat.

Nadhazuji tedy popis CSS vlastnosti background.
A rovnou asi i příbuzné background-color, background-image, background-position, background-repeat a background-attachment, aby se to učesalo jednotně. Nejspíš by bylo dobré, aby vznikly i oddělené stránky o background-clip, background-origin a background-size.
Tomáš123
Profil
Chamurappi:
Background
Mám za to, že aby to fungovalo, musejí se hodnoty zapsat v pořadí color image repeat attachment position. Nejsem si jistý.
Ja zapisujem v poradí obrázok, pozícia, pripevnenie (ak je potrebné), opakovanie, farba a ešte nikdy som s tým nemal problém. Prepísal by som teda vetu tak, aby bolo jasné že na poradí viac-menej nezáleží.
Bubák
Profil
Tomáš123:
na poradí viac-menej nezáleží.
Tak praví i CSS specifikace. Ale ve vlastním zájmu je vhodné držet se nějakého mustru.

ak je potrebné
Specifikace dovoluje kteroukoliv z hodnot této sdružené vlastnosti vynechat a k žádnému překvapení nedojde.

Jediné, co mi v popisu chybí, je, co udělá background-position (a obdobně sdružení vlastnost background), pokud nejsou uvedeny dvě hodnoty, ale jen jedna, což CSS specifikace dovoluje.
http://kod.djpw.cz/vyhb

Sice se několikrát odvolávám na CSS specifikaci, ale prohlížeče se ve zmíněných případech minimálně od IE6 podle CSS specifikace chovají.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Bubáka:
Jediné, co mi v popisu chybí
Čekal jsem, že by ti tam toho mohlo chybět víc :-)

Třeba fakt, že nastavení backgroundu všechny neuvedené dílčí vlastnosti zresetuje na výchozí stav, mi přijde celkem významný. Takže uváděný příklad ekvivalentního zápisu je špatně.
body {background: yellow url("pozadi.jpg") fixed}
… není totéž jako:
body {background-color: yellow; background-image: url("pozadi.jpg"); background-attachment: fixed}
… ale spíš jako:
body {
  background-color: yellow;
  background-image: url("pozadi.jpg");
  background-attachment: fixed;
  background-position: 0 0;
  background-repeat: no-repeat;
  background-size: auto;
  background-origin: padding-box;
  background-clip: content-box;
}

Vícečetná pozadí jsou zmíněna jen u background-image (kde vlastně odporují tomu, co je uvedeno v posledním odstavci první části), měla by být spíš u backgroundu, se zdůrazněním, že první pozadí je nejvýše a že barvu jde uvést jen v poslední vrstvě.

Také by článek mohl zmínit, že jde rozdíl v podpoře nových vlastností využít jako hack na servírování kvalitnějšího obrázku novým prohlížečům:
.ikona {
  background: url("ikona-menší.png");
  background: url("ikona-větší.png") 0 0 / cover;
}
.symbol {
  background: url("symbol.png");
  background: url("symbol.svg"), transparent;
}
Tomáš123
Profil
Bubák:
Specifikace dovoluje kteroukoliv z hodnot této sdružené vlastnosti vynechat a k žádnému překvapení nedojde.
Preto to „ak je potrebné“v zátvorke. Chcel som uviesť všetky vlastnosti, lebo aj Yuhů to tak urobil. Väčšinou však vlastnosť background-attachment neudávam, lebo ju nepotrebujem.

Na celom jakpsatweb.cz mi chýbajú kotvy. Ak potrebujem niekoho odkázať na konkrétny podnadpis, neostáva mi nič iné ako špecifikovať približnú pozíciu (tesne pred koncom, predposledný podnadpis).

Tabuľka na konci je síce dobre popísaná, ale fakt, že je toľko informácii natlačených v tak malom priestore ju tvorí neprehľadnou. Súhlasím teda s [#1] Chamurappiho návrhom: „Nejspíš by bylo dobré, aby vznikly i oddělené stránky o background-clip, background-origin a background-size.“.


Ostatný obsah webu je podľa môjho názoru napísaný pochopiteľne a nie je potrebné upravovať ho.
Petr ZZZ
Profil
Tomáš123:
Na celom jakpsatweb.cz mi chýbajú kotvy. Ak potrebujem niekoho odkázať na konkrétny podnadpis...
Možná jen špatně hledáš, třeba na stránce o Kaskádování ty odkazy na odstavce, hned pod nadpisem, jsou odkazy na kotvy. Mám pocit, že podobnou strukturu vykazuje většina stránek JPW.
Bubák
Profil
Většina nadpisů kotvy má, ale ne všechny, třebas na stránce Kaskádování chybí kotvy u nadpisů Podrobnější selektor a !important.
Tomáš123
Profil
Petr ZZZ:
hned pod nadpisem, jsou odkazy na kotvy.
Pardon, vážne som si to nevšimol. Očakával som kotvy podobné tým na péhapku.
eager_beaver
Profil
Pardon za trochu pesimismu, ale mít "v držení" takovýto projekt (a schopnosti, jaké Yuhů má), celý bych ho postupně předělal do kabátu nového tisíciletí.
Chamurappi
Profil
Moc nerozumím, jak se posledních pár příspěvků týká stránek o backgroundu. Mazat je asi nebudu, ale jsou tady celkem zbytečně. Yuhů na srazu žádal o zrušení této kategorie, protože ji nečte… a nečte ji, protože bývá moc upovídaná. Máte-li konstruktivní výhrady k něčemu jinému, než co se píše na stránkách o pozadí, založte si prosím vlastní vlákno (ale nepočítejte moc s tím, že ho Yuhů bude číst).


Reaguji na Bubáka:
pokud nejsou uvedeny dvě hodnoty, ale jen jedna, což CSS specifikace dovoluje
Na JPW je také naznačeno, že nemusí fungovat prohozené pořadí, že funguje jen náhodou, což není pravda.
Kombinace klíčových slov a procent/pixelů už také dnes žádném prohlížeči nevadí.
Mohlo by být důrazněji zmíněno, že pozice může být i záporná, nyní to naznačuje pouze jeden příklad. Zejména v souvislosti se zmíněnými sprite-obrázky je to důležitý jev.
Zmínka o -moz-background-clip může jít pryč, protože není důležitá v souvislosti s pozicí, a zmínka o -moz-background-origin by se měla přepsat na aktuálnější background-origin a odkázat na nově vzniknuvší stránku o této vlastnosti…


Reaguji na Tomáše123:
neostáva mi nič iné ako špecifikovať približnú pozíciu
Většina stránek o pozadí má v HTML kotvy uvedené (jako <a name>). Horní odkazy, o nichž píše Petr ZZZ, ovšem chybí, takže bez šťourání ve zdrojáku se odkazuje těžko.


Reaguji na eagera_beavera:
celý bych ho postupně předělal do kabátu nového tisíciletí
Žádné nové tisíciletí od posledního redesignu JPW zatím nenastalo. Na toto prosím nereaguj, díky.
eager_beaver
Profil
Chamurappi:
O to je to smutnější, na názor mám právo, díky.
Petr ZZZ
Profil
eager_beaver:
Odhadoval bych, že Yuhů má dostatek jiných nápadů, jak co podniknout na internetu, než „předělávat kabát“ zaběhlého, funkčního a úspěšného projektu.
eager_beaver
Profil
Petr ZZZ:
Vše, co jsem tím chtěl říct, je, že by si takový funkční a úspěšný projekt, jak jsi zmínil - a já souhlasím, zasloužil design, na který jsme v dnešní době víc a víc zvyklý. Obzvlášť, pokud jde o tutoriály a dokumenty k tvorbě webu. Negativní důsledky by taková změna určitě neměla. Obsahově víte všichni, jak na tom web je. Tak či tak, podle mého názoru, se k tomu (designu) stejně bude muset dostat v nejbližších letech, nebo to alespoň někomu zadat k vypracování, pokud na to nebude mít čas. Nechtěl jsem ale v žádném případě tím mým příspěvkem snižovat hodnotu stránek, to snad chápete, ale konec konců, váš názor je váš názor a můj je můj. Každý se projevuje, jak uzná za vhodné a podle sebe. A přesto, že chovám k Chamurappimu respekt, nemůže si myslet, že mně větou "Na toto prosím nereaguj, díky" nějak zabrání se vyjádřit, nemá přece důvod :-/ Je to bezesporu nejlepší adresa v Česku na toto téma. I já jsem se tu spoustu naučil samozřejmě. Určitě si nemyslím, že Yuhů neví, co má dělat. Toť můj názor a myslím, že už jsem se kolem něj motal víc, než je potřeba. Mír.
_es
Profil
eager_beaver:
Bolo ti jemne naznačené, že toto vlákno je zamerané na obsah, aj to len jedného článku, a nie na výzor celého webu. A čo také konkrétne si predstavuješ pod tým „lepším designom“ či „novým kabátom“? Mne sa zdá, že súčaný „kabát“ je vyhovujúci - nie je tam nejaká rušivá či nadbytočná grafika, ako na mnohých iných weboch, no s mizerným obsahom. Pripomína mi tlačenú študijnú literatúru.
Taurus
Profil
eager_beaver:
Založ si nové vlákno, tady jsi mimo téma. To jediné tím Chamurappi říkal. Jinak s tebou souhlasím, web nevypadá hezky, to je jasné snad každému.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0