Autor Zpráva
Lukass_kk
Profil
Dobrý den,

jaký je váš názor na následující web?: http://www.poulicni-osvetleni.cz/

Kromě toho, že zde nejsou žádné zpětné odkazy a grafika je asi trochu "objemnější". Je problém s nalezením stránek ve vyhledávačích, tedy jak říkám, ještě zde nejsou žádné odkazy a stránky nejsou ani registrovány v katalozích.

A chci se ještě zeptat: jak lze ovlivnit pozici ve vyhledávačích? Jde jen o ten obsah, zpětné odkazy a validitu?

Děkuji za odpovědi.

Taurus
Profil
Bohužel, grafika vypadá deset let staře, není hezká. V patičce máš anglicky "made by" - proč? Když je web český... Poskakuje ti při hoveru. A hover v menu není vidět.
Lukass_kk
Profil
Taurus:
Poskakuje ti při hoveru.
Jak můžu poskakovat je-li deklarovaná vlastnost clear: both?

A hover v menu není vidět
Nechápu, není vidět co?

V patičce máš anglicky "made by" - proč? Když je web český
A není to celkem jedno?:)
Dranel
Profil
Lukass_kk:
A není to celkem jedno?:)
A co takovému neanglicky mluvícímu uživateli (moje mamka) ta informace přinese? Nic. Proč tam tedy je, když je to zbytečný šum?
Lukass_kk
Profil
Dranel:
A co takovému neanglicky mluvícímu uživateli (moje mamka) ta informace přinese? Nic. Proč tam tedy je, když je to zbytečný šum?
Je přeci hloupost tohle tady řešit, píši to tak u každého svého webu a měnit to nehodlám. Máte pravdu, že pro antiangličtináře je to zbytečná informace(ikdyž tohle si snad dokáže přeložit každý..). Nicméně jde mi o posouzení webu jako takového, ne o posouzení textu v patičce.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Lukasse_kk:
Moderátorská poznámka: Byl jsi jasně upozorněn, že máš zvolit lepší nadpis pro svůj dotaz — proč jsi to doporučení ignoroval? Pomohlo by, kdyby ignorovat nešlo?

chci se ještě zeptat: jak lze ovlivnit pozici ve vyhledávačích?
Na tvém místě bych se snažil nevyrábět si konkurenci pomocí všelijakých pseudoslužeb.

Jde jen o ten obsah, zpětné odkazy a validitu?
O validitu vůbec nejde. Tvůj web bude nejspíš bez problémů zaindexován, i když validní není. Vyhledávače fakt nezajímá, jak zapíšeš barvu horizontální čáry — proč by mělo?

Jak můžu poskakovat je-li deklarovaná vlastnost clear: both?
Můžeš poskakovat klidně na obou čistých nohách. Odkazy v patičce sebou cukají do stran, pokud přes ně přejíždím myší, protože jim měníš tučnost (a tím i šířku), což je divné. O clearování nepadlo ani slovo.

Nechápu, není vidět co?
Hover v menu. Dojedeš myší na položku menu a vidíš, že skoro nic nevidíš, protože bílé písmo s modrobílým přechodem na pozadí je napůl neviditelné. To je chyba.

A není to celkem jedno?:)
Pokud je to jedno, proč to není česky? Někdo z návštěvníků oceňuje mixování češtiny s angličtinou? Já anglicky umím a připadá mi to hloupé.

Proč máš všechny texty obalené v <em>?

Tenhle HTML kód vylezl z nějakého WYSIWYG editoru?
      <h1>        <br />
        Pouliční o<span><strong>světlení Jánský a Vlk >> <a href="index.html" class="zvyrazneni">Úvod<br />
      </a></strong></span></h1>
ninja
Profil
Lukass_kk: Proč je na úvodní stránce několik fotek západu slunce, ale žádná fotka pouličního osvětlení? Prodáváte snad západy slunce? Moho poprosít dvakrát a zabalit :)?
Lukass_kk
Profil
Chamurappi:
Moderátorská poznámka: Byl jsi jasně upozorněn, že máš zvolit lepší nadpis pro svůj dotaz — proč jsi to doporučení ignoroval? Pomohlo by, kdyby ignorovat nešlo?
Nebyl jsem upozorněn, ale bylo mi to doporučeno. Omlouvám se, něco jsem tam odklepnul, pozdě...omluva.

Na tvém místě bych se snažil nevyrábět si konkurenci pomocí všelijakých pseudoslužeb.
Myslíte, že je špatné si na těchto stránkách zkontrolovat zdrojový kód? O těchto stránkách nic nevím, čili se nepřu, pouze dotaz.

O validitu vůbec nejde. Tvůj web bude nejspíš bez problémů zaindexován, i když validní není. Vyhledávače fakt nezajímá, jak zapíšeš barvu horizontální čáry — proč by mělo?
Myslím, že je lepší zapsat to samé validně, než zapsat to chybně. Validní není? Vím o 4 chybách v CSS jinak o žádné. Alespoň podle http://validator.w3.org/

Hover v menu. Dojedeš myší na položku menu a vidíš, že skoro nic nevidíš, protože bílé písmo s modrobílým přechodem na pozadí je napůl neviditelné. To je chyba.
Souhlas.

Můžeš poskakovat klidně na obou čistých nohách. Odkazy v patičce sebou cukají do stran, pokud přes ně přejíždím myší, protože jim měníš tučnost (a tím i šířku), což je divné. O clearování nepadlo ani slovo
Pravda, to je divné, díky za postřeh.

Tenhle HTML kód vylezl z nějakého WYSIWYG editoru?
WYSIWYG?

A ještě dotaz:

Radíte použít v head <meta name="robots" content="index, follow" /> a <meta name="robots" content="all, follow" /> ??
Chamurappi
Profil
Reaguji na Lukasse_kk:
Myslíte, že je špatné si na těchto stránkách zkontrolovat zdrojový kód?
Ano.

Myslím, že je lepší zapsat to samé validně, než zapsat to chybně.
Vyhledávačům je to fuk, stejně jako prohlížečům. Deset let staré specifikace dnes málokdo bere vážně.

Validní není?
Tvůj kód je prohlížeči, vyhledávači i českým validátorem zpracováván jako HTML, nikoliv jako XHTML. Nedodržuje syntaktická pravidla HTML, takže validní není (a zjevně to ničemu nevadí).

WYSIWYG?
Viz WYSIWYG. Uvedený kód mi připadal podivný (hlavně to zlomené „o[…]světlení“ a ledabyle pohozené <br>), proto jsem si tipnul, že vylezl z nějakého editoru.

Radíte použít v head <meta name="robots" content="index, follow" /> a <meta name="robots" content="all, follow" /> ??
Jestli nechceš robotům nic zakázat, nemá smysl uvádět <meta name="robots">.

Nikdo to zde ještě nezmínil, protože to je zjevné, ale měl bys dodělat obsah. Těch pět hluchých odkazů v horním menu mi napovídá, že koukám na nedodělanou šablonu a ne na hotový web s ambicemi na dobrá místa ve vyhledávačích.
zatinka
Profil
Mě se to s prominutím jako firemní prezentace vůbec nelíbí. Zejména:

1) Jsou tam použity všechny barvy duhy - pro dětský blogííísek možná, pro prezentaci firmy smrtelná kombinace
2) Příliš mnoho rámů a rámečků - vypadá to ošklivě, zvlášť v menu
3) Nevhodně zvolené formátování písma - kurzíva a ještě ke všemu tučná je pro mě špatně čitelná
4) Vůbec nechápu smysl té "dvojité" hlavičky - nahoře klasická hlavička s logem, pod menu ještě obrázek - je to zbytečně zabraný prostor, který by se dal vyplnit rozumněji.
5) Hover v menu je neviditelný a mnohem více na škodu, než kdyby tam žádný nebyl
6) Obrázky po stranách - hm, kdybych nevěděla, že se jedná o web s lampami, myslela bych, že chce dotyčný prezentovat fotografie týkající se západu slunce. Rozhodně vhodnější by bylo umístit fotografie konkrétního osvětlení města, dom, ulice, ať už historickými lampami nebo nejmodernějšími
7) To pozadí webu - nevím, přijde mi to kýčovité
Petr ZZZ
Profil
Písmo je mrňavé a můj prohlížeč ho nezvětší (asi ho máš v pixelech místo v em).

Když už západ slunce, tak nějaký s domy a rozsvícenou pouliční lampou v popředí, jak už zmiňovali ninja a zatinka. Něco jako zde, ale aby ta ulice nebyla utopená ve tmě, když to tedy má být web na pouliční osvětlení. S překvapením jsem zjistil, jak obtížné je vygůglit působivý západ slunce, na kterém by současně byla vidět ulice osvícená pouličními lampami, a nakonec jsem hledání vzdal. Není to až zas tak jednoduché vyfotit, ale že nevygůglím vůbec nic, nebo alespoň ne během pěti minut, to jsem nečekal. Z čehož možná plyne, že pokud se ti podaří dobrý obrázek vyfotit nebo sehnat, získáš tím.
Taurus
Profil
Ještě klasika - nepodtrhávej, Lukass_kk, to, co není odkazem.
Lukass_kk
Profil
Petr ZZZ:
Písmo je mrňavé a můj prohlížeč ho nezvětší (asi ho máš v pixelech místo v em).
Pravda, díky, to určitě pozměním.

A k těm obrázkům - je samozřejmé, že tyhle obrázky tam nebudou, jsou tam jen aby tam zatím něco bylo, až budou nějaké originální pěkné fotky osvětlení, určitě je tam dám. Ale díky za postřehy:)
Lukass_kk
Profil
Tak jsem to trochu předělal, ne se vším jsem souhlasil, ale většinu věcí, co jste zde psali, jsem vzal v potaz. Co říkáte na nynější podobu webu? (Mimo těch obrázků po straně, ty se budou měnit a vím, že na web nepatří..).
ninja
Profil
Lukass_kk: Lepší.
Mistr
Profil
Lukass_kk:
(1) Proč jsi nezprovoznil klikací logo?
(2) Z titulní stránky příliš nerozumím zprávě (dosahujeme úspor až 40% elektrické energie + náklady na údržbu, servis a další poplatky). Proč dosahuješ čtyřicetiprocentních úspor elektrické energie? Nedosahuješ spíš úspor čtyřiceti procent, tedy 40 %?
(3) O nevhodnosti podtrhávání textů, které nejsou odkazem, se zde již zmiňoval - [#12] - kolega Taurus. Ty jsi však tento nevhodný prvek ve stránkách i po jejich přepracování - [#14]- ponechal.
Petr ZZZ
Profil
Lukass_kk:
Graficky je to o dost lepší, nicméně u podtržených neodkazů to podtržení opravdu zruš. Texty, které nikam neklikají, podtrhávají kromě naprostých šílenců, ignorantů, zabedněnců, amatérů, tupců a zvrhlíků z normálních lidí opravdu jen začínající autoři, kteří se to však brzy odnaučí, protože to je prostě naprosté zlo. ;-)

Ta schematická lampa v hlavičce mi ne a ne přestat připomínat sprchovou hlavici – na té bych možná taky ještě trochu zapracoval, ale jinak jako nápad to není špatné.

Pro obrázkové pozadí bych obrázek upravil, aby byl "pokračovací" – tj. aby nahoře byl stejný jako dole (a vpravo stejný jako vlevo). Potom zmizí ta vodorovná linka v místě, kde obrázek končí, a kde pozadí pokračuje stejným obrázkem znova, protože je větší než obrázek. Příklad pokračovacího obrázku:



Jinak bych rád vyjádřil uznání, že si většinu rad bereš k srdci. Všemi se řídit nemusíš, pokud k tomu máš nějaký rozumný důvod – to je vůbec principem pravidel kompozice. Je nutno vědět o nich a vědět jak působí a co dělají, ale pokud je důvod je porušit, tak se zkrátka poruší. Blbé je jen, když se poruší náhodou, z neznalosti (což je podle mě právě případ podtržených neodkazů).

Příkladem důvodného porušení mnoha pravidel je Bubákova žertovná superstránka o tom, jak se web nemá dělat: důvodem porušení pravidel byl právě zjevný a deklarovaný úmysl demonstrovat, jak to může dopadnout. Bubákovi při této příležitosti gratuluji k povedené taškařině; kdykoli se na stránku vrátím, mohu se uřehtat, a už se nemůžu dočkat, až budou ty blikací posuvníky :-) .

Ještě drobnost – když jsi na úvodu, tak by "úvod" neměl být klikací (nic nemá klikat na sebe sama, neb je to zbytečné a matoucí a zdržuje to čtenáře, než přijde na to, že je pořád na stejné stránce).
Taurus
Profil
Petr ZZZ:
K poslednímu odstavci: souhlasím, že je to navíc, jen je to spíš specifikum drob. nápovědy. Obecně to neplatí, protože navigační prvky a jejich funkce by měly být všude stejné.
Fantomasmag
Profil
Lukass_kk:
1) Proč máš v patičce dvojitý copyright: "Copyright © 2009"?
2) Nepodtrhávej nic, co není odkazem! Na "S námi si posvítíte i ušetříte!" jsem klikal jak divej a ono nic.
Petr ZZZ
Profil
Taurus:
Přemýšlel jsem nad tím, ale mám podezření, že pokud to tak někde bývá, tak za tím může vězet taky pohodlnost autora, protože je jednodušší vytvořit menu jedno a všude ho v nezměněné podobě opakovat, nebo vůbec jen nějak přilinkovat ze samostatného souboru, než menu pro každou stránku extra upravovat a pokaždé zohledňovat neklikání na stránku zrovna aktivní. Klikací logo a úvodní stránku bych se možná pokusil řešit tak, že na úvodní stránce bude logo třeba dvakrát tak veliké, nebo pro mě za mě uprostřed místo vlevo, prostě aby bylo hned vidět, že je jiná situace. Potom půjde udělat neklikací, když jsem tam, kam jinak odevšad kliká. Beru na vědomí, že na to mohou být i jiné názory, sám se ale snažím vyhnout situaci, aby něco klikalo na sebe sama.
Taurus
Profil
Petr ZZZ:
Na té pohodlnosti je taky dost .-) Když se oba způsoby udělají intuitivně, nebude na škodu asi ani jedno řešení.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0