Autor Zpráva
Miloš
Profil
Ujal jsem se správy stránek branik.evangnet.cz.
Přede mnou se o ten web staralo stopadesátvosum a půl člověka, takže rukopis kódu byl splácanina ne(h)různějších kodérských (nejspíš i pomocných) škol. Pomalu jsem se bál s čímkoli pohnout, aby se to nerozsypalo na druhé straně.

Nakonec jsem se dokopal k tomu, abych kód z větší části přepsal ku obrazu svému. Při té příležitosti jsem pozměnil i některé drobnosti (vytvořil jsem tiskový styl, v menu zvýraznil aktuální stránku, označil externí odkazy, vyházel target="_blank"y, cizojazyčné verze sloučil z původních trojstránek vždy do jedné stránky atd.).

Rád bych znal vaše ctěné názory na použitelnost; jestli se na těch stránkách cítíte dobře, jestli se web dobře používá. A co naopak v používání překáží, obtěžuje, ruší.

Stránky, které jsem neopravoval a které vyjímám z prosby o hodnocení:
Brána/jednotlivá čísla (html v rámech)
Odkazy/Braniborci/Akce/jednotlivé akce
Odkazy/Branické vánoční divadelní hry
panther
Profil
Miloš:
- první, co mě trochu polekalo, je ten stín pod nadpisem. Je večer, je šero a špatně se mi ten nadpis čte
- menu: trochu bych ho zvýšil a přidal položkám boční padding... je trochu škoda, že je mezi položkami tolik místa, které je neklikatelné
- text: písmo je možná zbytečně velké, nicméně řádkování k němu malé. Mezi odstavci/položkami seznamu bych nechal větší rozestupy, aby to nebyl kilometrový blok souvislého textu bez přerušení.
- bez obrázků splývají texty „English version“ a „Deutsch Version“, chtělo by to nějak oddělit od sebe.
- proč je tohle jako background a ne jako obrázek? Použil bych tady asi právě obrázek - a při jejich vypnutí by tam nezůstalo tolik prázdného místa.
- chválím odkazy, u kterých je na pvní pohled vidět, kam vedou (interní/externí/dokumenty)
- tiskový styl a zobrazení bez stylu (oddělení bloků linkou) je též dobře připravené

- kód na to, jak ho popisuješ, vypadá vcelku dobře, tak ono na tomhle ani nejde moc co prasit (jasně, chyb by se tam dalo najít mraky, ale...). Stejně tak se asi někomu nebude líbit design.

EDIT:
- u cizojazyčných verzí bych dal odkaz na mapu - ať z mapy nebo z adresy. Ten útržek mapy, který tam máš, neřekne nic o místě nikomu, kdo není z Prahy.
Miloš
Profil
1) Stín a já z něj měl takovou radost, když jsem ho tam dal. :-(
2) Vyšší menu a pudink? Pouvažuji.
3) Větší line-height? A to jsem tam dal line-height: 1.4; Budou-li ale ohlasy, tak ho ještě zvednu. Pokud jde o větší písmo, vždycky mám radši větší než menší.
Mezi odstavcemi nemám rozestupy vůbec (ty jsou obvyklé v anglické sazbě), mám místo toho odstavcové zarážky – text-indent (obvyklé v sazbě české).
4) En/De – pravdu díš. Nad nějakým řešením budu přemýšlet.
5) – Vidíš, a obrázek tam původně byl. ;-) Když já jsem magor přes sémantiku, tak jsem ho vyhodil do CSS (totéž na stránce mladez.php). S tou výškou máš ale pravdu, vrátím to do HTML.
7) Kód vypadá dobře, protože je kompletně předělaný, dřel jsem na nich, milý hrabě, jako pokojská. ;-) – předtím byly například nadpisy dělané jako <p><b> a tak.
Pokud jde o design, s tím nenadělám nic, nejsem grafik.

EDIT:
8) A co nechat tuto mapu a dát ji zároveň klikací na mapy.cz? To bych koneckonců mohl udělat i v české verzi.
panther
Profil
Miloš:
3) já na sazbu moc nedbám (krom sázení ředkviček s ní moc zkušeností nemám), ale tohle se mi blbě čte. Dlouhý monolit bez mezery, velká písmena s, oproti nim, nízkým řádkováním. Třeba jsem ojedinělý případ a ostatním toto vyhovuje.
5) IMHO tohle není designová záležitost, ale ilustrace. Sémantika zde přidáním obrázku neutrpí.
7) to bude asi ono, proč se mi to z větší části pozdávalo. A design... jasně, chápu. Informace světu sdělíš, to je podstatné.
8) přesně to jsem myslel. Případně udělat z obrázku interaktivní mapu, abych nemusel na mapy.cz vůbec přecházet.
Str4wberry
Profil
Většinu drobných nedostatků už zmínil předhodnotitel panther, tak aspoň něco k menu – konkrétně pouhé zvětšení písma o jeden stupeň už vystřelí poslední odkaz kamsi pryč.
Miloš
Profil
Str4wberry:
Jestli to nebude tím, že jsem ho na pantherovu radu ty odkazy v menu zvětšil. Tak jsem ho teď o kousek zmenšil (včetně mezer mezi odkazy).
Mimochodem – ty místo zoomu zvětšuješ text? A ve kterém prohlížeči? V Exploreru mám pro menu text v px, takže na rozdíl od zbytku stránky s ním nejde hnout.

panther:
3) Tak jsem řádkování ještě trochu zvednul. Co ty na to?
8) O té interaktivní mapě zauvažuji.
KGW
Profil
Písmo běžného textu je velmi špatně čitelné.
Miloš
Profil
KGW:
A přitom je to obyčejná Verdana střední velikosti (font-size: medium;) s řádkováním 1.5 a dostatečným kontrastem… Ach jo.
Napadá tě, co s tím?
Str4wberry
Profil
Mimochodem – ty místo zoomu zvětšuješ text?

Já ne, používám zoom, ale myslím, že je dobré, když web zvětšení o pár stupňů ustojí. Zvětšit samotný text lze například ve Firefoxu.
KGW
Profil
IE7 ok ale FF 3.6.15 ne, při zvětšení textu o 1 stupeň ok
Miloš
Profil
Mapu a její nadpis jsem udělal jako odkaz na mapy.cz (česky, německy i anglicky).

Menu jsem nakonec udělal kompromisní – ustojí zvětšení o dva kroky. Menu má v tuto chvíli overflow:hidden, takže vyteklý obsah není vidět. Budu muset popřemýšlet o jiném řešení.
Buvák
Profil *
Miloš:
A přitom je to obyčejná Verdana
Poměrně hodně lidí, mezi nimi třebas i já, tam mají "DejaVu Sans", do Windows se dostane při instalaci Ooo. Myslím si, že není dobrý nápad dávat tenhle škaredý font* na první místo.
* Můj soukromý subjektivní názor, pravděpodobně nedokonalý hinting rodiny písem "DejaVu".

Na stránce http://branik.evangnet.cz/mladez.php jsou jako pozadí odstavců PNG obrázky s průsvitností, v IE6 to dělá pořádnou neplechu a text dopisů je prakticky nečitelný. Přitom použití průsvitného PNG obrázku vůbec není nutné.
Všiml jsem si několika dalších chybek v zobrazení IE6, ale to nemá cenu ani zmiňovat.

V Chrome/Safari jsou odrážky nadpisů stránek vlevo, pro zajímavost, Konqueror se chová korektně. Asi to bude chtít dát odrážku jako pozadí, takže přidat obalový element textu nadpisu.
panther
Profil
Miloš:
3) Tak jsem řádkování ještě trochu zvednul. Co ty na to?
řekl bych, že lepší.

Mimochodem – ty místo zoomu zvětšuješ text?
já třeba ve většině řípadů nezoomuju, ale jen zvětšuju text. Nejnovější firefox.

Menu má v tuto chvíli overflow:hidden, takže vyteklý obsah není vidět.
klidně bych ho nechal přetéct do druhé řádky s tím, že se hnědé pozadí zvýší na celý ten dvojřádek. Ale trojí zvětšení už je trochu extrém.
Miloš
Profil
Buvák:
— DejaVu Sans tam mám, protože vypadá téměř jako Verdana. Co je na něm ošklivého? Já ho osobně od Verdany vůbec nerozeznám – leda bych dal překrývání dvou textů přes sebe, pak jsou jisté odchylky vidět. Ale jestli je to tak, ať je po tvém, prohodil jsem pořadí.
— O těch odrážkách v Chrome vím, asi tam ty spany naflákám.
— IE6 jsem ošetřil tak, že jsem ty obálky úplně vyhodil. Pro 2,6 % lidí se mi nechce dělat jiný obrázek. Tenhle je průsvitný proto, že kdybych měnil barvu pozadí, nebudu muset vyrábět nový obrázek.

panther:
Když to nechám přetékat, vylézají mi zespodu hnědé kostičky, nebo naopak nedoléhají. Jak jsem psal, budu muset zapřemýšlet nad jinou konstrukcí.
Petr ZZZ
Profil
Většina nějakých drobností už je zmíněna, tak jen pár postřehů:

Přírodní památka Branické skály vypadá podle fotek moc hezky, možná bych dal nějakou fotku už na úvodní stránku a vůbec to nějak tematizoval (pokud tomu tak dosud není).

Mezi variabilními symboly k číslu účtu (111, 222, 333, 444, 555 a 777) je vynecháno trojčíslí 666. Nic ve zlém, ale připadá mi to dětinské.

Němčinu by bylo dobré opravit, správně by to bylo nějak takhle:

Herzlich willkommen bei der Evangelischen Kirche der Böhmischen Brüder, Gemeinde Prag 4-Braník

Regelmäßiges Gemeindeprogramm
Místo morgen betend treffen bych možná napsal jen Morgengebet
Address není německy, správně je Adresse.
Sommer Ferien se píše dohromady: Sommerferien

Odstavec o spojení bych přeformuloval:

Wie Sie zu uns finden?
Sie können die Straßenbahn Nummer 3, 17 oder 21 oder den Bus Nummer 192, 196, 197, 198 oder 199 nehmen. Wenn Sie an der Haltestelle Přístaviště aussteigen, sehen Sie schon am Fuße einer Felswand (Naturdenkmal Branická skála) unsere kleine Holzkirche. Details zu den Verbindungen können Sie den Seiten der Prager Verkehrsbetriebe (DPP) entnehmen.


Ohledně těch mizejících položek menu při zvětšování písma – nestačilo by prostě odstranit výšku, aby se to natáhlo, jak bude potřeba?
Miloš
Profil
Petr ZZZ:
je vynecháno trojčíslí 666. Nic ve zlém, ale připadá mi to dětinské.
Mně taky. Ale ve zpěvníku píseň 666 máme; jen jsme ji nikdy nezpívali ;-)

K němčině a textům vůbec – já to nepsal.
Předhodím to zítra v kostele jednomu členu staršovstva, který německy velmi dobře, ať je to na jeho zodpovědnost.

Nad menu budu uvažovat, nějak ho překopu.


DOPLŇUJI:
Odrážky v <h1> jsem už opravil.
Petr ZZZ
Profil
Miloš:
Ale ve zpěvníku píseň 666 máme; jen jsme ji nikdy nezpívali ;-)
Hrome, kam se mi poděl krutivočík, nemůžu ho ve sbírce smajlíků najít! :))
Miloš
Profil
Tak jsem ještě mírně doladil odkazy na mapu (outline dashed) a smiloval se nad exploreristy s šestkami – sloučením obrázku a jeho převedení do indexovaných barev přineslo úsporu zbytečného objemu dat (RGBA měl 62 kilo, tohle má jen 9 kilo) a nahradil obrázky v H1 (kostel) skutečnými obrázky.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0