Autor Zpráva
klubo
Profil *
prosím o ohodnocení webdesignu a použitelnosti/ovladatelnosti webu, nechci aby se to dostalo do vyhledávačů a proto uvádím adresu v tomto formátu:

http:// 2012 tečka stredniskoly tečka cz

jméno+heslo = host

je to hotové z cca 90%, ale to nemá vliv na hodnocení webdesignu a použitelnosti/ovladatelnosti webu

po dokončení bude přemístěno na www.

pro porovnání s původní verzí se podívejte na www. místo 2012.
Anonym
Profil
Ahoj, je to velice dobré a myslím si, že je to mnohem lepší jak předchozí verze :) Jenom bych poupravil:
- sekce Představujeme na mě strašně působí jako textová reklama, možná je to ale jen můj pocit
- lépe na mě působí když je odkaz nepodtržený a podtrhne se až po najetí, nelíbí se mi všude podtrhaný text :)
- ve všech kategoriích (školy, obory...) bych nadpis dal na odlišné pozadí než je pozadí stránky
- a v logu nejde moc rozeznat R a N, ale to je jen nepatrný detail :)
Jinak je to na první pohled pěkný :)
JaySee
Profil
Ahoj, celkem souhlasím tady s kolegou Anonym.
Ale mám také své poznámky ohledně rozměrů některých objektů, nevím jak to popsat, tak jsem to printscreennul. Je to v mozilla firefox 10.0
Hando
Profil
Já osobně bych se přimlouval za použití jiného písma u nadpisů, tohle (Magra?) ve větší velikosti působí kostrbatě a poměrně blbě se čte. Je to sice individuální, ale i tak...

Na printu od JaySee to vypadá docela hladce, ale u mě v Opeře i ve Chromu je to zubatý až běda.

K rozměrům - nevím, co chtěl JaySee těmi čarami přesně říct, nicméně na mě působí stránka jako přehlcená reklamou. Jakmile ji blokuji, pak to vypadá přesně jako screen výše, s tím rozdílem, že tam mám nápisy "reklama".

- Na titulní stránce bych si představoval možná nějakou zmínku o tom, co to je vlastně za stránku.
- Dále plugin FB by mohl být možná o něco užší (na dalších stránkách už je to OK), takhle zabírá dost místa a skutečný, hodnotný obsah je pak zbytečně úzký. - Ta anketa tam působí jako pěst na oko, případně tam je místo ní reklama.
- Patička. Původně jsem si vůbec nevšiml, že tam nějaká je. Kdybych neroloval kolečkem automaticky u každé stránky, tak o ní nevím. Rozlišení 1680 x 1050px.

- a rozhodně bych doporučoval ošetřit vyhledávání proti xss, když jsem to jen tak ze setrvačnosti zkusil. :)
Ale jinak pěkný. :)
JaySee
Profil
Hando:
Jo mám AD Block :-D jsem si říkal, že tam je nějak hodně whitespaces:-D
Jinak souhlasím s tím fontem, taky mi to nějak neštimuje.

AD zmínka o webu: také jsem nad tím uvažoval, ale pak jsem dospěl k závěru, že web jménem stredniskoly.cz je dost vypovídající o účelu a že nemusí být více specifikován. Ale asi jste měl na mysli něco jako "Stredniskoly.cz, kompletní průvodce středními školami"

AD čáry:
1) ta nahoře, přišlo mi, že ta tlačítka FB a G+ jsou trochu divná tím, jak zasahují pod úroven řádku. Nějak mi to nepřijde plynulé.
2) ta vertikála je tam proto, že prvky, které nejsou nějak speciálně podmíněné svojí velikostí, mám rád v "gridu", tedy souvisle s jinými bloky horizontálního rytmu.
3) myšleno, že ty nadpisy jsou posunuté o řádku písma, což bych odhadoval na blbě nastavený float ( nebo marginy od skrytých prvků)

AD reklamy: docela mě zarazilo, když tam v "Školy" jsou 5 hvězdičkami hodnocené školy a je u nich napsáno partner serveru ... působí to na mě tak, že ta škola je super jen proto, že zacálovala peníze tady na ten web (nemusí to být pravda, ale tak to na mě působí). Upřímně to dost podlomilo mojí důvěryhodnost v celý seznam škol. V tuto chvíli bych jako hledač střední školy odešel, pač tady mi "lžou" o tom, co je pro mě dobré. Navíc by mě zajímalo, kdo hodnotil, proč hodnotil, jaká je metodika. Lidé si dost dají záležet na výběru škol. Zajímá je mnoho. Mně také.

AD členění webu: Připadne mi, že je míchána sekce pro zadavatele škol a pro vyhledavatele. Oddělil bych tyto sekce.
Tedy konkrétně: (Dny otevřených dveří) solo a zbytek je pro někoho uplně jiného.( Volná pracovní místa Databáze škol pro firmy Registrovat školu Aktualizace údajů)

Celkově, mi to ale přijde jako užitečnej web a rozhodně pokrok od předešlé verze, ikdyž tam se mi líbily hravější barvičky, tohle je takové studenější. A rozhodně si nemyslím, že je to 90% práce.

Tady je práce jako na kostele a jestli je to náchylné na XSS, tak potěš koště!
Hando
Profil
JaySee:
Ano, web má výbornou adresu, je to celkem zbytečný to dále nějak popisovat, nicméně mi to přišlo jako daleko vhodnější obsah na titulní stránku, než ji zaplnit přerostlým FB pluginem, reklamou v prostředku monitoru, zbytečně výraznou anketou a pochybným výpisem "Doporučujeme", kde jsou na serveru o středních školách doporučovány kontaktní čočky. Jak tak na to koukám, volil bych nějaké jemné oddělení jednotlivých tématických částí toho bílého pole.

Ad čáry:
Už chápu. Jsem si toho nějak nevšiml, teda té hlavičky.
Další "nezarovnanost" je dost způsobená použitím blokování reklamy. Pokud se tam zobrazuje, tak to vypadá taky zajímavě. :)
Nicméně by bylo dobrý s blokováním reklamy počítat.

Ad reklama a hodnocení:
Na to jsem taky koukal a naprosto souhlasím. Výběr střední školy je poměrně zásadní rozhodnutí, tam už to chce trochu víc informací a spíš nějaké reference z okolí, než jakési webové doporučení. Alespoň že je tam napsané, že je to placené...

Ad rozvržení:
Opět naprostý souhlas. Administrace reklamy (aktualizace údajů) nemá v titulním menu moc co dělat.

Ad XSS:
Ony ani ty staré stránky nemají ošetřené výstupy z vyhledávacího pole. Asi heslo "beru vše". :)
Stačí se podívat na to, jak dopadne nezadání žádné hodnoty a co to udělá se stránkou.

Souhlasím, tohle není jen 10 %.

klubo:

Návrh:
První, zásadní, otázka je - pro koho je ten web vlastně dělaný?
Osobně bych si sednul na papír, nakreslil si stránku a začal se dívat z pohledu hledajícího (rodiče, osmáka/deváťáka, ale spíš toho rodiče) na papír před sebou a zkusil vymyslet, co napadne člověka při prvním pohledu, případně co by tam asi chtěl vidět. Pokud to má být skutečně dobrý a nejen známý web, tak bych se vykašlal na přehršel reklamy a zamakal na obsahu. Obsahu takovém, že i s prominutím blb pochopí, co kde najde atp. Reklama ano, nicméně citlivě, pokud jsou prioritou studenti.
klubo
Profil *
pro upřesnění posílám screen bez zablokovanejch reklam

písmo je opravdu Magra a bohužel v opeře a chrome je zubatá a ve firefoxu a IE je vyhlazená, ještě si rozmyslím jiné písmo ale standardní písma mi přijdou dost okoukaný...

co se týče patičky, přesně nerozumím v čem je problém, já myslel že od toho je to patička že je vždy dole a někdy se holt musí rolovat aby ji člověk viděl :-) ...nebo to má nějakej jinej význam?

xss mám ošetřený htmlspecialchars(), pokud mi ukážete v čem je přesně slabina rád to ošetřím i jinak (přiznám se o tomto problému sem si teď přečetl ve wikipedii a víc o tom nevím, byl jsem v přesvědčení že htmlspecialchars stačí, je to možná tím že za 10 let provozu sem se s žádným útokem nemusel vypořádávat)

co se týče hodnocení škol hvězdičkama tak dole je věta >>Označení "Doporučujeme" a "Doporučujeme - Partner serveru" je placenou službou. Pořadí škol se řídí ratingem.<< jeho význam je vysvětlen na původních stránkách viz odkaz

co se týče rozdělení webu pro určité skupiny tak o to se snažím už několik let, aby to bylo jasné ale zároveň použitelné ale asi to je furt málo, jinak co se týče navigace tak jsem se snažil ji oproti původní verzi výrazně vylepšit/zjednodušit a to se snad povedlo

každopádně děkuji všem za váš čas, každá připomínka je pro mě cenná


[#7] Hando sloupeček doporučujeme budu postupně, jak to možnosti dovolí likvidovat, souhlasím že to pro návštěvníka není žádný přínos

co se týče odkazu na aktualizaci, tak věřte že na školách pracují často s prominutím počítačoví analfabeti a pokud jim něco nenacpete přímo pod nos tak je velkej problém...ale zamyslím se nad tím

to nezadání žádného slova k vyhledávání nedělá nic šoatného, je to jen nedodělanost, ve finální verzi to samozřejmě layout nerozhodí, o xss píšu výše, budu rád za konkrétní příklady

reklamy: i já potřebuju z něčeho žít a proto jsou reklamy nutným zlem, ale návštěvníci za mě hypo nezaplatí :-)
JaySee
Profil
klubo:
no tak s těma reklamama to vypadá líp :-D a připomnělo mi to hlášku z Thank you for smoking. "Když nevíte co říct, tak řekněte 'Každý musí platit hypotéku'"

Ale ted vážně. Klasická písma jsou na webu okoukaná z jednoho prostého důvodu. Jsou všude dostupná, na většině platformách, na většině browserech. To znamená že je to user friendly.

To že je někde kdesi napsáno, že rpatner serveru a doporučujeme je placený služba... to mě nezajímá. Pokud něco doporučuju, tak si za tím stojím že to je fakt dobrý a stojí za tím slovem celý web. Pokud je to placená služba, tak mě matete a cítím se být jako uživatel hrubě podveden. To je můj pocit a doufám, že ne jen můj.

Rating trochu nechápu (ale moc jsem to nestudoval), resp. nechápu, jestli FLEXI znamená Partner - doporučujeme... nebo když má moje škola rating 100%, může mít někdo víc? (třeba když je partner serveru)

Ale třeba je to někde vysvětleno, ale nenašel jsem to. A ta metodika, no fajn že je rozepsaná, ale stejně to moc nevypovídá o kvalitě školy (a pro tuto informaci jsem si tam jako zákazník šel). Velmi dobře to popsal Hando ve svém posledním odstavci cituji:

Návrh:
První, zásadní, otázka je - pro koho je ten web vlastně dělaný?
Osobně bych si sednul na papír, nakreslil si stránku a začal se dívat z pohledu hledajícího (rodiče, osmáka/deváťáka, ale spíš toho rodiče) na papír před sebou a zkusil vymyslet, co napadne člověka při prvním pohledu, případně co by tam asi chtěl vidět. Pokud to má být skutečně dobrý a nejen známý web, tak bych se vykašlal na přehršel reklamy a zamakal na obsahu. Obsahu takovém, že i s prominutím blb pochopí, co kde najde atp. Reklama ano, nicméně citlivě, pokud jsou prioritou studenti.

A k tomu XSS, jen htmlspecialchars() nestačí. Jednak se dá různě nastavovat a druhak neřeší neHTML příkazy jako SQL syntax a tak... takže (to mi doporučoval kolega) to zkombinovat s addslashes()... nicméně bych se tomuto tématu určitě věnoval. Není to na pár řádků a nepatří to sem. Celkově bezpečnosti informací.

A ještě se zeptám. Četl jste Save the pixel od Bena Hunta?
klubo
Profil *
hvězdičky jsou nezávislé na tom jestli je škola označena "doporučujeme" nebo "partner serveru", pět hvězdiček může mít obyčejný záznam o škole a zrovnatak škola označená doporučujeme může mí třebajen jednu hvězdičku

co se týče těch hvězdiček tak to je na větší debatu, má to různý souvislosti a důvody...no prostě neni to jednoduchý - každopádně to neni hodnocení školy ale hodnocení prezentace školy na těch stránkách, zjednodušeně řečeno, kdo se o tu prezentaci stará, aktualizuje a má tam hodně informací tak má hodně hvězdiček a kdo ne tak má málo, volně je to možný přirovnat k pageranku -> když má web nějaký školy google pagerank 6 tak to taky neznamená že ta škola je dobrá ale že má "dobrý" stránky

addslashes přidám - prostuduju to

Save the pixel jsem nečetl, měl bych?


ještě mě napadlo, co myslíte o tom že bych hvězdičky nahradil nějakou nudličkou jako je tato (nebylo by tam pagerank a hodnota by byla v procentech ako je ted), to by možná bylo přesnější vyjádření a nemátlo by to tolik že se nejedná o hodnocení školy ale prezentace?

Dál bych klidně i označení "Doporučujeme" označil nějak jinak > neutrálnějc, něco ve smyslu "Přednostní výpis" nebo podobně ale nenapadá mě vhodný slovo
Hando
Profil
Dobrý den ve spolek.

K ošetření vstupů - já osbně to řeším tak, že vstupy (hlavně teda login a password) ženu přes regulární výraz a jakmile je tam něco, co tam nepatří, tak hned Schluß, logování a vyplivnutí hlášky. Do vyhledávacího pole mi nikdo nemá co psát ', <>, " a podobný hodnoty, pokud to skutečně není nutné a já s tím dále nepočítám a nezpracovávám to. Zkus si do vyhledávání napsat "> a uvidíš, co to udělá se stránkou. Stejně tak potom "><script>alert("bla bla bla");</script>, to vůbec nemá fungovat, stejně tak vkládání meta tagů. Některé prohlížeče pro BFU to blokují automaticky jako xss, ale funguje to. Tyhle hrátky samotnou stránku snad ani nepoškodí, nicméně to chce hlídat a blokovat.

Hodnocení webu:
Vzhledem k tomu, že to zmátlo JaySeeho, stejně tak mě a řekl bych, že se na ty stránky dostanou i lidé daleko méně chápající (ježiš, to zní sebevědomě :D), tak by bylo skutečně vhodné, to nějak zdůraznit, že se jedná o kvalitu záznamu a ne přímo školy. Když se podívám příbuzné weby, tak je mi jasné, že to bude směřováno na informace o škole, vzhledem k nabízeným databázím a tak, ale to zase běžný uživatel zkoumat nebude a ani to od něj člověk nemůže čekat. Určitě bych se přimlouval za nějaké jiné označení. Hvězdičky nebo nudličky, to je už pak celkem detail.

To bych si možná představoval na titulce - nějaké upozornění, co tam vlastně člověk zjistí. Tak, aby to pochopil každý. :)
jenikkozak
Profil
Hando:
K ošetření vstupů - já osbně to řeším tak, že vstupy (hlavně teda login a password) ženu přes regulární výraz a jakmile je tam něco, co tam nepatří, tak hned Schluß, logování a vyplivnutí hlášky.
Omezováním množiny znaků, z nichž je možné heslo zvolit, snižuješ jeho bezpečnost; heslo se (snad) nikde nevypisuje, nějaký JS se tedy těžko vykoná.

HTML značky se nejsnáze vyhodí pomocí strip_tags, pro práci s databází se řetězce dají ošetřit pomocí mysql_real_escape_string. Dá se mrknout do definitivní přírůčky escapování
klubo
Profil *
[#10] Hando trochu jsem o tom popřemýšlel a v přehledu škol žádné hvězdičky ani nudličky nebudou, pouze v detailu školy bude uvedeno např. "Hodnocení prezentace školy: 97%" s tím že tam bude odkaz na vysvětlení, zrovnatak jsem změnil označení "Doporučujeme - Partner serveru" na "Partner serveru" a "Doporučujeme" na "Sponzorovaný odkaz", aby nikdo nemohl říct že něco doporučuju jen proto že si to zaplatili; něco vysvětlovat na úvodní stránce asi nemá moc smysl páč to stejně nikdo číst nebude

je to už změněno tak na to můžete mrknout

řazení škol zachovám jak je, tzn. partneři serveru, sponzorované odkazy a nakonec ostatní a ve všech třech těchto skupinách se to bude řadit podle "hodnocení prezentace" což bude stávající "rating prezentace", tzn. podle toho kolik tam maj údajů, jak často aktualizujou atd. viz odkaz výše
JaySee
Profil
klubo:
řazení škol zachovám jak je, tzn. partneři serveru, sponzorované odkazy a nakonec ostatní a ve všech třech těchto skupinách se to bude řadit podle "hodnocení prezentace" což bude stávající "rating prezentace", tzn. podle toho kolik tam maj údajů, jak často aktualizujou atd. viz odkaz výše
Tak to už mi připadne férový.

Jen mě napadla ještě jedna věc. Když máte těch sponzorovaných odkazů tak moc, že zaberou celou první stránku, co je zobrazovat v menších dávkách. Jako že vždy prvním 5 odkazů budou ty sponzorované a zbytek normální. Ale na každé stránce toho seznamu. Já jsem třeba takový uživatel, že jak je někde něco inzerováno, protlačováno, tak to téměř automaticky přeskakuji. Myslím si, že to je trochu extrémní chování (ne tedy uplně typické) ale v podstatě se to točí kolem jedné věci. A tou je právě ta důvěryhodnost těch odkazů. To jak jste je přejmenoval mi opravdu přijde krok kupředu, ale ještě se s tím podle mě dá leccos dělat. Směrem k použitelnosti a uživatelské přívětivosti.

Ještě bych se vrátil k Handově poznámce o nevýrazném zápatí... má v tom pravdu. Tím jak přechází ta modrá na pozadí (která od shora definuje "outerspace") tak se najednou stává oblastí, která je nosičem informace ("innerspace") ... A ještě ty modré odkazy asi dělají hodně (na modrém pozadí) ... takže bud zvolit barevné pozadí (něco světlého, asi do běla laděné), nebo změnit barvu textu (uplně to samé platí i pro ten block s mapkou republiky). A přijda mi tam neúměrně veliký margin (vlevo i vpravo v zápatí - vůči tělu stránky)...

Jinak jak jste upravil délku vyhledávacího pole, líbí se mi to více.

A k těm barvám, nebál bych se více použít tu pěknou oranžovou, co je na tlačítku hledat. Je pěkně kontrastní k té modré a použil bych jí na prvky typu CTA (call to action)...

+ Save the pixel si přečtěte :-D je to velmi zajímavá "webdesignersko filosofická příručka minimalismu/efektivismu" ... doporučuji! (Ben Hunt není můj partner :-D )

++ Web s 10 letou tradicí by zasloužil svojí favicon.
klubo
Profil *
školy za to označení platí takže asi by nebyly rádi kdybych ho nezobrazoval, spíš mě napadlo dát vždy partnery do jednoho velkýho fieldsetu a všechny sponzorovaný taky do jednoho společnýho, takže by byly vždy max dva fieldsety a tolik by to nerušilo
JaySee
Profil
klubo:
jo tak to už je vaše politika jak si to nastavíte. To, co jsem psal, je můj pohled "uživatele". Já jen že plná stránka sponzorovaných odkazů... tak jí prostě přeskočím a dostanu se k jádru toho, co hledám. Jestli mi rozumíte, co se tím snažím říct. Že jako uživatel dychtím po obsahu bez reklam. A na další stránce jich už tolik nebude. Takže tím přeskočím všechny placené linky (což by se asi vašim klientům nelíbilo) a budu se štourat ve zbytku.

Ještě mě napadla jedna věc a to je zkusit uživatelům zobrazit školy z takového kraje, z jakého je jejich internetové připojení. To si myslím, že by mohla být feature, kterou uživatelé i inzerenti ocení. (Ale to spíš jako úvaha na budoucí upgrade.)

Prostě si myslím, že máte web, který má větší potenciál, než využívá.
klubo
Profil *
no je potřeba si uvědomit že i ty označený školy jsou školy a přeskakovat je jen kvůli tomu že investovali do svého zviditelnění asi není úplně fér, ale to je asi na postoji každýho návštěvníka

s tim krajem je to dobrý nápad
JaySee
Profil
klubo:
Je to můj postoj a jak jsem psal, vnímám ho jako trochu extremní (ale každý máme své uživatelské návyky) a v takovýchto otázkách bych se spíš spolehl na své statistiky návštěvnosti a uživatelské testování, než na mé názory. Protože můj názor není názor většinový (a takový Vás z komerčního hlediska zajímá).
peta
Profil
http://axpsu.fpf.slu.cz/~web/x/stredniskoly-cz-screen.png
Takhle to vypada u me na Win Vista ve Firefox. Ten font je tedy desivy.
klubo
Profil *
to písmo mě mrzní, no budu tam muset naroubovat nějakej arial :-(

proběhly nějaký změny podle zdejších připomínek...takže se můžete podívat
JaySee
Profil
klubo:
Tak jsem koukal na tu upravenou verzi a vypadá to mnohem lépěji! Chce se mi říct, že výborně.
peta
Profil
Vuci tomu screenu, co jsem delal, je to asi stejne? Stale vidim ty same chyby:
* logo, cerny, sedy pruh texty nejsou stejne zleva
* logo jiz a 10 let je nalepene k sobe bez mezer
* ramecky reklama a fb jsou rozdilne zhora
* sloupce bych mozna volil Anketa + doporucujeme, tady to tak je, obrazky jen vpravo http://2012.stredniskoly.cz/prijimacky.html
* " Gymnázium Jana Blahoslava a Střední pedagogická škola, Přerov, Denisova 3" je dlouhy text podtrzeny pres nekolik radku. Ja bych aktuality nepodtrhavas asi vubec, mozna na hover.
* paticka ma zbytecne velke pismo a text bych tam mozna opet podtrhaval az na hover (viz dole odkazy Intranet a pod http://www.slu.cz/fpf/cz)
* prijde mi, ze nahore od loga je prilis mnoho prouzku a ramecku. Pod logem modry pruh, cerny pruh, sedy pruh, modry pruh, jiny modry pruh a pak bila a text. Navic, prijde mi, ze do menu oboji cerne moc nezapada.
klubo
Profil *
díky za připomínky, některý ty věci co píšeš bych neviděl jako chyby ale tvuj subjektivní názor že to tak bejt nemá, něco jsem si z toho vybral a upravil...díky

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0