Autor Zpráva
SilentSight
Profil
Ahoj,

poprosím o konstruktivní kritiku nové verze našeho hudebního magazínu www.naparbe.cz, který prošel kompletní rekonstrukcí.

Snahou bylo vytvořit uživatelsky příjemný a přehledný hudební magazín. Budeme rádi za názory a připomínky na zlepšení.

Redakce NaParbe.cz
JaySee
Profil
SilentSight:
Nemám k tomu moc výhrad. Je to velmi pěkně zpracované, přehledné a líbí se mi to. Osobně bych uvítal o trochu větší písmo v textu a ještě o maličko větší v perexu jednotlivých článků.
EDIT: a taky větší písmo v menu.
Prostě se mi ty blešky blbě čtou.
nevimco
Profil *
Hezký, světlý, působí to příjemně ...
Možná jen dvě věci: u těch novinek se texty podtrhnou už když najedu na obrázek a ne když najedu na text a možná ty formuláře nemusí být tak široký ;-) Ale i s tímto to je myslím dost reprezentativn web ...
SilentSight
Profil
JaySee:
Přiznám se, že ohledně písma ještě zkouším drobné úpravy a pokusy. Snažím se najít nějaký ten kompromis, aby na displeji notebooku to nebylo moc velké a zároveň na velkém monitoru moc drobné. Takže ohledně úprav písma s tebou souhlasím, tady je ještě co vylepšit.
JaySee
Profil
SilentSight:
Zoomuju to na 180% (to už mám text přes celozu obrazovku), aby se mi dobře četlo, tolik potřebuji u málokterého webu. Zvětšuji si texty docela často, protože většina webů má blešky (líp to asi vypadá), ale běžně si vystačím se zoomem tak 120%.. tady je to na mě fakt hodně. A aby se mi opravdu dobře četlo, mám zoom na 240%.

Takže mě napadla jedna věc a tím je, že písmo není uplně černé, ale koukám, že někde kolem hodnot #555; Možná i to dělá hodně, přidal bych kontrast, tedy z šedé udělal černou.

BTW: koukám na to na 15" notebooku.
SilentSight
Profil
JaySee:
Díky moc za připomínku, zkusím vymyslet nějaké zlepšení.
Lexter
Profil
Já mám výhrady například k formulářům. Chápu, že web byl dělán s dlrazem na čistotu, ale třeba http://www.naparbe.cz/registrace/ se mi zdá velmi ale velmi nevýrazný. V prvních chvílých jsem si říkal: "Kam mám proboha kliknout?". Je to samá čártka pod nadpisy v kombinaci se stejně orámečkovanými inputy je to matoucí. Chybí mi focus. Checkbox je nějaký nalepený na textíku vpracvo, který ani není labelem!

Ve vyhledávacím poli se spoléháš na required nebo je to ošetřené i jinak? Když už prázdnost ošetřena být musí.

Mapa se mi zdá trochu podivná: http://www.naparbe.cz/web-map/. Osobně bych do ní necpal každou ptákovinu. Každý odkaz na webu: Stránkování, každý článek, každá kategorie. Mě by se líbily kategorie, stránky. Když někdo bude hledat článek, do mapy webu nepůjde.

Do mapy stránek by se mi například líbil odkaz z 404. A na té 404 je divný titulek: Title 404.
waran
Profil
SilentSight:
Jenom malá připomínka, ke zvážení:
Nechtělo by to trochu upravit, aby to bylo příjemné k prohlížení uživatelům s menší obrazovkou (šířka např. 1024px), tak málo jich zase není... Například na mém notebooku musím pro zobrazení celého menu rolovat vodorovným scrollbarem (další otrava navíc! :-]).
SilentSight
Profil
Děkuji za další připomínky, pokusím se na ně zareagovat postupně.

JaySee
- Ještě bych požádal o zaslání nějakého webu, který podle tebe má správnou velikost písma, abych se měl čeho chytnout.

Lexter
- Velice děkuji za připomínky. Přesně podobné názory nezaujatého člověka jsem potřeboval. Sám už některé věci přehlédnu. Titulek 404 jsem opravil, toho jsem si opravdu ani nevšiml. Odkaz na mapu webu jsem tam prozatím nedal, plánuji sem doplnit výpis několika typů na podobné články, dle toho co člověk "nenašel"
- Stránku registrace jsem se pokusil zpřehlednit odděláním podtržení nadpisů polí, taktéž jsem opravil ten checkbox. Je to teď lepší?
- Vyhledávací pole by mělo být ošetřeno i v PHP.
- Ohledně mapy webu, tak zde nad tvou radou popřemýšlím. Mapu webu jsem prozatím zkoušel spíše z pohledu vyhledávačů, nepředpokládal jsem, že ji návštěvník bude používat.

waran:
- Děkuji za názor. Web je opravdu optimalizovaný na rozlišení 1280 a výše. Toto se udělalo z důvodu, že na předchozí verzi webu s menším rozlišením chodilo cca 4% návštěvníků, naopak více než 50% mělo rozlišení 1600, 1920 atd. a ozýval se názor, že web je zbytečně malý. Aktuálně, co se tak dívám, narůstá rozlišení 1024px, nevím, zda je to vinou umístění odkazů do kritik, nebo k nám přicházejí noví návštěvníci. Plánuji tedy, že udělám drobné úpravy, aby se i na tomto rozlišení web zobrazil správně. Do budoucna plánuji i "lite" verzi pro ještě menší obrazovky, případně mobilní telefony.
JaySee
Profil
SilentSight:
No já bych nechodil daleko, třeba www.dobryweb.cz/ se mi dobře čte. Myslím si, že opravdu hodně dělá ten kontrast. Prostě černá na bílou. To je moje dogma, jestli to má někdo opravdu číst. Pak nemusí to písmo být uplně tak obrovské, jak jsem naznačoval při svém přibližování na pohodlnou velikost textu. Je třeba vycházet i z toho, že mám třeba snížené podsvícení (což předpokládám člověk, co navrhuje grafickou podobu stránky nedělá) a také že čtu opravdu hodně na počítači a odmítám se týrat prťavými písmenky. V některých případech jsem kvůli tomu i ochotný web opustit i přes to, že nabízí to, co hledám (jsou to ale výjimečné případy).

Navíc v případě, že jsou stránky postavené pro vyšší rozlišení, počítej s tím, že člověk nemá moc šanci si tu stránku přiblížit, jinak se mu všechno ztratí někam doprava a dostane se tam jedině přes posuvník. Což je opruz. Ale pokud mám stránku na nějakých 960px na šířku, pak mi menší písmo nakonec nevadí tolik, jelikož není problém si to přiblížit a stránka pořád vypadá dobře. Jak o tuto možnost přijdu, tak jsem v lese. V temným lese.

PS: díky za výzvu k příkladu, zjistil jsem, že valná většina webů se mi špatně čte. Narážím na to neustále. Na svém webu, který teď předělávám (takže není online) teď vycházím ze základní velikosti písma 18px; a výšce řádku 23px; a ještě zvažuji, že přidám. Přitom většina renomovaných frameworků a dalších písmo ovlivňujících nástrojů mívá základní velikost na 12px. Přijde mi to zoufale malé, ikdyž to možná dobře vypadá.
Lexter
Profil
SilentSight:
Tož já bych se nebál ještě rámečky inputů kapku ztmavit, ale ano, teď je to mnohem lepší.
Co se týče mapy webu kvůli vyhledávačům. Ty lezou kamkoli svině jedny zvědavé, ale mapa webu slouží hlavně člověku. Jestli chceš něco udělat pro vyhledávače, zkus xml sitemap. Web bude nebo je vcelku obsáhlý a aktualizovaný, takže by mohla mít i smysl.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0