Při zakládání nových témat do sekce Názor na stránku se často autoři dopouštějí stejných chyb. Cílem tohoto tématu je tyto prohřešky shrnout a dát tak možnost autorům překontrolovat si svá pracně vytvořená díla. Užitek by z toho měli mít jak kritizující (kteří se nebudou muset neustále opakovat), tak autoři (kteří se vyhnou né příliš povzbuzujícím hláškám).

Nejčastější chyby na webu

# 1. Snad největším prohřeškem je špatný kontrast barev (pozadí – background vs. popředí – písmo). Pro předcházení této chybě, využijte nástroj Kontrast barev.

# 2. Rozlišení — otestujte si stránky v různých rozlišeních / velikostech okna prohlížeče, především v 1024 × 768. Pamatujte však, že někteří uživatelé se na web nedívají maximalizovaným oknem prohlížeče nebo v prohlížeči používají různé boční lišty (seznam Oblíbených stránek, Historie apod.).

# 3. Prohlížeče — různí lidé užívají různé prohlížeče. Zkontrolujte si web minimálně v Internet Exploreru (MSIE) – verzi 7, 8 i 9, Mozille, Opeře a Chromu. Všechny prohlížeče pro Windows jsou ke stažení na slunecnice.cz. Získat screenshot webu v nejrůznějších prohlížečích a systémech můžete na adrese browsershots.org. Pro více verzí MSIE na jednom PC můžete použít Multiple IE nebo IETester.

# 4. Klikací logo — hlavička/logo webu by mělo sloužit zároveň jako odkaz na hlavní stranu – stejně jako zde v diskusi obrázek vlevo nahoře.

# 5. Zkuste si ovládat svou stránku bez kaskádových stylů (CSS), JavaScriptu a obrázků. Neopomeňte nastavit barvu i v případě, že je na pozadí obrázek. Pamatujte na „postižené“ uživatele, dělejte proto weby přístupné, ovšem dělejte i weby použitelné.

# 6. Zvětšete si písmo — zkuste si zvětšit písmo. Layout webu by se při tom neměl rozpadat.

# 7. Animace, hudba a zvuky — jsou prvky, které velmi často jen obtěžují. Přidávejte je na web s rozmyslem (nebo vůbec). Jedná se zejména o animované gify, pohybující se a blikající text (častěji než 1× za sekundu, ale raději jej nepoužívejte vůbec).

# 8. Zdrojový kód — snažte se dodržovat sémantiku i validitu – k tomu určený nástroj najdete na validator.w3.org (anglicky) / validator.webylon.info (česky).

# 9. Každý obrázek musí mít atribut alt. Rovněž neopomeňte přidat atribut alt pro <input type=image>.

# 10. Odlišujte odkazy od okolního textu, především podtržením (případně ještě změnou barvy) tak, aby byl odkaz jasně identifikovatelný. Z toho důvodu nepoužívejte podtržení pro nic jiného než na odkazy. Zabráníte tím matení čtenářů.

# 11. Nepoužívejte absolutní jednotky pro zadávání velikosti písma, nepoužívejte jednotku px – takové písmo nelze v Internet Exploreru zvětšit.

# 12. Na první stránku uveďte, o čem vůbec web je, co zde uživatel najde. Dále na úvodní stránce i na všech dalších musí být kontakt na webmastera.

# 13. Velmi dobrá je mapa webu (a to zvláště u velkých projektů).

# 14. V žádném případě nic nezkazí atribut title.

# 15. Stránky pište v jednom jazyce (tedy například česky), nepište polovinu v angličtině. Pokud je nutné uvést anglicky výraz, použijte atribut lang.

# 16. Používejte smysluplné a odlišné titulky – text uvnitř značky <title>. Stále stejný <title> je chybou.

# 17. Datová velikost — nezapomeňte zkontrolovat výslednou velikost webu. Mnohdy se dají kB ušetřit správnou kompresí obrázků, nebo optimalizací CSS. K tomuto účelu navštivte stránku Web Page Analyzeru.

# 18. Tiskový styl — pokud budou uživatelé chtít si vaši stránku vytisknout, snažte se jim nadefinovat nějaký slušný vzhled tisku.


Pokud jste úplný začátečník, tak vás pravděpodobně tento seznam mírně šokoval. Nedělejte si s tím těžkou hlavu, každý jednou začínal a pochybuji, že existuje někdo, kdo všechny tyto body ve své první stránce dodržel. Na vás teď je, abyste své stránky co nejvíc těmto normám přizpůsobili, nic se však neděje, pokud vše nedodržíte. Opačná situace je u poloprofesionálů, kteří by rozhodně měli vše dodržovat.


Zvýraznil a doplnil Mistr, výrazně upravil Str4wberry. Přeformátoval Chamurappi. Naposledy obsahově upraveno 23. října 2012.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0