Autor Zpráva
Mautinek
Profil
Zdravím Vám,
prosím o kritiku mého nového portfolia na adrese http://www.martinsimko.cz/

Vyjádřit se můžete úplně ke všemu, od grafiky, přes kódování až po SEO oplimalizaci.

Děkuji všem
Zajo
Profil *
v pohode :) SEO je cez .htaccess?
Mautinek
Profil
Díky ;-)

Pomocí .htaccess řeším jen error 404, časem možná použiji i mod_rewrite, uvidím.
mantisa
Profil
Ahoj

- málo kontrastní text v patičce a navíc pidi písmo

- málo kontrastní odkazy, málo kontrastní oranžové písmo

- malé písmo v menu nahoře

- evidentně to vypadá jako šablona (neříkám, že to je, ale vzhled to jako šablona má = bez vlastního nápadu)

- patička by mohla být vždy dole

- statický description, takže SEO nebude asi žádná sláva

- limetka jako logo stažená z sxc.hu - tudíž to budou mít mraky lidí

- Věřím, že Vám na mém portfoliu bude líbit a čas od času se sem budete vracet. Ať už proto, abyste se podívali na moje nové reference, nebo třeba pro inspiraci.

Naivní důvěra

Pokud bych měl hodnotit jako ve škole, tak za 4
Mistr
Profil
Mautinek
(1) Bílou plošku v záhlaví (s obrázke limetky) automaticky předpokládám jako klikací logo. Je to výrazné než prvky kolem a je to vlevo nahoře. Leč realita je jiná. Prosím, zamysli se ještě nad tím.
(2) Velmi malé písmo.
(3) Osobně se mi nelíbí oranžovo černé nadpisy.
(4) Nekontrastní patička již zde byla zmíněna. Já bych se zamyslel i nad barvou pozadí patičky. Myslím, že se tam vůbec nehodí.
(5) Obrázky u Poslední reference a Zajímavé weby mne svádí k myšlence, že se po kliknutí na ně někam dostanu. Zase můj chybný předpoklad.
(6) Ve stránce O mně si oprav titulek stránky (tag TITLE v části HEAD). Máš tam O mě.
(7) Pokud nějaká slova vysvětluješ - máš je čárkovaně podtržené - změnil bych při ukázání na ně i kurzor myšky. Přímo se nabízí otazník.
(8) V menu v hlavičce nevidím, kterou položku z něho si právě prohlížím.
(9) Na obrázku

jdou mraky v pozadí nepřirozeně "ze země".
(10) Ve stránce Spolupracuji se Ti jednou vyskytuje O mně, o kousek dál zas O mě. Ujednoť si to na správný tvar "O mně".
(11) Proč se odkazy uváděné v patičce a v hlavičce zájemně liší? Mám na mysli absenci odkazů Odkazy a Mapa webu v hlavičce (v patičce jsou) a naopak dejme odkaz Spolupracuji, který je obsahem hlavičky, avšak patičky již nikoliv.
Mautinek
Profil
Díky, postupně se snažím opravovat věci, co jste zde napsali...
Mautinek
Profil
Většina zde zmíněných věcí byla opravena, můžete se do mně pustit znovu :-)
Railbot
Profil
- barevná kombinace oranžové pozadí - tyrkysová patička, děs a hrůza
- těžce provařená limetka v logu, něco méně originálního by nebylo?
- poisovat klávesové zkratky v titlu je sice ušlechtiulá myšlenka, ale jelikož každý prohlížeč může mít kombinace různé, je to zcela k ničemu
- pro kontaktní údaje slouží <address>
Mautinek
Profil
Railbot
- barvy jsem zvolil, nebyly fádní a veselé, jediné s čím počítám je změna barvy písma v patičce
- logo změněno, možná jen dočasně, výhledově bych ji chtěl ještě změnit, teď mě ale lepší nenapadá...
- v popisu klávesových zkratek se řídím webem http://pristupnost.nawebu.cz, kde to je takto uvedeno...
- tag address ... nevidím důvod k použití a co jsem se tak díval na pár "profi" webdesignérů, tak ti tag address také nepoužívají, řídím se také tím, co je napsáno zde na JPW
Manq
Profil
tag address ... nevidím důvod k použití
Tak proč máš text v <p>, nadpisy v <hx>? Důvod pro použití address je stejný jako u těchto tagů - semantika…
Mautinek
Profil
Nadpisy v <hx> mám především kvůli SEO, a texty v odstavcích, protože nemohou být "jen tak" volně...

Citace z JPW:
address

Vymezení adresy. Další tag, který se časem ukázal být zbytečným. Zobrazuje se stejně jako odstavec, akorát že kurzívou. Nemá žádné atributy.


Pro mě to je jen zbytečný kus kódu navíc...
Manq
Profil
Citace z JPW:
Odkaz na web o semantice: http://semantika.havrlant.net/logicke-formatovani.html
Mautinek
Profil
http://dero.name/weblog/semantika-xhtml-dokumentu-ii/

address
Tag address slouží k označení (libovolné) adresy či signatury (většinou autora dokumentu). Myšleno tím reálné adresy, nikoliv elektronické. Součástí signatury e-mail být samozřejmě může.


IMHO, reálnou adresu na webu nikde nemám a pro tento web tag address opravdu nepovažuji za potřebný...
Plaváček
Profil
Mautinek

Jak address chápou hlasové čtečky, je otázka pro Radka Pavlíčka, nejlépe zde http://poslepu.blogspot.com/2008/02/screen-readery-semantika.html, protože tomuto elementu se ve svém přehledu vyhnul (asi se ho zeptám). Počítám ale, že pokud je zbytečný nyní, do budoucna možná nebude. Yuhů se v tomto případě nejspíš mýlí.

Pokud se týká nadpisů - pro SEO mají pramalý význam, pro postižené uživatele pak absolutní. Ukazuje se totiž, že tito uživatelé používají pro putování webem právě správně strukturované nadpisy. A jedna drobnost navíc - vyžadují, aby vlastní obsah stránky byl vymezen nadpisem H1, což trošku bourá přesvědčení většiny webdesignerů, že H1 má být na stránce jenom jednou a to jako nadpis webu.

Railbot

Ke klávesovým zkratkám jenom tolik - jejich význam a skutečný přínos je opravdu diskutabilní. Přesto je dobré se doporučení Davida Špinara držet, protože mluví z praxe a každá drobnost, která může jakkoliv postiženému uživateli prospět, je vítána.
KGW
Profil
dost dobré po všech stránkách, ale tu velikost písma fakt myslíš vážně?
Mautinek
Profil
Plaváček
Děkuji, zkusím tam napsat do komentářů.

KGW
Díky, mohl bys, prosím, specifikovat tu velikost? Malá/velká? Případně jaký prohlížeč? Díky
KGW
Profil
FF v pohodě, ale v IE6 se mi zobrazuje písmo o stupeň menší, takže přímo titěrný
Manq
Profil
Ano, v IE6 mám také menší písmo. Mělo by stačit přepsat v body font-size: x-small; na font-size:small; a vymazat
html>body {
	font-size: small;
}
.
Mautinek
Profil
K tagu address, cituji z http://poslepu.blogspot.com/2008/02/screen-readery-semantika.html

Martin Šimko řekl(a)...

Dobrý den,
děkuji za pěkný článek. Rád bych se zeptat jak je to s tagem "address", zda ho čtečky nějak extra zohledňují a zda má vůbec smysl ho uvádět. Děkuji
25. únor 2008 21:35
Radek Pavlíček řekl(a)...

2martin šimko

Zkoušel jsem address s JAWS 8.0 CZ a WinMonitorem 1.9.3, ani jeden informaci o značce address neposkytuje.
26. únor 2008 13:17
Mautinek
Profil
2KGW, Manq:
díky už to vidím, já měl v IE nastavenou největší velikost písma, tak proto...

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0