Autor Zpráva
margin
Profil *
Zatím jsem nepřišel jak v IrfanView zachovat průsvitnost PNG obrázků, mám na mysli zachování alfakanálu. Je tam nějaké volba, kterou jsem doposud neodhalil, nebo to nelze?
Pro srovnámí, v takovém XnView s tím není problém, ale IrfanView mi akorát dovolí zcela zprůhlednit mnou zvolenou barvu.
QAqq
Profil *
Popravdě jsem na to ani po několika letech pravidelného používání nepřišel, podle mě tohle neumí.
1Pupik1989
Profil
Poslední verze 4.35 to umí. Viz. políčko "Save Transparency as Alpha channel"

margin
Profil *
1Pupik1989:
Díky, ale to není to, co hledám. Volba "Save Transparency as Alpha channel" je v IrfanViev poměrně dlouho, není to výdobytek poslední verze a nezachová alfakanál obrázku, ale 100% zprůsvitní barvu, na kterou klikneš. Můžeš vyzkoušet třebas na http://teststranek.kvalitne.cz/images/pruhy2.png, nebo http://static.myopera.com/community/graphics/dexter/myo-icon.png, případně lobovolnom jiném PNG obrázku s alfakanálem.
1Pupik1989
Profil
Tady máš převedený obrázek v IrfanView, co po něm chceš víc?



Pokud máš náhled obrázku s kliknutím na barvu, tak určitě nezachováváš alpha kanál, zmíněnou možnost tuplem nemáš zaškrtnutou a vybíráš barvu, která bude průhledná. Čili máš zaškrtlou volbu "Save Transparent Color", ale už ne tu druhou. Pokud totiž "Save Transparency as Alpha channel" zaškrtnuté máš, tak se tě to na žádnou barvu neptá.
margin
Profil *
1Pupik1989:
Díky za ochotu, takže abych měl alfakanál, tak musím mít zatržené druhé a třetí zatržítko, to jsem nevěděl. Ale ani tak to není, co potřebuje, alfakanál se výrazně změní, je to vidět na prvních dvou pruzích.
Po IrfanView bych chtěl toto:


Takhle má vypadat alfakanál pokusného obrázku s pruhy:


Takto vypadá rozbitý alfakanál pokusného obrázku s pruhy z IrfanView, proto se první pruhy nezobrazí:
Petr ZZZ
Profil
margin:
S IrfanView nemám zkušenost, ale napadá mě, jestli se ta chyba v alfakanálu projeví v praxi? Předpokládám, že černá ve tvém pokusném obrázku je #000000. Co zkusit, jak dopadne třeba #010101 nebo #020202?
margin
Profil *
Petr ZZZ:
napadá mě, jestli se ta chyba v alfakanálu projeví v praxi?
Třebas originál logo opery je vlevo, IrfanView "krásně" sesvětlí:
1Pupik1989
Profil
Tak jsem to zkusil ještě jednou. Ten obrázek vybledl (nevím proč), nicméně na disku ho mám uložený úplně normálně.




//edit: Tak mýlka, opravdu to ten alpha kanál rozhází úplně nesmyslným způsobem. Ale na tom černém pozadí to není vidět.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na 1Pupika1989 (a vlastně i na margina [#8]):
„Ten obrázek vybledl (nevím proč)“
Nebude to souviset s tím, jak tmavé pozadí je pod obrázkem? (Když je řeč o průsvitnosti?)
margin
Profil *
1Pupik1989:
Když bude na stránce černé pozadí, tak to bude vypadat stejně, jako na černém pozadí v IrfanView. V IrfanView se dá pozadí měnit, to window color, pak ale rozháže alfakanál jiným způsobem a sedí to jen tehdy, když je barva pozadí stránky stekná, jako je nastavená v IrfanView. Ale pro jednobarevné pozadí není potřeba obrázek s alfalanálem a ještě ušetřím na velikosti obrázku.


Petr ZZZ:
Nebude to souviset s tím, jak tmavé pozadí je pod obrázkem?
Souvisí (dělal jsem další pokusy) ale žádný program do té průsvitnosti nemá šahat a ani nešahá (pokud neupravuji alfakanál záměrně), to dělá akorát IrfanView.
Petr ZZZ
Profil
margin:
Ještě mě napadá – na co je vlastně ta třetí volba (obrázek ve [#3]: use main window color for transparency)? Zkoušel´s ji vypnout?
margin
Profil *
Udělal jsem nesčetně pokusů s vypnutou volbou "use main window color for transparency". Zmíněná volba je často užitečná pro obrázky s indexovanými barvami, využil jsem, když jsem přeukládal tyhle Public Domain ikony.
Pro práci s alfakanálem jsem ji zapnul, až když sem viděl obrázek [#3], předtím mi to nedávalo vůbec smysl.
1Pupik1989
Profil
Bez zaškrtnuté volby "use main window color for transparency" se to zase ptá na barvu, která bude průhledná. a opět to zbastlí. Pokud je volba zvolena, tak to bere celkovou průhlednost z okna. Tudíž obrázek + pozadí prohlížeče (jak psal margin). Tohle se nejspíš vyřešit nedá, dokud nebude nějaký update. Též jsem zkoušel několik způsobů a marně. Někde na zahraničním fóru psali, že dávají na pozadí magentu. Podle mě to ale není řešení.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

  • Pokud přikládáte obrázkové ukázky, dbejte prosím na jejich přijatelnou (datovou) velikost.
  • Uvádějte v titulku grafický program, na který se ptáte.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0