Autor Zpráva
janbarasek
Profil
Ahoj,
od té doby, co jsem si pořídil monitor s vysokým rozlišením, tak nějak přemýšlím, že ta "hubená nudle" uprostřed obrazovky vypadá divně.

Když jsem začal dělat weby v roce 2009, tak jsem vycentroval na střed obrazovky DIV o šířce 1000px a všude to vypadalo dobře, v současnosti to je ale hrozně hubené a vejdou se mi vedle sebe skoro tři.

Jaká je podle vás v současné době nejlepší použitelná šířka? Napadlo mě tuto dolní hranici rozšířit na 1300px, která je již téměř standardem, protože nižší rozlišení má už opravdu jen historický počítač nebo netbook. Docela mě ten nízký prostor štve, protože se na obrazovku nevejde moc obsahu a musím listovat (i když bych nemusel).

Nebo se naopak vyplatí udělat responsivní vzhled? To je ale v případě mého webu docela problém, protože je založen na dvou sloupcích vedle sebe (a v každém sloupci je mnoho boxů s obsahem).
mimochodec
Profil
janbarasek:
Tvůj web nakládá se šířkou dost podivně, viz třeba index.php?page=kurzy&a=5

Nejvhodnější šířka je věc názoru, já považuju za optimum těch cca 1000 px. Nejde jen o to, kolik se toho na monitory vejde, ale i o to, co je pro oko příjemné.
Alphard
Profil
Mé názory na grafiku a kodeřinu berte čistě uživatelsky, do toho nedělám.

janbarasek:
Napadlo mě tuto dolní hranici rozšířit na 1300px, která je již téměř standardem, protože nižší rozlišení má už opravdu jen historický počítač nebo netbook.
Zastoupení mobilů, tabletů, netbooků, apod. určitě poroste. A ne všichni mají na velkých monitorech maximalizovaná okna.

ale v případě mého webu docela problém, protože je založen na dvou sloupcích
Podstata responsivního designu je v tom, že se počet sloupců může měnit.

mimochodec:
já považuju za optimum těch cca 1000 px
Já zase nemám rád tato „optima“, ať se obsah přizpůsobí šířce, jakou má k dispozici. Už vyšlo z módy optimalizovat pro jediný správný prohlížeč, ale pořád je tady hromada webů, které očekávají jediné správné rozlišení.
Chamurappi
Profil
Reaguji na janbaraska:
od té doby, co jsem si pořídil monitor s vysokým rozlišením, tak nějak přemýšlím, že ta ‚hubená nudle‘ uprostřed obrazovky vypadá divně
Dá se na to zvyknout. Já používám posledních patnáct let rozlišení s šířkou minimálně 1600 pixelů a divná a nepřirozená mi naopak připadá práce na malých monitorech, šířka 1280 je jako vězení, ve kterém se ty „hubené nudle“ dusí… :-)
Nemusíš používat maximalizovaný prohlížeč, nebo si můžeš přizoomovávat.

Někteří autoři stránek při přechodu na lepší monitor začnou všechno (všem) zvětšovat, to mi nepřipadá úplně správné a občas to vede k tomu, že se pak jako ve vězení cítí i běžní návštěvníci, kteří nikdy lepší monitor neviděli. Osobní uživatelské preference by neměly ovlivňovat tvůrčí postupy.
Dobré je mít vedle dokonalého monitoru připojený i nějaký šunt (ideálně i se špatnými barvami) a na něm si občas zabrouzdat, aby člověk neztratil přehled.

Nebo se naopak vyplatí udělat responsivní vzhled?
Pro velká rozlišení? Většina stránek (včetně té tvé úvodní) nemá tolik obsahu, aby dokázala smysluplně využívat celou dostupnou plochu. Nabízí se možnost všechno lineárně zvětšit, mít prokreslenější grafiku a písmenka… ale těžko říct, zda to někdo ocení. Potíž s desktopovými monitory je, že šířky rostou víc než výšky, takže při zvětšení musí uživatel s 1920×1080 víc rolovat, než kdyby měl 1280×1024. Mně osobně se víc libí, když obsah neroste a prázdné okolí se pokryje třeba nějakou nerušivou ilustrační grafikou.


Reaguji na Alpharda:
ale pořád je tady hromada webů, které očekávají jediné správné rozlišení
To se asi jen tak nezmění. Bez deklarovaného viewportu mobily předstírají obvykle šířku 1024, takže ono to jediné správné rozlišení není zase tak špatné, běžná stránka je celkem dobře použitelná. Začátečník, který se drží šířky okolo 1000 pixelů, toho méně zkazí, než kdyby se chytil jiné šířky. Pokud má tvůrce stránky zálusk na optimalizaci pro víc rozlišení, musí udělat něco navíc, musí nad uspořádáním pružněji přemýšlet. Neříkám, že by přemýšlet neměl, jen v tom vidím jiný druh problému než při optimalizaci pro různé prohlížeče (kdy je cílem spíš sjednocení vzhledu).
breeta
Profil
Co se dívám na návštěvnost webů co jsem dělal tak většina je 1280px a více, osobně používám bootstrap kde je pro max 1200px základní nastavení ...
Joker
Profil
breeta:
většina je 1280px a více
To je dost vágní, „většina“ je cokoliv nad 50%, což určitě není dostatečný důvod ten zbytek ignorovat.

Podle TOPlistu vypadá poměr 1280 a víc : méně než 1280 na 75:25, takže ta „menšina“ je zhruba čtvrtina návštěvníků, což je příliš na to je ignorovat.
breeta
Profil
Joker:
Já nikoho neignoruji těch 1200 je responzivních ....

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

  • Pokud přikládáte obrázkové ukázky, dbejte prosím na jejich přijatelnou (datovou) velikost.
  • Uvádějte v titulku grafický program, na který se ptáte.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0