Autor Zpráva
Tori
Profil
Dobré ráno,
jaký CMS používáte, když máte zakázku na nějaký jednodušší web? Vlastní výrobu nebo některý ze známých CMS?
Totiž hledám nějaký CMS na jednoduché weby, max. 2 úrovně menu, 20 textových stránek, možnost komentářů u stránek, fotogalerie, různé úrovně oprávnění uživatelů. Zásadním požadavkem pro mě je přehledný, nezprasený kód. (Dřív jsem vídala komentáře, že nejvíc doporučovaný WP je na tom z hlediska programátorského nedobře. Je to teď lepší? Anebo se to týkalo jen externích modulů?) Díky předem za komentáře a zkušenosti.
Zechy
Profil
Nemám problém si pohrát s wordpressem, ale pro budoucí zákazníky si tvořim vlastní CMS, snažší a rychlejší integrace do také jednodušší stránky pak :)
peta
Profil
Kolega zkousel Drupal, Joomla, Wordpress. Nevim, ktery se mu ale zalibil.

V jednom bylo nejake silene administratorske menu, ktere bezny clovek asi nepochopi (tusim drupal). Nedavno jsem videl menu wordpress, celkem se to dalo. Libilo se mi, ze se dal template menit pres system a nebylo treba sahat do souboru na ftp.

Tez planuju vlastni, zalozit to na js, php/mysql by bylo jen doplnek, a mozna bez mysql. Nejvic mi prave vadi na cms slozitost obsluhy pro bezneho uzivatele a zpusoby kesovani souboru (nekdy zadne).
Problem je, ze zakaznik si ale vzdycky navymysli, ze chce treba anketu, na to je treba plugin. Nebo podobnou vec, treba komentare k clankum. To ne kazdy cms ma. A nevim, zda to pak do toho meho cpat a jakym zpusobem. Ale zatim jsem nezacal :)
Zechy
Profil
peta:
S dobrým objektovým návrhem neni problém dodělávat další pluginy a přídavky.
Tori
Profil
Taky jsem nějakou dobu používala cosi vlastního a už v tom nechci pokračovat (nikdo mi nezaplatí čas strávený doplňováním částí, běžně přítomných ve skoro každém CMS, v případě převzatých komponent je zase někdy problém s jejich updatováním, plus moje neochota vynalézat kolo). No uvidím, tak či tak si stejně asi vyzkouším ty tři zmíněné ve [#3]. Ale dík. :)
aDAm
Profil
Hele koukni na toto, pokud by to měl být easy web tak tohle by mohlo být zajímavé, je to trošku odlišnější od klasického cms typu wpress, joomla atd.

http://www.surrealcms.com/
Tori
Profil
aDAm:
Dík, podobnou věc jsem viděla na webnode a nevěděla, že se dá sehnat i jinde. Pro uživatele to je určitě prima. Musím zjistit, do jaké míry se tím dá narušit struktura stránky (= kolik toho může uživatel pokazit).
Str4wberry
Profil
Pro jednoduchý web může postačit GetSimple. Vůbec nepoužívá DB a stránky na něm postavené běží docela rychle.

Pro některou požadovanou funkcionalitu ale budeš muset doinstalovat pár pluginů.

Jak je na tom z hlediska programátora, jsem nezkoumal. Záleží, co si pod tím dobře představuješ.
RockFire
Profil
Tori:
Musím zjistit, do jaké míry se tím dá narušit struktura stránky
Dej pak, prosím, vědět. :)
aDAm
Profil
Tori:
no pokud sem to dobře vysledoval, tak je to v podstatě wysiwyg editor ;) zadáš ftp a při editaci ti to tam sází už hotové html stránky
Clint
Profil
Já používám ten co jsem naprogramoval, řeknu Vám byla to fuška, ale oproti těm ostatním si ho můžu lib.ohnout a přidělat co chci
Richard Závodný
Profil
Já si píšu vlastní. Ale jinak jsem používal WordPress.
peta
Profil
Taky se da pouzit DokuWiki https://www.dokuwiki.org/dokuwiki, pokud by se odpustili nektere funkce. Tez tu pouzivaji Textpatern. Ale mi se treba daleko vic libil wordpress.
rafej
Profil
Jednoduché weby a CMS? Doteď jsem vždycky začínala na zelené louce, protože jsem nenašla nic elegantního, jednoduchého na použití i případné přizpůsobení, s čistým kódem a aby to příliš nežralo serverové zdroje.
Joomla a Drupal jsou příliš molochovití, Wordpress není pružný a pro základní funkčnost potřebuje na můj vkus až příliš pluginů.
Některé další systémy zase mají zvláštní šablonování.
Zkoušela jsem CMS Made Simple, ale zatím to není uplně ono.
Teď mám v hledáčku SilverStripe a docela se mi líbí.
Petr S.
Profil *
Spousta lidí odmítne větší cms jako např. Joomla jenom proto, že si ho vyzkouší, chvíli v něm něco dělají a pak se rozhodnou, že je na ně příliš "velký a složitý a pro uživatele málo pochopitelný a robustní", takže začnou věnovat spoustu času hledáním jiných, jednodušších cms, jejich zkoušením a testováním, následným nasazením a zjištěním, že zákazník si přeje ještě něco, co ten cms neumí, což má za následek doprogramování chybějící části do tohoto cms (v horší části je to něco, co standartní cms už umí x let) nebo jeho zahozením a hledáním jiného řešení; nebo ještě hůř, naprogramováním svého vlastního cms od základu a obalováním dalšími a dalšími funkcemi na požadavky zákazníků, z nichž 90% už byly x-krát naprogramovány jinde a lépe.
Celý problém tkví v tom, že správci těchto webů nejsou ochotni si jedno z cms vybrat, prostudovat ho do hloubky a upravit si ho tak, aby vyhovovalo konkrétním potřebám. V drtivé větišně případů to znamená hrát si s nastavením, pochopit filozofii systému, sem tam doinstalovat nějaké rozšíření a jiné zakázat nebo zakomentovat v kódu. Ve výsledku vznikne mnohem stabilnější, komplexnější, rozšiřitelnější a udržovatelnější řešení, než jaké by jedinec vymyslel sám nebo se ho snažil dosáhnout rozšiřováním jiných simple cms.
Pokud např. chcete jednoduché cms pro jednoduchý web, není vůbec problém použít cms Joomla, kde můžete odinstalovat vše nepotřebné, co víte, že se nikdy nepoužije, nebo to jenom zakázat v backendu. Potom si vytvořit vlastní uživatelskou skupinu, které nastavíte, aby mohla jenom upravovat menu a články, a nic ostatní neviděla. A uživatel má krásné jednoduché cms, ve kterém vidí jen to potřebné. Samozřejmě to vyžaduje zkušenosti a šikovnost ze strany správce/programátora, ale to už záleží na každém, jak si to zařídí.
Výše uvedený text se týká běžných webů, v žádném případě neříkám, že pomocí těchto CMS lze realizovat cokoliv, a aplikace na míru stále mají své odpodstatnění. Pokud ale má být základem kvalitní redakční systém, není třeba znovu vynalézat kolo, stačí použít existující kvalitní stabilní cms a místo kompletního řešení na míru do něj naprogramovat komponentu dle přání zákazníka. Co se ve skutečnosti vyplatí už si musí každý přebrat sám.
návštěvník
Profil *
Co třeba mnews? Přijde mi docela příjemný a jednoduchý na napojení na normální statický web.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0