Autor Zpráva
Tori
Profil
Pěkné poledne.
Mějme někde skupinu checkboxů (např. v seznamu přijatých e-mailů) a nad nimi jeden řídicí checkbox. Když zaškrtu ten řídicí, zaškrtnou se i všechny ostatní u jednotlivých e-mailů. Jaké chování byste očekávali (resp. co uživatelé nejspíš očekávají), pokud teď jeden z e-mailů odznačím?

a) Řídicí checkbox nemá žádnou zpětnou vazbu od závislých checkboxů. Když ho zaškrtnu/odškrtnu, stejným způsobem se změní stav všech ostatních checkboxů, ale nic víc.
b) Řídicí checkbox zůstane zaškrtnutý, dokud neodznačím všechny e-maily. Až potom se taky sám odznačí.
c) Řídicí checkbox je třístavový, má odlišné zobrazení pro stav "jen některé závislé checkboxy jsou označené" (viz např. Gmail).

Mně je nejbližší varianta c), ale pokud bych ji z nějakého důvodu nemohla použít, tak netuším, které z těch dvou dalších by uživatele méně pletla. Díky moc za názory / zkušenosti.
habendorf
Profil
Za mě b).
jenikkozak
Profil
Já bych čekal asi spíš chování a). Ale určitě by mi hodně pomohlo, kdyby se mi v každém stavu (nic, vše či jen něco vybrané) zobrazil titulek informující, co změnou spáchám.
Tori
Profil
Přidávám ještě jednu variantu. Myslela jsem, že by to nikdo takhle nepoužil, ale jQuery checkallbox plugin mne usvědčil z omylu:

b2) Řídicí checkbox je zaškrtnutý, jen pokud jsou označené všechny e-maily. Pokud alespoň jeden e-mail odznačím, odškrtne se i řídicí checkbox.
edit: ↓ ehm, děkuju, asi z nepozornosti
Str4wberry
Profil
Řekl bych, že je to (možnost a nebo b) celkem jedno. Předpokládám, že situace, kdy uživatel nejprve vše označí a potom vše odznačí, bude značně okrajová. Nejlepší by byl asi ten třístavový se zpětnou vazbou, ale ani ostatní možnosti mi nepřijdou jako nějaký problém. Stejně jako b2 fungují i webové maily Outlook.com nebo Seznam.cz.

Mimochodem: prirucka.ujc.cas.cz/?id=750 :–)

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0