Autor Zpráva
The Anonym
Profil *
Plánujem založiť web o programovaní, webdizajne a grafike kde by boli zároveň rôzne novinky z IT. Ako ale vymyslieť dobrý názov aj s voľnou doménou? Máte nejaké návrhy?
Joker
Profil
The Anonym:
Máte nejaké návrhy?
V první řadě navrhuji nediskutovat veřejně název webu a domény.
Jestli tedy nechcete, aby si ty o kterých uvažujete zaregistroval nějaký spekulant a pak Vám je nabídl k odkoupení.
CZghost
Profil
The Anonym:
Hlavně se nebojte zapojit svoji vlastní fantazii, můžete svůj web nazvat trochu jako hospodu (například Grafická dílna u Anonyma, nebo podobné, podle toho, co psal Joker bych to mírně poupravil), neboj se tvořit. Doména by měla být také dostatečně krátká k zapamatování. To znamená nekopírovat název webu zbytečně a pokusit se to zkrátit (stačilo by třeba grafika-anonym.cz nebo, pokud už máte doménu anonym.cz, tak subdoménu grafika.anonym.cz)

Uvedené adresy slouží jako příklad, jak by to mělo asi vypadat. Asi si těžko zapamatuju adresu dlouha-78-ceske-budejovice.cz, vyhledávače by s tím mohly mít také jisté problémy. Záleží na tvojí fantazii, zapoj kreativitu, logiku, ať je to co nejoriginálnější a hlavně ať to dává smysl.
jenikkozak
Profil
CZghost:
Asi si těžko zapamatuju adresu dlouha-78-ceske-budejovice.cz, vyhledávače by s tím mohly mít také jisté problémy.
Jako že by si vyhledavače tu adresu nepamatovaly? To asi ne. Stroje zatím běžně nemají selektivní zapomínání jako mozek.
CZghost
Profil
jenikkozak:
Podle běžných zvyklostí by neměla adresa přesáhnout určitý počet znaků. Maximálně dvacet znaků by mělo být v názvu domény, to kvůli zapamatovatelnosti. Vyhledávače to neřeší, ale výsledky se mění a příště ten web uživatel nemusí najít, raději si tak chce adresu webu zapamatovat. Například přihlašovací portál Ery byl řešený přes zdlouhavou adresu isbmax.postovnisporitelna.cz, nyní se lze pohodlně přihlásit přes web muj.erasvet.cz. Značný rozdíl, že ano? Navíc, komu se chce vyťukávat padesát znaků do adresního řádku, opravovat dvanáct překlepů a pátrat v paměti? Vyhledávače ukazují doménu nalezené stránky a prostor, kde se ukazuje, je omezený. Také z toho důvodu je potřeba zkrátit příliš dlouhou doménu. To je ten problém. Jsou lidi, kteří neřeší, na kterém webu jsou nalezené stránky a snadno se tak chytí do pasti a omylem odevzdají svůj účet do rukou zloděje. Na druhé straně jsou opatrní lidé, kteří si raději kontrolují, zda doména odpovídá a když se neukazuje celá, potom s tím mohou mít lidé potíže (mimochodem, k této skupině také patřím). Když někdo diktuje adresu, druhý si poklepe na čelo a zeptá se ho, proč to je tak dlouhý, takže i z logického důvodu. Stejné je to i s Facebookovými fanstránkami, kde je trochu větší volnost v počtu znaků v názvu. Jsou takové stránky, co používají jako název jednu dlouhou větu, jsou takové, co nejlépe vystihují podstatu jedním slovem. Mám dvě fanstránky, jednu jako doplňkovou k tématickému webu, jednu čistě k zábavě publika. Obě dvě se vejdou do počtu 25 znaků, takže relativně krátké.

Jinak, takové selektivní zapomínání se u stroje dá nasimulovat, stačí naprogramovat časovač, který po uplynutí určeného času vymaže některá data (toho se dá využít u červů, které nasbírají a odešlou nakradená data útočníkovi a sám se potom vymaže z disku - to není návod na trestnou činnost, pouze nastínění možnosti zneužití).
Fisir
Profil
Reaguji na CZghosta:
Proč by proboha vyhledávače měli funkci selektivního zapomínání?

stačí naprogramovat časovač, který po uplynutí určeného času vymaže některá data
Pozor, pokud by to měla být věrná simulace, tak to musí být ta data, kterých se již delší dobu nikdo nedotkl.
jenikkozak
Profil
Mimo téma:
Pozor, pokud by to měla být věrná simulace, tak to musí být ta data, kterých se již delší dobu nikdo nedotkl.
Mozek zapomíná nejvíce v krátkém období po naučení, zatímco množství informací, které si pamatuje po měsíci a roce je hodně podobné.


CZghost:
Psal jsi, že s delší doménou mají mít vyhledavače jisté problémy, ale ničím jsi to nedoložil.
CZghost
Profil
jenikkozak:
ničím jsi to nedoložil.
Tak se zkus podívat na výsledky vyhledávání Googlu, ten ukazuje celou adresu stránky. Zkus najít nějakou zapadlou s extra dlouhou URL a uvidíš, kde je uříznutá.

Fisir:
Docela zajímavá dedukce. Jak asi tak víš, k čemu jsem ten příklad přiřadil? Nikde nepíšu, že by měli mít vyhledávače funkci zapomínání, uvedl jsem však možnost zneužití tvůrci počítačových virů, červů a podobné havěti.
jenikkozak
Profil
CZghost:
Zkus najít nějakou zapadlou s extra dlouhou URL a uvidíš, kde je uříznutá.
Za koncem domény. Aby ořízl kus domény, tipuji, že by musela mít přes 80 znaků, což ale nejde. Doména druhého řádu může mít i s tečkou maximálně 64 znaků.
Ze SERPu nemám pocit, že by dlouhé domény měly nějakou nevýhodu před těmi krátkými. Spousta krátkých se zobrazuje na horších pozicích.
Plaváček
Profil
jenikkozak:

Viz https://www.google.cz/search?sourceid=navclient&aq=&oq=site%3ahttp%3a%2f%2fwww.prvni-nejdelsi-domena-v-ceske-republice-ktera-ma-prave-63-znaku.cz%2f&hl=cs&ie=UTF-8&rlz=1T4FTSF_csCZ423CZ423&q=site%3ahttp%3a%2f%2fwww.prvni-nejdelsi-domena-v-ceske-republice-ktera-ma-prave-63-znaku.cz%2f&gs_l=hp....0.0.2.14856...........0.KXiV0qCeZLw.

Google zobrazí 66 znaků, kousek domény odřízne, protože přibude i www.
CZghost
Profil
Plaváček:
Takové zbytečnosti jenom kvůli rekordu? :D Stejně je tam pár stránek a nic víc, divím se, že to vůbec funguje :D
jenikkozak
Profil
Plaváček:
Pravda, nevšiml jsem si, že adresa v aktuálním formátování nemůže zabrat stejnou šířku jako úryvek, jak jsem se domníval.
Fisir
Profil
Reaguji na CZghosta:
Jak asi tak víš, k čemu jsem ten příklad přiřadil?
CZghost: „si těžko zapamatuju adresu dlouha-78-ceske-budejovice.cz, vyhledávače by s tím mohly mít také jisté problémy
CZghost
Profil
Fisir:
Aha, špatná formulace. Myslel jsem samozřejmě délku, což ostatně Plaváček i dokázal na příkladu nejdelší české domény. Takovou bych si už vůbec nezapamatoval, i kdybych to měl trénovat snad půl století...

Papír je účinnější a trvalejší, než digitální paměti, takže tzv. data, která nejsou příliš objemná, bych raději skladoval tam. I národní archivy používají papír, a že těch záznamů je.
Fisir
Profil
Reaguji na CZghosta:
Papír je účinnější a trvalejší, než digitální paměti, takže tzv. data, která nejsou příliš objemná, bych raději skladoval tam. I národní archivy používají papír, a že těch záznamů je.
?

Takovou bych si už vůbec nezapamatoval, i kdybych to měl trénovat snad půl století...
Tak to jsi na tom docela bídně. Zapamatovat si pár slov není vůbec těžké.
Joker
Profil
CZghost:
Takovou bych si už vůbec nezapamatoval, i kdybych to měl trénovat snad půl století
Nevidím jasnou souvislost mezi délkou domény a zapamatovatelností.
Ta doméně prvni-nejdelsi-domena-v-ceske-republice-ktera-ma-prave-63-znaku.cz by šla zkrátit na pndvcrkmp63z.cz.
Délkově je to méně než čtvrtina (a mimochodem kratší, než diskuse.jakpsatweb.cz), zapamatovatelné je to daleko hůře.

Kdysi jsem četl článek o projektu 31s.cz a po nějaké době se rozhodl podívat na jejich web. A měl jsem problém, protože jsem si samozřejmě špatně zapamatoval, kolik těch sekund vlastně je.
Kdybych zapomněl tu nejdelší doménu, napíšu do Googlu třeba „první nejdelší doména“, přinejhorším „první nejdelší doména právě znaků“ a ono mi ji to najde.
Ale co napsat do Googlu takhle, když vím, že to je nějaký počet sekund a jsou tam filmy?
Nakonec se mi oklikou povedlo najít ten původní článek a v něm odkaz.
Přitom jejich doména 2. řádu má pouhé tři znaky!

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0