Autor Zpráva
Dzejk
Profil *
Zdravím. Pohrávam sa s myšlienkou, vytvárať si vlastné knižnice(Pre vlastné použitie) s vlastnými funkciami ktoré som použil v projekte alebo ma napadlo ich do budúcna naprogramovať. Boli by roztriedené do kategórií(Napr. Základné, E-Shop...) a vkladali by sa iba tie knižnice ktoré by boli potrebné. Ďalšia otázka je, aký by to malo vplyv na projekt, keby nastala situácia, kedy by boli implementované napríklad 3 knižnice s dokopy 600 funkciami, no využívalo by sa napríklad iba 100? Malo by to veľký vplyv na rýchlo a efektivitu? Alebo by bolo v takýchto prípadoch lepšie vytiahnuť potrebné funkcie z knižníc a vložiť ich do jedného súboru? Bolo by to efektívne? Alebo sa to neoplatí kvôli pár milisekundám k dobru?
Vopred ďakujem za prípadné reakcie.


Dzejk:
rýchlo a efektivitu?
*rýchlosť
anonymníí
Profil *
Dzejk:
Nemyslíš, že efektivita jednotlivých funkcí bude odvislá od toho, jakým stylem budou napsány? 100 funkcí může být rychlých, ale 3 mohou web brutálně brzdit. Aneb obecná odpověď neexistuje.
Corwin
Profil
ahoj, jestli se ptáš na to, zda-li include souboru s nadefinovanýma funkcema (kde se nepoužijí všechny) bude nějak zpomalovat celkovou rychlost aplikace, pak ne. pokud to tedy budou klasické function nejaka_funkce() a takhle pod sebou. čas to začne žrát ve chvíli, kdy ty funkce budeš volat. pak už jen záleží na tom, jak dobře to bude napsané.

jinak doporučuji si pár takovýchto knihoven vytvořit, ulehčí ti to hromady práce.

hlavně je dobré si navrhnout i architekturu dobře, abys věci, co opravdu nejsou obecné funkce nerval zbytečně do knihoven (a pak přidával miliony parametrů protože každý projekt to bude potřebovat trošičku jinak...)
jefitto44
Profil
Ja som tiež za vlastné funkcie. Donedávna som si myslel, že s WP budem king of pop, ale opak je pravdou. Už iba vytvoriť tému do WP (zatial som tvoril 3) od úplného začiatku, trvá viac ako 4 dni. Nehovorím o tom, keď si tam chceš niečo "ohýbať".

Preto sa aktuálne snažím vytvoriť vlastný primitívny CMS, kde proste bude aj užívateľ s tým robiť. Na WP ľudia v mnohých prípadoch nadávajú a je relatívne pomalý (resp. je veľmi pomalý). Spraviť vlastný CMS, kde bude všetko tak, aby to bolo jednoducho spravovateľné a tým pomôžeš užívateľom. Samozrejme, máš moduly, classy, ktoré používaš len vtedy, ak ti to treba, tzn. nebudeš pchať do statickej stránky modul eshopu, lebo načo.

Knižnice, ktoré sa určite zídu, by bolo niečo na prácu s dátumami a časom, niečo na matematické operácie a tiež nie je na škodu používať knižnice tretích strán (napr. Simple Image\a beautifulsite z githubu na nahrávanie, orezávanie obrázkov).

Napr. ja v mojom budúcom systéme používam SEO názvy a mám urobené niečo ako knižnicu, ktorá názov článku/podstránky prevádza na niceURL a to tak, že všetko zmenší na malé písmo, miesto medzier popridáva pomlčky a miesto divných znakov nejaký iný zástupný znak.
final
Profil
jefitto44:
trvá viac ako 4 dni.
Odkiaľ máš takúto informáciu? Rozhodne to toľko netrvá, možno tak pre začiatočníka.

a je relatívne pomalý (resp. je veľmi pomalý)
wp je taký pomalý ako je nešikovný programátor

Napr. ja v mojom budúcom systéme používam SEO názvy a mám urobené niečo ako knižnicu, ktorá názov článku/podstránky prevádza na niceURL a to tak, že všetko zmenší na malé písmo, miesto medzier popridáva pomlčky a miesto divných znakov nejaký iný zástupný znak.
to mi príde ako 1 jednoduchá funkcia, nie knižnica
anonymníí
Profil *
jefitto44:
Dvouřádkové funkci říkáš knižnica? Zajímavé.

Dál jsem pak vůbec nepochopil, proč zde poukazuješ na své Wordpressové (ne)znalosti, když o nich řeč nebyla. Že tobě něco zabere X času neznamená, že jiní to stihnout za zlomek času. Hmmm. Odpověděl jsi hezky, obsáhle, jen zase absolutně mimo mísu.
Moderátor juriad: Myslím, že [#9] za to stojí.
jefitto44
Profil
Funkcia má trošku viac ako dva riadky. Navyše ide o súbor nejakých 20 funkcií, ktoré okolo toho robia ešte iné veci (napr. nahrávanie cesty obrázka hashuju, aby si mohol nahrať dva obrázky s rovnakým názvom napr.) a pod.

A neviem čo máš zase za problém. Mimo mísu si tu akurát tak ty, ja som pomohol v tejto téme trošku, ty vôbec


final:
wp je taký pomalý ako je nešikovný programátor
defaultná 2014 téma sa mi načitáva aj 7-8 sekúnd... toto za rýchlu stránku nepokladám. Navyše, rovnako rýchlo trvá uloženie článku vo wp-admine, takže nešikovní programátori budú v tomto prípade asi tí, čo programujú WordPress...
final
Profil
jefitto44:
defaultná 2014 téma sa mi načitáva aj 7-8 sekúnd... toto za rýchlu stránku nepokladám. Navyše, rovnako rýchlo trvá uloženie článku vo wp-admine
Vtom prípade bude chyba na tvojej strane. Mne to frčí rýchlo.

Funkcia má trošku viac ako dva riadky. Navyše ide o súbor nejakých 20 funkcií, ktoré okolo toho robia ešte iné veci (napr. nahrávanie cesty obrázka hashuju, aby si mohol nahrať dva obrázky s rovnakým názvom napr.) a pod.
No v takom prípade mi to vychádza na 3 riadky, neviem načo ďalších 20 funkcií :-)

ja som pomohol v tejto téme trošku, ty vôbec
Ako? Že si nám ukázal, že máš chabé schopnosti s wp, že robíš na super vlastnom cms, že má používať knižnicu na úpravu obrázkov, že ty máš "knižnicu" na seo názvy? Ani na jednu z týchto vecí sa ťa bohužiaľ nikto nepýtal.
jefitto44
Profil
Dobre, od tejto chvíle chodím na toto fórum výlučne sa pýtať
Keeehi
Profil
Přestaňte si tu prosím porovnávet veliosti svých ... kódů. Počet řádků není nijak extra vypovídající hodnota o kvalitě kódu. Když budu chtít, můžu cokoliv napsat na jeden nebo 1000 řádků, jelikož PHP je absolutně jedno, kolik tam máte entrů. A zadruhé, i kdybychom měli dva kódy (napsané podle nějakého Coding standard aby se dal počet řádků vůbec porovnávat) tak rozhodně není pravda že kratší kód je efektivnější než delší. Je to sice nějaká indikace, že by to tak mohlo být ale to je tak vše.

Dzejk:
Časem přijdeš na to, že takovéto soubory s funkcemi nejsou to pravé ořechové a jsou lepší způsoby. Pro začátek to ale vůbec není špatné. Myslím že většina si obdobím tvorby takovýchto knihoven prošla a neuškodilo nám to.
Str4wberry
Profil
Reakce na finala:
Vtom prípade bude chyba na tvojej strane. Mne to frčí rýchlo.

Byl by příklad webu postaveného na WP, který frčí rýchlo? Tedy část systému pro uživatele. I s nějakým kešováním jsem se dostal jen na stovky milisekund, kdy se čeká na obsah. Na stejném hostingu mi vlastní systém, který navíc ještě používá Nette, běží o řád rychleji.

Administrace ve WordPressu je tragicky pomalá – třeba při kliknutí na „Vytvořit článek“ to trvá skoro 2 vteřiny, než se všechno načte a jde začít psát.

Prostor pro dobře ovladatelný a rychlý systém tu tedy rozhodně je.
tiso
Profil
Dzejk: mohol by si sem (alebo na gist, či podobne) napísať na ukážku pár tvojich funkcií na posúdenie. Jedna vec dá robiť rôznymi spôsobmi, možno používaš neefektívny spôsob. A efektivita je to, na čom záleží hlavne pri knižniciach, ktoré chceš využívať v oviacerých projektoch.
Okrem toho knižnica nemusí byť len knižnica funkcií, môže ísť tiež o triedy a súbory tried.
anonymníí
Profil *
Keeehi:
Ano, počet řádků kódu je irelevantní. Stejně tak je ale nesmysl tvrdit o dvouřádkové funkci na vytvoření "cool URI" knižnice. A korunovat to tím, že těch funkcí tam je dvacet. Promiň, to není jen o poměřování ... kódů, ale o výčtu nesmyslů.

Ona i ta otázka, jestli vložení souboru s X funkcemi, které se pak možná někdy někde nějak budou používat (a nebo taky ne), je formulovaná tak, že se na ní odpovědět nedá. To jsem psal hned nahoře.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0