Autor Zpráva
hans
Profil *
Mám podobný problém, jako v předchozím vláknu DaN s obrázky. Je mi jasné, že se texty krást budou, zvlášť, když jsou to texty kvalitní.

Napadlo mě alespoň následující řešení, které donutí alespoň ty, kteří kradou z neznalosti, se zamyslet: vložit do stránky text: "Tento text je chráněn autorským zákonem a k jeho použití potřebujete souhlas redakce webu example.com " a zneviditelnit ho pomocí CSS. Samozřejmě, kdo ten text bude chtít ukrást, tak ho ukradne, ale bude muset ten text smazat, nebo alespoň adresu webu.

Moje otázka zní: Jak se budou k tomuto textu stavět vyhledávače? Jde nějak udělat, aby tento text ignorovaly? Přeci jen se jedná o odborné texty a tato poznámka s obsahem nesouvisí...

Díky za názory. hans
Plaváček
Profil
hans

Neexistuje žádná možnost, jak text zveřejněný na webu ochránit. Cokoliv vystavíte, je tam navždy k dispozici. Ostatně to řeší autorský zákon a jakékoliv upozornění zloději, že krade, je zbytečné, protože si to většinou sakra dobře uvědomuje. Ale je mu to fuk. Většinou ale na takové vykuky zabírá veřejná ostuda, alespoň mě se to pokaždé vyplatilo. A také malé bububu s odkazem na konkrétní ustanovení autorského zákona a možných sankcí.

Technické řešení není, snad jedině postavit celý web ve flashi, což přeci jenom přístup vykradačům trochu ztíží. Bohužel ale také lidem a pochopitelně vyhledávačům. Zneviditelnění nějakého textu je nošením mléka do mlékarny, zbytečné a k ničemu.
Nox_lbc
Profil
Bohužel s tím nic nenaděláš, maximálně můžeš "tvoje" texty na netu hledat a strašit majitele trestním stíháním. Většina pak text smaže ... ta hláška "tento text je chráněný ..." je pro vyhledávače IMHO bezcenná, nemusíš jí tam dávat, ale když ji tam dáš, nic se nestane ...
prvacek
Profil
Když to uděláš malím písmem, tak to vyhledávače nebodou brát tak moc a nebylo bylepší udělat si viditelný copiwrite, aby lidi věděli, že ješ autor a nemohli to kopírovat?
Plaváček
Profil
prvacek

Vyhledávačům je fuk, jak velké písmo použiješ. Nevím, co je copiwrite (snad copyright?), ale každý text zveřejněný na webu je automaticky chráněn českým právem, v tomto případě autorským zákonem.
Anonymní
Profil *
a co treba vlozit napr. kazdy treti znak automaticky nakou blbost a skrejt je, aby si to musel smazat? ale to by zas bylo videt v prohlizecich bez CSS... =(
prvacek
Když to uděláš malím písmem, tak to vyhledávače nebodou brát tak moc - ??? myslis ze vyhledavace hledi na velikost pisma?
Nox_lbc
Profil
2prvacek: Nebo použít bílé písmo na bílém pozadí viď ? ;-)
Plaváček
Profil
Možná ještě doplním: http://interval.cz/clanky/autor-webu-je-chranen/ .
hans
Profil *
Díky za názory, copyright na každé stránce je, dokonce odkazuje na text, který výslovně uvádí, co je potřeba pro práci s texty (a fotografiemi) dělat.

Vím i, že se text uchránit nedá, a kdo ho bude chtít ukrást, tak ho ukradne. Jde mi o to, důrazněji upozornit ty, kteří si krádeže vůbec neuvědomují. Teď třeba právě zkopíroval nějaký degen texty kompletně i s počtem přečtení. Věřím tomu, že by byl ochoten si tam strčit i text "jsem zloděj a tyto texty jsem ukradl", kdybych mu ho tam skrytým textem naservíroval ;)

Jinak nám texty kradou nejen degeni, kteří si je kopírují do svých blogů, ale bohužel i státní instituce. Jedna dokonce vydala i publikaci s našimi texty a fotografiemi, na který ještě dostala grant od ministerstva. K soudu se neodvážili a vyřešili jsme to mimosoudním odškodným.

Jinak šéfredaktor našeho webu to celkem pečlivě sleduje (i fotografie jsou celkem kvalitní a kradou se) a musím se též připojit k DaNovi s konstatováním, že kradou pouze češi. Za tři roky provozu tohoto webu jsme nezaznamenali jedinou krádež z ciziny, kdežto od českých státních institucí už téměř 10... Jak by potom neměli krást degeni... Jenže se státními institucemi je to v pohodě, ty reagují hbitě a pokud ne, žaloba jednání zrychlí. Jenže dohadujte se s nějakým degenem, který má v hlavičce stránky text: "hlavičku si můžete upravit v administraci" a v patičce "patičku si můžete upravit v administraci". Myslím, že právě na tento typ zlodějů by mohl najednou objevený text fungovat.

Ale ještě k věci, právě o bílém textu na bílém pozadí jsem uvažoval, jenže to právě vyhledávače nemají rády a proto bych nějakou hloupostí nechtěl uvrhnout web v nemilost. Když ale skryji text pomocí visibility:hidden, neobjeví se při kopírování textu...

Ještě jednou tedy zopakuji otázku: Můžu vložit text do stránky tak, aby nebyl vidět, ale objevil se až při zkopírování či vytištění, aniž bych nesl následky v neoblibě u vyhledávačů?

Omlouvám se za delší text a díky za pochopení.
hans
Profil *
Ještě doplním, že o možnosti zloděje zveřejňovat jsme taky uvažovali, ale zatím jsme nedospěli k definitivní shodě. Hlavní spory jsou především o to, jestli ty články ponechat navždy, nebo je po odstranění nelegální kopie smazat...

Jaké máte názory na tohle? A jaká pro a proti jednotlivých možností vidíte?
Díky!
peta
Profil *
hans
Jakekoli skryvani nebo chraneni TEXTu povazuji za nesmysl.
- Pokud chces, aby byl na strance, tak ho tam das. Pokud ho tam nehces, proc ho tam psat?
- Pokud se ma zobrazit jen urcite skupine uzivatelu, chranis ho prihlasovanim. Pokud predpokladas zneuziti v teto skupine, pak ho tam nedavej nebo stanov vice skupin
- Pokud jej chces chranit copyrightem, tak ten copyright musi byt viditelny a ne ho skryvat. Pokud jej skryjes, ja osobne to povazuji za nechranene a pokud bys mne napadl, tak se budu branit tim, ze na strance neni zadny copyright videt, tudiz si to muzu pres oznaceni a CTRL+C CTRL+V legalne zkopirovat.
Jinak na skryvani se pouziva tag poznamky
HTML = <!-- aaa -->
CSS = /* aaa */
JS = // aaa nebo /* aaa */
Ale co je skryte neni copyright. Pochybuji, ze ti zaloba pomuze :)

Chraneni FOTOgrafii se od jakziva provadi pres PHP a spojovani obrazku s vodotiskem (opacity) autora, treba shora dolu www.ahoj.cz
Kde muze nahrat na server original + kopii s copyrightem nebo jen kopii, podle toho, jak moc se bojis zneuziti ze strany serveru. Nevyhodou bez originalu samozrejme je, ze kdyz se rohodnes pouzit jiny text vodotisku, tak musis pohledat originaly obrazku a nemuzes jenom spustit script PHP na serveru, ktery vsechny prepise.
Dale je moznost provadet vodotisk pri kazdem otevreni stranky, kde mas na serveru pouze originaly, ale povazuji to za nadmernou zatez. Radeji 2 kopie obrazku nez zatezovat server vic nez je treba.

Zverejnovat zlodeje, to by mohlo byt dokonce tresne a napadnutelne, za poskozovani dobre povesti, zakon o pomluve a pod. Neni jasne, jestli to zcizil nebo legalne zkopiroval.
Navic jej zverejnujes asi bez jeho souhlasu...
Cili je to totez, jako kdyz Blesk zverejni, ze ma Bartosova dite s americkym prezidentem. Lziva nepravdiva informace, snazici se ocernit 2 popularni osobnosti podle nepodlozenych dukazu.
habendorf
Profil
peta: S prominutím meleš úplný kraviny. Jestli je na stránce copyright nebo ne je úplně jedno, obsah je vždy chráněn.
Timy
Profil
habendorf
divíš se?
habendorf
Profil
Timy: dosáhl jsem věku, kdy už mě nemůže udivit téměř nic :o)
habendorf
Profil
Jinak k věci - klasická rada typu "co nechcete zveřejnit, to nedávejte na net" je celkem nanic. Vemte si třeba takové weby novin, časopisů atd. Bohužel v téhle zemi dost chybí morálka a elementární slušnost, takže přichází na řadu zákon. Ovšem jedna věc je právo, druhá věc je praktická vymahatelnost práva. Pokud to opravdu stojí za to a jste ochotni podstoupit vlekoucí se martýrium soudních jednání s nejistým výsledkem, podejte žalobu. Ale je to opravdu krajní řešení.

Jedno je jisté - technicky jakémukoliv kopírování zabránit nelze. Vždy je tu možnost printscreen + OCR, případně prachobyčejné ruční přepsání.
llook
Profil
Přestože z pohledu českého autorského práva tam copyright být nemusí, upozornění na chráněnost bych tam dal (třeba "Přebírat texty a grafiku bez souhlasu autorů je protizákonné"). Jeho přítomnost je potřeba kvůli zmíněným degenům s hlavičkami, které lze změnit v administraci, protože takoví to často opravdu neví.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0