Autor Zpráva
peterko
Profil
Ahojte,

minule som narazil na podobny problem. Nahadzujem veci na web a niekedy mi to ľudia donesú aj wo Worde. Preto to radsej predtym skopirujem do "Poznámkového bloku vo Windows" a až z neho to prenesiem do HTML, ktore robim v Dreamweaveri. Predpokladám že poznámkový blok používa kódovanie Windows 1250.
Stranky mam však v kodovani ISO 8859-2. Väčšinou to nerobí problémy, Dreamweaver aj Mozilla to zobrazí správne. Ale minule sa mi stalo, že že vo FF sa stránka zobrazovala so štvorčekami, hoci v Dreamweaveri boli všetky mekčene na svojom mieste.

Ešte je to horšie pri použití v PHP v spolupráci s databázou.


Existuje nejaký konvertor, aby som mohol niečo napísané vo Windowse preniesť do správneho kódovania v ISO 8859-2 alebo UTF-8?

Aké kódovanie stránok by ste mi odporučili?

Vďaka, Peterko
Hugo
Profil
Já používám UTF-8.

Pro konverzi můžeš použít např. PSPad. V PHP se dá použít funkce iconv().
peterko
Profil
Vďaka Hugo,

prave som si stiahol PSPad, ale našiel som tam iba voľbu kódovania, je tam možnosť aj prevodu kódovania?
Robi Note Pad skutočne 1250 kodovanie?
DJ Miky
Profil
Robi Note Pad skutočne 1250 kodovanie?

Ano.

je tam možnosť aj prevodu kódovania?

Otevřeš to, změníš kódování a uložíš to... A máš to v jiném kódování.
peterko
Profil
V PHP se dá použít funkce iconv().

Prepáč, ale v PHP nie som doma, snažím sa do toho len dostať a využívam hotové skripty, ktoré potom upravujem. Ale nie raz sa mi stalo, že skript nepodporoval slovenskú diakritiku. Súvisí to nejako s databázou?
DJ Miky
Profil
skript nepodporoval slovenskú diakritiku. Súvisí to nejako s databázou?

Jde o to, jestli se ti špatně zobrazily data z DB nebo ze samotného skriptu...
Hugo
Profil
PHP s db nesouvisí, pouze spolu mohou spolupracovat. Pokud doluješ data z MySQL je důležité na začátku nastavit správné kódování připojení, dotazů a získaných dat. Nejsnáz to uděláš pomocí příkazu

SET NAMES utf-8

místo utf-8 doplň požadované kódování.
peterko
Profil
Hugo

databazy vytvaram pomocou PHPMyAdmin. Často som ju vytvoril napr. v UTF-8 ale tabuľky sa nastavili v latin-swedish. Netuším prečo. Podobne aj keď su tabuľky vytvaral pomocou importu z "sql.txt". Tomu vobec nerozumiem.

Musi mat stranka to iste kodovanie ako databaza?
peterko
Profil
Miki

Jde o to, jestli se ti špatně zobrazily data z DB nebo ze samotného skriptu...

Praveže databaza fungovala OK, skript mi nechcel ist spravne
DJ Miky
Profil
peterko
Ulož ho ve správném kódování, např. v tom PSPadu...
Hugo
Profil
peterko

Kódování stránky a dat v db může být různé, ale musíš db musíš tahat ty data ve správném kódování. Přečti si toto:
http://dev.mysql.com/doc/refman/4.1/en/charset-general.html
peterko
Profil
Hugo

až tak veľa mi to nedalo. Ale s tým PSPad to celkom ide. Uvidím do budúcnosti.

Viete mi niekto poradit nejaku stranku (najlepsie v SK alebo Cz), kde by som sa blizsie docital o pozitivach a negativach spominanych 3 kodovani: UTF-8, ISO 8859-2 a Windows 1250.

Pripadne v PHPMyAdmin som sa stretol pri UTF-8 stretol aj s pojmami UTF-8 bin, alebo sk, cs atd.

Čo to je? Aký je v tom rozdiel? Čo poradite pre kodovanie stranky a pre databazu?
Hugo
Profil
peterko

utf-8 bin není kódování, ale porovnávání (collation). Více se o tom dočteš na té adrese, co jsem ti sem dal.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0