Autor Zpráva
Peet
Profil
Ahoj,

resim takovy problem a uz si nevim rady.

snazim se nalinkovat dir z druheho hdd na /var/www

Takze jsem udelal toto
sudo ln -s /media/petr/HDD/projects /var/www
Problem je v tom, ze user www-data se tam nedostane, nevim presne jak je to s pravy na symbolic link, protoze ikdyz mu nastvim 777 tak stejne nejede.

Neresil jste nekdo neco podobneho nebo nevite jak idealne vyresit ?

Predem diky (ubuntu)
Keeehi
Profil
Link samotný práva nemá. Ber to spíš jako pojmenování části cesty. www-data musí mít právo READ a EXECUTE v celé délce cesty. Kde se ti to zasekává si jednoduše ověříš pomocí:
sudo -u www-data ls -l /media
sudo -u www-data ls -l /media/petr
sudo -u www-data ls -l /media/petr/HDD
sudo -u www-data ls -l /media/petr/HDD/projects
Peet
Profil
Keeehi:
No to je prave divny, do /media me jeste pusti, ale do /media/petr uz ne a to jsem mu nastavil 777 pro zkousku a stejne nic...
Jeste ma ten dir na konci + tj. drwxrwxrwx+

Celkove je ten disk jakoby mimo FS, neda se nejak pridat do hlavniho filesystemu ?


Takze reseni

kdyz jsem zjistil additional prava pomoci
getfacl /media/petr
dostal jsem info o tom, ze u skupiny nejsou zadna prava i presto ze jsem je rucne dopisoval pres chmod g+rx ale zato tam byla jeste nejaka ?skupina mask ktera mela rx, netusim co to je zac

Nicmene jsem to tedy udelal nasledovne

odpojil jsem disk sudo umount /media/petr/HDD
vytvoril slozku sudo mkdir /media/hdd
a pripojil HDD na tu novou slozku sudo mount /dev/sda1 /media/hdd
vytvoril novy symlink sudo ln -s /media/hdd /var/www

Nasel jsem to nekde na foru, kde si ale zjistili UUID toho hdd a pomoci toho id jej namountovali, nevim jaky je v tom rozdil, nicmene problem je v tom, ze kdyz pc vypnu, tak se mi pak zase namountuj do /media/kleinpetr/HDD coz je chyba. Budu to muset udelat nejak natrvalo.
Keeehi
Profil
Tyhle mountnutý zařízení se mohou chovat dosti zvláštně. Ono vlastně vždy záleží na tom, co to je za filesystém a co ho mountuje. V práci máme jeden disk, který se tváří, že všechny soubory jsou všech. Ať na něm udělá ls jakýkoli uživatel, tak mu vždy řekne, že soubory jsou jeho.

Nicméně, zřejmě zase bude záležet systém od systému, ale když ho mountuješ, můžeš mu nastavit nějaká práva.
TomášK
Profil
+ na konci znamená, že se používají rozšířená práva (ACL). Co zobrazí getfacl -t /media resp. getfacl -t /media/petr, se sudo, bude-li potřeba.

Namountovat disk si můžeš kam chceš, budeš-li mít pocit, že to je víc v systému. Nejspíš to k ničemu nebude.
Peet
Profil
Jasne, tak z nejakuho duvodu ma dir /media/username nejaka zvlastni prava, kazdopadne nevim jak je upravit, tak aby na ne dosahl user www-data, proto jsem si vytvoril vlastni dir, kteremu jsem nastavil potrebna prava a na ktery kdyz namountuju ten hdd, tak funguje dobre, jen jak rikam, potreboval bych nejak docilit toho aby se namountoval zaprve vzdy po startu pc a za druhe vzdy do toho mnou vytvoreneho diru. Nejrychlejsi asi bude napsat sh a pridat ho do uloh po spusteni. Eventuelne nejak odstranit ta rozsirena prava, ale tezko rict k cemu tam jsou, je tam navic polozka MASK r-x
Keeehi
Profil
Peet:
z nejakuho duvodu ma dir /media/username nejaka zvlastni prava
Neřekl bych, že ta složka má zvláštní práva. Spíš bych to viděl, že ten automatický mount to mountuje s nějakým divným přepínačem, který jsi při ručním mountování tam neměl.

potreboval bych nejak docilit toho aby se namountoval zaprve vzdy po startu pc
Slyšel jsi o fstab? Ne? Tak to je přesně na to.
Peet
Profil
Super, funguje suprove. Diky moc

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0