Autor Zpráva
regy
Profil
Zdravím,
dost často tu lidi odkazují na http://sovavsiti.cz/kontrast/, kde se dá kontrolovat kontrast barev. Chci se zeptat, do jaké míry je třeba se tím řídit, protože mi přijde, že u některé barvy jdou naprosto bezpečně přečíst, a přesto s tím počítadlo nesouhlasí a naopak. Stalo se mi např, že na zeleném pozadí (#02a317) to u bílého písma psalo ano a u černého ne, přitom černá se k tomu více hodí a navíc to tak nebije do očí jako bílá. A u těchto barev: pozadí-#001202, písmo-#00ff20 to také píše ne. Ptám se, kdo z vás pude mít potíže přečíst text při zadání těchto hodnot?
Díky za názory na tento tester.
Nox
Profil
Zrovna při těchto barvách bych si i přepnul profil protože se to nedá moc číst, ale ne kvůli malému kontrastu, ten je podle mě dobrý, ale je to takový nepříjemný výběr

Co jsem zkoušel, tak mi to přišlo velmi přísné, v podstatě to bere nanejvýš jen skoro bílá+skoro černá a "částečně" se mi tam ani téměř nepovedlo dostat, má to skoro nulový rozsah
Mistr
Profil
regy:
Stalo se mi např, že na zeleném pozadí (#02a317) to u bílého písma psalo ano a u černého ne, přitom černá se k tomu více hodí a navíc to tak nebije do očí jako bílá.
Vidíš, tady bych zrovna Tvému názoru oponoval a souhlasil s tvrzením formuláře.

Možná by Tě, regy, mohl zajímat tento přehled:

Miloš
Profil
Nox:
Co jsem zkoušel, tak mi to přišlo velmi přísné
Ano, je to velmi přísné; současná pravidla přístupnosti (Sova vychází z předchozích) jsou poněkud mírnější, ale jednak mají tato nová pravidla svou oprávněnou kritiku (včetně ukázkové vyhovující stránky), jednak nikdo neudělá chybu, když se bude řídit přísnějšími pravidly.
Bubák
Profil
Narychlo jsem vygooglil:
www.snook.ca/technical/colour_contrast/colour.html
Kontrast vyhovuje i podle nejpřísnější WCAG 2 AAA Compliant.
Někde je i podrobnější povídaní v češtině, ale nyní nemám čas to hledat.

Můžeš zkusit i www.checkmycolours.com, vyšňupe to u barevné kombinace, které jsi na stránce nepoužil, přesto ale existují, můžeš je ignorovat. S obrázkovým pozadím si neporadí.

Ještě dodám, jak je vidět na materiálech, které zmínil Mistr, lidem se mnohem lépe čte tmavé písmo na světlejším pozadí, než naopak.
Běžně používané strojové vyhodnocení kontrastu nebere v úvahu, která ze dvou barev je na pozadí a která je barvou tectu.
_es
Profil
Čitateľnosť a kontrast sú rôzne veci.
Najčitateľnejšie je asi čierne písmo na žltom pozadí - nie sýto žltá ale niečo uprostred medzi bielou a sýtožltou.
Vysoký kontrast môže pôsobiť rušivo a vyvolať až únavu očí.
No je to z veľkej časti individuálne a nejaká objektívna definícia čitateľnosti asi nie je možná.
Petr ZZZ
Profil
_es:
Čitateľnosť a kontrast sú rôzne veci.

Můj názor.

regy:
pozadí-#001202, písmo-#00ff20

Ta zelená mi připadá dost křiklavá, řekl bych, že bije do očí. S těmi poučkami bych to asi nepřeháněl. Je nutné o nich vědět, ale pokud má člověk důvod se od nich odklonit, asi bych se nesnažil dodržet "předpis" otrocky za každou cenu. Že jsou ty předpisy do jisté míry relativní, ukazuje už skutečnost, že se mění. Kdyby se měla dodržet všechna doporučení ohledně kontrastu barev, bylo by snad nemožné vyrobit např. monochromatický design. Kromě toho se nižší kontrast dá do jisté míry nahradit větším písmem a dovoluji si upozornit, že se denně setkávám s weby, dělanými profesionály, u kterých si nemůžu zvětšit písmo a pravidelně z nich prchám, i když je písmo třeba černé nebo tmavomodré na bílém pozadí, tedy "na 100% čitelné" – na co to je, když je mrňavé.
regy
Profil
Ten příklad, co jsem uvedl je dost křiklavý a nikde bych ho nikdy nepoužil. Jen jsem na tom chtěl demonstrovat to, že mi přijde, že přece jenom naše oči posoudí vhodnost kombinace barev lépe, než počítadlo a na základě toho jsem se pak ptal, zda se tím striktně řídit.

Každopádně děkuji za Vaše názory a odkazy na jiné, podobné stránky. Mám mnoho nových poznatků :-).

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0