Autor Zpráva
Mates19
Profil
Dobrý den,
vím, že se to už několikrát řešilo, ale pokusím se popsat svůj problém.... plánuji udělat odbornou stránku o radiotechnice - konkrétně o dálkovém příjmu na AM pásmech - střední, dlouhé a krátké vlny... měly by tam být seznamy stovek vysílačů z celého světa, kapitoly o anténách na tyto pásma, o rádiích, o krystalkách, o tom jak, čím a co se dá poslouchat.... o možnostech digitálního vysílání na AM pásmech atd.. atd.. myslím, že podobné stránky na Českém internetu chybí.... záměr je možná hezký, ale při tvorbě stránek se neobejdu bez citací a skenů z různých odborných knížek (z 99% se jedná o knihy velmi staré, dnes již nedostupné).... citací ze zahraničních serverů atd... nebo např. v kapitole o vynalezení rádia by měly být fotografie a portréty vynálezců a jejich objevů - tyto fotografie se nedají sehnat nijak jinak než stažením ze zahraničních webů přes Google. Když budu z něktéré stránky tahat více fotografií a obrázků, tak samozřejmě uvedu odkaz (to je i důležité a "prospěšné" pro mé návštěvníky... aby si o dané problematice mohli přečíst více na originálním serveru, ze kterého jsem čerpal). Ale je nerealizovatelné uvádět odkazy u jednotlivých obrázků, které jsou "rozházeny po celém internetu" nebo všechny majitele webů obesílat aby mi udělili povolení to zveřejnit. Další věcí je, že bych tam chtěl mít např. obrázky několika přijímačů, na které se to dá chytat + odkazy na výrobce, případně e-shopy kde se dají zakoupit..... chtěl bych tam mít třeba i fotografie zahraničních AM vysílačů, které se u nás dají zachytit, různá schémata, plánky na antény, krystalky a jednoduchá rádia se kterými je možno poslouchat....
A teď otázka, jelikož jsem si přečetl několik článků o autorském právu o pokutách za fotky na webu atd..atd.. které mě vyděsily, tak se ptám, je možné takovouto stránku legálně vybudovat? S tím, že občas stáhnu nějaký ten obrázek přes Google, nebo oskenuju něco z nějaké knížky, jejíž autor už stejně dnes třeba nežije..... Nebo to mám rovnou zabalit?
Díky všem
jenikkozak
Profil
Mates19:
teď otázka, jelikož jsem si přečetl několik článků o autorském právu o pokutách za fotky na webu atd..atd.. které mě vyděsily, tak se ptám, je možné takovouto stránku legálně vybudovat?
Ano. Mrkni se do autorského zákona na citace. Tohle je přesně účel, ke kterému se hodí.

Ale je nerealizovatelné uvádět odkazy u jednotlivých obrázků, které jsou "rozházeny po celém internetu" nebo všechny majitele webů obesílat aby mi udělili povolení to zveřejnit.
Psát majitelům webů realizovatelné často je. Ale co si budeme vykládat, pravděpodobnost, že ti napíšou odpověď, je asi tak pětiprocentní. (Píšu to na základě vlastní zkušenosti.) Uvedení zdroje není obtížné, Google jej totiž vypisuje. Takže to by tě zabít nemělo. Odkázání na podobnou literaturu je pro uživatele dobré. A podobně by se k tomu měly stavět i vyhledávače.

// Edit.: Pětiprocentní byla má úspěšnost v případě, kdy jsem kontaktoval autory už spoustu let mrtvých projektů. U těch úspěšnějších nebo novějších bude úspěšnost daleko vyšší.
Petr ZZZ
Profil
Mates19:
Ale je nerealizovatelné...

Co je nebo není realizovatelné, není kritérium v otázce autorských práv. Nerealizovatelných je spousta představ, ale to neznamená, že by to kohokoliv k čemukoliv opravňovalo. Přeskočit plot a vylézt na sousedovu třešeň je taky jednodušší než ptát se ho předem na svolení. Napadlo by tě ptát se v internetové diskusi, zda si přece jen nemůžeš sousedovy třešně natrhat, když je nereálné dostat od něj souhlas?

Jinak jak už napsal jenikkozak – sehnat obrázky včetně povolení držitele práv je možná v konkrétních případech namáhavé, v jiných případech nemožné, ale kvůli tomu není celkový záměr nerealizovatelný. Prostě se omezíš na obrázky, ke kterým svolení získáš.
mates19
Profil *
Pro Petr ZZZ, jasně problém ale je, že neodepíše nikdo (už jsem to zkoušel)..... jinak taková malá technická poznámka.... oni i autoři webů ze kterých bych to stáhnul, to předtím někde zkopírovali (z knížek, od někoho jiného na internetu atd.. atd.) .... ono totiž ptát se desítky let mrtvého vynálezce nebo člověka, který ho fotil či maloval, je jaksi nemožné:-)
Petr ZZZ
Profil
mates19:
problém ale je, že neodepíše nikdo
Tak to je smůla, nevím co k tomu jinak říct. :-)

ono totiž ptát se desítky let mrtvého vynálezce nebo člověka, který ho fotil či maloval, je jaksi nemožné:-)
Pokud vím, ve většině zemí je dílo chráněné ještě 70 let po smrti jeho autora. Před uplynutím této lhůty je nutno vypátrat dědice nebo prostě držitele práv, po uplynutí této lhůty je možné s dílem volně nakládat (jen není možné se prohlásit za autora cizího díla). Takže třeba Darwinovu knihu o původu druhů přirozeným výběrem z roku tuším 1859 si můžeš na web opsat nebo oskenovat klidně celou, jen nesmíš tvrdit, že jsi ji napsal ty (a asi musíš skutečného autora i výslovně uvést).
Marek Prokop
Profil
Nevidím problém v tom, se autora zeptat. Dělám to často a svolení dostanu v minimálně 90 procentech případů. Navíc můžete vybírat obrázky zveřejněné pod nějakou volnou licencí (ve Wikipedii, v Googlu, na Flickru apod.).
mates19
Profil *
Pro Petr ZZZ a Marek Prokop:
Takže (jak radí jenikkozak) podle vás takovéto použití obrázku v odborném textu (s tím, že obrázek bude "citací" - samozřejmě s uvedením zdroje a odkazu) není možné, pokud tomu dobře rozumím?

(ve smyslu § 31 Autorského zákona)

§ 31 AZ Citace

(1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo

užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle,

užije výňatky z díla nebo drobná celá díla pro účely kritiky nebo recenze vztahující se k takovému dílu, vědecké či odborné tvorby a takové užití bude v souladu s poctivými zvyklostmi a v rozsahu vyžadovaném konkrétním účelem,

užije dílo při vyučování pro ilustrační účel nebo při vědeckém výzkumu, jejichž účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, a nepřesáhne rozsah odpovídající sledovanému účelu; vždy je však nutno uvést, je-li to možné, jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.


PS:
Poznámku s hledáním dědiců, beru spíše jako vtip pro odlehčení diskuze:-) a to hlavně v souvislosti s tím, že na odborných stránkách v zahraničí, ve studijních textech i odborných publikací si s podobným zveřejňováním nikdo nedělá těžkou hlavu. Navíc spousta vynálezců ani žádné potomky neměla, nebo už taky nežijí, spousta jich své patenty v minulosti prodala kdovíkomu... když používáme příměry, tak to je něco jako kdybych pro používání bezdrátového Wi-Fi hledal Marconiho dědice, jestli můžu používat jeho vysokofrekvenční bezdrátový způsob přenosu, který si defacto nechal patentovat.... :-D
Navíc, myslím že mám na starosti důležitější věci, než hledat nějakého dědice a žádat ho o svolení s uveřejněním fotky jeho pradědečka na stránce kterou uvidí maximálně několik stovek lidí, kdesi v nějaké České republice.... fotku, kterou si kdekdo stejně může vygooglit.... Pokud se na to tedy nevztahuje ta citace, tak se na to asi rovnou vykašlu....

Moderátor Petr ZZZ: Nevkládej prosím mezi značky [pre] a [/pre] nic jiného než kódy (stačí místo na kliknout třeba na ).
Marek Prokop
Profil
[#7] Matesi, když Vás nezajímá názor ostatních, proč se na něj ptáte? Udělejte si to jak chcete, následky stejně poneste Vy.
mates19
Profil *
Právě proto, že mě názor a zkušenosti ostatních zajímají, tak se na to ptám... Je tu jeden názor, že je to citace (jenikkozak), pak další názory (Vy a Petr ZZZ) že je nutné mít souhlas autora (autorů, nebo dědiců). Proto se ptám zkušených tvůrců webů, jestli se to dá považovat za citaci, či nikoliv?
Já jsem technik a dívám se na problém z technického hlediska, nejsem právník, proto se na to ptám. A jsou dvě možnosti, buď se jedná o citaci (jak říká jenikkozak), v tom případě uvedu odkaz a autora (a to navíc velmi rád, protože jak jsem řekl, chci aby moje stránky měly vysokou odbornou úroveň tzn. i odkazy na další podrobnější studijní materiály). A nebo je druhá možnost, že v případě fotografií a obrázků se o citaci nejedná a jejich zveřejněním porušuji autorské právo.... v tom případě bude článek bez fotek a obrázků.... proto mě názory a zkušenosti zajímají!
Petr ZZZ
Profil
mates19:
s tím, že obrázek bude "citací"
Obrázek je celé dílo. Citovat lze jen části děl a za určitých okolností drobná celá díla. Zda by se použití obrázku dalo považovat za citaci v rámci autorského zákona, to by taky mohl posuzovat soud. Nedoporučuji brát tuto tématiku na lehkou váhu. V případě pochybností je vždy lepší si vyžádat souhlas.

Zajímavé je také, že ty jsi – dle tvých vlastních slov – svolení dosud nikdy nedostal, zatímco Marek Prokop je z 90 % úspěšný. Zkus se nad tím zamyslet, věřím, že alespoň na několik možných příčin přijdeš.

Poznámku s hledáním dědiců, beru spíše jako vtip pro odlehčení diskuze
To samozřejmě žádný vtip není. Autorská práva jsou úplně normální zboží, stejně jako ropa, čaj nebo porcelánové hrníčky. Někdy je lze koupit, nebo získat darem, jindy jsou neprodejná. Stejně jako porcelánový hrníček se i obrázek dá ukrást, v obou případech je to ale nezákonné.

tak se na to asi rovnou vykašlu
Ale no tak, proč házet rovnou flintu do žita? Nastuduj si tématiku v klidu a třeba začni bez obrázků nebo s omezením na ty s volnou licencí. Uvědom si taky, že je rozdíl ptát se na svolení s tím, že máš v úmyslu začít dělat web, a ptát se s tím, že kus webu už je hotový a máš na co odkázat.
Marek Prokop
Profil
[#9] Myslím, že na to, co je a co není citace, Vám nikdo obecně neodpoví. I v konkrétním případě se mohou názory lišit. Pokud např. použijete portrét vynálezce proto, abyste v delším pojednání analyzoval jeho fyziognomii a odvodil z ní, proč byl vynálezce tak geniální, bude to podle mého názoru oprávněná citace. Pokud ale použijete tentýž portrét vynálezce, abyste v běžném biografickém článku ukázal, jak vypadal, už to nejspíš citace nebude.
Marek Prokop
Profil
Ještě doplněk k těm citacím. U každého zákona je dobré pochopit jeho účel. V případě ustanovení o citacích jistě nebylo účelem to, aby vznikalo množství stále stejných kopií. Účelem nejspíš je, aby mohla vznikat nová díla, která k citaci přidávají podstatnou hodnotu. Pokud ji přidáte, asi Vám to i v případě sporu projde. Pokud ji nepřidáte, přidáte jí málo, nebo bude většina přidané hodnoty spočívat jen v agregaci jinde existujících děl, nejspíš to jako citace neprojde.
jenikkozak
Profil
Mates19:
Když jsem psal o citacích, neměl jsem na mysli jen obrázky. U nich je situace sporná.

Rozdíl mezi mými pěti procenty a Markovými devadesáti je zřejmě způsoben typy webů, jejichž autory jsme zkoušeli kontaktovat. Já měl zájem o weby, z nichž nemladší byl starý 8 let. Ze 40 poslaných e-mailů se mi jich 11 vrátilo jako nedoručitelné a dostal jsem jen dvě odpovědi (jednu až po měsíci). Tu hodnotu jsem uvádět neměl, neboť mými adresáty byli lidé, od nichž jsem snad ani žádnou odpověď čekat neměl, protože jejich projekty byly dávno mrtvé. Takto jsem Vás zbytečně odradil. Což bylo skutečně nešťastné. Omlouvám se. Uvedu lepší statistiku: úplně s každým, kdo mi napsal ve věci autorských práv, jsem se dohodl. :-)
ninja
Profil
Petr ZZZ: Asi už zabíháme do zbytečných podrobností, které jsou na tomto serveru mimo téma, ale autorské právo úplně normální zboží nejsou. Jsou právem specifickým, proto mimo jiné jsou upravane samostatným zákonem. Mají mnoho jedinečných aspektů, které jsou často velmi odlišné od práva k hmotným statkům.
Petr ZZZ
Profil
ninja:
Mají [autorská práva] mnoho jedinečných aspektů

To nepopírám, jen se snažím upozornit, že i duševní vlastnictví je vlastnictví a je vhodné je respektovat.
_es
Profil
Petr ZZZ:
To nepopírám, jen se snažím upozornit, že i duševní vlastnictví je vlastnictví
Ale vlastníctvo výrazne odlišné od vlastníctva k hmotným statkom, preto je zavádzajúce v tomto aj v iných vláknach vyrábať rôzne divné prirovnania, napríklad:
Autorská práva jsou úplně normální zboží, stejně jako ropa, čaj nebo porcelánové hrníčky.
Ak sa ti podarí spraviť takú krádež porcelánového hrnčeka, aby pôvodný hrnček zostal na svojom pôvodnom mieste, tak bude to prirovnanie vhodné.
Petr ZZZ
Profil
_es:
To už jsem se ti kdysi pokoušel vysvětlit. Zkopírováním duševního vlastnictví dojde k újmě na originálu, četl jsi to? Tiso se to také pokoušel vysvětlit. Četl jsi to? Podíval ses na ten autorský zákon, na který jsem tě také už odkazoval?
_es
Profil
Petr ZZZ:
kopírováním duševního vlastnictví dojde k újmě na originálu
Nie, nedôjde, originál zostane ten istý, ujmu tým môže utrpieť majiteľ práv, no nie tou samotnou „krádežou“, ale až následnou kolíziou činnosti „zlodeja“ s činnosťou vlastníka práv.

Podíval ses na ten autorský zákon
Aj preto sú na tieto práva potrebné špecifické zákony ako práve ten autorský zákon, lebo ide o výrazne odlišné vlastníctvo.
jenikkozak
Profil
_es:
Nie, nedôjde, originál zostane ten istý, ujmu tým môže utrpieť majiteľ práv, no nie tou samotnou ‚krádežou‘, ale až následnou kolíziou činnosti ‚zlodeja‘ s činnosťou vlastníka práv.
Jo, máš asi pravdu v tom, že když někdo ukradne auto, tak to auto bude hrozně smutné, tudíž dojde k jeho újmě.
Majitel bude mít újmu v případě duševního i hmotného vlastnictví.
_es
Profil
jenikkozak:
Majitel bude mít újmu v případě duševního i hmotného vlastnictví.
Spoločná je akurát tá ujma, nie druh vlastníctva.
Pre druh hmotného vlastníctva je charakteristické, že ak osoba B odcudzí vec V osobe B, tak potom osoba A vec V nemá.
Čo akosi výrobci všelijakých divných prirovnaní neúmyselne alebo aj úmyselne prehliadajú a snažia sa tento princíp napasovať na vlastníctvo nehmotné.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0