Autor Zpráva
Peta8
Profil
Dobrý den,

rád bych vybudoval kvalitní biologické fórum. Na http://forum.nabla.cz/ jsem měl i fyzikální a chemické fórum, ale ta již u nás jsou a dost kvalitní, nemělo tedy smysl dělat další. Biologické fórum ale u nás zatím chybí (sice nějaká jsou, ale bídná), proto věřím, že se mi nějaké kvalitní povede vybudovat.

Nevím jak ale přilákat uživatele, kteří budou i něco vědět a odpovídat. Vím, že je to těžká a zásadní otázka, ale i za jakýkoli podnět, radu, nápad budu rád. Děkuji.
Petr ZZZ
Profil
Jako problémy fór, umožňujících determinaci rostlin či živočichů podle zaslaných fotek, vnímám dlouhodobě několik věcí, mimo jiné tyto:

1. Kvalita fotografií. Některým uživatelům záleží výlučně na tom, aby jejich nález byl určen, a je jim naprosto ukradené, že jsou na diskusi hosty a že také diskuse je web a chce být kvalitní. Takoví uživatelé se neostýchají zveřejnit fotografie natolik rozmazané i jinak nekvalitní, že nad tím zůstává rozum stát.

2. Trvanlivost fotografií. Stejný postoj bývá příčinou toho, že fotky ve starších tématech mnohdy chybí. Často jsou umístěné externě a bývají mazány buď uživatelem samotným (podle hesla „po mně potopa“) nebo službou, na které jsou umístěny. Omezená trvanlivost znehodnocuje archiv a tím poškozuje fórum. Příklad máš i na svém fóru, a to se ještě nestačilo rozběhnout: pavouk

3. Titulky vláken. V obsáhlých diskusích tohoto typu bývá časem nemožné orientovat se podle názvů vláken, protože tam jsou desítky i stovky vláken nadepsané "neznámá ploštice". Mnohem hůře než například tady na diskusi o webdesignu tam lze pečovat o kvalitu titulků, protože padesát vláken s nadpisem "neznámá ploštice" se týká třiceti druhů ploštic, což ale tazatel ve chvíli, kdy dotaz zadává, neví, takže po něm nelze dost dobře chtít, aby vlákno lépe nadepsal. (A to nemluvím o těch, kteří se na ploštici ptají pod nadpisem "neznámý brouk".)

4. Kvalita a nedostatek odborníků, jejich postoj k internetu, hochštaplerství. Druhová rozmanitost je obrovská a ve většině skupin je obrovský celosvětový nedostatek odborníků taxonomů, lidí, kteří by dobře znali druhové spektrum třeba jen omezené skupiny omezeného území. Mnoha čeleděmi hmyzu, čítajícími po desítkách i stovkách druhů jen na území České republiky, se v Česku zabývá hrstka lidí a některými se zde vážně nezabývá vůbec nikdo (v zahraničí to není lepší, ve většině zemí dokonce spíš horší). V oboru, ve kterém se sám orientuji (některé skupiny brouků), se v zahraničních diskusích pravidelně setkávám s tím, že odborníci, které znám osobně, velmi si jich vážím a kteří rozsáhlými znalostmi druhového spektra definitivně disponují, na diskusi v internetu vystupují podle hesla "dokaž mi opak" a běžně podle fotek „určují“ druhy, které podle průměrných fotografií buď nelze určovat vůbec, nebo je nelze určit podle snímků předložených tazatelem.

K tomu nutno přičíst polovzdělané zájemce, kteří v diskuzích ochotně odpovídají, svoje znalosti však čerpají z populárně naučných publikací, které se omezují na úzký výsek druhového spektra a tento nedostatek z marketingových důvodů pokud možno zamlčují; např. nejobsáhlejší obrázková knížka o broucích střední Evropy vyobrazuje okolo tisícovky, tedy zhruba deset procent celkového počtu druhů, které na tomto území žijí. Internet sice i zde možnosti vzdělávání rozšiřuje, ale stále ještě odhaduji, že jen mezi brouky střední Evropy, a to jsou skupina a území v porovnání s jinými skupinami a jinými oblastmi dobře prozkoumané, je několik desítek, možná stovek druhů, které nikde v internetu dosud vyobrazené nejsou. Obrázky mnoha set druhů brouků (tisíců druhů hmyzu) střední Evropy je třeba cíleně hledat, na bezpočtu webů se opakuje malé množství těch nejhojnějších, výsledky vyhledávání bývají zamořené SEO-spamem.

(Sám se dlouhodobě zabývám myšlenkou rozjet nějaké takové fórum, ale zatím jsem se do toho nepustil, mimo jiné z uvedených důvodů, které jsou dost obtížně řešitelné, a také protože si na to netroufám z technického hlediska.)
peteo
Profil
Mňa osobne by napríklad zaujímalo názvoslovie: latinsky, česky, slovensky, prípadne ľudovo (ako česky, tak i slovensky).
To sa ťažko hľadá, zdroje sú obmedzené (i a internete, viď [#2]).
Tori
Profil
Peta8:
Znáte web DAMyko.info? Týká se primárně hub a je rozdělený na několik samostatných fór: určovna (dotazy typu "něco na větvi", nebo "nějaký hřib, poraďte"), atlas (celkem spolehlivě určené druhy, s popisy houby, výskytem, fotky se snaží být kvalitní a poučné - např. barevná variabilita některých druhů nebo mikrofoto výtrusů), odborné fórum o mikroskopování, taxonomii apod., kuchařka, klíče (tuším že jen na holubinky a ryzce), pokec všeobecně, a nesouvisející témata (kytky, zkameněliny, stromy). To oddělení atlasu od určovny jim imho dost pomáhá udržet důvěryhodnost (a tedy zajímavost) webu.
Subjektivně mi zaměření zvířata+rostliny+houby připadá jako hodně široký záběr na to, aby se dala dosáhnout nějaká větší kvalita, ale možná se pletu.

Nějaký zjednodušený klíč by byl fajn. Na webu http://www.kvetenacr.cz/ se mi líbí ta jednoduchost - když se pokouším určit něco, co mě na louce zaujalo, tak si můžu hned z úvodní stránky nechat zobrazit všechno co kvete tento měsíc a má třeba žluté pětičetné květy. Uživatele z damyka byste k vám zas mohl nalákat, kdybyste měl kvalitně udělaný přehled dřevin (ne kultivary, ale jinak většinu běžných druhů). Totiž fotky listí/květů/plodů nebo tvar koruny se dají dohledat snadno, ale např. fotky kůry (kmen i větvička) různých stromů, nejlépe i v různých stadiích rozkladu - ty už moc ne. Přitom je znalost substrátu pro makroskopické rozlišení některých hub klíčová.
Ivy
Profil
Peta8:
Biologické fórum ale u nás zatím chybí (sice nějaká jsou, ale bídná)
To není pravda, například již zmíněné Damyko. S dostatkem odborníků funguje i například entomologické fórum a další úzce specializovaná fóra.
Osobně si myslím, že rozjet fórum jen na jeden obor a přilákat odborníky je veliké umění, tvrdá a časově náročná práce a vyžaduje to i štěstí. Rozjet fórum pro celý obor biologie pokládám v současné době za utopii, i když možná tak před 10 lety to snad ještě šlo. Na druhé straně je pravda, že pokud do toho vrazíš několik stovek tisíc a budeš si odborníky platit, mohlo by z toho něco užitečného být. Osobně si myslím že odborníci budou dále komunikovat (budou-li mít vůbec potřebu) přes svá specializovaná fóra a pokud bude nějaké obecné fórum o biologii, budou tam diskutovat převážně lidi kteří nevědí která bije a nebude to tudíž mít příliš vysokou kvalitu.

Petr ZZZ:
zabývám myšlenkou rozjet nějaké takové fórum
Mrkni na to entomofórum, to už rozjeté je.

Tori:
všechno co kvete tento měsíc
Všechno určitě ne. Ta stránka má necelých 900 druhů, ve skutečnosti jich roste v ČR okolo 3000.
Marek Prokop
Profil
Jako vždy v marketingu, i zde bych se neptal, o čem to má být, ale pro koho to má být a jaký problém mu to má řešit. Takže už ten pojem biologické forum odvádí myšlení nesprávným směrem.
Petr ZZZ
Profil
Ivy:
Díky za tip, entomoforum znám a párkrát jsem se tam rozhlížel, ale ne vše je volně přístupné a ještě jsem se nedokopal k tomu, abych se zaregistroval (už nevím co, ale něco se mi nelíbilo na pravidlech). Protože se mi nechce pokaždé přemýšlet, zda někam mám nebo nemám přístup a hlášky "přístup jen pro registrované" po kliknutí na veřejně přístupný odkaz mě taky nebaví, ještě jsem si nezvykl tam chodit.
Ivy
Profil
Petr ZZZ:
přístup jen pro registrované
Rozumím, taky se neregistruju všude, ale tohle fórum za to stojí.
[#6] Marek Prokop
To jsou správné otázky - tiše jsem předpokládala že to má být pro veřejnost a odpovídat mají odborníci.

Kromě toho ovšem bude na jakékoliv fórum potřeba dostatek moderátorů a spousta času. Někde jsem četla že ten kdo jakékoliv fórum rozjíždí má napsat sám až třetinu příspěvků a podle svého fóra vím že je to pravda.
Alphard
Profil
[#7]:
To je jedna z věcí, které asi nepomáhají ani Nabla fóru.
Také se nerad registruji a myslím, že nejsem sám. Jsem dlouholetý čtenář fóra na Matwebu a častokrát jsem byl ochotný i poradit, ale ne natolik, abych se registroval. Vyžadovat registraci při rozjíždění fóra se mi nezdá rozumné. A vyžadovat ji i pro čtení nechápu už vůbec.
Peta8
Profil
Dobrý večer,

děkuji Vám za odpovědi.

Myšlenka fóra je taková, že by mělo sloužit především žákům a v podstatě i veřejnosti. Nechce být nějakým vysoce a úzce specializovaným fórem. Chce usnadnit výuku biologie a ukázat, že to není taková s*ajda, jako se teď učí ve školách.
Nemusím nutně lákat odborníky, ale aspoň lidi, které to zajímá, chtějí se podělit o nějakou zkušenost, znalost.

Popularizovat trochu biologii.

Podobně, jako zmíněné fórum na Matwebu, akorát ohledně biologie.

Co se týká fotek, je to problém, ale pokud by občas pomohlo někomu něco určit, byl bych spokojený.
Marek Prokop
Profil
[#10] Peta8

Pro koho: pro žáky (asi základní školy, které baví biologie).
Jaký problém řeší: usnadnit výuku biologie -- žáci ZŠ neučí biologii.

Fórum má smysl založit např. tehdy, až Vám budou chodit desítky dotazů denně a Vy už na ně nebudete chtít sám odpovídat. Nebo v případě, že nějaká komunita reálně existuje a nemá kde diskutovat. Když nevíte, kde uživatele vzít, pak evidentně nemá smysl fórum zakládat.
Peta8
Profil
Žáky a žákyně střední školy.

Máte pravdu, i když si myslím, že komunita pro fórum jde I vytvořit.

Každopádně Vám děkuji.
Juandev
Profil
Peta8:
Jako když si to vezmu jako uživatel fora. Tak v tomto případě by mne drželo to, že mi ty fotky někdo trpělivě určuje. Takové forum v podstatě neznám - tak to nahrávám do Wikipedie a tam to čas od času alespoň někdo posune do správného rodu. No kecal bych že takové forum neznám. Je jedno italské forum italské asociace mykologů. Ale a) diskuse je tam v italštině, b) některé druhy našich šířek nikdo nezná, b) maj podivnou licenční politiku.

Takže být vámi tak platím, nebo jinak spolupracuji s odborníky, kteří budou celkem pravidelně určovat.

A druhá věc, která determinuje to, jestli na foru zústávám je ta, jestli si tam mám s kým říct, jestli tam funguje příjemné prostředí. Dám příklad. Na Facebooku jsem ve dvou podnikatelských skupinách A a B.

V té první skupině se soutěží o členství zlaté, stříbrné a bronzové. Kdo nesoutěží, je vyhozen. Zlaté členství získává ten kdo tam přidává nejvíc odkazů na články a sám také diskutuje. Tento systém my v tom místě připadá ale úplně padlý na hlavu, protože což...

HA! Ted koukám, že je to 2 roky starý post a že forum moc nejede. Mám to rozepisovat dál, nebo je to už mrtvé?

Moderátor Alphard: Obecně přínosné věci je užitečné dopisovat i do starších vláken.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0