Autor Zpráva
Marschmallow
Profil
Moderátor jenikkozak: Následující konverzace byla přesunuta z vlákna Fotky od jiných lidí na webu, jaká licence?


kelvin:
Já bych doporučil licenci Creative Commons, kterou používá i sama Wikipedia (Wikimedia). Creative Commons 4.0 BY-NC-SA, tedy Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci. Což znamená, že fotky můžeš sdílet (= rozmnožovat a distribuovat materiál prostřednictvím jakéhokoli média v jakémkoli formátu) a to za těchto podmínek:

- Uveďte autora — Je Vaší povinností uvést autorství, poskytnout s dílem odkaz na licenci a vyznačit Vámi provedené změny. Toho můžete docílit jakýmkoli rozumným způsobem, nicméně nikdy ne způsobem naznačujícím, že by poskytovatel licence schvaloval nebo podporoval Vás nebo Váš způsob užití díla.
- Neužívejte dílo komerčně — Je zakázáno užívat dílo pro komerční účely.
- Zachovejte licenci — Pokud budete toto dílo upravovat, pozměňovat nebo na něj navazovat, musíte svoje odvozená díla vystavovat pod stejnou licencí jako původní dílo.

Navíc mám s touto licencí dobré zkušenosti na svém vlastním webu. Hlavně bych tuto licenci uvedl do podmínek, které musí uživatel schválit před nahráním fotografie.
kelvin
Profil
Marschmallow:
Díky, máš to tam někde napsané, že co tam kdo nahraje je pod tou licencí? Vidím tam jen, že cokoli tam kdo najde, je pod tou licencí.
Marschmallow
Profil
kelvin:
Ta licence slouží pro návštěvníky webu, aby věděli, co mohou kopírovat. Autoři jednotlivých skriptů mi je zatím posílají mailem a většinou souhlasili s licencí.
jenikkozak
Profil
Marschmallow:
Navíc mám s touto licencí dobré zkušenosti na svém vlastním webu.
Jak se tato dobrá zkušenost projevila? Jaká jsi měl kritéria úspěšnosti? Obstál jsi s ní před soudem? Snažil se třeba někdo „tvé“ „skripty“ využít komerčně? Jakým způsobem jsi dodržování uvedené licence vymáhal? A jak jsi vlastně hlídal, zda udělená licence není porušována? Zvlášť u souborů, které nejsou na webu běžně návštěvníkovi zobrazeny, to musí být náročné, že? Jak má uživatel, který chce tvůj skript použít, odkázat na autora, když ty sám na zdroje neodkazuješ? Nebylo by lepší použít třeba licenci JÁ-NO-ŠÍK 1.0, tedy Bohatým brát-Chudým dávat?
Vadí mi, že zneužíváš odborných debat o tématech, kterým nerozumíš, k propagaci vlastního projektu pochybné kvality.
Marschmallow
Profil
jenikkozak:
Četl jsi hned ze začátku tuto větu: "Celý web (kromě zdrojových kódů, kde je licence zachována) je volně šiřitelný pod licencí..."?
To znamená, že na zdrojové kódy se tato licence nevztahuje. Zdrojové kódy tedy může kdokoliv využít. Většinou jsou skripty z diskuse (odkud mimochodem může každý také čerpat).
juriad
Profil
Marschmallow:
Tu větu lze chápat dvěma různými způsoby:
1) Celý web s výjimkou zdrojových kódů je volně šiřitelný pod licencí... Licence zdrojových kódů je zachována.
2) Celý web s výjimkou těch zdrojových kódů, u kterých je licence zachována, je volně šiřitelný pod licencí...

Předpokládám, že jsi chtěl tu první možnost.
Nicméně, každý HTML soubor toho webu, každý obrázek na webu je součástí jeho zdrojovým kódem. Tu licenci tedy nastavuješ jen webu jako celku.
A co hůř všechny zdrojové kódy jsou pod „zachovanou licencí“ - co to znamená? Nikdo s nimi nesmí nic dělat.
Marschmallow
Profil
jenikkozak, juriad:
Ok, díky. Vložil jsem tam jednu hodně důležitou větu - „Ukázky zdrojových kódů (nebo celé kódy) můžete samozřejmě volně používat ve zdrojích Vašich skriptů a souborů na svých webech.“. Myslím, že každý asi pochopí, že ukázky (nebo celé kódy) obsažené v článku může zkopírovat a využít je na svém webu. Na to neplatí žádná licence.

Ta licence je určena pro ty, co si chtějí třeba část článku z mého webu vypůjčit (budou ho vlastně citovat) a vložit ho na svůj web. V tomto případě se ta licence uplatní - aby uvedli odkaz na zdroj, odkud čerpali. Snažil jsem se to nějak upravit, aby to dávalo smysl. Pokud chtějí jen zkopírovat celý zdrojový kód ke článku a přepsat specifikaci a vysvětlit ho svými slovy, nemám s tím problém. Samozřejmě bych uvítal zpětný odkaz.

Díky.
jenikkozak
Profil
Marschmallow:
Myslím, že každý asi pochopí, že ukázky (nebo celé kódy) obsažené v článku může zkopírovat a využít je na svém webu. Na to neplatí žádná licence.
Vždyť ty vůbec nevíš, o čem je řeč, Marschmallowe. Pokud by na ty ukázky nebyla uplatněna žádná licence, nemohl by je naopak použít nikdo.

Napíši ti to tedy naprosto jasně: Licence tvého projektu mi je ukradená. Vadí mi, že tu na Diskusi spamuješ svým webem. Pokud v tom budeš pokračovat, budu podobné tvé příspěvky mazat stejně, jako jsem odstraňoval neodpovídající příspěvky tohoto času zabanovaného uživatele pety.

Konverzaci s chvástáním se tvým webem jsem z původního vlákna vyčlenil. Tazateli pomoci nemůžeš, protože jeho problému vůbec nerozumíš, a akorát ho zdržuješ od toho, aby si našel odpověď někde jinde.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0