Autor Zpráva
liborse
Profil
Dobrý den,

opět píši jen z důvodu, že a) neumím hledat, b) nikde to není :-) To jen pro lidi, kteří by mě rádi odkazovali na hledání - ano, hledal jsem, a budu hledat i nadále. A nenašel jsem (toto je můj boj proti vláknům otázka > hledej). Tak a k tématu: Souhlas uživatelů s cookies.

Jde mi o to, že EU si vymyslela direktivu, která nás nutí při použití cookies vyžadovat odsouhlasení této skutečnosti. Jak jsem pochopil, v ČR stačí jen opt-out souhlas. Jde mi ale o to, jakou má mít formu (aby vše bylo do puntíku splněno a měl jsem s tím co nejméně práce, a nemusel to konzultovat s právníkem). Nyní provozuji stránky těchto druhů:

a) běžné stránky s redakčním systémem (přihlašovací údaje mají jen admini)
b) to samé, ale s GA
c) to samé jako b, ale ještě se seznam reklamamy

předpokládám, že u b a c budu muset mít souhlas, u a ne, k přihlašování využívám session a nijak to nenarušuje soukromí uživatelů. Jsem i registrován u uoou.cz . Mohl byste mi to někdo pořádně vysvětlit? A tím nemyslím obecně, ale prakticky - typu stačí lišta s textem a odkazem a odkaz, jaký by tam měl být text v případě použití GA a seznam reklam. A je nutné vše rozepisovat či stačí formulka - stačí se dotázat na e-mailu a rádi vám vše sdělíme?

Díky moc za každou radu a omlouvám se, jestli to tady je.

Libor

PS - opravdu nepíši kvůli každé prkotině.
_es
Profil
liborse:
Nevieš použiť vyhľadávač? Myslíš snáď, že to tu do diskusného príspevku niekto popíše lepšie než v samostatnom článku o tom? Napríklad: www.zdrojak.cz/clanky/budete-dodrzovat-susenkovy-zakon-je-vubec-mozne/
liborse
Profil
_es: tyhle odpovědi fakt miluju. Ten článek je sice fajn, a nic mi nedal. Ale pro ostatní, co hledají přidávám odkaz:

https://phpfashion.com/jak-na-souhlas-s-cookie-v-eu

(ps - přesto mi to řešení nepřijde, že by bylo přesně dle EU, jde mi o to, aby mi nehrozil jakýkoliv postih.)

Opravdu si tyhle odpovědi nechte, když nechcete odpovědět, nemusíte se namáhat psát vůbec. Víte, mě nebaví, když něco hledám, narážet na stovky vláken, kde někdo "poradí" jak používat vyhledávač. To si myslíte, že jsem tak dutý? :-) Já používám Google služby na dost pokročilé úrovni a vím, jak se hledá. Opravdu prosím adminy, aby takové příspěvky ideálně mazali. A jestli je to v podmínkách jinak, je to *špatně*. ;) Howgh.
_es
Profil
liborse:
Ale pro ostatní, co hledají přidávám odkaz:
Takže vlastne naozaj asi stačilo len vyhľadať vyhľadávačom článok, ktorý by ti „niečo dal“. Čo ti dá istotu, že je to riešenie v tom článku úplne „správne“? A má byť správne z hľadiska, ako to požaduje Google, alebo EU, alebo ČR?
liborse
Profil
_es: Víš, já jsem dlouho trpělivě pomáhal lidem na fórech, a nikdy jsem neměl poznámky tvého typu. Snad ani nemá cenu odpovídat. Já neříkám, že to řešení je úplně správné (jinak bych do tohoto odborného fóra nepsal, že), ale je to lepší než nic, je tam alespoň snaha. To opravdu neexistuje kloudné řešení? Tomu nevěřím.

Pojďme tuto diskuzi vést na odborné úrovni, ne nesmysly typu hledej. Kdybych nehledal, nepíšu, to bych se za sebe styděl. Opravdu je mi z názorů jako máš ty, hodně smutno. Toto fórum je tu od toho, abychom si mezi sebou pomáhali, ne se osočovali. Víš, je to silně UBOHÉ.

EDIT: Já si vše řeším sám, stovky problémů, dělám pro různé společnosti. Na fóra píši jen v extrémních případech, kdy opravdu nevím. Podívej se na fórum Ubuntu, kde najdeš mé příspěvky, a žádný není v duchu, jako jsou tvé příspěvky. Bohužel nyní na dlouhé diskuze nemám čas, přeci jen mám rodinu, ale rád občas pomohu. Baví mne pomáhat, když mohu.
Joker
Profil
Nestačil by prostě jen text „Tento web používá cookies. Používáním webu s tím souhlasíte.“ v hlavičce nebo patičce?
juriad
Profil
Joker:
i) souhlas musí být získán před tím, než je cookie umístěno v koncovém zařízení uživatele a/nebo než jsou shromážděny informace uložené v koncovém zařízení uživatele (známé jako předem získaný souhlas),
Uživatel tedy musí aktivně projevit souhlas. Četl jsi ten odkázaný článek na zdrojáku? Také záleží, zda se chceš řídit českými zákony, evropskou směrnicí nebo nařížením Googlu.
Keeehi
Profil
juriad:
Je potřeba jen zajistit, že mu první stránka neuloží cookies které nejsou nutné k provozu. Ale jakmile mi přejde na jakoukoliv stránku, tak si myslím, že se to dá brát jako aktivní projevení souhlasu. Na první stránce byl upozorněn na to, že jakoukoliv akcí souhlasí s ukládáním cookies.
David Klouček
Profil
A jak se pozná, že muj web spadá pod EU?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Keeehiho:
Ale jakmile mi přejde na jakoukoliv stránku
Jak bez cookies poznáš, že není na první stránce webu?

To mi na všech těch hláškách o cookies přijde takové paradoxní. „Upozornění: Tato stránka využívá cookies! Mimo jiného k tomu, aby věděla, zda má zobrazit toto upozornění.“ – a když si sušenky zakážu, bude mě ta hláška otravovat trvale. Všude. Kvůli směrnici Evropské Unie je život bez cookies mnohem nepříjemnější než kdy dřív :-)


Reaguji na _es:
Nevieš použiť vyhľadávač?
Nevidím důvod, proč bychom se na této diskusi nemohli bavit o cookies. Tohle už je během poslední doby podruhé, co se tu zajímavé téma sušenek v EU zkouší zazdít nějakou procedurální připomínkou.
Keeehi
Profil
Chamurappi:
Jak bez cookies poznáš, že není na první stránce webu?
Technické cookies (např session cookie) můžeš používat bez upozornění a svolení. Tímto to poznáš.

Ale velmi by mě zajímala odpověď na [#9]. Podle čeho se určuje pod jaký právní systém spadá internetová stránka. Je to dané tím, jakou mám doménu prvního řádu? Nebo je to dané národností/sídlem vlastníka domény. Nebo je to dané fyzickým umístěním serveru? Či něco jiného.
_es
Profil
Chamurappi:
Nevidím důvod, proč bychom se na této diskusi nemohli bavit o cookies.
No len dotaz bol príliš všeobecný a jeho zodpovedanie viac ako na jeden samostatný článok, či už ako odkazovaný v [#2] alebo v [#3]. Ide o hľadisko právne - z hľadiska EU, ČR, iných štátov EU, iných štátov ako z EU..., či o konkrétne technické prevedenie, že bude možno celé riešenie časom presunuté na prehliadače... Takže dotaz typu: napíšte konkrétne technické dokonalé riešenie tejto smernice EU vyhovujúce pre celý svet, nemá dostatočný zmysel.


Keeehi:
Technické cookies (např session cookie) můžeš používat bez upozornění a svolení. Tímto to poznáš.
A aký je nejaký podstatný rozdiel medzi „technickým cookies“ a nejakým iným cookies (netechnickým?)?
juriad
Profil
všichni:
Prosím, přečtěte si ten článek na zdrojáku. Hned první odkaz vede na dokument EU, kde hned v introduction jsou popsány dvě kritéria. Dokument dost podrobně analyzuje užití cookies, a zda v konkrétním případě splňují kritéria. Osobně si nemyslím, že cookie, které slouží k poznamenání, zda uživatel souhlasí s používáním cookie, splňuje některé z kritérií, ale možná máte jiný názor.

Article 5.3 allows cookies to be exempted from the requirement of informed consent, if they satisfy one of the following criteria:
CRITERION A: the cookie is used “for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network”.
CRITERION B: the cookie is “strictly necessary in order for the provider of an information society service explicitly requested by the subscriber or user to provide the service”.
Keeehi
Profil
Kritérium B ale splňuje PHPSESSID cookie a dá se tedy podle ní rozhodnout, zda je uživatel na první stránce a nemám mu tedy posílat další cookies a nebo jestli už přešel na stránku další a mohu mu tedy posílat cookies dle mého upozornění "accept cookies or GTFO".
Joker
Profil
Keeehi:
Posuzuje se ale jedno každé použití té cookie (čili nejde to obejít nastavením trvalé session ID cookie a sledovací údaje si držet někde v databázi spárované přes to session id).

Takže technicky by asi buď měla být legální i samostatná cookie, nebo by pak nebyla legální ani session ID cookie.
Ale podle mého názoru je použití cookie pro tenhle účel legální. Slouží to ke splnění právních požadavků pro zobrazení stránky a tedy je to nezbytné k poskytnutí služby vyžádané uživatelem.
Chamurappi
Profil
Už v této oblasti vznikl nějaký soudní spor? Měl již nějaký web průšvih, že neinformuje o cookies před tím, než je použije?

Reaguji na Keeehiho:
Kritérium B ale splňuje PHPSESSID cookie
Uživatel si explicitně vyžádal službu tím, že jen poprvé nalistoval stránku, o které ani nevěděl, co na ní je? A je nezobrazení hlášky o cookies striktně nutné k poskytnutí služby?
Str4wberry
Profil
Jak tak tyhle otravné pruhy vídám na webech, tak mě napadá, že by bylo dobré, aby tlačítko pro udělení souhlasu vypadalo jako pro zavření. Půjde to potom odkliknout bez přemýšlení.
Joker
Profil
Chamurappi:
V tom stanovisku pracovní skupiny je přímo napsané, že identifikátor session pod tu výjimku spadá.
Resp. současně záleží na všech použitích té cookie, tj. identifikátor session pod tu výjimkou spadá, pokud se současně nepoužívá k zjišťování informací o návštěvníkovi.

Měl již nějaký web průšvih, že neinformuje o cookies před tím, než je použije?
Jelikož to nařízení ignorují dokonce i weby institucí EU, neočekával bych to.

Ale já jsem pro to od webů institucí EU striktně vyžadovat, aby to opatření do písmenka plnily.
Alespoň by se ukázalo, jaká blbost to je.

Hm, mě napadá, že od doby, co je na Péhápku Google Analytics, by tam asi teoreticky mělo být cookie-varování.
Jestli mě zavřou, může za to tuším Alphard, který navrhl, aby tam Analytics byl :-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0