« 1 2
Autor Zpráva
Nadan
Profil
No dobře, ale co když mezitím několikrát článekj upravím, přidám nějaké věci, popřípadě jsou pod ním komentáře?
Timy
Profil
Nadan
Na co reaguješ? Jestli na předchozí debatu o určení stáří stránky, tak já si prostě myslím, že dokázat spolehlivě stáří dané stránky s daným textem jde těžko a jediná možnost budou zálohy hostingu. Každopádně to stále nestačí na určení autorství, můžu říci, že jsem si to škudlil u sebe na počítači a že mi to asi nějak uteklo… (A samozřejmě to může být pravda.)
Nadan
Profil
Timy
Takže prostě není ochrana proti plagiátorům...
yFang
Profil
Nadan
Teoreticky je, ale prakticky se s tím musíš smířit. Taky se mi to stává, vím jaké to je.
Nejvíc mě naštve, když pošlu na blog.cz report na stránku u nich s obsahem úplně stejným jako mám já a oni mi odpoví, že to není relevantní.
ninja
Profil
Ochrana proti plagiatorum samozrejme existuje: obcanskopravni spor.

Jako dukazni prostredek lze pouzit cokoliv. Zapisky, poznamky, 3. stranam neznama fakta, svedectvi, logy, atd.

Malo kdy ale spor dojde do faze hlavniho liceni, v naproste vetsine pripadu neopravneny uzivatel autorskeho dila uzna chybu a zjedna napravu drive.
yFang
Profil
ninja
Malo kdy ale spor dojde do faze hlavniho liceni, v naproste vetsine pripadu neopravneny uzivatel autorskeho dila uzna chybu a zjedna napravu drive.
Jenže jak to chceš vysvětlit 10 letýmu dítěti, co ti na blog zkopíruje nějaké texty? Blog má v podmínkách, že zodpovědnost nese uživatel, tudíž to dítě. A když se to dostane k soudu, jak se to vůbec bude řešit?
Bubák
Profil
Jenže jak to chceš vysvětlit 10 letýmu dítěti
Poměrně jednoduše, že ani ve škole se neopisuje.

A když se to dostane k soudu, jak se to vůbec bude řešit?
Děti mají své zákonné zástupce, nejčastěji to jsou rodiče.

ninja [#16 (předešlá strana)]
3. Policie resi trestni veci. Neopravnene pouziti ciziho autorskeho dila je obcanskopravni spor.

Občanskoprávní spor stojí peníze. Podání na policiji stojí jen čas. Neoprávněné kopírování je testné todle Trestního zákona:

§ 152 Porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi

(1) Kdo neoprávněně zasáhne do zákonem chráněných práv k autorskému dílu, uměleckému výkonu, zvukovému či zvukově obrazovému záznamu, rozhlasovému nebo televiznímu vysílání nebo databázi, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty bude pachatel potrestán,
a) získá-li činem uvedeným v odstavci 1 značný prospěch, nebo
b) dopustí-li se takového činu ve značném rozsahu.
Nadan
Profil
poznamky, 3. stranam neznama fakta, svedectvi, logy, atd.
Takže by stačil kamarád, který mi dosvědčí, že jsem ten článek psal? Kdyby viděl, jak to píšu na net? A co když plagiátor sežene falešného svědka?
SwimX
Profil
Nadan
A co když plagiátor sežene falešného svědka?
a co když vrah sežene falešné alibi?
Co když někdo bude křivě vypovídat?
To už musí posoudit soud..
Nadan
Profil
SwimX
No dobře no...
Dranel
Profil
A co když spadne na zem měsíc a všichni zahyneme? :O :D
SwimX
Profil
Dranel
pak nebudem řešit (c) :))
Nadan
Profil
Ještě mě napadlo... Šlo by text nějak zapasovat do stránek, aby vůbec nešel označit? To nějak musí jít, kromě obrázku, to by bylo moc velké...
Timy
Profil
Nadan
To nějak musí jít
Nemusí, nemusí… Klasická odpověď — zdroják zobrazíš vždy.
Nadan
Profil
Timy
No vlastně... Takže jediná možnost obrázky, ale to za to asi nestojí :)
Dranel
Profil
Nadan
Pokud bys to chtěl mít přístupné pro roboty tak bys ten text musel mít pod obrázkem stejně napsaný, takže to vyjde nastejno. A vůbec, proč to řešíš? Vždyť přeci kopírování v přiměřené míře je bráno jako projev úcty. ;-)
Nadan
Profil
Dranel
Kopírování textu ano... Ale obrázky už ne.
yFang
Profil
Ale obrázky už ne.
Dej si do obrázku adresu tvého webu. Každý si nebude dávat práci s odstraněním toho textu a bude ti dělat reklamu.
ninja
Profil
Bubák: aby se jednalo o trestni cin, musi byt mimo jine splneny podminky odstavce 2 a 3 paragrafu 3 trestniho zakona. Umysl se bude prokazovat tezko a skoda musi byt vetsi nez 5000 Kc.
imploder
Profil
Nadan
A na obrázky se dá použít OCR. Zabránit tomu můžeš znečitelněním textu a to zase bude překážet i normálním čtenářům. Nejlepší bude se místo takových věcí věnovat samotnému článku. Leda v případě, že by někdo systematicky obsah tvého webu kopíroval, tak má smysl proti tomu zakročit. U jednotlivých obrázků nebo ne moc rozsáhlých textů ti to za to přece nestojí.

Úryvky a citace s uvedením zdroje jsou dovoleny a např. Wikipedie používá něco podobného, tzv. "fair use" i pro obrázky - screenchoty apod. - podobně je možné pro zpravodajské, dokumentační a studijní (a takové nějaké) účely i v ČR obrázky použít.
ninja
Profil
Doplneni implodera: Citace - paragraf 31 autorskeho zakona
« 1 2

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0