« 1 2 3 4 5 »
Autor Zpráva
bukaj
Profil
TL;DR Ne, tohle, co tu vymýšlíte, není moderní učebnice PHP! ;)

Na DJPW jsem už dlouho nezavítal a o téhle učebnici jsem se dozvěděl jen náhodou na Twitteru.

Vidím tu jeden malý problém. Chcete vytvořit moderní učebnici PHP, nelíbí se vám seriál na Linuxsoftu. Ale když se podívám na navrhovanou osnovu, ne že by se až tak lišila od seriálu na Linuxsoftu. Některá témata jsou tady širšeji probraná (hlavně OOP), ale to je jediný rozdíl.

Základní kurz nesmí začínat tím, že PHP se vkládá do HTML. Otevírací a ukončovací značky, ne, ne a ne. Kurz musí Hello, world! pojmout jinak:

Tenhle kód v PHP vypíše Hello, world!:

<?php
echo "Hello, world!";

<?php je relikt minulosti, prostě ho, začátečníku, piš vždycky na první řádek souboru, pak můžeš začít psát PHP kód.


Pak projet syntaxi výrazů, proměnných, podmínek, cyklů, funkcí atd., prostě jako v základních kurzech jiných programovacích jazyků. A vůbec bych do toho netahal HTML. A vkládání souborů přece není na to, abych tam prdnul nějaké HTML! Jak to pak lidi chcete odnaučit, když v začátečnickém kurzu to dáváte jako příklady? :) Vkládání souborů je k tomu, abych mohl PHP kód rozčlenit, takhle o tom mluvit, to je moderní PHP, ne sraní něčeho do HTML. Osnovu základního kurzu bych viděl takhle:

1) Úvod, co je potřeba, editor - paráda
2) Hello, world, základní typy, výrazy, proměnné - tzn. echo "Hello, world!"; echo 42; echo 1+1; $s = "Hello, "; echo $s . "world!"; echo substr("Hello, world! You won't see this!", 0, 13);
3) Podmínky - empty(), příklady s datumy - fajn
4) Cykly - while, do-while, for - vypisování hvězdiček, řad čísel, statistické výpočty...
5) Strukturovaná data - pole, foreach - vypisujeme data z polí
6) Funkce - parametry, argumenty (prosím http://stackoverflow.com/questions/427653/arguments-or-parameters, pokud používejme správné názvosloví), scope proměnných, anonymní funkce
7) Require, include - až když má člověk znovupoužitelné funkce, má smysl bavit se o rozdělování do více souborů
8) Vypisujeme HTML - uděláme si funkci html($tag, $attrs = array(), $content = ""), která nám vrátí obsah obalený HTML tagem, pak loadSomething($filename) načteme data ze souboru (JSON je cool, uložme je v JSONu), a presentSomething($data) využije html() a vypíše data

Po základním kurzu bych dal důkladné vysvětlení HTTP. HTTP není něco, co byste potřebovali jen tak náhodou, vždyť na tom to celé běhá! $_GET, $_POST, uživatelský vstup, hlavičky, cookies, to je všechno spojené s tím, že to běhá na HTTP, tohle člověk musí chápat, bez toho to nemůže pořádně používat.

Pak by se hodil kurz OOP. Nejdůležitější syntaxe se dá shrnout v jednom článku (viz část http://programujte.com/clanek/2009113001-oop-v-php/). Navrhovaná osnova podle mě úplně kopíruje PHP manuál (http://php.net/oop) - špatný způsob výuky. OOP je o návrhu. Mně nejvíce pomáhá postup problém-přemýšlení-řešení - a naučím se nejvíc, když čtu postup někoho jiného, jak přemýšlel o řešení. Do OOP kurzu bych dal jenom nějaké jednoduché problémy (třeba to logování, načítání dat z různých míst /tam se člověk může vyřádit z různými Readery, Writery apod./), vysvětlil, jak o tom autor přemýšlí a jaké navrhuje řešení. A potom bych měnil zadání, zesložiťoval (prostě klasika, s čím se programátor pořád potýká) a na tom ukazoval další jazykové konstrukty a jak ty pomůžou k lepšímu/jednoduššímu řešení.

V navrhované osnově oddíl Programujeme v PHP bych také řešil stylem problém-přemýšlení-řešení a dále na tom prohluboval zkušenosti s návrhem OOP - např. odesílání e-mailů, tak tam je problém jasný, jak odeslat e-mail, ukázat, jak to vyřešit objektově a co k tomu PHP poskytuje. A hned odkázat na nějaké knihovny na GitHubu apod. Tyhle kapitoly by se nejspíš opíraly o otázky, které jsou to na diskusi vznášené nejvíce.

Oddíly základy databází (doplňte tam relačních, ať je vidět, že jsou i jiné databáze :)) a nastavení serveru jsou fajn, tam není co vymýšlet jinak. Ale sakra, PHP se posunulo trochu dál, každý projekt není unikát, Composer a další nástroje, kapitolky o nástrojích PHP platformy. A v oddílu Programujeme v PHP bych taky tlačil na Composer a další nástroje, aby je lidi používali - jestli existuje knihovna na GitHubu, odkaz na GitHub, jestli se dá nainstalovat před Composer, napsat její ID a k tomu odkaz na článek o Composeru (je to hypertext, musí to být pořádně prolinkované).

Takhle bych si představoval učebnici moderního PHP :) Dalších pár drobků: češtinu v názvech proměnných a metod ne!, omezit v ukázkových kódech komentáře na minimum (pokud ten kód nepochopím bez toho, aby byl prolezlý komentáři, tak je to špatný ukázkový kód; resp. pokud tam jsou nějaké místa, která potřebujou vysvětlit, tak tam dát // 1 a vysvětlit to v textu pod tím, nesrat to do kódu).
Str4wberry
Profil
A vůbec bych do toho netahal HTML. A vkládání souborů přece není na to, abych tam prdnul nějaké HTML!

Přijde mi, že tomu se přesně chtějí autoři vyhnout. Ono zní sice hezky popsat tzv. „moderní PHP“, ale kolik lidí u toho vydrží, když 7 kapitol se bude zabývat nudnou teorií a až potom se začátečník dostane k něčemu praktickému (pokud to o krkolomném výpisu kódu pomocí funkce html můžeme říct).
Jan Tvrdík
Profil
bukaj:
Základní kurz nesmí začínat tím, že PHP se vkládá do HTML.
Souhlasím s tím, že přimíchání HTML by se dalo trochu oddálit, nicméně tvá představa je zcela mimo realitu. PHP je mimojiné šablonovací jazyk a to, že ho lze „míchat“ spolu s HTML je jeho základní rys, které nelze začátečníkům utajit. Stejně tak je nesmyslné tvrzení, že to není moderní. Třeba Latte se kompiluje právě do HTML&PHP mixu. V době, kdy nemáš šablonovací systémy, tak ti nezbývá nic jiného, než ten mix napsat sám ručně. Představa stavění stránky pomocí funkce html je zcela mimo realitu. Vypsat jakoukoliv stránku mající více než tři tagy by bylo čiré utrpení. Stejně tak je nesmysl místo Latte stavět HTML pomocí Nette\Utils\Html.

načteme data ze souboru (JSON je cool, uložme je v JSONu)
Není smyslem mít cool učebnici, ale kvalitní učebnici. Načítat data z JSONu je zbytečná komplikace.

v oddílu Programujeme v PHP bych taky tlačil na Composer
Composer má v současnosti pořád spoustu problémů ke kterým neexistuje uspokojivé řešení. Nemá stabilní verzi, nikdo nedokáže garantovat, že tu ještě za dva roky bude. Až vyjde stabilní verze, má smysl nad tím uvažovat.

Str4wberry:
kolik lidí u toho vydrží, když 7 kapitol se bude zabývat nudnou teorií
Toho bych se zrovna zase tolik nebál. To, že nebudeš vypisovat HTML, z toho nedělá nudnou teorii. Ve většině programovacích jazyků se taky dlouhou dobu akorát vypisuje něco nepraktického do konzole. Navíc věřím tomu, že většina lidí, která se jde učit PHP, tuší, k čemu PHP je (dají se v tom programovat hry jako webgame) a pár kapitol bez HTML je neodradí.

Držel bych se daleko od extrému, který popisuje bukaj (zatajení možnosti kombinace s HTML), ale nevidím problém v tom, když kapitola vysvětlující existenci koncové PHP značky a možnosti kombinace s HTML bude až někde ke konci Základního kurzu.
Joker
Profil
bukaj:
Díky za připomínky.
Když začnu od prostředka, o sekci řešení konkrétního problému postupem nejdřív nastínit problém a pak projít celé řešení, jsem taky uvažoval. Jen nevím jestli tím úplně nahradit ty článečky na nějaké téma, podle mě je užitečné obojí.

když se podívám na navrhovanou osnovu, ne že by se až tak lišila od seriálu na Linuxsoftu
Mně ten seriál na Linuxsoftu koncepčně špatný, jen je prostě už zastaralý. Čili podobná struktura mi nepřijde úplně na závadu.

Pokud jde o osnovu, rád bych dával větší důraz na vlastnost, kvůli které si asi většina lidí PHP vybere, a sice strmou křivku učení.
Právě proto je include a require co nejvíc na začátku, protože to jsou jednoduché funkce ke kterým není třeba nic moc vysvětlovat a zároveň se s nimi dá reálně něco udělat.
Další důvod je, že je docela velká skupina lidí, kteří u include a require taky skončí. Prostě jen chtějí mít na celém webu společnou hlavičku a patičku a tohle jim na to stačí.
Proto bych taky nevysvětloval include a require až po znovupoužitelných funkcích: Je mnohem snazší vyložit include a require na skládání HTML a později říct, že to analogicky jde použít i pro společné funkce, než to vyložit až v pokročilejší kapitole a začátečníkům se pak snažit vysvětlit, že to mohou taky použít.

Řekl bych, že ta osnova se od té původní zas tolik neliší, ale je zaměřená víc „programátorsky“, zatímco moje pojetí základního kurzu víc „začátečnicky“.

Dál připomínám jednu věc, že některé věci jsou trochu nepříjemně zacyklené:
Už skoro od začátku, minimálně od proměnných, docela chybí možnost předávat vstupy zvenku (echo 1 + 1; prakticky použitelné moc není, to můžu do HTML kódu rovnou napsat 2 a je to nastejno). Jenže aby čtenář pochopil mechanismus předávání vstupů zvenku, je nutné nejdřív probrat proměnné a pole. Čímž se to posouvá až do poměrně pozdních kapitol. Podobnou závislost mají třeba pole a cykly (u polí by bylo fajn používat cykly a na cykly je fajn mít probraná pole).

Anonymní funkce bych do základního kurzu netahal vůbec, ty nepoužije ani spousta pokročilejších programátorů. Práce se soubory je taky součástí až pokročilejší části, ten základní kurz má být fakt základ (svým způsobem něco jako takový „Úvod do programování“, kde použitý jazyk je PHP).

Díky za odkaz k parametrům vs. argumentům, zkusím to doplnit do kapitoly o funkcích.
Joker
Profil
Jan Tvrdík:
„kolik lidí u toho vydrží, když 7 kapitol se bude zabývat nudnou teorií“
Toho bych se zrovna zase tolik nebál. To, že nebudeš vypisovat HTML, z toho nedělá nudnou teorii. Ve většině programovacích jazyků se taky dlouhou dobu akorát vypisuje něco nepraktického do konzole.
Ta poslední věta je úplně přesná: Ve většině programovacích jazyků se taky dlouhou dobu akorát vypisuje něco nepraktického do konzole …a je to vopruz!
Já bych právě řekl, že PHP je programovací jazyk pro lidi, kteří sice dokáží programátorsky myslet, ale třeba na kurz Javy by se po měsíci vykašlali, protože teorie fajn, ale pořád se jen něco vypisuje do konzole a za celou dobu neudělali žádný reálně užitečný program.
Právě proto bych se snažil o tu orientaci na strmou křivku učení a to, že i věci skoro ze začátku výuky jdou rovnou prakticky využít.
Str4wberry
Profil
To, že nebudeš vypisovat HTML, z toho nedělá nudnou teorii.

Podle mě dělá. Pokud budeme vycházet z toho, že začátečník chce právě vypisovat HTML — a PHP mu má posloužit k usnadnění práce. Že se už hned v první programovací kapitole vyřeší základní problém, mi proto přijde perfektní.
bukaj
Profil
Záleží na tom, jestli chcete udělat učebnici PHP, nebo učebnici patlání "webovskejch stránek". Tohle

Jan Tvrdík
„Představa stavění stránky pomocí funkce html je zcela mimo realitu.“
Tohle je spíš příklad na procvičení volání funkcí. Bože chraň, aby to někdo používal v realitě!

Joker
„Řekl bych, že ta osnova se od té původní zas tolik neliší, ale je zaměřená víc „programátorsky“, zatímco moje pojetí základního kurzu víc „začátečnicky“. “
Já bych spíš řekl, že můj základní kurz je kurz programování v PHP, tvoje pojetí je kurz patlání "webovskejch stránek" :)

„Další důvod je, že je docela velká skupina lidí, kteří u include a require taky skončí. Prostě jen chtějí mít na celém webu společnou hlavičku a patičku a tohle jim na to stačí.“
Pro tyhle lidi bych udělal speciální článek "společná hlavička a patička", ale nesral bych to do kurzu PHP.

„Jenže aby čtenář pochopil mechanismus předávání vstupů zvenku, je nutné nejdřív probrat proměnné a pole.“
Ale to vůbec není pravda. Stejně většina začátečníků, i když pole používá, pořádně nechápe, co to vlastně je. Když odešlu formulář metodou GET, tak k datům přistoupím přes $_GET["něco"]. Konec, víc článek nemusí říkat. Ale bude to učebnice na webu, ne? Tak hned k tomu šoupnu chcete-se-dozvědět-víc odkaz na článek, který podrobněji probere, co jsou vlastně pole. Vždyť čtenář nemusí postupovat lineárně!

„Už skoro od začátku, minimálně od proměnných, docela chybí možnost předávat vstupy zvenku“
Ovšem, šoupnu chcete-vědět-jak-vypsat-jméno-které-zadáte odkaz. A opět speciální článek podle receptu, že když chci vypsat něco, napíšu $_GET["něco"] a nepřemýšlím o tom. Ale nesral bych to do kurzu PHP.

Klidně bych udělal dva kurzy - jeden základů PHP a druhý patlání webů. Základy PHP se zaměří na syntaxi, sémantiku příkazů a bude lidi učit programovat. A kurz patlání zase na to, jak vložit hlavičku, jak vypsat seznam souborů na webu, jak přijmout data od uživatele, jak je uložit do souboru (nezlobte se na mě, ale ukládání do souborů a čtení z nich je základ, to musí umět každý; a navíc, pro jednoduché webíky si lidi s file_get_contents() a file_put_contents() vystačí) - prostě na to, jak sestavit web. Tyhle kurzy by byly silně prolinkované navzájem, ale nemíchal bych je dohromady. Na úvodní stranu prdnete dva odkazy "chci rychle spatlat web!" a "chtěl bych to jako vopravdu umět...", ideální řešení podle mě.
Alphard
Profil
bukaj:
Ceníme si dalších názorů, ale zase je třeba se bavit reálně a věcně vzhledem k současné situaci.
První část má Joker a několik dalších již napsanou, teď ladí detaily a pod nějakým názvem bude "zveřejněna", přece to nevyhodí. Mnoha lidem pomůže, protože dělají třeba jen zájmový web a ani se nechtějí učit složité věci. Klidně tomu říkejme patlání, ale je to tak :-)
Kritika této části už je myslím zbytečná.

Teď se ale začne psát pokročilejší část, sám se k tomu už dlouho odhodlávám, a je vhodná doba navrhout styl článků. Takže jaký je váš návrh? Od začátku to táhnout jako MVC, nebo jak?
Jan Tvrdík
Profil
Joker:
Další důvod je, že je docela velká skupina lidí, kteří u include a require taky skončí.
Souhlasím s bukajem, že pro tyhle lidi je lepší mít samostatný článek. Nevidím potřebu této skupině nějak přizpůsobovat tu učebnici.

Už skoro od začátku, minimálně od proměnných, docela chybí možnost předávat vstupy zvenku
Tohle jako problém nevidím. Současné pořadí článků se s tím vypořádává docela dobře.

Podobnou závislost mají třeba pole a cykly
Opět si myslím, že současné řešení je ok.

Práce se soubory je taky součástí až pokročilejší části
Tady s tebou souhlasím, ač mám asi jiné důvody. Jednak je ideální se soubory vůbec nepracovat a jednak to není vůbec triviální téma, protože vyžaduje vysvětlení pojmů jako atomicita, isolace, zámky, oprávnění apod.


bukaj:
Klidně bych udělal dva kurzy - jeden základů PHP a druhý patlání webů.
Nesmyslně moc práce, výsledek bude akorát mást začátečníky.

Alphard:
přece to nevyhodí.
Přeorganizování není vyhazovaní.

Od začátku to táhnout jako MVC, nebo jak?
V podstatě ano. Nebude to úplně plnohodnotné MVC, ale to rozdělení bych tam rád viděl. Viz také Jak slušně navrhnout strukturu webu i bez frameworku?
juriad
Profil
Je ještě volné téma regulární výrazy? Trochu jsem se rozjel ve vlákně Array - zástupné znaky a docela mě to bavilo. Psal bych to obdobným stylem.
Joker
Profil
juriad:
Do pokročilé části určitě. Poznámka, ohledně syntaxe regulárních výrazů a podobně by stačilo jen odkázat na http://www.regularnivyrazy.info/
Stalker
Profil
8 a 9 díl není?
Kubo2
Profil
Joker:
Rád by som sa ujal úvodu do cookies alebo do sessions, ale neviem, či by to mal kto prekladať. Po česky neviem natoľko dobre, aby som to mohol písať v češtine, ale v slovenčine viem písať bez nejakých zvlášť fatálnych chýb.
Čo by si na to povedal? Mimochodom, časť z toho už mám rozpísanú, totiž nudil som sa v škole na etickej výchove.
Tori
Profil
Kubo2:
Klidně to přeložím, pokud bude mít Joker pocit, že je to potřeba. V SR se pohybuju dost dlouho na to, abych bez problémů rozuměla (= asi 12 let). Pokud to teda nepíšeš východňársky. :-)
Stalker
Profil
[#14] Tori
Myslím, že slovensky hovořícím lidem bez problému porozumí 98% čechů. Upřímně si myslím, že slovenština není potřeba překládat. Furt beru Slováky jako bratry a jistě nějsem sám. Btw má přítelkyně je východňárka, to by popřípadě nebyl problém přeložit :D
Jan Tvrdík
Profil
Stalker:
Problém slovenštiny není (z mého pohledu) v tom, že by ji češi nerozuměli, ale v tom, že ji pak češi mají problém editovat, aby nevznikl česko-slovenský mix.
Joker
Profil
Jan Tvrdík:
Problém slovenštiny není (z mého pohledu) v tom, že by ji češi nerozuměli, ale v tom, že ji pak češi mají problém editovat, aby nevznikl česko-slovenský mix.
Další hledisko je, že by jednotlivé články neměly být psané příliš rozdílným stylem.
Přece jen to má být spíš jednotná učebnice, než „blogovací server“, kam by různí vývojáři psali články a poznámky.


Delší dobu se nic moc nedělo a ani já neměl na učebnici čas, takže jsem se rozhodl, že tímhle tempem se nikam nedostaneme.
Zároveň je škoda, když docela hodně užitečných informací leží „v utajení“ v předběžných verzích článků.

Takže jsem se pustil do příprav zveřejnění toho, co je zatím hotové. Nainstaloval jsem redakční systém a udělal v něm pár drobných úprav, rád bych to během příštího týdne připojil k doméně a začal zveřejňovat hotové texty.
Když se povede ještě dopsat něco k instalaci webserveru (na což se odkazuje 2. kapitola základního kurzu), měl by být hotový celý řekněme první blok základního kurzu s obecnými informacemi pro začátečníky (druhá část základního kurzu se pak zabývá jednotlivými vlastnostmi PHP).
Kubo2
Profil
Tori:
pokud bude mít Joker pocit, že je to potřeba
v pohode, no len tak mimochodom, zdá sa mi, že sa Joker nevyjadril (alebo mi to ušlo?), inak díki za ponuku.

Tori:
Pokud ... nepíšeš východňársky. :-)
Nie, som zo západu, blízko Bratislavy :)

Joker:
jednotlivé články by neměly být psané příliš rozdílným stylem
Tomu rozdielnemu štýlu textov sa aj tak úplne nevyhneš, pokiaľ učebnicu bude písať (píše) viac autorov.

spíš jednotná učebnice, než ‚blogovací server‘
Myslím si, že z webu primárne vytvoreného ako učebnicu jazyka PHP asi nikdy nebude blogovací server :-) Predsa len máš nejakú osnovu, moderačný tím atď atď a tiež tam nemôže písať hocikto hocičo.

Takže jsem se pustil do příprav zveřejnění toho, co je zatím hotové.
Môj návrh v [!#3] po druhé (s výnimkou toho článku, pretože weblog je teraz v nestabilnom stave).
Joker
Profil
Kubo2:
Môj návrh v [!#3] po druhé
No tak zatím pořád není na co odkazovat :-)
Registrovat do katalogů je zbytečné, kolik návštěvníků přes ně na učebnici přijde? Odhadl bych to číslo na nulu.
Odkazy v diskusích jsou fajn, ale je třeba dát pozor, aby takový odkaz byl na daném místě a) relevantní a b) přínosný, protože jinak je to spam. A spam lidi nemají rádi.
Kubo2
Profil
Joker:
dát pozor, aby takový odkaz byl na daném místě a) relevantní a b) přínosný
Bez obáv, budem si na to dávať pozor :-)
Joker
Profil
Ještě pro informaci, propojím zveřejněné články s jejich diskusními vlákny na DJPW (tj. odkaz v diskusi aktualizuji na ostrý článek a k článku přidám odkaz na diskusi).
Again
Profil
Chtěl bych se zeptat, kdy zhruba plánujete zveřejnit kompletní základní kurz?

Co se týče mě, tak ještě potřebuji u operátorů dopsat dvě dílčí podkapitoly (logické operátory a operátory bitového posunu) a určitě nechci tento proces nijak zdržovat, proto by mě zajímalo "jak moc mám spěchat".

Jinak by bylo ještě dobré, kdyby se jednotlivé témata určené k připomínkováni vkládaly na nějaké, k tomu určené místo a aktuální verze by nebyly rozesety všude možně.
Joker
Profil
Again:
Chtěl bych se zeptat, kdy zhruba plánujete zveřejnit kompletní základní kurz?
Tak rychle, jak to půjde. Což ale zas tak rychle nebude. I texty které jsou už hotové je potřeba ještě přenést do RS, překontrolovat a případně aktualizovat odkazy.

I když to dobře půjde, očekával bych tempo dva, se štěstím tři články za týden.
A web jako celek se zatím rozjíždí, takže je ještě dost jiných věcí kromě přidávání nových článků.

Já aktuálně chci dotáhnout instalaci webserveru, protože na to odkazuje 2. kapitola základního kurzu.
Pak zkusím co nejrychleji zveřejnit 3. 4. a 5. kapitolu základního kurzu. Což dohromady tvoří jakýsi obecný teoretický úvod.
Potom mám v plánu se základním kurzem udělat pauzu a věnovat se jiným úpravám na webu.
No a pak zveřejňovat druhou část základního kurzu.

Takže bych řekl, že kapitola o proměnných a kapitola o operátorech budou potřeba zhruba ve stejné době, a to v horizontu 2 týdny až měsíc.
Samozřejmě čím dřív, tím líp.
Amunak
Profil
Again:
Bude u operátorů bitového posunu taky nějaký pěkný příklad? Já sice tohle považuji za pokročilé (a doteď s pochopením někdy mám problém), ale jde o podle mě málo známou věc, která je kolikrát velmi užitečná (úspornější než nějaké pole binárních hodnot). Myslím, že bys to mohl vysvětlit na něčem, jako jsou módy souboru v linuxu.
Kubo2
Profil
Joker:
Navrhujem presunutie témy HTTP hlavičky (skôr by som asi rozobral HTTP protokol od základov, ale to je teraz jedno) ešte pred témy cookies a sessions, pretože tieto ich vo veľkej miere využívajú (najmä cookies), a kvôli týmto okolnostiam sa myslím spomenuté dve témy pravdepodobne budú dosť odkazovať na tému HTTP, ktorá pokiaľ by ešte nebola prebraná, mohlo by to myslím spôsobovať komplikácie.
Igor Kubicar
Profil
zdravim, chcem sa opytat, v akom stadiu je pisanie stranky (knihy) o php? ten uvod, teda tie 4 temy, co su na stranke pehapko.cz su podla mna spracovane dobre, aj naslednost tem. je to podla mna omnoho lepsie ako ako kniha, z ktorej som sa php snazil ucit ja. je to lepsie vysvetlene a pozitivom oproti knihe v papierobej forme suhlavne zive priklady, ktore si clovek moze zobrazit, resp. skopirovat kod a overit ci to naozaj funguje ako ma. dufam ze coskoro budu zverejnene aj dalsie kapitoly. s pozdravom a prianim chuti do tvorby igor
Joker
Profil
K otázce „Kdy vyjde další díl učebnice na webu?“ (i odsud):

Nejlepší odpověď co mám je „doufám že brzy“. Bohužel mám pořád hrozně málo volného času, i když sebekriticky uznávám, že párkrát za posledních pár měsíců by se čas našel, ale to jsem si na to vůbec nevzpomněl.
Teď před Vánoci je to s časem ještě horší.
Na druhou stranu 5. kapitola je už prakticky připravená.
Od 20. prosince dál to vypadá celkem nadějně.

I mně je líto, že to tak trvá, ale právě proto jsem do toho na začátku nechtěl jít, protože jsem se právě toho bál.

Jinak pozitivní zpráva je, že alespoň prodloužit domény jsem zvládl :-)
Kubo2
Profil
Joker:
Ako som na tom ohľadom na doporučenia pre potenciálnych autorov:

Jako samozřejmost předpokládám, že máte slušné znalosti PHP a zkušenost s realizací minimálně několika netriviálních projektů.
¶ Podľa mňa mám celkom slušné znalosti jazyka PHP, môžeš si urobiť svoj názor aj z mojich príspevkov tu na diskusii v kategórii PHP, ale aj v iných, kde sa dá tazateľom pomôcť v tomto smere.
Pokiaľ ide o tie projekty, neviem čo presne myslíš pod tým „netriviálnych“ (ale pravdepodobne asi to, že to nie sú nejaké testovacie projekty alebo príklady z učebníc).
Prakticky nemám za sebou ani jeden takýto projekt, ale momentálne si tak (skôr pre seba) voľnočasovo píšem malý redakční systém, nazvaný AjaxApp1.

Přečetli/absolvovali jste více než jeden výukový kurz PHP a ty informace pochopili.
¶ Tak predpokladám, že táto diskusia je pre mňa dosť dobrým zdrojom vedomostí a hlavne fakt skvelým výukovým kurzom :-) Toľko, čo som sa naučil tu, hlavne čítaním cudzích vlákien, ktoré ma zaujali, a s pomocou úžasných vysvetľovacích schopností tunajších diskutérov, mi myslím zatiaľ nedal žiadny výukový kurz či kniha, a ani nikdy nedá ;-)
Na gympli sme mali informatiku ako predmet v prvých dvoch ročníkoch, ale to som sa toho veľa nenaučil, pretože to, čo sa nám učitelia „snažili“ vysvetliť, vôbec nesúviselo s webovými technológiami — totižto učili sme sa „kresliť“ vo Worde :-) Nie je to šialené?
Tento rok informatiku nemáme, ale od budúceho ročníka by sme mali mať, a najskôr asi vtedy začneme so základmi HTML :-) Viem si predstaviť, ako sa budem na informatike nudiť :-D
Ale vrátim sa k tým výukovým kurzom. Nedávno som si kúpil knihu 1001 tipů a triků pro PHP od Jakuba Vrány, ktorého tu asi všetci poznáte. Pôvodne som ju mal dostať na Vianoce, ale už som v polovici a zatiaľ som takmer všetkému rozumel, a na veľa vecí mám aj svoj názor, či dokážem opraviť drobnú chybku, ktorú autor urobil z nepozornosti (ó áno, už som ich tam niekoľko našiel).

To už by boli dva kurzy. Ďalej som istý čas čítal seriál na linuxsofte, ktorý však vychádzal dosť dávno, takže som s ním niekde okolo dvadsiateho piateho až dvadsiateho siedmeho dielu sekol.
Na jeden šup som zhltol aj články o PHPku na JakPsátWeb.cz.
Dúfam, že to stačí. Áno, zdôrazňujem, že informácie som pochopil (veď tam v podstate ani nie je niečo, čo by sa nedalo pochopiť).

Uvědomujete si, že jen splnit bod 0. je pořád nedostatečné. Musíte mít ambici a schopnosti napsat text lepší než to, co jste četli.
¶ Áno, samozrejme, že si to uvedomujem. Obyčajne síce nebývam veľmi ambiciózny, ale keď si niečo zaumienim, viem prekonať aj kilometrovú priepasť či vodopád alebo oheň, keď to chcem dosiahnuť (z veľkej časti má na tom zásluhy môj bulharský tréner kanoistiky, a sčasti mama, po ktorej mám tvrdú hlavu).
Čiže, ak sa na to objektívne pozriem, tak myslím, že momentálne nemám takú ambíciu, ale keď dôjde do tuhého, budem sa snažiťpokým sa mi nepodarí napísať text lepší než to, čo som čítal.

Kromě slušných odborných znalostí máte i zkušenosti s výukou ostatních. (...) Sami jste už vytvořili nebo se podíleli na tvorbě nějakého výukového materiálu pro ostatní.
¶ Tento bod splňujem iba na polovicu. Áno, už na tomto diskusnom fóre približne rok a pol pôsobím, z toho posledný rok sa veľmi snažím, aby moje odpovede boli relevantné, prínosné a riešili problém tazateľa. Ak sa to dá pokladať za skúsenosti s výukov ostatných, budem rád. Neviem síce veľmi dobre vysvetľovať, ale snažím sa problematiku a riešenie vysvetliť čo najlepšie, ako to dokážem.
Na druhú stranu, ešte som sa na žiadnom výukovom materiáli nepodieľal - ale individuálne sa občas venujem aj niektorým ľuďom z tejto diskusie, ktorý mi napíšu, pretože danú problematiku ťažšie chápu a požiadajú ma, aby som im to vysvetlil (možno názornejšie).
Ale rád by som sa podieľal na tomto výukovom materiáli :-)

Text který vytvoříte bude spisovně česky a bez stylistických a pravopisných chyb, resp. s tolerovatelným množstvím chyb.
¶ Text, ktorý vytvorím, určite nebude česky, a ak aj bude, tak určite nie spisovne :-) Ale radšej by som bol, keby som mohol písať po slovensky, a niekto by to preložil (ak by to bolo možné).
Kubo2
Profil
Prosím Jokera o reakciu.
Vidím ťa tu na fóre v týchto dňoch prispievať, takže neviem či ma ignoruješ, alebo máš fakt tak málo času (môj príspevok si si totiž vďaka pokročilým schopnostiam diskusie zobraziť ti počet ešte neprečítaných príspevkov vo vlákne všimnúť musel).
Ak si ho napriek tomu prehliadol alebo máš naozaj tak málo času, beriem svoje slová späť a ospravedlňujem sa, že som tak vyletel.
Jan Tvrdík
Profil
Kubo2:
môžeš si urobiť svoj názor aj z mojich príspevkov tu na diskusii
Prošel jsem posledních 10 příspěvků
djpw.cz/153849#5 – obsahuje špatné ošetření chyby a nebezpečným způsobem zformátovanou podmínku
djpw.cz/152937/2#13 – odkázaná živá ukázka (v JS) obsahuje dekrementaci navíc, zbytečný querySelector fallback, zbytečné použité AJAXu, kde by stačil Image objekt a nesmyslný onreadystatechange callback.
djpw.cz/153727#5 – lze zjednodušit na stripos
djpw.cz/153723#2 – nesmyslná rada, binární režim u zápisu do souboru znamená něco jiného (ovlivňuje zpracování konce řádků)
djpw.cz/153584 – nejde to zneužít způsob, který on popsal, nicméně bezpečné to není, např. tím jde podvrhnout referer nebo to zneužít k phishingu
« 1 2 3 4 5 »

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0