« 1 2 3 »
Autor Zpráva
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jana Tvrdíka:
jak tam zapojit Chamurappiho všeumějící skript (djpw.js) + související věci (ikonky, csska). A to jak licenčně, tak prakticky.
Co se licence týče, máte mé požehnání použít cokoliv, co jsem vyráběl pro tuto diskusi.

kromě tabování v [pre]
To by fungovat mělo. Nemáš náhodou tabovací funkci z ostré verze a Chrome? Tam je vyřazená.
Taurus
Profil
Jan Tvrdík:
• Měl by se na to podívat grafik s kodérem.

Pokud se aspoň z části můžu považovat za jednoho z nich, stačí říct. :-)
Jen musím dodat, že začátkem února mám státnice, takže leden je nereálný.
Darkry
Profil
Jan Tvrdík:
Mohl bych se podívat na ty zdrojové kódy? Nechci nic upravovat, jenom by mě zajímalo, jak je to postaveno.
panther
Profil
Jak napsal Taurus: pokud byste chtěli pomoci s kódem (a Taurus) neměl chuť nebo čas), rád Vám s tím pomohu.

Vzhledem k tomu, že má účast je tady opravdu marginální, v případě zájmu mě oslovte na mailu uvedeném v profilu. Pomoc jsem nabízel již na začátku, nabídka stále platí, i když se diskuse neúčastním v takové míře.
Joker
Profil
Nahrál jsem aktuální verzi redakčního systému na http://php.it-joker.cz/www/
Kdo chce, můžete si vyrobit účet na http://php.it-joker.cz/www/sign-up a přihlásit se přes http://php.it-joker.cz/www/sign-in a pak zkoušet.
Jan Tvrdík
Profil
Chamurappi:
máte mé požehnání použít cokoliv
Díky, vážím si toho.

Nemáš náhodou tabovací funkci z ostré verze a Chrome?
Jo, bylo to tím. Už to funguje v pořádku.

Taurus, panther:
Díky oběma za nabídku. Vzhledem k časové vytíženosti Taura jdu zatím napsat email pantherovi.

Darkry:
Na architektuře není nic zvláštního, je to řadová aplikace postavená na Nette a dibi s velmi jednoduchým a přímočarým návrhem modelu (žádné dělení na repositories, mappers, entities, facades…), většina metod vypadá asi takto. Zveřejnění zdrojových kódů není zatím v plánu.


Zatím se může registrovat a upravovat stránky kdokoliv. Už mám (od včerejška) ale připravenou verzi, kde bude muset vaši registraci nejprve někdo schválit.
Mimochodem došel jsem k názoru, že převod BBCode do HTML pomocí regulárních výrazů je zlo. Vzniká tam spousta problémů, které se složitě obchází nebo se neřeší vůbec. Až budu mít čas, zkusím to zpracovávat nějakým normálním parserem.
panther_
Profil *
Jan Tvrdík:
Vzhledem k časové vytíženosti Taura jdu zatím napsat email pantherovi.
doufám, že na mě nespadne celé břímě včetně grafiky, z mého působení tady je snad zřejmé, že grafikem nejsem :-) Vím, že Taurus by byl schopen jak grafiky, tak kódu, já jsem se nabízel pouze na tu druhou, kodérskou, část, abych Taurovi/komukoliv jinému částečně ulevil od množství práce s tm spojeného.

Do konce tohoto týdne na tom budu časově podobně jako Taurus do konce měsíce, takže bych se k tomu mohl dostat ke konci týdne/začátkem toho příštího. Práce mám taky dost, takže se toho můžu účastnit jen v případě, že včera nebylo pozdě, v opačném případě bohužel ne.
Kubo2
Profil
Jan Tvrdík
převod BBCode do HTML pomocí regulárních výrazů je zlo
Jednodušší je to pomocí cyklů a podmínek switch (ovšem, je to jenom jednodušší, či je to zlo to pravdivě nevím).
Taurus
Profil
Když převezme panther kódování, bude to jedině dobře. Dovolil jsem si zkusit navrhnout logo a tím i přidat maličký hlas pro pehapko.cz namísto phpko.cz. Jen nevím, jestli to nepatří do jiné sekce.

Joker
Profil
Taurus:
Jen nevím, jestli to nepatří do jiné sekce.
Logo možná spíš k designu?

Každopádně zajímavé, sice úplně jiné než nápady co jsem měl v hlavě :), ale líbí se mi.
Jen ještě zvažuju, jestli celý web titulovat jako „učebnici“, nebo jinak (jestli celý ten web bude PHP učebnice, nebo to spíš bude obecněji web na téma programování webových aplikací v PHP a souvisejících věcí a učebnice PHP bude jedna část… Ale právě nevím, jak to potom nějak „hezky“ pojmenovat)
Jan Tvrdík
Profil
Taurus:
Pěkné logo :)

Joker:
zvažuju, jestli celý web titulovat jako ‚učebnici‘
Jsem spíš pro „učebnici“ než pro „obecný web o PHP“. Je z toho vidět, na co dáváme důraz. Úplně bych nevylučoval, že někdy v budoucnu se web rozšíří o další sekce, ale teď na začátku mi přijde chyba to tříštit. Webů s články o PHP je dost, netřeba přidávat další. Vlastní fórum taky nechceme.
Joker
Profil
Jan Tvrdík:
Fórum určitě ne, spíš mi přijde, že součástí toho webu bude:
1. Základní kurz PHP, což je učebnice.
2. Pokročilejší články k PHP, což budou spíš samostatné jednotlivé návody a rady, či výukové texty.
3. Další články na související témata: Databáze, nastavení serveru a tak.
4. Nástroje a pomůcky pro programátory, pokud nějaké budou
Termín „učebnice“ to možná úplně přesně nevystihuje.

Úplně bych nevylučoval, že někdy v budoucnu se web rozšíří o další sekce
Zdá se nečekáš, že by se v dohledné době povedlo dát dohromady něco jiného než Základní kurz :-)
Ovšem já doufám, že se web rozšíří o další sekce prakticky už při zveřejnění, protože to nechci zveřejňovat dřív než bude hotový základní kurz a zároveň doufám, že jakmile bude hotový, bude tvorba obsahu plynule pokračovat dalšími sekcemi.
Jan Tvrdík
Profil
Tohle patří spíš do diskusi o obsahu než sem.

Joker:
Zdá se nečekáš, že by se v dohledné době povedlo dát dohromady něco jiného než Základní kurz :-)
Měl jsem se vyjádřit přesněji. Myslel jsem jiné sekce než „učebnice“. Základní kurz, Programujeme v PHP i Základy databází považuji za části učebnice. A jako základní rys té učebnice (kterým se bude lišit od podobných zdrojů) vidím průběžnou aktualizaci, která bude reflektovat to, na co se lidi ptají na fóru.
peta
Profil
U tech brisek by se mozna dala carka zrusit a zarovnal bych to na radek. A mozna tu horni a spodni carku bych od vlnovky oddelil.
 | _ >
<   |

||  \
  __/
/  
\  ||


 | |\
  __/
/  
\| |
Jan Tvrdík
Profil
panther:
v případě zájmu mě oslovte na mailu uvedeném v profilu.
V profilu nemáš mail uvedený. Poslal jsem ti e-mail na adresu, která nevím, jestli je tvoje a funkční.

peta:
Možná nemám dostatečnou grafickou představivost, ale ten tvůj příspěvek jsem prostě nepobral.
Kubo2
Profil
[#5] Joker: nechci moc otravovat, ale chtel bych te poprosit o zmazání mého účtu na id 24896, jestli bys měl trochu času (a milosrdnosti), jelikož jsem ztratil heslo. Díki vopred.


peta:
Ten prostredni by asi vypadal nejlip.
Joker
Profil
Kubo2:
chtel bych te poprosit o zmazání mého účtu na id 24896, jestli bys měl trochu času (a milosrdnosti), jelikož jsem ztratil heslo.
Proč? Vždyť je to jedno.
Kubo2
Profil
Protože si nemůžu ani vytvořit nový účet.
Jan Tvrdík
Profil
Kubo2:
Protože si nemůžu ani vytvořit nový účet.
Ještě, že tak. Máš-li nějaké nápady na zlepšení, někam si je napiš a týden o nich přemýšlej. Pokud se i po týdnu přemýšlení budeš domnívat, že jsou to skutečně dobré nápady, napiš je do vlákna k danému článku.

Joker:
Nějaký důvod, proč se ten RS ještě nepoužívá pro již napsané články? Včera jsi zase něco upravil, nicméně bez RS se nemůžu podívat na rozdíl vůči předchozí revizi a na čtení celých článků pořád dokola nemám čas.
Juandev
Profil
Zdravíčko. Čistá MediWiki a umístění na servery WMF pod svobodnou licencí se Vám nezamlouvá?
Joker
Profil
Jan Tvrdík:
Nějak jsem přehlídl příspěvek, omlouvám se.
Důvod proč to není v RS je víceméně moje neschopnost to tam překopírovat. Pokusím se k tomu dokopat.
Snad bych mohl do RS nejdřív uložit tu starší verzi a pak tu novější, aby byly vidět i ty rozdíly. Pokud najdu tu správnou verzi článku.

Juandev:
Já se v tomhle neorientuju, tak nevím.
Juandev
Profil
Joker:
Já se v tomhle neorientuju, tak nevím.
No, já jsem tu celou diskusi nečetl. Ale z běžného prolítnutí jsem nabyl dojmu, že jste se napřed nemohli dohodnout na RS a pak když už by dohoda byla, tak zas nebylo jasné, kdo to dokáže dlouhodobě hostovat a spravovat.

V případě hostování na serverech WMF se oba problémy odstraní. Otázka ale je, jestli by Vám to prostředí vyhovovalo. Trochu vysvětlím.

Učebnici možno vytvořit:
*na projektu Wikiknihy
*na projektu Wikiverzita
*ve vlastním prostoru získaném od WMF

Učebnici může kdokoliv volně upravovat a šířit. Takže Vám s ní mohou pomici i lidé z jiných komunit, nebo lidé vyskytující se tak nějak samostatně na Internetu. Otázka je, jestli je to pro Vás chtěná akce. Licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported asi netřeba vysvětlovat. Stejně tak použitý software. Pochopitelně na Wikiknihách (projekt pro tvorbu elektronických učebnic) či Wikiverzitě (projekt zaměření na otevřené vzdělávání a autorský výzkum) existují další rozšíření, která se mohou hodit (například zvýrazňovač kódů, jednostraný zkušební dotazník apod.). V případě vlastního místa pak si můžete asi libovolně upravit, pokud zachováte licenci a otevřenost.
Jan Tvrdík
Profil
Juandev:
MediWiki, pokus se nemýlím, nepodporuje BBCode. Pokud by nebyl požadavek na BBCode, tak jsme mohli nasadit v podstatě libovolný redakční systém. Dále se obávám, že přílišná otevřenost by měla negativní vliv na kvalitu.
Juandev
Profil
Jan Tvrdík:
MediWiki, pokus se nemýlím, nepodporuje BBCode.
Ale existuje stabilní extenze, která ho umožňuje.

Dále se obávám, že přílišná otevřenost by měla negativní vliv na kvalitu.
A nebo naopak. Asi znáte výzkum otisknutý v časopisu Nature Internet encyclopaedias go head to head z roku 2005, který přinesl zajímavý fakt a sice, že odborností se Wikipedie blíží encyklopedii psané odborníky a v obouch je podobný počet chyb.
CZghost
Profil
Prvně bych chtěl říct, že nápad učebnice PHP online tady na JPW je bezva. Můj návrh je využít bezplatného softwaru MediaWiki, který používá např. Wikipedie a její sesterské projekty, pro něž byl software původně navržen. Další weby nezávisle na projektech Wikimedia tento software používají, Web zvukového editoru Audacity používá sofware MW jako příručku, Necyklopedie tento software využívá také. Mohl bych jmenovat celé řady webů, které se rozhodlo pro příručky a jiné účely využít MW, ale to by tu byl dlouhý seznam.

Tady dávám odkaz na software MediaWiki a těším se na budoucí příručku PHP :)

//Edit: Pardon, nevšiml jsem si, že návrh už se tady probíral, člověk je kolikrát tak líné stvoření, že se mu nechce číst desítky tuctů řádků :)
Joker
Profil
Možná by se hodila aktualizace stavu, posledních pár měsíců si na to snažím vyhradit nějaký delší časový úsek, aby šlo zveřejnit alespoň už hotové části.

Bohužel se to moc nedaří, ostatně právě kvůli tomu jsem na začátku váhal, jestli do toho mám jít.
Joker
Profil
Ještě jsem trochu v RS upravil zpracování BBCode, přidal jsem, že v [url] a [img] se adresy začínající ~/ udělají jako relativní od kořene prezentace.
Důvod je hlavně ten, aby pak šlo posunout kořen prezentace o úroveň výš (na doménu místo doména/www/) a nepřestaly fungovat např. obrázky vložené do článků.

Možná by taky bylo fajn sepsat výčet odlišností BBCode učebnice PHP od BBCode zdejší diskuse, co si vzpomínám:
• Maličko jinak se pracuje s kombinacemi bílých znaků a BBtagů (což by asi obvykle nemělo mít vliv).
• Zrušil jsem automatické doplňování „http://“ k adresám nezačínajícím protokolem, takže jde zadávat i relativní adresy.
• Značka [page] pro odkaz na článek v učebnici.
• Značky [ul], [ol] a [-] pro vytváření seznamů.
Jan Tvrdík
Profil
Joker:
Ještě jsem trochu v RS upravil zpracování BBCode
Co se týče BBCode, tak bych nejradši ten současný konvertor na HTML zahodil a použil na to nějaký normální parser (např. Decoda), protože to, co teď ten konvertor generuje (za což může i tvá snaha naučit ho generovat <p>), je dost hrůza a způsob jakým zpracovává whitespace je silně nepředvídatelný. Nicméně tím bych zahodil kompatibilitu s DJPW BBCode úplně, protože to, co se používá tady, už se od normálního BBCode* dost odchýlilo.

Co se rozdílů týče, tak na mě napadají ještě dvě věci:
• Na výstupu se to snaží (byť dost hloupě) generovat <p> místo <br>
• Značky [edit] a [del] si nepamatují čas.


* Normální BBCode má poměrně jednoduchou syntaxi [tag=hodnota]...[/tag], občas rozšířeno na [tag=hodnota atribut=hodnota]...[/tag]. Naproti tomu zdejší implementace má namátkově následující nekonzistence:
1) Hodnoty atributů jako součást názvu tagu [prephp], [imgleft]
2) Hodnoty atributů v závorkách (kdo to proboha vymyslel?) [edit (9.7.2013 08:37:03)]...[/edit]
3) Hodnoty atributů těsně za názvem tagu [h#kotva]...[/h], [class.note]...[/class]
Joker
Profil
…A ještě myslím, že učebnice nemá moderátorské poznámky, které tam stejně nemají smysl.

Jan Tvrdík:
No, při zahození kompatibility s DJPW se pak může přejít asi na cokoliv. Akorát by to muselo umět opačný převod (z HTML do té syntaxe), aby šlo zkonvertovat existující články.
Ale upřímně řečeno, k tomu BBCode kompatibilnímu s DJPW začínám taky být skeptický, jak se postupem času vynořují další věci, které je nutné tam přidávat.
Teď si říkám, kdy nějaký článek bude potřebovat tabulku anebo definiční seznam…

to, co teď ten konvertor generuje (za což může i tvá snaha naučit ho generovat <p>), je dost hrůza a způsob jakým zpracovává whitespace je silně nepředvídatelný
Už to je pár měsíců co jsem to dělal, ale mám dojem, že to <p> je založené na DJPW, resp. u DJPW tam bylo 2x <br> a já to změnil na <p>.
A proč myslíš, že to je hloupě, prostě odstavec se udělá dvěma odřádkováními.

Ještě dodatek, ty relativní adresy přes ~/ byly sice dobrý plán, ale nedomyslel jsem, že se HTML předgenerovává do databáze při uložení příspěvku, takže při přesunu webu je nutné příspěvek editovat a uložit, aby se adresy přepsaly.
Amunak
Profil
Proč nejde používat normální adresy začínající tečkou (a do nadřazeného adresáře se dostávat dvěma tečkami)?
« 1 2 3 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Ostrá verze učebnice běží na www.pehapko.cz.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0