« 1 2 »
Autor Zpráva
Joker
Profil

Diskuse k učebnici PHP, kapitola Základní kurz 2: Co je pro PHP potřeba

Autor: Joker
Zveřejněno
Odkaz na aktuální verzi článku: pehapko.cz/zakladni-kurz/2-co-je-potreba
Odkud se vede diskuse k aktuálnímu stavu textu:
První příspěvek po poslední revizi textu

Původní text příspěvku:

Aktualizace stavu:
Označil jsem první kapitolu jako hotovou.
Přidělil jsem si i téma Základy syntaxe, které navazuje na kapitoly, které už mám rozpracované.

Připravil jsem k připomínkování text druhé kapitoly.

Again:
Jinak už mám napsaný článek na téma proměnné, ale ještě si na něj nechám nějaký ten den, ať můžu opravit případné chyby/překlepy/nejasnosti.
Jestli to je ve zveřejnitelném stavu, na hledání nejasností a připomínkování se můžeme podílet všichni ;-)
Petr ZZZ
Profil
Připomínky k druhé kapitole

na jakm principu 
vlastně jen dvě věci:
nastavwení 
výhoda hostingu je, 
uvozovky, a tak podobně
Jan Tvrdík
Profil
- Barevně odlišit řetězec v uvozovkách a v apostrofech
- Nejlépe mít alespoň základní zvýrazňovač syntaxe PHP
Nemá smysl uvažovat nad editory, které neumí zvýraznit PHP syntaxi, takže bych ty dva body shrnul jako „Barevně zvýraznit PHP syntaxi“. U IDE bych pak uváděl, v čem jsou lepší, než obyčejný editor. Tedy to barevné zvýrazňování syntaxe bych už znova neuváděl.

Těch IDE imho není potřeba vyjmenovávat tolik. Eclipse a VS.Php skoro nikdo nepoužívá a nevypadá to, že by měly moc aktivní vývoj. Naproti tomu chybí v současné době poměrně populární PhpStorm (napsaný v Javě, ale poměrně rychlý s hromadou funkcí a velmi aktivním vývojem). První bych asi uvedl NetBeans, protože z toho, co je dneska na trhu, je to pro začátečníka nejlepší volba. (Nedá se čekat, že si začínající programátor koupí komerční editor za mnoho tisíc.)


Ohledně instalace web serveru – připomínám, že PHP od verze 5.4 má vestavěný server, který je výrazně jednodušší na zprovoznění než třeba Apache. V praxi jsem ho ale nezkoušel, netuším, jestli tam jsou nějaké skryté problémy.
Amunak
Profil
Jan Tvrdík:
Osobně Eclipse PDT používám a nemyslím si, že jsem úplně sám. Zkoušel jsem i NetBeans a pár měsíců jsem je používal, ale nakonec jsem skončil u Eclipse.

Nejlepší je bezpochyby Zend Studio ale cena je nemalá. Ovšem tomu Eclipse PDT se dost podobá (ostatně Zend Studio je na Eclipse postavené), takže kdyby někdo chtěl IDE které jé Zend Studiu blízké, doporučil bych Eclipse PDT.
Joker
Profil
Petr ZZZ:
Díky, opravím. Toho „jakm“ jsem si všiml už když jsem dával odkaz, ale neměl jsem čas to opravit.

Jan Tvrdík:
Těch IDE imho není potřeba vyjmenovávat tolik.
Nepřišlo mi, že jich je moc. Chtěl jsem mít dvě placená, dvě zdarma a jeden textový editor. Vycházel jsem z Jaký editor pro PHP (přehled editorů)
Koukám PHPStorm v tom vlákně zmíněný je, ale nějak jsem ho zapomněl přidat do prvního souhrnného příspěvku. Napravím.

Eclipse a VS.Php skoro nikdo nepoužívá
Eclipse jsem tam chtěl mít proto, že ho používám já :-) a budou z něj screenshoty.
VS.Php mi přišlo zajímavé pro ty kdo už jsou zvyklí na VS, i když to asi začátečníci v PHP moc nebudou, takže by to šlo vyhodit.
Ugo
Profil
Joker:
nevím jak hodně se bude 2. kapitola ještě měnit, ale ...
chybí mi tam něco o instalaci web. serveru, alespoň odkazy wamp, xamp říct že ve win je to instalace "next next ok" a v linuxu je třeba nainstalovat např. balíčky apache + php + mysql atp. i ten návod jak pustit php 5.4 server by byl fajn (nebo alespoň zmínka o něm)
Joker
Profil
Ugo:
chybí mi tam něco o instalaci web. serveru
To je záměr, na instalaci webového serveru je zvláštní téma. Respektive zatím není, ale bude.

chybí mi tam něco o instalaci web. serveru, alespoň odkazy wamp, xamp říct že ve win je to instalace "next next ok"
A když tam bude tohle, zase tam bude chybět, že většina variant Windows už obsahuje IIS, kde se dá taky rozchodit PHP…
Tohle by podle mě základní kurz PHP neměl rozebírat. Podstatná část začátečníků si lokální webserver vůbec nebude instalovat a bude skripty testovat na hostingu. Já když začínal s PHP jsem to udělal taky tak.
Naopak mě napadlo, že by tam ještě mohly být dvě věci:
1. Zmínit, že při použití obou variant (tj. lokální webserver pro vývoj a hosting pro ostrou verzi) je vhodné mít lokální server co nejvíc podobný hostingu (verze, nastavení).
2. Možná doporučit nějaké konkrétní hostingy. To bude možná trochu kontroverzní, protože by bylo vhodné něco doporučit, na druhou stranu to bude reklama. Přitom hostingů jsou tuny a služby mají podobné, nenapadá mě žádný, který by nějak jasně vyčníval (resp. vyčníval pozitivně). Nabízí se to pojmout rovnou jako reklamu a doporučit nějaký, který za to nabídne nějaké výhody (slevu pro čtenáře učebnice, hosting pro tu učebnici a podobně). Záleží i jak má hosting domluvený Yuhů (na JPW je reklama na C4).

Na základě připomínek výše jsem aktualizoval text druhé kapitoly, některé části jsem rozšířil a trochu předělal.
• Opraveno na co upozornil Petr ZZZ v [#26], až na čárku před „a tak podobně“, kterou teď zrovna nemůžu opravit, takže si to poznamenávám pro příští revizi.
• Přidal jsem krátkou informaci o vestavěném serveru v PHP 5.4. Blíže by se tomu mělo věnovat téma o instalaci webového serveru, dopíšu poznámku do struktury.
• Vyhodil jsem z textových editorů odrážku o uvozovkách a nechal jen zvýraznění syntaxe.
• Přidal jsem informaci o tom, že IDE nebývají lokalizovaná.
• U placených IDE jsem místo PhpED dal PHPStorm (nechci tam dávat víc než dvě).
• Přidal jsem trochu ohledně ceny placených IDE.
• Doplnil jsem k PSPadu odkaz (se kterým jsem počítal, jen tam nebyl napsaný)

Adresa textu je stále stejná.

Dodatek, PhpStorm jsem doplnil i do přehledu editorů tady na fóru
Alphard
Profil
Joker:
Podstatná část začátečníků si lokální webserver vůbec nebude instalovat a bude skripty testovat na hostingu.
To myslíš vážně? Já měl myslím server hned od začátku, tehdy nějaký PHP Triad nebo co to bylo.

Přece nikomu nemůžeme poradit nahrávat pořád vše přes FTP a kontrolovat syntaxi. Ještě aby k tomu použili PSPad, protože velká IDE jsou složitá, a veškerá snaha o dobré vedení v začátcích jde imho do háje...
Napsal bych, že ho potřebují, že v začátcích je lepších použít hotový balík a nějaký doporučit.

zase tam bude chybět, že většina variant Windows už obsahuje IIS, kde se dá taky rozchodit PHP
To už je věc, která v základním kurzu být nemusí.
Tori
Profil
Joker:
Jak už víme, PHP běží na serveru. Takže bude potřeba nějaký server. Přesněji řečeno webový server, který umí PHP.
Možná by se tu dalo upřesnit, že jde o program, nikoli stroj, a že spuštění serveru na vlastním počítači nevyžaduje internet. připojení.

Jednoduchý webový server pro vývojové a testovací účely je dokonce součástí samotného PHP (pokud si nainstalujete PHP ve verzi 5.4 nebo novější)
Tady by mohlo být něco obecnějšího ("Webový server je většinou samostatný balík programů, některé operační systémy nebo novější verze PHP ho mohou už obsahovat. Jak si takový server ... atd."). A pak v kapitole o instalaci webserveru napsat přesně o IIS, A+M+P v linux.distribucích, nebo PHP 5.4 serveru + odkazy na nějaké doporučené balíky.

Podstatná část začátečníků si lokální webserver vůbec nebude instalovat a bude skripty testovat na hostingu.
No já jsem třeba neměla net (a asi ani s ním bych nezkoušela první skripty někde naživo na hostingu), takže jsem si stáhla v knihovně instalačku linuxu a hrála si offline. Ale to asi bude spíš netypické.

Jinak dobře se mi čtou oba články.
Keeehi
Profil
Taky jsem téměř od začátku pracoval na localhostu. Stále nahrávat soubory přes ftp bylo velmi nepohodlné. První byla samozřejmě triáda, kde je to opravdu next next next ok a mám funkční webserver. Řekl bych, že pro začátečníky je to dobré řešení.
Jan Tvrdík
Profil
(pokud si nainstalujete PHP ve verzi 5.4 nebo novější)
Nahradit za „(od verze 5.4).“ (včetně té tečky za závorkou). Vzhledem k tomu, že pokud si dneska někdo bude instalovat web server, tak tam určitě bude mít PHP 5.4, tak to není potřeba tolik zdůrazňovat.

Nejlépe mít alespoň základní zvýrazňovač syntaxe PHP
Takhle to pořád vypadá, že není problém používat editor, který neumí syntaxi zvýrazňovat. Přitom není žádný důvod, proč by někdo takový editor používal. Pro většinu běžných uživatelů je to dokonce charakteristika toho, že se jedná o PHP editor. Proto navrhuji, aby v seznamu vlastností byla posunuta nahoru, jako základní vlastnost. Výčet pak bude vypadat takto:
- Uložit soubor jako prostý text ve zvoleném kódování (podobně jako u HTML)
- Barevně zvýraznit syntaxi (co je řetězec, komentář, příkaz, atd.)
- Zobrazovat čísla řádků
- Zvýraznit související závorky (normální a složené)


Vývojové prostředí umí spoustu šikovných věcí, které ušetří opravdu hodně času
Vývojové prostředí umí oproti běžnému editoru spoustu šikovných věcí, které ušetří opravdu hodně času.

Z placených PHP IDE je velmi uznávané Zend Studio
Znám spoustu lidí, kteří se profesionálně zabývají PHP. Nevím ale o nikom, kdo by Zend Studio uznával. Předchozí formulace byla lepší.

Nabízejí ale zkušební verze zdarma, případně i licence pro školy nebo open-source projekty.
Ověřoval jsi tu informaci?

PHPEclipse [http://www.phpeclipse.com/]
Když už nechceš vyhodit eclipse, tak vyhoď alespoň PHPEclipse. Nejnovější (vývojová) verze je přes rok a půl stará.
Joker
Profil
Alphard:
Mně přijde, že už takhle je tam docela hodně řečí předtím, než se vůbec dojde k nějakému programování.

Návod na instalaci webserveru určitě bude, ale nevím jestli by měl být v základním kurzu PHP.
Pokud ano, asi by bylo potřeba tu kapitolu rozdělit na dvě.
Možná bych to v tom případě udělal tak, že všechno o editorech se přesune do 3. kapitoly a 2. kapitola se bude věnovat jen webovému serveru.

Anebo ještě jinak: Možná by bylo šikovné udělat popis vzorové instalace webového serveru a z té kapitoly na něj odkázat.

Keeehi:
je to opravdu next next next ok a mám funkční webserver
Nojo, ale to není všechno. Pak je potřeba vysvětlit, že to někde na disku vyrobí adresář, do kterého patří skripty. Přičemž umístění toho adresáře závisí na webserveru a operačním systému. Dál je potřeba vysvětlit, jak z umístění souboru vyplývá jeho adresa v prohlížeči.
Není to tak jednoduché.

Tori:
Možná by se tu dalo upřesnit, že jde o program, nikoli stroj, a že spuštění serveru na vlastním počítači nevyžaduje internet. připojení.
Nad tím jsem přemýšlel, ale nenapadla mě hezká formulace (ono totiž „server“ může být pojmenování jak té aplikace, tak počítače v dané roli). Nakonec mi přišlo dostačující, když tam je napsáno, že takový server si lze udělat i ze svého počítače.

Jan Tvrdík:
Díky za připomínky, zapracuji.

„Nabízejí ale zkušební verze zdarma, případně i licence pro školy nebo open-source projekty.“
Ověřoval jsi tu informaci?
Vycházel jsem z informací na webech těch aplikací, viz.
Alphard
Profil
Joker:
Programování není jednoduché. Zase se na to dívám z té druhé strany, většina začátečníků bude mít freehosting, obvykle bude pomalý. Jestli na něm budou metodou pokus omyl něco cyklit, brzo jim zmrazí účet. Jakákoliv nastavení budou problém, jen zajistit výpis chyb bude problematické. O tom, že Majkl a další považují PHP 5.3 za samozřejmost si asi můžeme nechat zdát.
Jestli nebou aspoň používat editor s ftp klientem, bude jakákoliv práce neúnostně pomalá.

Pak je potřeba vysvětlit, že to někde na disku vyrobí adresář, do kterého patří skripty. Přičemž umístění toho adresáře závisí na webserveru a operačním systému. Dál je potřeba vysvětlit, jak z umístění souboru vyplývá jeho adresa v prohlížeči.
Druhá část a pojem root se bude muset vysvětlit stejně. Nejde doporučit jeden balíček a popsat jeho nastavení, kde se co najde? "Sem budete nahrávat soubory a tady prohlížet stránky." To snad není tak zlé.
Jan Tvrdík
Profil
Joker:
Když nad tím tak přemýšlím, tak mi nepřipadá dobré odkazovat začátečníka do sekce „Instalace a nastavení serveru“, která bude instalaci a nastavení serveru probírat pořádně. Začátečníka, vůbec nezajímá nějaké konfigurace Apache, nginx nebo IIS. Navrhuji tedy zařadit do Základního kurzu kapitolu popisující nejjednodušší instalaci serveru, což bude pravděpodobně screenshotový průvodce instalace xampp nebo wamp.

Trochu mě mrzí, že zatím nikdo neudělal (nebo jsem nenašel) grafické klikátko nad tím build-in serverem v php 5.4. Skoro si říkám, jestli by nestálo za to, abych ho v C# napsal.
Joker
Profil
Jan Tvrdík:
Navrhuji tedy zařadit do Základního kurzu kapitolu popisující nejjednodušší instalaci serveru, což bude pravděpodobně screenshotový průvodce instalace xampp nebo wamp.
Docházím k tomu, že to bude nejlepší řešení.
Keeehi
Profil
Alphard:
Nejde doporučit jeden balíček a popsat jeho nastavení, kde se co najde?
Viděl bych to stejně. Jeden z těch balíčků vybrat, a udělat k němu průvodce instalací a nastavením.

Jan Tvrdík:
Já bych to php 5.4. zase až tak netlačil. Podpora ze strany webhostingů není valná. Alespoň to vyplynulo z mého rychlého průzkumu.
Jan Tvrdík
Profil
Keeehi:
Já bych to php 5.4. zase až tak netlačil.
Souhlasím, že nemá smysl učit čtenáře psát kód, který ke svému běhu vyžaduje PHP 5.4 (např. používat všude zkrácený zápis polí), ale domnívám se, že instalovat si localhost něco jiného než PHP 5.4 postrádá smysl.
Joker
Profil
Joker:
Jan Tvrdík:
„Navrhuji tedy zařadit do Základního kurzu kapitolu popisující nejjednodušší instalaci serveru, což bude pravděpodobně screenshotový průvodce instalace xampp nebo wamp.“
Docházím k tomu, že to bude nejlepší řešení.

Ještě takový drobný dodatek, chce se toho někdo ujmout? :-)
Keeehi
Profil
Joker:
Pokud se ti do toho nechce, klidně se toho ujmu. Já jsem začínal s AppServ. Je to však už zastaralé takže ...

Co tedy vybrat?
- wamp
- xamp
- easyPHP

Jaké s nimi máte zkušenosti? Případně znáte něco lepšího?
Jan Tvrdík
Profil
Keeehi:
Případně znáte něco lepšího?
Pořád si myslím, že je dobrý nápad využít ten PHP built-in server, protože nevyžaduje instalaci ani administrátorská práva. V rámci procvičení C# jsem pro něj zkusil naprogramovat klikátko (repozitář, zatím je to je draft).
Joker
Profil
Keeehi:
Pokud se ti do toho nechce, klidně se toho ujmu.
Jednak když to udělá někdo jiný, můžu zatím psát další témata a bude to rychleji hotové :-)
A jednak s WAMP nemám moc zkušeností, na svém počítači mám Ubuntu (takže LAMP se instaluje se systémem, resp. z repozitáře) a na Windows serverech jsem obvykle používal IIS.

Jan Tvrdík:
Pořád si myslím, že je dobrý nápad využít ten PHP built-in server
Pro základní kurz bude stačit, ale později budeme potřebovat ještě i databázi.
Jan Tvrdík
Profil
Joker:
později budeme potřebovat ještě i databázi.
MySQL má poměrně dobrý klikací instalátor sama o sobě. Navíc později je můžeme odkázat do sekce „Instalace a nastavení serveru“, kde to bude popsané pořádně.
Tori
Profil
Ten built-in server a PHP 5.4 mi už ale připadá celkem daleko od:
[#1]Joker:
Zmínit, že [...] je vhodné mít lokální server co nejvíc podobný hostingu (verze, nastavení).
Jan Tvrdík
Profil
Zmínit, že [...] je vhodné mít lokální server co nejvíc podobný hostingu (verze, nastavení).
Nastavení na produkčním a lokálním serveru se velmi často liší úmyslně. To by pak taky mohlo vést k tomu, že protože na serveru mají nastavené display_errors na Off a error_reporting 0, tak si to na localhostu nastaví taky tak.
Joker
Profil
Jan Tvrdík:
MySQL má poměrně dobrý klikací instalátor sama o sobě.
Ale jestli by nebylo lepší mít jednu stránku s jednoduchou instalací, po které bude fungovat všechno, co je v té učebnici.
Takhle budeme my i čtenáři muset myslet na to, že pro základní kurz je jedna instalace a pak další instalace pro databáze.
Jinak ale ten built-in server by bylo vhodné zmínit, teď jak to skloubit.

Nastavení na produkčním a lokálním serveru se velmi často liší úmyslně.
Dobrá poznámka.
Ale zobrazování chyb bude zmíněné, celkově mi řešení chyb přijde natolik důležité, že jsem pro to vyhradil celou kapitolu.
Jan Tvrdík
Profil
Joker:
Jinak ale ten built-in server by bylo vhodné zmínit, teď jak to skloubit.
Vzhledem k tomu, že popis zprovoznění toho built-in serveru nebude delší, než jeden odstavec (stáhněte si zip, rozbalte ho, spusťte server.exe, vyberte složku a klikněte na „Zapnout server“), tak by neměl být problém dát ho do stejného článku (v základním kurzu) jako instalaci nějakého kompletního balíčku.
Joker
Profil
Aktualizace 2. kapitoly:
Zapracoval jsem připomínky z [#5] Jan Tvrdík a instalaci přepsal tak, že počítá s nějakým jednoduchým návodem.
Adresa stále stejná.

Jan Tvrdík:
Ještě jedna věc ke zvážení, sekce o webovém serveru bude napsaná pro Apache a případně IIS a budou tam i věci jako mod_rewrite. Aby se pak lidi nedivili, že jim to na tom serveru z PHP nefunguje
Keeehi
Profil
Joker:
Jednak když to udělá někdo jiný, můžu zatím psát další témata a bude to rychleji hotové
Ok tak já se toho ujmu.

Byl bych vděčný, kdybyste se podělili o vlastní zkušenosti s nějakým balíčkem a to jak s pozitivními tak i negativními.
abc
Profil
Keeehi:
Používám EasyPHP:
Výhody:
- velmi jednoduchá instalace
- velmi jednoduchá správa
- plně počeštěný
- možnost dostažení a instalace modulů
Nevýhody:
- aktualizace nejsou úplně jednoduché (ale nevím, jak je to u konkurenčních balíčku)
Doporučení:
- neinstalovat do výchozí složky - jmenuje se EasyPHP č.verze, tedy např. \EasyPHP 5.4.0\
- instalovat do složky např. D:\EasyPHP\

Závěrem doporučuji, za celou dobu používání jsem nenarazil na žádný problém.
Yuhů
Profil
Pokud jde o instalační balíček, sám mám taky dobré zkušenosti s EasyPHP. Napsal jsem na něj návod:

EasyPHP

Návod může být samozřejmě k dispozici pro účely připravované učebnice. Vždycky je ale lepší mít víc možností, takže pokud někdo jiný chce popsat instalaci a používání jiného balíčku, ke škodě by to být nemělo.

Moderátor Joker: Při oddělení vláken k různým kapitolám jsem tento příspěvek naklonoval a do každého vlákna umístil část týkající se dané kapitoly.
Druhá část příspěvku je zde
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Ostrá verze učebnice běží na www.pehapko.cz.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0