« 1 2
Autor Zpráva
abc
Profil
Další věc, co mě napadla, je některá témata podpořit videem.
Např. k IDE, či instalaci nějakého toho balíčku řekne podle mě daleko víc jedno dvouminutové video, kde se představí základní funkce programu postupně, než jeden screenshot, ve kterém toho bude sice ukázáno mnoho, ale bude to třeba příliš nepřehledné/nalepené
Keeehi
Profil
abc:
U IDE by to asi smysl mělo ale u instalace ne. Tam jde jen o to se tím proklikat a nechat si vysvětlit, co se kam vyplňuje a k čemu to je potřeba vyplnit.
Joker
Profil
Yuhů:
Asi by to chtělo mít diskusní vlákno ke každému jednotlivému kousku obsahu.
Počítá se s tím u konečných článků, ale asi není problém to udělat rovnou.
Ale ne v PHP, bude na to potřeba zřídit novou kategorii.
Takže můžeme založit novou kategorii a tam pak vlákna k jednotlivým kapitolám?

v podstatě předpokládá znalost javascriptu
Spíš než „znalost JavaScriptu“ bych řekl „předpokládá povědomí o tom, co je JavaScript“. Ale asi je pravda, že ta kapitola možná až zbytečně moc srovnává PHP s JavaScriptem.
Můj cíl byl vystihnout problém, kdy někteří míchají PHP s JavaScriptem a pak se diví, že jim to nefunguje. Je ale pravda, že na to stačí v úvodní kapitole podstatně méně JavaScriptu.

zbytečně zmiňuje alternativní technologie
Přišlo mi dobré je zmínit. Na druhou stranu, stejně jako s tím JavaScriptem, může se jim věnovat méně místa.
Joker
Profil
(poznámka: Toto je kopie části mého příspěvku týkajícího se původně více kapitol)
Yuhů:
Pokud jde o instalační balíček, sám mám taky dobré zkušenosti s EasyPHP. Napsal jsem na něj návod
Mrkl jsem na to a podle toho co jsem viděl mi to jako moc dobrá volba nepřipadá.
Na jejich stránkách je nabízeno několik verzí, přičemž žádná není nějak zvýrazněná jako doporučená. S prominutím úplně idiotské mi připadá, že se celý blok po najetí myší zvýrazní podobně jako odkaz, ale ve skutečnosti je odkaz ke stažení jen malý obrázek. Já sám chvíli klikal a divil se, že se nic neděje.
Ideálně bych začátečníka poslal na stránku, kde bude jedno velké tlačítko Download, na to klikne a stáhne se mu instalátor.
Bohužel se zdá, že ergonomie stránek není silná stránka ani ostatních zmíněných balíčků.
Přijatelný odkaz ke stažení má třeba VertrigoServ.

Jinak k samotnému návodu:
Už podle jeho délky je vidět, že samostatná kapitola bude nutná.
Návod jako takový bych si představoval víc „pro začátečníky“, hlavně ta část První spuštění (být začátečník, asi nepochopím hned první větu té části).
Jan Tvrdík
Profil
• „Ukázalo se, že zatímco na tvorbu HTML...“ – Neřekl bych, že se to někde „ukázalo“. Začal bych rovnou „Zatímco na tvorbu...“
• „Druhá možnost je pronajmout si místo na serveru někoho jiného, takzvaný hosting.“ – Chybí tam důrazné upozornění, že ne každý hosting podporuje PHP. U freehostingů se navíc velmi často vyskytuje zastaralá verze 5.2 (podpora ukončena před více než 2 roky).
• „Barevně zvýrazňuje syntaxi “ – máš to jak tam 2× (navíc je to u IDE)
• „PHPStorm“ – správně psáno „PhpStorm“


Ještě jsem si vzpomněl: U IDE ti chybí jedna jejich podstatná výhoda – integrovaný debugger umožňující krokování kódu (ač jeho prvotní zprovoznění není většinou moc uživatelská přívětivé)
Joker
Profil
Nějaký čas jsem to tu neaktualizoval, ale přesto jsem pár věcí pro učebnici dělal.
Postupně to zaktualizuji a doufejme zároveň obnovím dřívější tempo prací.

Jan Tvrdík:
Díky za připomínky, zapracoval jsem je do textu a ještě trochu rozvedl ten bod o starých verzích PHP na hostingu.
(Dodatek, aktuální verze textu je na ahttp://php.it-joker.cz/?uri=zakladni-kurz/2-co-je-potreba - viz i první příspěvek)
Joker
Profil
Článek zveřejněn na ostré verzi webu!

Mírně jsem upravil nadpisy a doplnil chybějící odkazy.
RockFire
Profil
Kromě PSPadu bych zmínil i Sublime Text.
Str4wberry
Profil
Sice ST sám spokojeně používám, ale začátečník to medle příliš neocení. Asi bych doporučoval PSPad – že je česky a nemá problémy s češtinou mi pro začátečníka přijde užitečnější.
RockFire
Profil
To je otázka, rozhodně si ale myslím, že když jsou z IDE zmíněné 4 varianty, mohly by být alespoň 2 bez IDE. Ať má člověk furt možnost volby, když prostě PSPad z nějakého důvodu nechce.
Kolumbus
Profil *
Pro začátečníka je lepší PsPad nebo Notepad++. Pokud tam chcete mít Sublime Text, tak tam nutně musí být i Vim :-)
Joker
Profil
RockFire:
když jsou z IDE zmíněné 4 varianty, mohly by být alespoň 2 bez IDE
Je to tak napsané úmyslně.
Ten článek nepopisuje dvě rovnocenné varianty, „s IDE“ a „bez IDE“, a ke každé nějaké možnosti volby.
Preferovaná varianta je použití IDE. Teprve pro ty, kdo opravdu nemohou/nechtějí používat IDE, je tam alternativa v podobě textového editoru s nějakými vlastnostmi. A PSPad je uvedený jako příklad takového editoru.

když prostě PSPad z nějakého důvodu nechce
…tak nejspíš bude mít jiný oblíbený editor, od jehož používání článek nijak neodrazuje (jen říká, jaké vlastnosti by takový editor měl mít).

A když někdo nemůže/nechce používat IDE, nemůže/nechce používat PSPad a nezná jinou alternativu je tam pořád odkaz na diskusní vlákno o editorech, kde jsou aktuálně čtyři další editory, nebo se může zeptat na nějaký další.
RockFire
Profil
Joker:
Jsem přesvědčen ;)
Mistr
Profil
Jokře, prosím oprav si:
(1) Jestli si na instalaci a nastavení webového serveru sami netroufáte, zkuste náš jednoduchý návod.
Naopak o pokročilejších možnostech, které webové servery nabízejí, se dočtete v sekci Správa webového serveru.
- za slovem návod máš zbytečné zalomení
(2) Druhá možnost je pronajmout si místo - spíše Druhou možností je (...), ne?
(3) (...) přímo na hostingu pro konečné stránky, pro větší projekty je nejlepší mít obě varianty: Testovací server přímo na počítači kde programujete a pak hosting pro hotové stránky. - raději (...) přímo na hostingu pro konečné stránky (větší projekty) je nejlepší mít obě varianty: Testovací server přímo na počítači, kde programujete, a pak hosting pro hotové stránky.
(4) (...) uvozovky, a tak podobně).
A právě takové chyby můžete (...)
- opět přebytečné zalomení za slovem podobně, ne?
(5) Opět zde: ušetří opravdu hodně času.
Například:

(6) Debugger, možnost zastavit kód (...) bych upravil do podoby Debugger, tedy možnost zastavit kód (...)
(7) Pomáhá při tvorbě dokumentace ke kódu, který napíšete - raději Pomoc při tvorbě dokumentace ke kódu, který napíšete
(8) Naopak může pro někoho být nepříjemné (...) - spíše Naopak může být pro někoho nepříjemné (...)
(9) Pro jejich používání ale stačí se naučit pár termínů a smiřte se s tím, že pokud chcete programovat,
bez alespoň základů angličtiny se neobejdete.
- raději Pro jejich používání se ale stačí naučit pár termínů a navíc je třeba se smířit s tím, že chcete-li programovat, bez znalosti alespoň základů angličtiny se stejně neobejdete.
(10) (byť v rámci oboru to tolik peněz není, nástroje pro vývoj softwaru dokáží být daleko dražší) - spíše (byť v rámci oboru to tolik peněz není, neboť nástroje pro vývoj softwaru dokáží být i daleko dražší)
(11) Nabízejí ale zkušební verze zdarma, případně i licence pro školy nebo open-source projekty. - změnil bych to na Nabízejí ale také zkušební verze zdarma, případně i licence pro školy nebo open-source projekty.
(12) open-source projekty.
IDE dostupná zdarma jsou například Netbeans nebo Eclipse, kde jsou varianty Eclipse for PHP developers a PHPEclipse. Nechcete-li použít IDE, textový editor splňující minimální požadavky uvedené výše je například PSPad.
Další informace se můžete dočíst také v diskusi o editorech pro PHP.
- opět dvě přebytečná zalomení (za slovy projekty a PSPad), ne?
« 1 2

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Ostrá verze učebnice běží na www.pehapko.cz.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0