Autor Zpráva
Joker
Profil
Autor: Joker
Odkaz na aktuální verzi textu: Základní kurz 12: Předání dat na server
zveřejněno
Odkud se vede diskuse k aktuálnímu stavu textu:
První příspěvek po poslední revizi textu

Ještě možná doplnit nějaká cvičení na konec.
Jan Tvrdík
Profil
Joker:
Jenom stručně (O Vánocích plánuji provést „velké čtení“):
$_REQUEST buď nezmiňovat, nebo uvést v pořadí až za $_GET a $_POST + vysvětlit pořádně ($_REQUEST obsahuje také cookies, priorita viz variables_order). Z hlediska bezpečnosti je dobré $_REQUEST vůbec nikdy nepoužívat.
• Ta validace e-mailové adresy je šílenost, chce to lepší příklad.
strip_tags nikdy nedoporučovat, nikdy nepoužívat. Nejedná se o bezpečnou funkci.
Joker
Profil
Jan Tvrdík:
O Vánocích plánuji provést ‚velké čtení‘
To by bylo skvělé.

Připomínky zapracuji do příští verze.
Leo
Profil
Koukám, že jsem tady už hodně dlouho nebyl, o projektu učebnice se dozvídám až teď. Netuším v jakém je to stavu, jestli je o tom někde nějaká ucelená domovská stránka nebo musím probrat roztříštěné příspěvky tady na JPW.

Nicméně k tématu - jednou z nejdůležitějších věcí když přecházíte od HTML k PHP (a tedy když vás zajímá nejen klient, ale i server) je hodně opomíjená i když základní součást webu a to je protokol HTTP. Nevím, kde v které části a kapitole na něj máte místo, ale už jen rozdíl mezi GET a POST by se měl udělat důkladněji. Patří tam celá řada jiných věcí, samozřejmě, včetně přesměrování, kešování atd.

Leo
Alphard
Profil
Leo [#4]:
Domovská stránka dosud není, web postupně vzniká na php.it-joker.cz/?uri=zakladni-kurz/1-jak-funguje.

Stručnou historii vzniku jsem psal na Nový web o PHP – shrnutí diskuse o obsahu (měl bych doplnit novinky za poslední půlrok :-)). Jinak kategorie Učebnice PHP je zatím relativně přehledná (tím neříkám, že pročítat to je nějak zvlášť zajímavé nebo důležité).

Pokud jde o osnovu, je zde Učebnice PHP: Tvorba obsahu, připomínky prosím tam, toto vlákno věnujme výhradně XII. dílu.
Joker
Profil
Leo:
hodně opomíjená i když základní součást webu a to je protokol HTTP
To by asi mělo být až v pokročilejší části.
V rámci základního kurzu byl cíl téhle kapitoly zhruba aby čtenář dokázal na jejím základě vyrobit jednoduchý HTML formulář, odeslat ho na server a tam ho zpracovat.
Leo
Profil
Joker:
To by asi mělo být až v pokročilejší části.

Nesouhlasím, ale je to samozřejmě jen můj osobní názor byť podložený (opět jen mou osobní) dlouholetou zkušeností z kurzů. Alespoň základní povědomost o tom jak skutečně funguje web, tedy jak se posílá požadavek z klienta na server a odpověď zpátky je potřebná předtím, než začnete o php uvažovat. Klidně na příkladu statické stránky (ze které by se pak mělo vyjít, čistě dynamický Hello world je hodně netypický začátek), pak je vidět jak se to postupně v php rozšíří. Bez znalosti http protokolu si koledujete o totálně děravou a problematickou aplikaci. Zvlášť bych se tomu věnoval pokud se chcete v základním kurzu zabývat i tímto:

Kombinování PHP s Javascriptem Zopakovat, že to není jen tak. Jak něco předat z PHP do JS, jak něco předat z JS do PHP

Leo
Joker
Profil
Leo:
Tak jak probíhá komunikace mezi klientem a serverem je popsané na začátku, ještě mi teda chybí dodělat obrázek.
Ale nerozebírá se tam přímo HTTP a související věci.

Co všechno by konkrétně mělo být vysvětlené?
Leo
Profil
Joker:
Co všechno by konkrétně mělo být vysvětlené?

No konkrétně to záleží na vás, ale zkusím všechny úhly pohledu na komunikaci klient-server dát v bodech dohromady během pár dní. Leo
Joker
Profil
Zveřejnil jsem kapitolu, ale jak koukám, ještě tam nejsou zapracované některé připomínky.
Kubo2
Profil
Leo:
zkusím všechny úhly pohledu na komunikaci klient-server dát v bodech dohromady během pár dní.
Nenašiel by si si prosím trochu času na zverejnenie tých bodov?

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Ostrá verze učebnice běží na www.pehapko.cz.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0