Autor Zpráva
Dan Charousek
Profil
Krásný večer všem, kteří ještě neshledali spánek řešením dnešní noci.
Nebudu to zbytečně moc okecávat a půjdu rovnou k věci.
Na svém čerstvě spuštěném blogu jsem sepsal článek (místy je to spíš povídka) o hledání chyb v kódu.
Jsem si vědom toho, že podobný článek je přímo v učebnici, ale ten se zaměřuje spíše na debuggování na základě chybových hlášek.
Rád bych věděl, zda by byl o něco podobného zájem (třeba nějaký výcuc ořízlý o to vyprávění na pozadí) do učebnice, do zdejšího FAQ nebo mám radši dělat, že jsem nikdy nic nenapsal :).
Článek jsem akorát dopsal a 2x přečetl. Jsem si plně vědom toho, že v tuto noční hodinu tam bude při takovém množství textu velká spousta pravopisných, gramatických a určitě i stylistických chyb. Mile rád opravím cokoliv, čeho si zdejší oči všimnou.
Budu rád i za připomínky k obsahu samotnému. Samozřejmě za předpokladu, že by nápad zaujmul a dalo by se hovořit o tom, že by bylo reálné pro něj najít nějaké využití.
Předem děkuji za reakce (i když je očekávám až spíš zítra/dnes dopoledne) a přeji hezký zbytek noci ;).
Edit: A samozřejmě odkaz :)
tiso
Profil
Dan Charousek: druhý výpis má na začiatku riadok, ktorý na prvom výpise nie je. Odkiaľ sa vzal?
Dan Charousek
Profil
Toho jsem se bal. Jedna se o moje zjednodušení původního kódu. Myslíš ze by bylo lepší pracovat s původním kódem na úkor nepřehlednosti?
tiso
Profil
Dan Charousek: ide o to, že ten riadok v prvom výpise chýba alebo je v druhom navyše. Keď chceš upravovať kód, tak ho upravuj, ale nie tak, že si niečo zoberieš zo vzduchu (z dodatočných informácií neskôr).
Dan Charousek
Profil
tiso:
Mluvíme oba o $povolene_formaty = array("jpg", "jpeg");?
Pokud ano, tak k tomu se vztahovala má otázka. Pro hledání chyby v kódu je tato má úprava nedůležitá a je to jen pro přehlednost. Jednoduše jsem místo složené podmínky použil in_array(). Můj dotaz tedy stále platí. Navzdory tomu, že to funkčne s chybou nemá nic společného, myslíš, že když uvedu, že se jedná o ekvivalentní úpravu bude to pro cílové čtenáře matoucí?
Nebo myslíš, že bych měl nechat původní kód i na úkor přehlednosti?
Další variantou je ponechat mou úpravu a jen ji detailněji vysvětlit nebo napsat, že se nejedná o žádnou zásadní změnu.
To je to, proč píšu, abych dostal názory ostatních :)
Joker
Profil
Dan Charousek:
Mám takovou představu, která to možná lehce významově posunuje:

Začít nějakým existujícím skriptem a demonstrovat na něm postupy testování, hledání chyb a vylepšování kódu.
To vypadá jako docela hezký námět na článek, možná dokonce na několik dílů.
Dan Charousek
Profil
Joker:
Můj původní nápad byl, že bych vždy, když bych narazil při své práci na situaci, kdy je třeba trocha toho "detektivování", napsal článek o tom, jakým způsobem jsem kód debugoval a jaké metody jsem využil. Při psaní článku jsem se marně snažil najít nějaké vlákno zde na diskusi, které by obsahovalo učebnicový příklad toho, co popisuji. Nakonec jsem zvolil Asyllyn problém, který mě prapůvodně inspiroval k tomu něco vůbec začít psát.
Pokud u sebe nebo zde na diskusi narazím na nějaký problém, který by stál za zvěčnění v článku, mile rád o něm napíši.
Nějaké poznámky k obsahu nebo se vše zdá být srozumitelné?
Co říkáš na:

[#5] Dan Charousek
Nebo myslíš, že bych měl nechat původní kód i na úkor přehlednosti?
tiso
Profil
Dan Charousek: teraz som si to prešiel znovu a vlastne mi na tom vadí to, že toto pole nespomínaš v tom texte medzi kódmi. Možno to vadí iba mne.
Dan Charousek
Profil
tiso:
Co tedy navrhuješ?
Pracovat čistě s původním kódem?
Pracovat s mírně upraveným původním kódem (odřádkování, odsazování, struktura kódu).
Nebo klidně pracovat s upravenou verzí s tím, že by se měly detailněji popsat všechny, byť chybu neovlivňující změny?
Joker
Profil
Dan Charousek:
Můj původní nápad byl, že bych vždy, když bych narazil při své práci na situaci, kdy je třeba trocha toho "detektivování", napsal článek

Jasně, ale to nebude snadné zapasovat do současné struktury učebnice. Proto mě napadlo to posunout směrem ke konceptu těch stávajících článků.

Nějaké poznámky k obsahu
Bohužel nemám teď čas to tak důkladně projít, takže zatím ne.
tiso
Profil
Dan Charousek: najprv by sa mala nájsť a opraviť chyba až potom môžeš meniť kód. Tak sa vyhneš tomu, že úpravami pridáš inú chybu.
Dan Charousek
Profil
tiso:
To je samozřejmost. Narazím-li při progrmaování na chybu je jisné, že ji přiřadím prioritu číslo jedna a vyřeším dřív než začnu přidělávat úpravy.
Ale jedná se o potřeby článku. Stále je ve vzduchu má otázka z [#9]. V dalších článcích budu pravděpodobně pracovat se svými kódy, ve kterých objevím chybu a budu je analyzovat, ale co v případě, že by se opět objevil nějaký kód z nějakého vlákna z diskuse?
Nemyslím si, že je vhodné pracovat s něcím takovým.
Já osobně jsem pro variantu, kdy se rozhoduje mezi upravením formátováním kódu (odsazování, odřádkování...) a většími zásahy do kódu s následným věsvětlením.
Dá-li sem někdo kód, kde bude podmínka
if($a != 0 && $a != 1 && $a != 2 && $a != 3 && $a != 4) {
    echo ""."".""."".$promenna.""."".""."";
}
myslíš, že je od věci to upravit
if(!in_array(0,1,2,3,4)) {
    echo $promenna;
}
a následně vysvětltit, že je to totéž a že to s chybou nemá nic společného?


Joker:
Rád z toho udělám něco jako seriál.
"Něco jako", protože by díly vycházeli nepravidelně na základě toho, jestli by bylo co zpracovávat.
Souhlasím s tím, že do učebnice jako takové se to nehodí a otázkou je, zda by počet článků neodradil od čtení.
Jedna z možností je odkazovat na úvodní článek, s tím, že snad z něj bude dostatečně jasné, jak postupovat ve všech možných případech nebo se snažit typově přiblížit konkrétnímu problému (někdo bude mít problém s mysqli při práci s db a bude existovat díl, kde se řeší chybný výpis z db), tak na něj odkážu.
Druhá možnost je pokusit se sepsat nějaké obecné rady, na které by se odkazovalo nebo se přímo zapasovaly do učebnice, ale nejsem si úplně jistý, jestli se dá něco takového obecně popsat. Teoreticky to jde jednou větou. Je tam opravdu to, co čekáte, že by tam mělo být? Ale všichni víme jak to je.
Jako další mě napadá vytvořit učebnicový kód, který by obsahoval časét situace a vytvořit tam ty chyby úmyslně. Mně se to nelíbí a myslím si, že by to bylo zbytečně dlouhé a jednalo by se o takový pokus shrnout všechny potencionální díly seriálu do jednoho článku.
Další možnosti mě momentálně nenapadají, budu rád za jakéliv návrhy.
DJ Miky
Profil
myslíš, že je od věci to upravit (…) a následně vysvětltit, že je to totéž a že to s chybou nemá nic společného?

Ano, právě kvůli [#11], protože jsi nevědomě změnil chování skriptu (uvedené příklady nejsou totožné). A původní odesílatel, méně znalý PHP, si toho také nemusí všimnout. Tedy místo jedné chyby bude mít najednou dvě.
Dan Charousek
Profil
DJ Miky:
Tomu nerozumím. Změnil jsem při úpravě scriptu něco jiného než jen to, že script vyhodnocuje koncovku na základě pole s povolenými formáty a tím, že nyní podporuje i .jpeg?
DJ Miky
Profil
Měl jsem na mysli příklad v [#12]. Např. pro záporná nebo necelá $a by se druhá verze chovala jinak. Ale obecně jde o to, že do kódu můžeš nevědomě zanést další chyby. Někdy si toho ani nemůžeš být vědom, zvláště pokud sem někdo vloží jen část kódu a proměnné v něm jsou použity někde dále.
Dan Charousek
Profil
DJ Miky:
Ah, máš pravdu, nějak jsem se zasekl v přirozených číslech (a nule). Opravil jsem to, tak snad jsem tam zas nenasekal chyby :)
Snad to popisuje, co jsem měl na mysli.
Situace je podle mě taková, že článek by se začal psát stejně až po vyřešení chyby, tudíž já vím, co můžu změnit bez toho, aniž bych chybu ovlivnil.
Stačí pak napsat, že jsem upravil to a to, ale na chybu to nemá sebemenší vliv?
Nebo radši opravdu pracovat s původním kódem a maximálně ho trochu lépe naformátovat?
tiso
Profil
Dan Charousek: to bola odpoveď na tvoju otázku, čiže nechať pôvodný kód, nájsť a opraviť chybu a až potom upraviť. Maximálne opraviť formátovanie, alebo pridať chýbajúce zátvorky {} okolo blokov.
Dan Charousek
Profil
tiso:
Ve chvíli, kdy najdu chybu už nepotřebuju kód upravovat, jde mi spíš o přehlednost v průběhu hledání té chyby.
Jinak děkuji za názor.
anonymnii
Profil *
Dan Charousek:
Ten kód v #12 je stale neekvivalentní. Správně ma byt !in_array(1, 2, 3, 4), původní kód povoluje desetinná cisla (1.5), novy je zahodí.
Dan Charousek
Profil
Z přirozených čísel jsem se sice posunul do celých, ale zapomněl jsem na ta reálná :)
Nechtěl jsem tam tahat in_array, ale ve finále jsem si to jen zkomplikoval, díky za připomínku a doufám, že od teď se nebudeme muset zabývat mou nepozornosti :)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Ostrá verze učebnice běží na www.pehapko.cz.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0